دوشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۷
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۸۶۲۳۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

کشت برنج در ۱۷ استان کشور/ جهاد کشاورزی: نمی‌توانیم شالیزارها را قلع و قمع کنیم

مدیر کل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این وزارتخانه هیچ گونه حمایتی از کشت برنج به غیر از دو استان گیلان و مازندران ندارد گفت: به دلیل شرایط پرآبی امسال نمی‌توانیم برخورد جدی با کشت برنج در سایر استان‌ها داشته باشیم.

رضا سرافرازی مدیر کل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری با عنوان رویداد سازگاری با کم‌آبی و اولین جشنواره ملی آب اظهار کرد: حمایت وزارت جهاد کشاورزی از کشت برنج تنها در استان‌های گیلان و مازندران است اما در حال حاضر در 17 استان کشور برنج کشت می‌شود و وزارت کشاورزی هیچ‌گونه حمایتی از آنها نمی‌کند.
وی افزود: در شرایط پرآبی امسال در مناطقی مانند خوزستان با توجه به قیمتی که برنج پیدا کرده است امکان برخورد جدی توسط وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از کشت این محصول وجود ندارد و ما نمی‌توانیم شالیزارها را قلع و قمع کنیم.
سرافرازی ادامه داد: برای قلع و قمع مزارع برنج در استان هایی که اجازه کشت ندارند باید دستگاه‌های دیگری مانند استانداری‌ها، وزارت نیرو، وزارت کشور،‌ قوه قضائیه و قوه مقننه با قانونگذاری خود همکاری داشته باشند تا بتوانیم برای قلع و قمع اقدام کنیم.
مدیر کل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشت برنج در برخی استان‌ها مانند اصفهان کاهش یافته و کشت ارزن جایگزین آن شده است و کم کم در حال جایگزین شدن کامل محصولات دیگر به جای برنج در این استان هستیم که می‌توانیم از این الگو در سایر استان‌ها نیز استفاده کنیم.
وی در پاسخ به اینکه چرا وزارت جهاد کشاورزی به جای برخورد قهری تسهیلاتی برای کشاورزان در نظر نمی‌گیرد که آنها به صورت خودخواسته به کاشت محصولات جایگزین برنج اقدام کنند گفت: در این وضعیت اقتصادی دولت، این امکان وجود ندارد که وزارت جهاد کشاورزی پشتیبانی مالی برای کشت جایگزین برنج انجام دهد یا از طرفی قیمت محصولات جایگزین را بالا ببرد.
سرافرازی گفت: قیمت گندمی که وزارت جهاد کشاورزی می‌خرد کمتر از قیمت‌های جهانی است و برای اینکه بتوانیم کشاورزان را علاقه‌مند به کشت جایگزین برنج کنیم باید سازمان برنامه و بودجه و دولت تسهیلاتی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهند.
مدیر کل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی گفت: الگوی کشت در تمام دشت‌های کشور آماده شده است اما برای اجرای آن نیازمند الزامات یاد شده هستیم.
وی در ارتباط با صادرات محصولات آب‌بر گفت: کارگروه کم‌آبی با تصمیم‌گیری‌هایی که دارند می‌تواند در این خصوص اثرگذار باشد و حتی جلوی صادرات این محصولات را بگیرد.
سرفرازی افزود:‌ وزارت جهاد کشاورزی بر موضوع تجارت آب واقف است و برنامه‌ریزی‌ها به شکلی باید انجام شود تا صادرات و واردات این محصول به تعادل برسد.

(دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸) ۱۰:۲۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید