دوشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۲
سرویس : فراورده های روغنی
کد خبر : ۸۶۴۴۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس فراورده های روغنی

خرید تضمینی کلزا به ۲۷۰ هزار تن رسید/کاهش واردات روغن در راه است

مهاجر گفت: براساس آخرین آمار ۲۷۰ هزار تن کلزا با ارزش بالغ بر ۸۷۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

علیرضا مهاجر، مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی ، درباره آخرین وضعیت خرید کلزا اظهار کرد: براساس آخرین آمار ۲۷۰ هزار تن کلزا با ارزش بالغ بر ۸۷۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.
 
وی از پرداخت بیش از ۹۰ درصد مطالبات کلزا کاران خبر داد و گفت: تا کنون حدود ۸۰۰ میلیارد تومان از مطالبات پرداخت و مابقی انتظار می‌رود ظرف هفته‌های آتی به حساب کشاورزان واریز شود.
 
مهاجر با بیان اینکه برآورد اولیه تولید کلزا بیش از ۳۵۰ هزار تن بود، افزود: به سبب وقوع سیل و خسارت ۲۰ درصدی مزارع استان‌های گلستان، مازندران، خوزستان و لرستان پیش بینی می‌شود که تولید کلزا به ۳۰۰ هزار تن برسد که در صورعت تحقق این میزان تولید و استحصال ۱۵۰ هزار تن روغن، رقمی حدود ۱۵ درصد میزان واردات کاهش می‌یابد.

کاهش ۲۵ درصدی تولید کلزا/ حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر سرعت خودکفایی روغن تاثیر گذار است
 
وی ادامه داد: امسال برآورد‌های اولیه از تولید دانه‌های روغنی رقمی حدود ۵۰۰ هزار تن بود که به سبب وقوع سیل اخیر و خسارت مزارع پیش بینی می‌شود که با افزایش ۱۰۰ هزار تنی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۴۵۰ هزار تن دانه روغنی در کشور تولید شود.
 
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال ۹۴ حدود ۴۶ هزارتن دانه روغنی در کشور تولید شد، بیان کرد: با آغاز طرح ۱۰ ساله افزایش ضریب خوداتکایی، سال گذشته میزان تولید دانه‌های روغنی از ۳۳۰ هزار تن فراتر رفت. همچنین تا پایان برنامه در نظر داریم که ۷۰ درصد نیاز کشور به دانه‌های روغنی را در داخل تامین کنیم.
 
مهاجر خرید مناسب و پرداخت به موقع پول کشاورزان در سال گذشته، تامین بذور، به روز شدن تولید در کشور و استفاده از تکنولوژی روز دنیا در مزارع را از جمله اقدامات حمایتی دولت برای تشویق کشاورزان به کشت کلزا اعلام کرد.
 
مجری طرح دانه‌های روغنی در پایان درباره تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات روغن تصریح کرد: بنده با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و واردات روغن با ارز آزاد موافقم چرا که در صورت حذف ارز دولتی از واردات، مشکل کمبود روغن در مدت زمان کوتاه تری مرتفع می‌شود.
(دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸) ۱۲:۳۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها