چهارشنبه / ۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۴
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۵۹۷۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

افزایش ۱۵ درصدی سطح زیر کشت پنبه/ تولید طلای سفید به ۶۰ هزار تن می‌رسد

کاویانی از افزایش ۱۵ درصدی سطح زیر کشت پنبه خبر داد و گفت: امسال پیش بینی می‌شود که سطح زیر کشت به ۸۰ هزار هکتار برسد.

محمدحسین کاویانی، مدیرعامل صندوق پنبه از افزایش ۱۵ درصدی سطح زیر کشت پنبه نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: تاکنون در سطح ۵۰ هزار هکتار قرارداد کشت پنبه منعقد شده است، پیش بینی می‌شود در سال زراعی جدید سطح زیر کشت به ۸۰ هزار هکتار برسد.
وی از افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید پنبه خبر داد و افزود: در سال زراعی جدید پیش بینی می‌شود که از برداشت حداقل ۱۸۰ هزار تن وش از مزارع رقمی حدود ۶۰ هزار تن پنبه تصفیه شده استحصال شود.
کاویانی با اشاره به اینکه ماهانه حداقل پنج هزارتن پنبه مورد نیاز صنایع نساجی باید وارد شود، بیان کرد: در فروردین ۸ هزارتن و اردیبهشت ۶ هزار تن پنبه وارد کشور شد که براساس آمار تا پایان فروردین ۴ هزار و ۵۰۰ تن پنبه تولید داخل در انبار‌ها موجود بود که هم اکنون تنها ۲ هزار و ۹۰۰ تن از پنبه داخلی باقی مانده است.
مدیرعامل صندوق پنبه نیاز سالانه صنایع نساجی به واردات پنبه را ۵۰ تا ۶۰ هزار تن اعلام کرد.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی امکان خوداتکایی تولید پنبه وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به آنکه زراعت شالی در استان‌های شمالی رقیب سرسخت پنبه است، از این رو با افزایش درآمد مزارع شالی، تولید برنج رونق پیدا کرده است به طوریکه با وجود فراهم بودن توسعه کشت پنبه در گلستان، کشاورزان به کشت برنج به سبب مصرف آب کمتر و قیمت مناسب محصول تمایل بیشتری دارند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت تضمینی پنبه جوابگوی هزینه‌های تولید نیست، بیان کرد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ قیمت تضمینی هر کیلو پنبه ۳ هزار و ۶۰۰ تومان است، در حالیکه کشاورزان انتظار دارند محصول خود را حداقل با قیمت ۷ تا ۸ هزار تومان به فروش برسانند چرا که اگر کشاورزان به قیمت تضمینی پنبه توجه داشتندحتی یک هکتار زیر کشت این محصول نمی‌رفت.
کاویانی در پایان با اشاره به اینکه عملکرد کشت پنبه با سایر محصولات همچون پیاز و سیب زمینی قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: با وجود آنکه در هر هکتار ۶۰ تا ۱۰۰ تن پیاز و سیب زمینی برداشت می‌شود، اما نرخ کنونی این محصولات در بازار ۴ تا ۶ هزار تومان است. در حالیکه حداکثر عملکرد کشت پنبه ۲.۵ تا ۳ تن در هکتار بوده که قیمت تضمینی نظر کشاورزان را جلب نمی‌کند.

(چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸) ۱۰:۱۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها