یکشنبه / ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۶:۲۶
سرویس : اقتصاد
کد خبر : ۸۵۵۵۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس اقتصاد

استفاده از توان اتاق اصناف برای نظارت بر قیمت‌ها

رحمانی گفت: برنامه داریم از توان اتاق اصناف و بسیج اصناف برای کمک به کنترل بازار و نظارت بر قیمت‌ها استفاده کنیم.

رضا رحمانی وزیر صمت رونق تولید با کار جهادی را از اهم برنامه های خود دانست و تصریح کرد: همکاران در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با روحیه جهادی به میدان آمدند.
وی موضوع تأمین نقدینگی و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی را اولویت ویژه وزارت صمت برشمرد و افزود: موضوعات مربوط به تأمین نقدینگی، مشکلات ارزی و تأمین بازار را در دستور کار خود قرار داده ایم. خوشبختانه بخش عمده ای از مواد اولیه مورد نیاز، داخلی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اجازه نخواهم داد در این شرایط که همه باید پای کار باشند و به تولید کمک کنند، عده ای تحت هر عنوانی به منافع خود فکر کنند، ادامه داد: در برخورد با فساد با احدی تعارف ندارم. در وزارت صمت هیچ رانتی داده نشده است و از این به بعد هم داده نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه از ظرفیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای رصد و کشف تخلف استفاده می کنیم تا تمامی روزنه های رانت را ببندیم ابراز کرد: براساس گزارش نهاد های اطلاعاتی برخی سایت ها و کانال ها در فضای مجازی از خارج کشور خط می گرفتند تا تقاضای کاذب و قیمت های واقعی در بازار ایجاد کنند و خوشبختانه با عده زیادی از اینها برخورد شده است.
تأکید بر تقویت توان ساخت داخل/ با تمام توانم به کار ادامه می دهم
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر تقویت توان ساخت داخل در حوزه قطعات خودرو، گفت: تقویت توان ساخت داخل اولویت امسال بنده است و از تولید کنندگانی که بتوانند در این زمینه کمک کنند با تمام توان حمایت می کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا در سال گذشته، افزود: واردات ۱۴۲ قلم کالا نیز با مسئولیت خودم امسال ممنوع شده است و هر کس که کالایی را داخل تولید می‌کند باید واردات نمونه مشابه اش ممنوع شود و همه این‌ها برای حمایت از تولید و تقویت تولید کنندگان داخلی است.
رحمانی با بیان اینکه با تمام توان مان مشغول به کار هستیم،  تشریح کرد: بنده هیچ گاه و هیچ جا نگفتم که نمی‌توانم کار کنم و خدمت به مردم و بهبود شرایط و کمک به تولید کنندگان و صنعتگران افتخار بزرگی است که بابت آن در درگاه خداوند متعال شکرگزار هستم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شرایط بازار خودرو و عدم انجام تعهد خودروسازان به عنوان نمونه در ( حدود یک میلیون و یکصد هزار) در زمانی که تصدی وزارتخانه را بر عهده گرفت افزود: با تمام توان برای حل این مشکل تلاش کردیم، امروز شرایط بهتر شده است، البته مشکلاتی وجود دارد اما تولید رونق پیدا کرده است و خودروسازان به مرور ایفای تعهد می کنند.
وی حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال را ضروری دانست و بیان کرد: قرارگاه‌های تولید را در وزارت صمت راه اندازی کردیم و برنامه امسال و سال آینده تقویت تولید است و در این راستا گام های خوبی برداشته شد.
رحمانی در خصوص کنترل قیمت کالاها در بازار نیز اضافه  کرد: برنامه داریم از توان اتاق اصناف و بسیج اصناف برای کمک به کنترل بازار و نظارت بر قیمت ها استفاده کنیم و مطمئناً با ورود بسیج اصناف اوضاع بهتر می شود. در بخش نظارت بازار بر بازار و قیمت ها توجه ویژه داریم.
وی در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به موضوعات مرتبط با ارز، افزود: اوایل سال ۱۳۹۷ به همه کالا‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق گرفت و ثبت سفارش و واردات بسیاری از کالا‌ها که امروزه دستاویزی برای تخریب قرار می‌گیرد مربوط به این دوره است و از شانزدهم مرداد  نود و هفت با ابلاغ دستور ممنوعیت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های غیر اولویت دار، فقط به کالا‌های دارای اولویت ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا مسایل را شفاف و برای نظارت بیشتر در این حوزه همکاری کنند و هر جا با فساد یا رانتی برخورد کردند اطلاع دهند و تا حصول نتیجه پیگیر باشند و اگر برخورد جدی و بدون تعارف نبود اعلام عمومی کنند.
همچنین در این نشست جمعی از نمایندگان به بیان مهمترین دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص مسایل حوزه صنعت، معدن و تجارت پرداختند.
تقویت توان تولید داخل کشور، استفاده از ظرفیت نیروهای مردمی برای نظارت بر بازار، تأمین نقدینگی بنگاه‌های کوچک و متوسط، تأمین مواد اولیه، فعال سازی ظرفیت‌های بخش خصوصی، نظارت بیشتر بر بازار و برخورد با گروه های فساد شکل گرفته به خصوص در حوزه خودرو از مهمترین موضوعات مطرح شده بود.

(یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۶:۲۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها