دوشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۹
سرویس : آرد و غلات، مواد نشاسته ای
کد خبر : ۸۶۲۴۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایرنا
سرویس آرد و غلات، مواد نشاسته ای

بخش خصوصی از خرید محصول گندم مازاد کشاورزان یزد منع شد

مدیر سازمان تعاون روستایی یزد از مسئولان شرکت‌های تعاونی استان خواست به نمایندگی از اداره کل غله، خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را برای تولید آرد با کیفیت مدیریت کنند و به هیچ وجه بخش خصوصی استان هم مجاز به خرید گندم مازاد بر مصرف گندمکاران نیست.

یدالله جواد پور با اشاره به اینکه گندم کالای راهبردی است، افزود: تسهیل در خرید محصول و پرداخت به موقع هزینه‌ها به تولید کنندگان می‌تواند دست دلالان را در خرید گندم کوتاه کند.
 
وی اظهار داشت: هم اکنون ۱۲ شرکت تعاونی آماده خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان با نرخ تضمینی از قرار کیلویی هزار و ۷۴۰ تومان است.
 
** کشاورزان بهای گندم را ۴۸ ساعته دریافت می‌کنند
 
این مسئول ارشد تعاونی روستایی یزد بابیان اینکه بهای گندم خریداری به کشاورزان ۴۸ ساعته پرداخت می‌شود، ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی، مبارزه به موقع با علف‌های هرز، آفت سن گندم و عدم سرمازدگی و گرمازدگی گندم، محصول تولیدی از کیفیت بالایی برخوردار است.
 
** آمادگی برای خرید ۲۰ هزار تن گندم
 
جواد پور پیش بینی کرد: امسال ۲۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود که سهم خرید گندم شهرستان ابرکوه هشت هزار و ۵۰۰ تن است.
 
مدیر سازمان تعاون روستایی یزد با تاکید بر اینکه ظرفیت سیلوی استان افزون بر ۸۵ هزار تن است، خاطر نشان کرد: ظرفیت خوبی برای خرید گندم وجود دارد و از این بابت مشکلی نداریم.
 
جواد پور با اشاره به فصل برداشت محصول گندم، افزود: عمده مراکز خرید شرکت‌های تعاونی روستایی در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم مستقر است.
 
** تولید ۴۰ هزار تن گندم در یزد
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد هم اوایل اردیبهشت ماه گذشته به ایرنا گفته بود، پیش بینی می‌شود در سال زراعی ۹۸ -۹۷ از ۱۱ هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم ۴۰ هزار تن محصول برداشت شود.
 
سید جمال سجادی پور بابیان اینکه، پارسال از سوی سازمان تعاون روستایی استان، هفت هزار و ۵۰۰ تن محصول گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش ۱۰۵ میلیارد ریال خریداری شد، افزود: چهار هزار و ۱۶۰ تن آن مربوط به ابرکوه است و این شهرستان برای پنجمین سال متوالی رتبه نخست خرید گندم استان را کسب کرده بود.
 
** اختصاص ۱۴ هزار و ۳۵۰ هکتار به کاشت گندم، جو و دانه روغنی
 
همچنین مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد به ایرنا گفته بود: در سال زراعی جاری با اجرای روش‌های نوین آبیاری به‌ویژه طرح نواری ۱۴ هزار و ۳۵۰ هکتار از زمین‌های استان به کاشت گندم، جو و دانه روغنی کلزا اختصاص دارد.
 
محمد علی حاتمی زاده افزود: از این میزان سطح زیر کشت ۱۱ هزار هکتار آن به گندم اختصاص دارد که به شیوه مکانیزه کشت‌شده است.
 
این مسئول بخش کشاورزی یزد با اشاره به اینکه ابرکوه، خاتم و بهاباد از مناطق عمده کاشت محصول گندم و جوست، افزود: سطح زیر کشت این ۲ محصول نسبت به پارسال افزون بر ۱۰ درصد کاهش دارد.
 
وی، تغییر الگوی کشت و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، کمبود آب و افت سطح منابع آب‌های زیرزمینی را علت کاهش سطح زیر کشت بیان کرد.
 
حاتمی زاده تصریح کرد: پارسال، هزار و ۲۳۰ هکتار طرح آبیاری نوین به شیوه تیپ (نواری) در بخش زراعی و به خصوص سبزی و صیفی اجرا شده است.
 
این مسئول تاکید کرد: همچنان کشاورزان با اجرای طرح‌های آبیاری نوین در مزارع و افزایش کارایی و راندمان آبیاری در بخش کشاورزی، برداشت آب را مدیریت کنند.
 
اراضی قابل کشاورزی استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کمبود آب و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، ۱۱۶ هزار هکتار آن به کشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد.
 
تعداد بهره برداران بخش کشاورزی یزد حدود ۷۰ هزار نفر است.
(دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸) ۱۲:۲۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها