یکشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۰
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۸۵۷۴۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

برآورد تولید ۴۵۵ هزار تن انواع آبزیان در سال ۹۸

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات پیش‌بینی کرد در سال جاری نزدیک به ۴۵۵ هزار تن انواع آبزی بدون احتساب پرورش ماهی در قفس در کشور تولید شود.

حسین علی عبدالحی اظهار کرد: پیش‌بینی برنامه ششم توسعه برای سال ۱۳۹۸ تولید ۲۳۷ هزار تن ماهیان گرمابی است که با توجه به سیل بنا به برآورد ما‏، حدود ۲۰۰ هزار تن تولید خواهیم داشت.
وی گفت: به دلیل سیل و خسارت ناشی از آ‏ن، تولید ماهیان سردآبی در سال جاری ۱۵۰ هزار تن، ماهیان در منابع آبی داخلی همچون دریاچه‌ها و آب‌های پشت سدها ۷۰ هزار تن، میگوی پرورشی در آب‌های شور بیش از ۵۰ هزار تن و ماهیان خاویاری ۳۴۰۰ تن پیش‌بینی می‌شود.
عبدالحی افزود: در حال حاضر ۱۲ گونه آبزی در کشور پرورش می‌یابد و تا پایان برنامه ششم توسعه تعداد گونه‌های پرورشی به ۱۷ مورد خواهد رسید.
وی درباره تأثیر سیل اخیر بر تولید آبزیان تصریح کرد: وقوع سیل بر تولید و پرورش آبزیان تأثیر منفی گذاشته به طوری که برآورد می‌کنیم تأثیر آن در تولید ماهیان گرمابی ۱۰ تا ۱۵ درصد و ماهیان سردآبی ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد.
خسارت ۵۳۰ میلیارد تومانی سیل به مزارع پرورش ماهی
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات کشور با بیان اینکه طبق آخرین گزارش‌ها، بر اثر جاری شدن سیل ۵۳۰ میلیارد تومان خسارت به مزارع پرورش ماهی وارد شده است، گفت: مزارع پرورش ماهی در استان‌هایی همچون لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد بر اثر سیل دچار خسارات زیادی شدند و در خوزستان این تأثیرات بر تولید ماهیان گرمابی بوده است.
وی در عین حال پیش‌بینی کرد با توجه به افزایش حجم آب در منابع آبی داخلی و پشت سدها بر اثر بارندگی‌های اخیر، تولید ماهیان پرورشی در این حوزه‌ها به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.
عبدالحی، میزان تولید آبزیان با احتساب پرورش ماهی در قفس در سال ۹۷ را ۴۹۰ هزار تن عنوان و خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۸۹ هزار تن ماهیان گرمابی، ۱۷۴ هزار تن ماهیان سردآبی، ۶۰ هزار تن ماهیان منابع آبی داخلی، ۴۷ هزار تن میگو و ۲۸۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری تولید شد.
وی میزان تولید خاویار پرورشی در سال ۹۷ را ۵۹۷۳ کیلوگرم عنوان کرد.

(یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۵:۰۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها