یکشنبه / ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۴۹۶۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

واکنش مخاطبان به گرانی پیاز: اقتصاد ایران توسط سلطان‌ها اداره می‌شود

مخاطبان در واکنش به اظهارات رئیس نظام صنفی کشاورزی مبنی بر اینکه قیمت پیازی که اکنون ۱۵ هزار تومان است از کشاورزان هزار و ۵۰۰ تومان خریداری شده است، اظهارات متفاوت و جالبی درباره وضعیت تنظیم بازار در کشور ارائه دادند.

خبر پشت پرده گرانی 10 برابری پیاز/ دلالان پیاز 15 هزار تومانی امروز را 1500 تومان از کشاورز خریده اند که چندی پیش در خبرگزاری تسنیم منتشر شد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.
 رئیس نظام صنفی کشاورزی در این خبر می‌گوید: پیازی که اکنون درسطح شهر تا هرکیلوگرم 15 هزار تومان به فروش می‌رسد از کشاورزان حدود هزار و 500 تومان خریداری شده است و برخی از واسطه‌ها با مدیریت بازار قیمت این محصول را افزایش دادند.
مخاطبان درباره گرانی‌های روزهای اخیر از جمله افزایش ناباورانه  قیمت پیاز،  وضعیت تنظیم و نظارت بر بازار توسط مسئولین، نظرات متفاوت و زیادی را ارائه دادند که بخشی از آنها در ذیل مطلب آمده است.
امیر در این ارتباط نوشته است:براستی سوال از دولتمردان این است که چرا هر روزمشکلی برمشکلات مردم افزوده می شود، یک روز گوشت، یک روز پیاز، یک روز ارز و.... گویی روزهای اول مسئولیتشان است و مسئولین تازه براین امور واقف شده اندو همچون جوانی خام هنوز راه را از چاه تشخیص نمی‌دهند که چه کنند تاخود را آماده مقابله با این امور کنند وشایدهم ترفندی است که مردم را از لحاظ ذهنی مشغول نگه دارند.
فردی نیز تحت عنوان "بی تعارف " با بیان اینکه پیازهایی که این روزها در بازار عرضه می‌شود به دلیل احتکار و نگهداری طولانی مدت در انبار  جوانه زده هستند، نوشته است: «بریدن انتهای  پیازها به خوبی پیداست، آنقدر احتکارش کردن که جوانه زده و بعد کارگر اجاره کردن دم پیاز رو با چاقو بزنه. برای سلامتی همه مضره ولی برای دلال سود آور است. البته برای دوستان اداره کشاورزی هم یک موضوع فرعی و بی اهمیت به حساب می‌آید.»
جمشید نیز از روند توزیع کالا در کشور انتقاد کرده و نوشته است:« مسئولان بابت بی تدبیری‌ها ،گرانی‌ها و ... بهانه تراشی نکنند. چرا سیستم توزیع کالاها را سامان نمی‌دهند که دلالها همه کاره بازار نباشند؟!!»
فردی نیز به صورت ناشناس نوشته است:«دیگه واقعا اینقدر تو این دولت نا امیدی زیاد شده و  اوضاع خرابه که هیچ مسئول دولتی توانایی انجام درست مسئولیت خودش را هم ندارد. فقط مثل اینکه مسئولیت گرفته که هر چی دلش میخواد ... و...  ؛ دیگه بقیش بهشون مربوط نمیشه.
اینایی که دزدیدن اموال و دارایی کشور و ... رو حق قانونی خودشون میدونن حتما روز قیامت جواب این ...  بی حد و بیحساب رو باید پس بدن و قطعا خیلی سختتر از جواب به این مردم انقلابی، بهشون خواهد گذشت.»
فردی نیز به صورت ناشناس اظهار امیدواری کرده است که انشاءالله روزی درست می‌شود.
ایمان گفته است: «جناب روحانی آیا لطفی هم مانده که از ملت دریغ کرده باشی و  آیا بس نیست؟»
نامی نیز گفته است:« رب خریدم قوطی ای 20 هزار تومان !»
فردی نیز تحت عنوان "فقر" با  انتقاد از صادرات  محصولات مورد نیاز مردم نوشته است:« انقدر صادر کردید تا این که  کمبود پیاز پیدا کردیم. حالا کدوم کشور بهتون با این قیمت دلار پیاز یا سیب زمینی میده ؟ آخه ...  تا چه حد؟! خودتون عامل اصلی قحطی هستید.»
محمد نیز از  رئیس نظام صنفی کشاورزی انتقاد کرده و نوشته است:« از آقای ملک زاده عذرخواهی می‌کنیم، دوباره ما مردم بی مسئولیت نتونستیم جلوی سوء استفاده دلالان را بگیریم و قیمت بازار رو کنترل کنیم.»
نیما نیز نوشته است که پیاز یک محصول غده ای و تولید آن بسیار راحت و ارزان است. اینکه چرا این محصول اینقدر گران شده برای من به عنوان کشاورز نیز عجیب است.
امیرعلی نیز نوشته است که واقعا‌ که...پس‌شماها‌ چکاره‌هستین‌‌ دقیقا‌ وظیفه‌ شما‌ چیه؟
 فردی نیز تحت عنوان "برای او" نوشته است که دولتی که قیمت پیاز راعمدا یا سهوا  نمی تونه کنترل کنه  یا ...  است یا بی مصرف.
رضا نیز نوشته است:« به نظر شما کشاورز الان مثل کشاورز 20 یا 30 سال پیش است که از هیچ جاخبر نداشته باشه ؟!»

سید نیز نوشته است:« دولت کنونی 24 میلیون نفری  پیاز را  هم نمی‌تواند کنترل کند تازه تا  سال 1400 هم ادامه دارند، (گرانی) بنزین هم در راه است.»
فردی نیز به صورت ناشناس نوشته است :« حتما کار ... ! به افراد فاسد هیچ ربطی هم نداره؟»
فردی نیز تحت عنوان "ریزبین" نوشته: «دیگر جای هیچ شک و شبهه نیست اقتصاد کشور توسط دلالها، رانت خواران و سلطان‌ها اداره می‌شود؛ مسلما چنین اقتصادی نه در در داخل منافع مردم و انقلاب را تامین می کند و نه در خارج و جاهت یک اقتصاد سالم را یدک می‌کشد.
چنین اقتصادی خیلی راحت برای دشمنان و سرویس های اطلاعاتی آنان قابل نفوذ و دست کاری است و یکی از اهرم های مناسب دشمنان برای ضربه زدن به انقلاب و مردم است. گرانی‌های اخیر و کاهش ارزش پول ملی که اخیرا از سوی دشمنان داخلی و خارجی انقلاب رو نمایی شد، نتیجه این اقتصاد فاسد و نفوذ پذیری در آن به برکت همین دلال ها و سلطانها بود. »

(یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۲:۰۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید