شنبه / ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۷:۵۹
سرویس : اقتصاد
کد خبر : ۸۶۳۶۶
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس اقتصاد

بررسی راهکار‌های جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تولیدی/کاهش بروکراسی و حذف قوانین مزاحم لازمه رونق تولید

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران گفت: قوانین مزاحم و بروکراسی اداری پیچیده از موانع تولید است.

پرنیان مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: شرایط به وجود آمده بر اثر تحریم‌ها فرصت بسیار مناسبی برای تولید داخلی است و باید از آن خوب استفاده کرد. 
وی ادامه داد: تولیدکننده‌ها در حال افزایش ظرفیت تولید هستند.  حفظ اشتغال و در مرحله بعدی ایجاد اشتغال جدید در دستور کار واحد‌ها قرار دارد. طبق قانون واحدی که در حال کار است نباید به هیچ بهانه‌ای از سوی نهادی ملزم به تعطیلی شود.
این مقام مسئول با اشاره به فعالیت ستاد تسهیل و  رفع موانع تولید گفت: هیچ واحد تولیدی به علت چک برگشتی تعطیل نمی‌شود و هیچ نهاد و بانکی نمی‌تواند واحد‌های تولیدی را به دلیل بدهی و مشکلات مالی تعطیل کند، این مصوبه ستاد در حکم قانون است و ستاد رفع تحریم و موانع تولید و سازمان صمت و استانداری‌ها برای مساعدت به محض اطلاع وارد مذاکره می‌شوند.  
پرنیان گفت: همه مشکل تولید، تنهاکمبود نقدینگی نیست بسیاری از واحد‌ها مشکل مالی ندارند بلکه قوانین مزاحم و بروکراسی اداری پیچیده از موانع تولید است. 
وی ادامه داد: برای رونق تولید باید فضای کلان کسب و کار را بهبود ببخشیم و جهت گیری کلان اقتصاد به سمت تولید داخل باشد در این راستا باید همه قوا کمک کنند و همه مسئولان در کنار تولیدکنندگان باشند.
نگاه بانک ها به تولید باید تغییر کند
نوده فراهانی عضو هیات مدیره یک شهرک صنعتی در ادامه برنامه درباره موانع تولید گفت: واحد‌های تولید نرخ تسهیلات بالایی پرداخت می‌کنند و آستانه تحمل بانک‌ها در برخورد با واحد‌های تولیدی کوچک و متوسط بسیار پایین است.
وی ادامه داد: بانک‌ها دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های بانک مرکزی را دور می‌زنند به طور مثال در بحث وثایق درصدی از تسهیلات را به عنوان تضمین نگه می‌دارند  و  یا به سمت وثیقه ملکی در شهر‌ها رفته اند چراکه این نظر را دارند که واحد‌های صنعتی حتما زمین می‌خورند.
نوده فراهانی با اشاره به سختگیری بانک‌ها تصریح کرد: نگاه بانک‌ها به واحد‌های تولیدی کوچک و متوسط باید تغییر کند.
این فعال صنعتی با اشاره به کیفیت بالای تولیدات داخلی و لازمه حمایت از تولیدات کشور گفت: در حال حاضر تولیداتی در کشور داریم که در رده‌های ۲ و ۳ جهانی قرار دارند. مردم ما باید بدانند که تولیدات ما ارزش‌های ملی ما محسوب می شوند و در این شرایط تولیدکنندگان، سربازان کشور هستند و باید از آن‌ها حمایت شود. 

(شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸) ۰۷:۵۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید