دوشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۳
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۸۵۵۷۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس سرویس عمومی

اتحادیه‌ها سیستم بازرسی را تقویت کنند/مهم‌ترین تکلیف، حمایت از حقوق مردم است

رحمانی با تاکید بر اینکه مهمترین تکلیف، حمایت از حقوق مردم است، گفت: باید به پرونده کسانی که ارز دولتی دریافت کرده اند، رسیدگی شود.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم اندیشی روسای اتاق اصناف مراکز استان‌ها و مدیران بازرسی، گفت: در دوره جدید همه باید همت بیشتری صرف هم اندیشی، نظارت و کنترل بازار، تسهیل تامین کالا و اقلام ضروری داشته باشند. در این موارد جامعه اصناف به عنوان قشر با انصاف بخشی از کار را به عهده دارند.
وی افزود: شخصا به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، فرایند کنترل قیمت از تولید تا عمده فروشی، خرده فروشی و اصناف را ابلاغ کرده ام. البته این سازمان وظایف دیگری هم دارد، اما در این دو مورد وظیفه بیشتری دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به اصناف گفت: شما محور اصلی و خط مقدم بازار هستید. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ... باید در مرحله بعدی قرار بگیرند. این سازمان وظیفه دارد فرایند را کنترل کند. یکی از دلایل افزایش قیمت کارخانجات فرایند تولید است. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید بررسی کند کالا با همین قیمت به دست توزیع کننده خرد برسد.
رحمانی ادامه داد: در حال حاضر بخشی از جامعه، اصناف را در گرانی مقصر می‌دانند. باید این نگاه را تغییر دهیم. در حال حاضر برخی از کالا‌ها چند قیمتی هستند. در شرایط کنونی انتظار دارم خود اصناف پای کار بیایند. آشفتگی قیمت‌ها باید کنترل شود و مردم باید این اقدامات را ببینند.
وی با بیان اینکه باید نتایج حرف‌هایی که گفته می‌شود را در نظر بگیریم، افزود: متاسفانه برخی از اتحادیه‌ها نه تنها پای کار نیستند، بلکه خودشان هم به گرانی دامن می‌زنند و مردم این را از ما نمی‌پذیرند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کنترل بازار شب عید از تمام اصناف تشکر کرد و گفت: پیش از نوروز در بازار آشفتگی داشتیم، اما قبل از عید تمام اصناف و اتاق‌ها پای کار آمدند و آرامش به بازار بازگشت. در حال حاضر هم باید کنترل را بیشتر کنیم.
اتحادیه‌ها باید سیستم بازرسی را تقویت کنند
رحمانی با تاکید بر اینکه اتحادیه‌ها باید سیستم بازرسی را تقویت کنند، تصریح کرد: رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی تا ابد افتخار ما هستند. الان هم در این جبهه باید کاری کنیم که فردا به ما افتخار کنند. مردم باید تمام کار‌هایی که برای آن‌ها انجام می‌شود را حس کنند. اولین هدف مردم هستند و نباید در حق آن‌ها اجحاف شود. باید دسترسی به کالای مورد نیاز مردم را تسهیل کنیم و اصناف در خط مقدم این اقدامات هستند.
وی ادامه داد: زمان جنگ با ورود بسیج معادلات تغییر کرد. در شرایط کنونی هم با بسیج اصناف وارد مذاکره شدیم و کمک خواستیم و آن‌ها بدون هیچ درخواستی اعلام آمادگی کردند. امروز بیشتر از همه به روحیه بسیجی نیاز داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز در جبهه اقتصادی باید تولید را حفط کنیم. کالا‌ها را به قیمت منصفانه و با سهولت به دست مردم برسانیم. هیچ چیزی نباید در این مسئله اثر منفی بگذارد. اگر یک کالا چند قیمت دارد باید حل شود و این مسئله به اتحادیه‌ها مربوط می‌شود.
برای احقاق حقوق مردم محکم ایستاده ایم
رحمانی ادامه داد: تاکید می‌کنم میان مردم نباید احساس آشفتگی و اجحاف وجود داشته باشد. مردم باید بدانند که ما برای حقوق آن‌ها محکم ایستاده ایم و واقعا هم این طور است. حقوق مردم مهم‌ترین تکلیف ما است. همین طور که مبازره با رانت از وظایف ما است. باید قیمت‌های تمام شده کالا‌ها بررسی شود و به پرونده کسانی که ارز دولتی دریافت کرده اند، رسیدگی شود. اگر دولت ارزی با این قیمت می‌دهد برای خدمت به مردم است و اگر با این قیمت به دست مردم نرسد هدر می‌رود و همه مسئول این اتفاقات هستم.
کارنامه اصناف درخشان است
وی اتاق اصناف را یکی از سرمایه‌های کشور دانست و گفت: اتاق اصنافی می‌خواهیم که خدمت گذار مردم باشد. برای اولین بار هم به اتاق اصناف و هم به اتاق بازرگانی نماینده فرستادم. اتاق اصناف باید یکی از پایه‌های ما در جنگ اقتصادی باشد. می‌دانم گاهی در حق اصناف اجحاف هم می‌شود، اما کارنامه اصناف درخشان است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سیل اخیر اصناف با تمام مشکلات موجود بیشترین کمک را به سیل زدگان کردند. مردم هم اصناف را اینگونه می‌شناسند. در بحث بازرسی هم اصناف خودشان پای کار باشند و رسیدگی کنند.
رحمانی با تاکید براینکه اگر بدانم در وزارت صنعت، معدن و تجارت کسی خلافی انجام می‌دهد، شخصا برخورد می‌کنم، گفت: در میان تمام اقشار افرادی هستند که علاوه براینکه خدمت نمی‌کنند، خلاف هم می‌کنند.
وی اضافه کرد: دشمن با همه قوا به جنگ اقتصادی و روانی آمده است و فقط با عملکرد خوب و برخورد به موقع می‌توانیم به این جنگ وارد شویم.
وزیر صمت تصرح کرد: مردم اگر شاهد گرانی باشند، ولی بدانند ما برخورد می‌کنیم حتما تحمل می‌کنند. هر کس در حق مردم اجحاف کند، در برخورد با او هیچ ملاحظه‌ای نداریم. هر جا نارسایی وجود دارد، باید سریع ورود کنیم.

(دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۱:۴۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها