یکشنبه / ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۰
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۶۰۹۸
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

قیمت گذاری میوه در میدان مرکزی اشتباه است

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان تهران گفت: تعیین قیمت برای میوه و الزام به رعایت این نرخ ها توسط واحدهای بارفروش درمیدان مرکزی میوه وتره بار اشتباه است زیرا عرضه وتقاضا تعیین ها را می کند ممکن است نرخ ها طی ساعات و روزهای مختلف تغییر کند.

علی کوهستانی معاون مدیریت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان تهران درباره روند قیمت محصولات کشاورزی درمیدان مرکزی میوه و تره بار شهر تهران اظهار کرد: عرضه محصولات کشاورزی برعهده واحدهای صنفی اتحادیه های بارفروشان ومیوه وسبزی بصورت عمده وخرده فروشی  است و بازرسی سازمانهای صنعت، معدن و تجارت و اصناف برروند عرضه نظارت دارند و اگر مورد  تخلفی مشاهده شود به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش می کنند.
وی افزود: جهاد کشاورزی متولی تولید وتامین است و در شبکه توزیع میوه دخالتی ندارد و تنها در قیمت گذاری و عرضه  میوه شب عید نوروز (سیب وپرتقال) برای تنظیم بازار در ایام پایانی سال بر اساس قیمت تمام شده ورود می کند؛ این امر باهمکاری تشکل‌های تولیدی وتوزیعی درقالب کمیته راهبردی با نظارت بازرسی سازمان صنعت،معدن انجام وظیفه مینماید.
معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: اختلاف قیمت برخی از میوه ها درسطح عرضه با قیمت خرید از کشاورز و باغدار بسیار زیاد است و بعضا برای کشاورز و باغدار با ضرر وزیان همراه است که علت اصلی آن وجود حلقه های واسط است. برای رونق تولید باید این حلقه هارا به حداقل برسد تا کالایی نهایی عرضه شده به نفع تولیدکننده و مصرف کننده باشد.
وی تصریح کرد: جهاد کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره بار شهر تهران اقدام به کشف قیمت میکند و به دنیال قیمت گذاری بر روی این محصولات نیست. در گذشته به صورت روزانه کشف قیمت انجام  و قیمتها اعلام می‌شد تا تولیدکننده ها  و دستگاه هایی مانند مرکز آمار از روند قیمت ها مطلع گردند و دسترسی داشته باشند.
کوهستانی در واکنش به انتشار قیمت گذاری هفتگی انواع میوه و تره بار در میدان مرکزی شهر تهران گفت: معمولا نمایندگان اتحادیه بارفروشان، اتحادیه میوه وسبزی ،بازرسی صنعت، معدن و تجارت ، بازرسی اصناف و نماینده جهاد کشاورزی صرفا کشف میانگین قیمت محصولات کشاورزی را در طی هفته گذشته پس از رصد تهیه و اعلام می نمایند و این قیمت ها به به منزله تعیین قیمت نیست.
وی افزود: در صورتجلسه اعلامی(تعیین قیمت میوه و تره بار میدان مرکزی شهر تهران) اشتباها بصورت تعیین قیمت تلقی گردیده است که پس از خبرمنتشر شده از سوی خبرگزاری تسنیم دراین خصوص نظرات کارشناسی واصلاحی خود را به مسول بازرسی اصناف درمیدان مرکزی میوه وتره بار شهرتهران اعلام نمودیم.
قیمت گذاری میوه در میدان مرکزی اشتباه است
وی گفت: تعیین قیمت برای میوه و الزام به رعایت این قیمت ها توسط واحدهای بارفروش درمیدان مرکزی میوه وتره بار اشتباه است زیرا قیمت میوه وسبزی و صیفیجات را عرضه و تقاضا تعیین می کند و قیمت این محصولات ممکن است طی ساعات و روزهای مختلف تغییر کند.
معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان تهران گفت: در صورتی که زرد آلوی که تازه به بازار آمده است و 20هزار تومان به فروش می رسد ما آن را به عنوان قیمت اعلام  و فروشندگان را مکلف کنیم طی یک هفته آن را با این قیمت به فروش برسانند باعث ایجاد قیمت های نجومی در بازار می شود، زیرا ممکن است قیمت این محصول حتی بعد از یک تا دو روز به 10 هزار تومان کاهش یابد.

(یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸) ۱۴:۵۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها