شنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۱
سرویس : فست فود
کد خبر : ۸۴۷۶۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس فست فود

ممنوعیت نام‌گذاری گمراه‌کننده مواد غذایی گیاهی در اروپا

کمیسیون کشاورزی پارلمان اروپا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن نام‌گذاری محصولات غذایی گیاهی به‌گونه‌ای که تصور وجود گوشت یا لبنیات را در ذهن مصرف‌کننده ایجاد کند، ممنوع شده است.

با تصویب این لایحه جدید در پارلمان اروپا استفاده از نام‌هایی مانند «همبرگر گیاهی» یا «شیر سویا» به این دلیل که موجب گمراهی مصرف‌کننده در خصوص ترکیبات مواد غذایی می‌شود، ممنوع می‌شود.
این تصمیم پارلمان در پی صدور رأیی از دادگاه اتحادیه اروپا در ماه ژوئن 2017 میلادی اتخاذ شد. در این پرونده با وجود این‌که خواندگان پرونده، مدعی بودند برچسب ترکیبات موجود روی محصولات کاملا نشان می‌دهد که این مواد غذایی بر پایه ترکیبات گیاهی تولید شده است، قاضی پرونده اعلام کرد شرکت‌ها حق ندارند محصولات خود را با چنین نام‌هایی تولید و معرفی کنند.
تصویب این لایحه یک مورد دیگر به فهرست طولانی اقلامی که باید به‌طور مستمر مورد بازرسی قرار گیرند، اضافه می‌کند و موجب افزایش تعداد دعاوی مطرح‌شده در دادگاه‌های اتحادیه اروپا می‌شود.
اجرای این مقررات مستلزم بازرسی‌های دوره‌ای محصولات شرکت‌های مواد غذایی و احتمالاً فهرست غذاهای رستوران‌ها خواهد شد که هزینه سنگینی را به دولت‌ها تحمیل می‌کند.

(شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸) ۱۱:۴۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید