یکشنبه / ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ / ۲۲:۲۳
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۴۸۱۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
فارس
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

اجرای 200 سایت الگویی برای طرح 550 هزار هکتاری ولایت در خوستان و ایلام

مجری ملی برنامه ترویجی، آموزشی احیای اراضی خوزستان و ایلام گفت: 200 سایت جامع الگویی را در خوزستان و ایلام برای طرح 550 هزار هکتاری ولایت انجام داده‌ایم.

علیرضا توکلی دبیر کارگروه آب و سامانه‌های آبیاری، پژوهشگر مروجان ارشد مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی اعلام کرد: در سیل اخیر متأسفانه آنچه که بیش از همه فراموش شده فرسایش و از بین رفتن خاک کشاورزی است که ارزش آن بسیار مهمتر از آب است. برای تشکیل یک سانتی‌متر خاک صدها سال زمان لازم است.
دبیر کارگروه آب و سامانه‌های آبیاری، پژوهشگر مروجان ارشد مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: عملیات  آبخوان‌داری و آبخیزداری نه تنها باعث جلوگیری از سیل می‌شود بلکه باعث حفظ خاک زراعی نیز خواهد شد.
وی ادامه داد: 6 میلیون هکتار اراضی دیم در کشور وجود دارد که اکثراً انجام عملیات شخم به صورت درست انجام نمی‌شود و این مسأله به ویژه در زمان وقوع سیل فرسایش خاک را تشدید می‌کند.
میزان فرسایش خاک در کشور به 16.7 تن در هکتار رسیده، در حالی که این رقم تا 8 سال پیش 9 تن در هکتار بود.
*اعزام تیم 10 نفره کارشناسی به استان خوزستان
وی در پاسخ به اینکه چه اقداماتی برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام داده‌اید، گفت: تیم 10 نفره‌ای هفته آینده به استان خوزستان می‌رود تا شرایط را پس از وقوع سیل بررسی کند و تصمیمات جدیدتری هم گرفته شود.
توکلی در پاسخ به اینکه اقدامات پیشگیرانه شما برای جلوگیری از این فرسایش‌ها چه بوده است، گفت: اقدامات ما بیشتر توصیه‌ای است و ما همواره عملیات آبخیزداری و ‌آبخوان‌داری و عملیات آماده‌سازی مناسب زراعی را تأکید کرده‌ایم و اگر به این توصیه‌ها توجه شود نتیجه مطلوب‌تری خواهند گرفت.
وی گفت: دستورالعملی هم تهیه کردیم و همه توصیه‌های کارشناسی در حوزه آب و خاک و مدیریت‌های زراعی برای جلوگیری از خطرات قبل و بعد از سیل را به استان‌ها ارسال کرده‌ایم.
مجری برنامه‌های ترویجی، آموزشی و کمک به احیای دریاچه ارومیه گفت: علت اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه برداشت بی‌رویه آب در سال‌های گذشته، تغییر الگوی کشت و تغییر پارامترهای اقلیمی است.
وی گفت: طی دو سال گذشته پروژه‌ای را برای بهینه‌سازی الگوی کشت این منطقه اجرا می‌کنیم. این پروژه‌ها به صورت سایت‌های الگویی در استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و کردستان اجرا می‌شود که تمام تلاش‌ ما برای کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری آب در این مناطق است.
*اجرای 200 سایت الگویی کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه
به گفته مجری برنامه‌های ترویجی، آموزشی و کمک به احیای دریاچه ارومیه، سال گذشته و امسال 100 سایت الگویی اجرا شده و برای سال آینده هم 100 سایت الگویی دیگر اجرایی خواهد شد و با اجرای آنها از مصرف بی‌رویه بخش زیادی از آب این منطقه جلوگیری می‌شود.
وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته الگوی کشت این منطقه به سمت محصولات پرمصرفی مانند یونجه، سیب و چغندرقند سوق پیدا کرده و همین مسأله کاهش آب دریاچه را تشدید کرده است.
توکلی گفت: متأسفانه مسئولان سال‌های گذشته در ترویج بخش کشاورزی این استان‌ها توجه نداشتند و کار خطایی را پیش بردند.
*اجرای 200 سایت الگویی برای طرح 550 هزار هکتاری طرح ولایت
مجری ملی برنامه ترویجی، آموزشی احیای اراضی خوزستان و ایلام  در پاسخ به اینکه چه اقدامات ترویجی را برای زمین‌های 550 هزار هکتاری موسوم به طرح ولایت انجام دادید، گفت: 200 سایت جامع الگویی را در خوزستان و ایلام که محل اجرای این طرح است پیاده کردیم. 5 گروه آموزش دیدند تا در حوزه‌های مختلف تسطیح و ‌آماده‌سازی زراعی، زراعت، آبرسانی و سایر بخش‌ها کارهای ترویجی و توسعه‌ای را انجام دهند.

(یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸) ۲۲:۲۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید