چهارشنبه / ۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۵
سرویس : خدمات بازرگانی و حمل و نقل
کد خبر : ۸۵۹۸۴
گزارشگر : ۳۵۱۶
تسنیم
سرویس خدمات بازرگانی و حمل و نقل

صادرات ایران به افغانستان می‌تواند ۳ برابر شود

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان در واکنش به فشارهای آمریکا برای کاهش مبادلات تجاری ایران و افغانستان با اشاره به اشتراکات مردم دو کشور گفت: این پتانسیل در دو کشور وجود دارد که میزان صادرات ما به افغانستان به ۳ برابر میزان فعلی افزایش یابد.

علاء میرمحمد صادقی ، با اشاره به مبادلات تجاری دو کشور ایران و افغانستان و بسته شدن یک بانک ایرانی در این کشور به دنبال فشارهای آمریکا اظهار کرد: ما معتقدیم اگر تجار و بازرگانان ما بتوانند با مردم افغانستان ارتباط خوبی برقرار کنند آمریکایی ها به هیچ وجه نمی توانند کار موثری کنند چرا که از یک سو ایران در طول چند دهه اخیر کمک های بسیاری به مردم این کشور داشته و از سوی دیگر اشتراکات مذهبی و حتی اشتراک زبانی مردم دو کشور، نقطه قوتی است که باعث علاقمندی دو طرف برای برقراری مبادلات تجاری بیشتر می شود.
 
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: نکته قابل توجه این است که گرچه در حال حاضر صادرات ما به کشور افغانستان حجم زیادی نیست ولی به هرحال این حجم از صادرات قابل توسعه است و به همین میزان نباید قانع باشیم.
 
وی گفت: این یک واقعیت است که مردم افغانستان، ایران را وطن دوم خود می دانند کمااینکه تجار و بازرگانان ایرانی هم هیچگاه در افغانستان احساس غربت نکرده اند؛ لذا باید بر روی مبادلات تجاری با افغانستان تمرکز بیشتری داشته باشیم چراکه من معتقدم این پتانسیل در دو کشور وجود دارد که میزان صادرات ما به افغانستان به 3 برابر میزان فعلی افزایش یابد.
 
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تمامی اشتراکات موجود میان دو ملت ایران و افغانستان نباید به مطرح شدن شایعات درباره آمریکا و عدم موافقت این کشور برای مراودات تجاری دو کشور توجه کرد.
(چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸) ۱۰:۵۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید