دوشنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۰۹:۴۲
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۸۵۳۷۴
گزارشگر : ۳۵۱۴
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

ماکارونی نایاب شد

افزایش قیمت ماکارونی – که قرار است فردا میزان دقیق آن توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رسانه ای شود - منجر به نایاب شدن آن در سبد فروشگاه ها شد.

زمزمه افزایش قیمت ماکارونی از دو روز پیش به گوش خورد تا اینکه امروز برخی فعالان حوزه صنایع غذایی از توافق دولت و تولیدکنندگان برای افزایش 70 درصدی قیمت این کالا خبر دادند.
«کاوه زرگران» دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران در این ارتباط به ایرنا گفت: با افزایش دو برابری قیمت گندم «آسیابانی» و «دروم»، مجوز افزایش 70 درصدی قیمت ماکارونی صادر شد.
وی اظهار داشت: پیش از این قیمت هر کیلوگرم گندم آسیابانی 950 تومان بود که دولت بابت آن یارانه پرداخت می کرد، اما با توجه به مشکلات دولت در تامین بودجه مورد نیاز خود و افزایش قیمت گندم، این یارانه برای صنایع غذایی قطع شده است.
«سید داود موسوی» معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیع اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در گفت و گو با ایرنا، ادعای زرگران را تائید کرد و گفت: اعلام افزایش قیمت ماکارونی به دلیل بررسی مجددی که اتحادیه مربوطه باید انجام دهد، به فردا (دوشنبه) موکول شده است؛ هرچند افزایش قیمت حدود 70 درصدی تقریبا قطعی است.
به گفته این مقام مسئول، نرخ گندم مورد استفاده برای تولید ماکارونی که تا پارسال کیلویی 900 تومان بوده، از آغاز امسال به حدود یک هزار و 800 تومان افزایش یافته که با احتساب سایر هزینه ها به یک هزار و 900 تومان رسیده و همین موضوع بر افزایش قیمت این ماده غذایی تاثیرگذار شد.
اخبار مرتبط با قیمت ماکارونی – که قیمت آن نسبت به سایر اقلام سبد غذایی خانوار در یک سال اخیر ثابت مانده بود – عرضه را کاهش داد و عطش بازار را به دنبال داشت و صف خالی کردن ماکارونی ها از قفسه مغازه ها به سرعت تشکیل شد.
«محبوبه شهبازی» یک شهروند ساکن تهران در اعتراض به نایاب شدن ماکارونی در بازار، در تماس با خبرنگار ایرنا گفت: «امروز من اطلاعی از گران شدن ماکارونی نداشتم؛ به یک سوپر مارکت که همیشه قفسه ای بزرگ برای ماکارونی داشت مراجعه کردم اما با قفسه خالی مواجه شدم».
وی گفت: «وقتی علت خالی بودن قفسه را از فروشنده سوال کردم و پرسیدم که آیا جای ماکارونی را در قفسه های فروشگاه تغییر داده اید؟، فروشنده گفت مردم با شنیدن خبر گرانی ماکارونی، کل ماکارونی های فروشگاه را خریداری کرده اند».
وی اضافه کرد: «پس از آن فروشگاه، به چهار سوپر مارکت دیگر سر زدم، اما قفسه ماکارونی های این فروشگاه ها نیز خالی بود».
(دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۰۹:۴۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها