سه شنبه / ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۲۱:۱۴
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۵۰۲۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

«نه» بزرگ ۲۰۰هزارنفری به "تراریخت"؛ ما غذای سالم و ارگانیک می‌خواهیم

این کمپین از کمی پیش از عید سال جاری با هدف فعالیت در زمینه سلامت خانواده‌ راه‌اندازی شده و ظرف مدت کوتاه ۴۰روزه به رکورد بی‌سابقه ۲۰۰هزار عضو نزدیک می‌شود.

جنبشها، پویشها و کمپینهای مردمی، یکی از مهمترین راهکارهای جوامع توسعه‌یافته برای مطالبه حقوق مدنی مردم است، بر همین اساس کمپین «نه به تراریخته» یکی از جنبشهای موفق ــ یا شاید موفق‌ترین جنبش مجازی مردمی در کشور ــ است که برای جلوگیری از مصرف عمومی محصولات مشکوک تراریخت، با هدایت استاد شناخته‌شده بیوتکنولوژی پزشکی، دکتر علی کرمی، تشکیل شده است. وی این کمپین را چند روز پس از حضور در برنامه چالشی «تب‌تاب» صدا و سیما، و کسب نتیجه 97درصدی در نظرسنجی مردم در مخالفت با تراریخته، راه‌اندازی کرد. این کمپین خاص ظرف مدت کوتاه 40 روز، به رکورد بی‌سابقه 190 هزار عضو دست پیدا کرده و احتمالاً بزرگترین گروه تلگرامی کشور در طول زمان فعالیت تلگرام در ایران است. با توجه به نرخ سریع رشد و عضوگیری، پیش‌بینی می‌شود طی ساعتهای آینده، تعداد اعضای این کمپین از مرز 200 هزار نفر عبور کند. برنامه گروه تا پایان سال 1398، عضوگیری تا یک‌میلیون نفر اعلام شده است.
علی کرمی در این زمینه گفت: این کمپین، «نه»‌ی بزرگ 200 هزار نفر از مردم ایران به محصولات خوراکی تغییر ژنتیک یافته (یا همان تراریخته‌ها) است.
وی اضافه کرد: با منطق دنیا محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی جز در مواردی مانند تهیه سوختهای زیستی یا خوراک دام تقریباً کاربرد ندارد؛ ما هم در این کمپین تأکید داریم که واردات، کشت و مصرف این محصولات ممنوع باشد، مگر اینکه در آینده دنیا بتواند به این اطمینان برسد که مصرف این محصولات برای مردم ــ به‌ویژه گروههای آسیب‌پذیر مانند کودکان، زنان باردار و کهنسالان ــ مضر نیست.
این استادتمام دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه «بنا بر اعلام وزرا و بسیاری از کارشناسان کشاورزی، ایران از ظرفیتهای بی‌نظیری در حوزه کشاورزی برخوردار است» خاطرنشان کرد: اساساً نیازی به توزیع غذای مشکوک بین مردم نیست. چرا ما باید با توسعه محصولات تراریخت، ریسک افزایش بیماریها و سرطانهای گوناگون را در جامعه افزایش دهیم؟ ما می‌توانیم با توسعه کشاورزی سالم و ارگانیک و غیرتراریخته و با اتکا به روشهای طبیعی کنترل آفات و همچنین استفاده از بذرهای اصلاح‌شده و پرمحصول، بیش از نیاز کشور محصول کشاورزی تولید کنیم.
کرمی افزود: هر یک از ما وابستگانی داریم که سلامت آنها برای ما اهمیت دارد. یکی از اهداف این گروه، آگاهی‌بخشی و روشنگری برای خانواده‌ها و عزیزانمان در این حوزه است، ضمن اینکه مطالبه تخصصی از مسئولان نیز برای منع تراریخت در این گروه دنبال خواهد شد.
وی در انتها با بیان اینکه «امیدواریم مسئولان کشور، با احترام به خواسته ملت ایران، مانع واردات، کشت و مصرف تراریخته‌ها شوند» تصریح کرد: بنده خود استادتمام بیوتکنولوژی هستم و تأکید می‌کنم ما از تحقیقات و توسعه در حوزه علم و فناوری تراریخته‌ها عمیقاً حمایت می‌کنیم، هیچ‌کس مخالف کاربردهای مفید علوم و فناوریهای نوین بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک نیست.

(سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۲۱:۱۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها