یکشنبه / ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۰۹
سرویس : تغذیه و سلامتی
کد خبر : ۸۴۱۶۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس تغذیه و سلامتی

ایرانی‌ها سالانه ۳۰ کیلوگرم قند مصرف می‌کنند

مدیرکل مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: در کشور ما مردم دچار بیش‌خوری قند هستند و سالانه حدود ۳۰ کیلوگرم قند مصرف می‌کنند درحالی که در بسیاری از کشورها این رقم به ۱۵ کیلوگرم می‌رسد.

وحید مفید مدیرکل مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: حدود دو دهه قبل یکی از معضلات کشور بحث بیماری‌های واگیر بود که با برنامه واکسیناسیون و تدابیر اندیشه شده مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما امروز بیماری‌های غیر واگیر مانند قلب و عروق، پرفشاری خون از جمله معضلات کشور هستند.
 
وی گفت: برخی از آمار نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از مرگ و میرها به دلیل این بیماری‌ها است که تغذیه نقش اساسی در بروز آنها دارد. در بخش تغذیه به میزان قند و نمک و چربی می‌توان اشاره کرد، در کشور ما مردم دچار بیش‌خوری قند هستند و سالانه حدود ۳۰ کیلوگرم قند مصرف می‌کنند درحالی که در بسیاری از کشورها این رقم به ۱۵ کیلوگرم می‌رسد.
 
مفید افزود: در خصوص مصرف نمک نیز ایرانی‌ها دو و نیم تا سه برابر مقادیر توصیه شده نمک مصرف می‌کنند، میزان متوسط نمک مصرفی 5 گرم است درحالی که برخی افراد روزانه 15 گرم نمک مصرف می‌کنند.
 
مدیرکل مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: آمار مصرف چربی در کشور بالا بوده و نزدیک ۲۵ الی ۳۰ کیلوگرم روغن مصرف می‌کنند، اگر چربی‌ها درصد اسید چرب بالایی داشته باشند یا ترانس دار باشند مخاطرات زیادی را برای سلامت خواهد داشت و پیش زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد بود.
 
وی افزود: از سال 94 اقداماتی برای کنترل میزان قند و چربی در محصولات غذایی انجام شده و طی برنامه‌ای در دو بخش استانداردهایی برای محصولات غذایی صنعتی تدوین شد، به عنوان مثال در پنیر تازه درصد نمک ۴ درصد بوده که به دو و نیم درصد رسیده و درصد نمک نان به یک درصد رسیده است. در محصولات صنعتی در انواع کیک‌ها میزان قند ۱۰ درصد نسبت به عدد قبلی کاهش یافته است.
(یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷) ۰۹:۰۹
مهدیزاده سراج
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
0
0
0

با سلام. هرساله شاهد این آمارها هستیم و کارهایی انجام شده تاثیری نداشته. چندین بار راه حل عملی را نشان دادیم . ولی گوش شنوایی وجود ندارد. متاسفانه نمیخواهند مشکل حل شود. راه حل نه تنها هزینه ندارد، بلکه به مقدار زیاد برای مملکت سود هم دارد. اما کو آدم دلسوز. دوست دارند خودشان را با این آمار مشغول کنند.


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید