چهارشنبه / ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۲:۱۳
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۸۴۰۸۲
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

نیازی به واردات برنج نداریم/حداکثر قیمت هر کیلو برنج در شمال ۱۴ هزار تومان

علی زاده گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید و واردات بیش از حد در ۶ ماهه ابتدای سال، نیازی به واردات برنج برای تنظیم بازار نداریم.

جمیل علی زاده شایق دبیر انجمن برنج ، با انتقاد از تفاوت چشمگیر قیمت برنج در بازار اظهار کرد: هم اکنون در خرده فروشی استان‌های گیلان و مازندران با کیفیت‌ترین برنج با حداکثر ۲ تا ۳ درصد خرده و بدون ناخالصی ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان است.
 
وی افزود: براساس بررسی‌های میدانی همان برندی که در استان‌های شمالی با نرخ ۱۳ و حداکثر ۱۴ هزار تومان عرضه می‌شود، در فروشگاه‌ها با اعمال تخفیف ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان به فروش می‌رسد و این امر بدان معناست که در بازار برنج همانند سایر کالا‌ها نظارتی نیست.
 
علی زاده شایق با اشاره به اینکه فروش هر کیلو برنج با نرخ ۲۰ هزار تومان منطقی نیست، بیان کرد: از مردم تقاضا داریم که از خرید برنج با این نرخ اجتناب کنند چرا که با این قیمت امکان خرید ۱.۵ برنج از استان‌های شمالی وجود دارد.
 
ضرورت واردات حداقل ۲۰۰ هزار تن برنج تا پایان سال/ قاچاق برنج منتفی است
 
این مقام مسئول میزان تولید برنج در سال زراعی ۹۷-۹۶ را مطلوب دانست و گفت: علی رغم آنکه سال گذشته، مسئولان بر عدم کشت برنج در بسیاری از استان‌ها تاکید داشتند، اما شرایط مساعد آب و هوا و بارندگی‌های مناسب بهار برای کشت برنج بسیار مناسب بود.
 
وی با اشاره به اینکه نیازی به واردات برنج برای ایام تنظیم بازار شب عید نداریم، اظهار کرد: براساس آمار گمرک در ۶ ماهه امسال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است که در نهایت با احتساب تولید داخل حتی یک گرم کسری برنج در کشور نداریم و از تمامی مسئولان و دست اندرکاران تقاضا دارم با شایعه پراکنی باعث گرانی برنج در بازار نشوند.
 
دبیر انجمن برنج ادامه داد: با توجه به حقوق‌های ناچیز و درآمد‌های اندک از افراد تقاضا داریم که با جو سازی کمبود برنج بر نوسان قیمت در بازار دامن نزنند تا مردم بتوانند رشته پلو شب عید خود را درست کنند تا رشته کارشان در سال آینده باز شود.
 
علی زاده شایق درباره میزان سرانه مصرف برنج در کشور گفت: در زمانی که وزارت بازرگانی متولی واردات بود، سرانه مصرف برنج تا ۴۵ کیلو افزایش یافته بود که مجدد سازمان بازرسی کشور با برگزاری چند جلسه با ۴۰ سازمان و کارشناس و بررسی‌های میدانی سرانه مصرف برنج در ایران را ۳۶ تا ۳۷ کیلو اعلام کرد که در سال‌های اخیر به سبب شرایط نامساعد اقتصادی، کاهش درآمد‌های خانوار و رژیم غذایی به کمتر از ۳۶ کیلو رسیده است.
 
این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه نیازی به واردات برنج نداریم، تصریح کرد: اظهار نظر دبیر انجمن واردکنندگان مبنی بر واردات حداقل ۲۰۰ هزار تن برنج برای تنظیم بازار ایام پایانی سال به سبب شرایط مساعد تولید و واردات بیش از حد در ۶ ماهه ابتدای سال جای تمسخر دارد.
(چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷) ۱۲:۱۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها