شنبه / ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۱
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۸۴۶۰۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

افزایش 200 درصدی صید ماهیان استخوانی از دریای مازندران

پرونده صید ماهیان استخوانی از دریای خزر در مازندران در حالی از امروز شنبه 17 فروردین بسته شده است که صیادان سال پربرکتی را با صید هفت هزار تن انواع ماهی پشت سر گذاشتند ، آماری که نسبت به فصل صید سال 96-97 دستکم 200 درصد افزایش نشان می دهد .

صیادان مازندرانی که در قالب 54 شرکت تعاونی و به شیوه ' پره ' در آب های ساحلی خزر صید می کنند ، آخرین پره کشی را دیروز جمعه انجام دادند و پس از آن نیز با خارج کردن تور و دیگر ادوات صیادی ، ساحل را برای یک دوره 6 ماهه ترک کردند.
فصل صید ماهیان استخوانی در مازندران که همه ساله از دهه سوم مهر ماه آغاز می شد ، سال پیش از 15مهر و یک هفته زودتر شروع شد تا زودتر نیز به پایان برسد و فرصت کافی برای تخم ریزی ماهیان ایجاد شود.
امسال فصل صید دستکم سه هفته زودتر از سال های پیش پایان یافت . فصل صید سال 96-97 اواخر ماه مهر و فصل صید 95-96 نیز دهه اول اردیبهشت ماه پایان یافته بود.
اداره کل شیلات مازندران با اعلام این که امسال زمان صید ماهیان استخوانی در دریای خزر تمدید نشده است ، علت آن را فراهم آوردن فضای امن برای تخم ریزی و احیای گونه های ماهیان در دریا خزر برشمرد.
مدیرکل شیلاب مازندران هم اعلام کرد که از امروز هرگونه پهن کردن تور در دریا برای صید ماهیان استخوانی تخلف آشکار محسوب می شود.
ولی الله محمدزاده وی با اشاره به اینکه صیادان مازندرانی در فصل صید سال 97-98 حدود هفت هزار تن ماهیان استخوانی صید کردند گفت که در فصل صید 96-97 میزان صید شرکت های پره در آب های ساحلی مازندران تنها 2 هزار و 300 تن بود.
مدیرکل شیلاب مازندران سهم هر پره صیادی را امسال بیش از 130 تن صید ماهیان استخوانی برآورد و افزود : ارزش اقتصادی این میزان ماهی 250 میلیارد تومان است.
وی گفت که 70 درصد صید صیادان مازندرانی ماهی سفید و بقیه هم شامل کفال ، کپور و دیگر گونه ها بوده است .

(شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸) ۱۵:۱۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید