سه شنبه / ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۹
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۶۲۶۵
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

۸۰ درصد باغ های زرد آلو ابرکوه به آبیاری نوین تجهیز است

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به تبعات خشکسالی و محدویت منابع آبی، گفت: تاکنون از ۲ هزار هکتار سطح زیرکشت باغ های زرد آلوی شهرستان، ۸۰ درصد آن به سیستم آبیاری تحت فشار وکم فشار تجهیز شده است.

مهدی غیب الهی افزود: با توجه به ۲ دهه تبعات خشکسالی و کم آبی و حفظ اراضی موجود و استفاده بهینه از منابع آبی از ۱۵ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی، تاکنون چهار هزار هکتار آن به سیستم آبیاری نوین مجهز است.
وی اظهار داشت: همزمان با هفته جهاد کشاورزی (۲۲ خرداد تا ۲۷ خرداد) برای نخستین بار جشنواره ملی زردآلوی تولید دهستان فراغه روزهای ۲۲ و ۲۳ خرداد ماه در این دهستان برگزار می‌شود.
غیب الهی ادامه داد: این جشنواره که با حضور گردشگران و میهمانان داخلی و خارجی و مسئولان استان یزد و شهرستان، همراه با برگزاری موسیقی اصیل ایرانی در یکی از باغ‌های منطقه با حضور جمعی از مسئولان وزرات جهاد کشاورزی برگزار می‌شود.
به گفته وی برند سازی، بازدید گردشگران از نحوه برداشت، ارتباط با فروشگاه‌های زنجیره‌ای و عرضه مستقیم زردآلو به دست مصرف کنندگان و همچنین سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی و تسهیل در صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس از اهداف جشنواره است.
این مسئول ارشد کشاورزی ابرکوه بابیان اینکه عمده تولید زردآلوی استان و شهرستان مربوط به دهستان فراغه است، تصریح کرد: محصول زردآلوی شهرستان، زودرس است که برداشت آن از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و تا اواسط تیر ماه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه از هر هکتار ۱۸ تا ۲۰ تن محصول برداشت شود، پیش بینی کرد: امسال ۳۵ هزار تن زردآلو به ارزش حدود سه هزار میلیارد ریال برداشت شود.

(سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸) ۱۲:۱۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید