دوشنبه / ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۷
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۸۵۱۹۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

سامانه خرید مستقیم برنج از کشاورزان مازندران راه اندازی شد

نخستین سامانه خرید مستقیم برنج توسط مصرف کنندگان در اقصی نقاط کشور از کشاورزان مازندران روز دوشنبه با همکاری پارک علم و فناوری این استان در ساری راه اندازی شد.

این سامانه که ' بینج بار ' نام دارد با هدف افزایش رونق اقتصادی کشت و کار برنج برای کشاورزان و حذف واسطه ها طراح شده و به آدرس اینترنتی ' www.binjbar.com ' قابل دسترسی است.
این سامانه را یک شرکت دانش بنیان و استارتاپ مازندرانی طراحی کرده است تا از این پس کشاورزان برنج کار به صورت مستقیم با خریداران در سراسر کشور و حتی خارج از کشور ارتباط گرفته و دسترنجشان را با حذف دلالان و واسطه ها به فروش برسانند.
مازندران با تولید سالانه بیش از یک میلیون تن برنج سفید در ارقام مختلف رتبه نخست را دارد و 42 درصد نیاز کشور را به این محصول تامین می کند.
شغل غالب کشاورزی در مازندران برنج کاری است که فرایند کشت آن از اواخر بهمن با آب تخت کردن شالیزارها و شخم و شیار شروع می شود و برخی از کشاورزان در سال 2 بار این محصول را کشت می کنند.
وجود واسطه های مختلف در استان و دیگر مناطق کشور سبب می شود تا همه ساله برنجکاران مازندران در اوج برداشت محصول با کاهش قیمت مواجه شده و دسترنجشان را گاهی زیر قیمت و با ضرر و زیان به فروش برسانند، در حالی که مصرف کنندگان از این وضعیت هیچ نفعی نمی برند.
مخلوط کردن ارقام مختلف برنج توسط واسطه ها و دلالان هم مشکل دیگری است که همه ساله دامنگیر بازار برنج مازندران می شود و به این ترتیب هم کشاورز و هم خریدار را متضرر می کند.
متولیان راه اندازی سامانه بینج بار اعلام کرده اند که این سامانه را با هدف عرضه مستقیم برنج از شالیزار به مصرف کننده اصلی ، دستیابی کشاورزان به سود اصلی فروش برنج و جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف در محصول تولیدی توسط دلالان و واسطه ها راه اندازی کرده اند.
در سامانه بینج بار تمامی انواع برنج توسط خود کشاورز و بدون واسطه به دست مصرف کننده خواهد رسید و تمامی برنج ها در انبار خود کشاورز قرار خواهد داشت و هیچ محصولی از قبل خریداری نمی شود.
علاوه بر این ، این سامانه به گفته مسئولان پارک علم و فناوری مازندران مبتنی بر تضمین کیفیت محصول است و کارشناسانی با همکاری پژوهشکده دانشگاه کشاورزی مازندران قبل از قرار دادن محصول در سامانه از آنها نمونه گیری می کنند و آزمایشات لازم برای راستی آزمایی انجام می شود ودر صورت تایید در سامانه قرار می گیرد.
همچنین قبل از ارسال برنج به مصرف کننده نیز یک بار دیگر کارشناسان از محصول نمونه گیری می کنند تا نسبت به اصالت محصول ارسالی برای فروشنده اطمینان حاصل کنند.
** ارسال رایگان و تست قبل از خرید
متولیان راه اندازی سامانه اعلام کرده اند که در گام اول ارسال محصول برای مصرف کنندگان داخل استان مازندران و تهران رایگان است و برای استان ها هم با 50 درصد تخفیف انجام خواهد شد.
علاوه بر این ، قرار است به ازای هر خرید ، نمونه ای از محصول خریداری شده به صورت رایگان برای خریدار ارسال شود تا چنانچه پس از مصرف از کیفیت محصول رضایت نداشت، درخواست مرجوعی رایگان داده و برنج خریداری شده را کیسه های اصلی مرجوع کند.
متولیان سامانه همچنین اعلام کرده اند که با هدف و افزایش بهره وری سطح زیر کشت برنج منطقه ای و همچنین کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی، پشتیبانی و آموزش کامل کشاورزان عضو سامانه را را نیز انجام خواهند داد و برای این منظور کارشناسان در تمامی مراحل کشت به صورت هفتگی با کشاورزان تماس گرفته و نکات فنی و تخصصی لازم را به آنها انتقال می دهند.
همزمان با راه اندازی سامانه 50 کشاورز مازندرانی عضو آن شده و 20 کشاورز نیز محصول خود را در دسترس خریداران قرار داده اند.

(دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۵:۲۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها