دوشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۲
سرویس : تغذیه و سلامتی
کد خبر : ۸۶۲۳۲
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس تغذیه و سلامتی

آمار سالانه فوتی‌ها به دلیل مسمومیت غذایی/ کودکان آسیب‌پذیرترین گروه در حوزه ایمنی مواد غذایی هستند

رئیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: انواع مسمومیت‌های غذایی و عوارض آن بیشتر متوجه کودکان زیر ۵ سال است.

زهرا عبداللهی رئیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ، اظهار کرد: روز جهانی ایمنی غذا با هدف ارتقای سلامت مصرف کنندگان مواد غذایی و با همکاری سازمان جهانی بهداشت و فائو برگزار می‌شود.
 
وی ادامه داد: هدف از نام گذاری روز جهانی ایمنی غذا اهمیت سلامت غذای مصرف کنندگان از مزرعه تا سفره‌ خانوار است و در واقع امنیت غذایی و سلامت مصرف کنندگان این مواد از اهمیت خاصی برخوردار است.
 
عبداللهی با اشاره به روز جهانی ایمنی مواد غذایی ادامه داد: ایمنی مواد غذایی در واقع دسترسی افراد در تمام اوقات به مواد غذایی کافی و سالم است و سلامت ایمنی غذایی بخش مهم و حیاتی امنیت مواد غذایی محسوب می‌شود.
 
رئیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: ایمنی مواد غذایی و سلامت تغذیه مردم باید از مزرعه تا سر سفره‌ها حفظ شود و رعایت مسائل بهداشتی در زمان تولید، تهیه و توزیع مواد غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است.
 
وی ادامه داد: امنیت غذایی باعث پیشگیری از بروز بیماری‌های منتقله ناشی از مواد غذایی است، زیرا مسمومیت‌های حاد ناشی از مصرف مواد غذایی نا‌سالم منجر به مرگ و میر افراد و ابتلای افراد به انواع بیماری‌ها متعدد می‌شود.
 
عبداللهی ادامه داد: آلودگی مواد غذایی به سرب، فلزات سنگین سرطان زا و سموم دفع آفات کشاورزی منجر به بروز بیماری‌های مختلفی در افراد مصرف کننده می‌شود و سلامت افراد به خطر می‌افتد.
 
رئیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اگر استاندارد‌های بهداشتی در کارخانه‌ها و در زمان تولید مواد غذایی رعایت نشود و آلودگی وارد تولید مواد غذایی شود سلامت مردم به شدت به خطر می‌افتد، گفت: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت کودکان زیر ۵ سال آسیب پذیر‌ترین گروه در زمینه ایمنی مواد غذایی هستند.
 
وی اضافه کرد: انواع مسمومیت‌های غذایی و بیماری‌های ناشی از آن بیشتر مربوط به کودکان زیر ۵ سال است و سالیانه ۱۲۵ هزار نفر به دلیل رعایت نکردن ایمنی مواد غذایی در دنیا فوت می‌کنند.
از مصرف مواد غذایی فله‌ای پرهیز کنید
عبداللهی اظهار کرد: رعایت ایمنی مواد غذایی با هدف پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف وظیفه همگانی است و سلامت مواد غذایی بر عهده وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و صنعت و معدن است.
 
رئیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: من به مردم توصیه می‌کنم که فقط محصولات بسته بندی شده را خریداری کنند و از مصرف مواد غذایی فله‌ای جدا پرهیز کنند.
 
وی یادآوری کرد: هیچ نظارت بهداشتی بر مواد غذایی که به صورت فله‌ای در کنار خیابان‌ها عرضه می‌شود، وجود ندارد و به طور مثال از روغن مرغوب برای تولید چیپس‌های باز استفاده نمی‌شود.
(دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۱۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها