دوشنبه / ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۰۷
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۸۳۹۸۹
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایسنا
سرویس سرویس عمومی

نخستین محصول تراریخته که وارد بازار شد، چه بود؟

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در زمینه محصولات تراریخته باید به جای ادعا به واقعیت توجه شود و اطلاعات درست در اختیار مردم قرار بگیرد.

علیرضا عباسی در همایش نقد و بررسی تولید گیاهان تراریخته از منظر علم تجربی و فقه اسلامی که در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، برگزار شد، اظهار کرد: نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که نباید انتظار معجزه از این محصولات داشت؛ بیوتکنولوژی از علوم مختلفی است که در جامعه بشری وجود دارد و کشاورزی یکی از حوزه های کاربردی آن است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه بخش های پزشکی، دارویی، میکروبی، صنعتی از حوزه های کاربرد بیوتکنولوژی است، تصریح کرد:  استفاده از مهندسی ژنتیک در تامین غذای آینده مردم کره زمین می تواند بسیار موثر باشد.
 
عباسی با اشاره به اینکه در استفاده از محصولات ژنتیکی چندین سوال مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: سوال اینجا است که آیا می‌توان هر ژنی را به هر محصولی وارد کرد و یا اینکه مبدا و مقصد ژن استحصال شده کجاست.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه محصولات تراریخته بر اساس نوع ژن انتقال یافته، سه نوع مشخص دارد، ادامه داد: انتقال از باکتری به گیاه، از همان گیاه و از گیاه دور به یک گیاه دیگر، انواع محصولات تراریخته از نوع ژن انتقال یافته هستند.
 
عباسی با اشاره به اینکه محصولات تراریخته شامل تمامی محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور نیست، اظهار کرد: نسل اول محصولات تراریخته در برابر آفات باید مقاوم باشند.
 
وی به نسل دوم و سوم این محصولات اشاره و خاطرنشان کرد: نسل دوم محصولات تراریخته باید موجب افزایش کیفیت شوند و ماندگاری آنها را افزایش دهند و نسل سوم نیز در خصوص محصولات تراریخته دارویی است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه در 190 میلیون هکتار در دنیا، محصول تراریخته مقاوم به آفت و علف کش کشت می‌شود، تصریح کرد: بر اساس آمار ارائه شده و قابل نقد جهانی، 4 محصول سویا، پنبه، ذرت و کلزا زیر کشت قرار گرفته است.
 
عباسی با اشاره به اینکه 20 درصد سطح زیرکشت کلزا و ذرت در جهان، تراریخته است، افزود: بر اساس آمار سال 2017، حدود 77 درصد سویا و پنبه کشت شده تراریخته بوده است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا همه کشورهای دنیا این کشت را انجام می دهد، گفت: 90 درصد کشت محصولات تراریخته از 190 میلیون هکتار  سطح زیر کشت، در کشورهای آمریکا، برزیل و آرژانتین صورت می‌گیرد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با انتقاد از اینکه رشد تولید محصولات تراریخته در جهان، از سال 2010 تا امروز ثابت بوده است، اظهار کرد: این محصولات تنها 2 درصد سطح زیر کشت دنیا را شامل می شود و 98 درصد دیگر رغبتی به این موضوع ندارند.
 
عباسی افزود: 5 کشور در سال 2017 سطح زیر کشت محصولات تراریخته خود را پایین آوردند اما برای مقابله با کاهش این آمار، کشورهای آمریکا و برزیل سطح زیر کشت خود را افزایش دادند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری با بیان اینکه گوجه فرنگی نخستین محصول تراریخته ای بود که به بازار عرضه شد، گفت: 90 درصد دانشمندان معتقدند محصولات تراریخته خطری برای سلامتی انسان ندارد.
 
به گزارش ایسنا، ویدا چالویی در همایش نقد و بررسی تولید گیاهان تراریخته از منظر علم تجربی و فقه اسلامی که از سوی انجمن علمی دانشجویی باغبانی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، برگزار شد، اظهار کرد: در آمریکا گیاهان تراریخته در سطح وسیعی کشت می شود و مردم از آن استفاده می کنند اما در اروپا این گیاهان کمتر مورد استفاده قرار گرفته و با مخالفت رو به رو شده است.
 
وی با بیان اینکه نخستین گیاه تراریخته عرضه شده به بازار گوجه فرنگی بود، گفت: پس از آن 28 درصد سویا و 32 درصد ذرت با دستکاری ژنتیکی تولید شد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری تصریح کرد:در سال 2050 جمعیت زمین به 10 میلیارد نفر می رسد و این فناوری و تکنیک می تواند به تامین غذا کمک کند.
 
چالویی با اشاره به اینکه برخی می گویند مصرف این گیاهان به سلامتی آسیب می‌زند، خاطرنشان کرد: باید گفت در این روش یک یا چند ژن به گیاه اضافه می‌شود تا محصول در مقابل تغییرات آب و هوایی مقاوم‌تر شوند و ماندگاری و کیفیت آنها افزایش یابد.
 
وی افزود: محصول این ژن‌ها پروتئین است که در بدن جذب خون می‌شود و تا امروز هیچ گزارشی وجود ندارد که این گیاهان سلامت انسانی را به خطر انداخته باشد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری با بیان اینکه مدرک دقیقی وجود ندارد که ژن‌های تراریخته به حشره یا علف هرز نیز منتقل شده باشد و 90 درصد دانشمندان معتقدند این محصولات ایمن هستند، تصریح کرد: در آکادمی علوم مهندسی و پزشکی آمریکا تایید شده که این گیاهان به انسان و محیط زیست آسیب نمی زند.
 
چالویی با اشاره به اینکه با وجود نبود گزارش مشکل آفرین بودن محصولات تراریخته، تنها  یک سوم از مصرف کنندگان این محصولات، به ایمن بودن آن اعتقاد دارند، گفت: اینترنت و دسترسی به اطلاعات اشتباه، باعث ترس مردم و عدم استفاده از محصولات تراریخته شده است.
 
وی افزود: هر چند برخی از محصولات تراریخته ژنی دارند که به بعضی از علف کش‌ها مقاوم هستند اما همیشه این محصولات ایمن نیستند؛ در این شرایط باز هم گیاه تراریخته آسیب نمی زند بلکه این علف کش‌ها هستند که مشکل می آفرینند.
 
آمارهای شفافی از میزان کاشت محصولات تراریخته در کشور وجود ندارد
 
 نماینده مقام معظم رهبری در سازمان جهاد کشاورزی البرز با بیان اینکه آمارهای شفافی از میزان کاشت محصولات تراریخته در کشور وجود ندارد، افزود: گفته شده در کشورمان 1.5 میلیون هکتار محصول تراریخته کشت شده است اما با حساسیت به وجود آمده در سال های پیش، آن را تکذیب می کنند.
 
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام علی ارجمند در همایش نقد و بررسی تولید گیاهان تراریخته از منظر علم تجربی و فقه اسلامی اظهار کرد: هر موضوع علمی، مسئله جامعه نیست بلکه مسئله اصلی، آن چیزی است که بیشترین فراوانی و اهمیت را دارد.
 
وی با بیان اینکه تولید و استفاده محصولات تراریخته به یکی از مسائل مهم نظام تبدیل شده است، تصریح کرد: باید تجربیات جهانی را در این زمینه مدنظر قرار دهیم.
 
ارجمند با اشاره به اینکه پیمان نامه ایمنی زیستی جهانی پس از 8 دوره مذاکره و پس از 6 سال تلاش در کانادا نوشته شد و ایران نیز جز اعضای آن بود، یادآور شد: در تجارت جهانی 164 کشور حضور دارند که بر اساس نگاه جهانی سازی مانند دهکده می مانند و حق ندارند جلوی واردات محصولات را بگیرند مگر اینکه از فاکتور تعرفه استفاده کند.
 
نماینده مقام معظم رهبری در سازمان جهاد کشاورزی البرز با اشاره به اینکه کشورهای عضو، تنها مجاز به دریافت بیشتر تعرفه هستند و نمی‌توانند مرزهای خود را ببندند، یادآور شد: بر اساس این پیمان نامه کشورها می‌توانند حتی به صرف احتمال خطر، از ورود این محصولات ممانعت به عمل آورند.
 
ارجمند با اشاره به اینکه امروز 39 کشور محصولات تراریخته را وارد نمی کنند، اظهار کرد: پس از آزمایش در برخی از کشورها، نتیجه به دست آمده مناسب نبود.
 
نماینده مقام معظم رهبری در سازمان جهاد کشاورزی البرز تصریح کرد: بر اساس مطالعات آینده پژوهی رژیم صهیونیستی تا سال2050 محصولات تراریخته هیچ جایگاهی در آن ندارد و حتی همسایه‌های آن نیز اجازه کاشت ندارند.
 
وی با اشاره به اینکه وقتی جامعه جهانی به این صورت حساسیت دارند و به صرف احتمال خطر اجازه استفاده از آن را نمی‌دهند باید در کشورمان نیز همین حساسیت ایجاد شود، اطرنشان کرد: بر روی محصولات تراریخته باید کار کشاورزی شود و بر آن شکی نیست اما عده ای تحت عنوان مبلغین کشورهای بزرگ تولید بذر با تبلیغات سوء و آمارهای غلط می‌خواهند تهدیدهای این محصولات دیده نشود.
 
ارجمند با یادآوری این که مهندسی ژنتیک باید استمرار یابد اما مراکز امنیتی در این موضوع ورود کنند چرا که احتمال ماجراجویی و نفوذ زیاد است، اظهار کرد:  هم اکنون ایران در معرض تهدید است و گزینه های روی میز زیادی وجود دارد؛ گفته شده  در کشورمان 1.5 میلیون هکتار محصول تراریخته کاشته شده است اما با حساسیت به وجود آمده در سال های قبل، آن را تکذیب می کنند.
 
نماینده مقام معظم رهبری البرز با یادآوری اینکه به مهندسی ژنتیک در بسیاری از حوزه ها نیازمند هستیم، تصریح کرد:بیوتکنولوژی باید حمایت شود اما مهندسی کشاورزی در این زمینه باید زیرنظر مراکز امنیتی قرار بگیرد و تجاری سازی آن زمانی صورت بگیرد که خطری نداشته باشد.
 
ارجمند گفت: متاسفانه در جمهوری اسلامی ایران در برخی کتاب ها از محصولات تراریخته به عنوان دستاورد کشور نام می برند اما این یک دستپاچگی است و باید بیشتر به آن توجه شود.
 
در ادامه این همایش علی بابایی زاد معاون فرهنگی دانشگاه علوم کشاورزی ساری اظهار کرد:جامعه امروز به شدت جمعیتی خواستار استفاده از تراریخته هستند.
 
وی با بیان اینکه تراریخته سازی به اندازه دانش هسته‌ای برای ما اهمیت دارد، گفت: اگر خود را غافل بکنیم عقب می‌مانیم و اگر برای خودمان محدودیت در این زمینه ایجاد کنیم به مانند انرژی هسته‌ای مشکل آفرین می‌شود.
 
معاون فرهنگی دانشگاه علوم کشاورزی ساری تصریح کرد: باید توجه کرد اجازه نداریم به هر شکلی ژن‌ها را تغییر دهیم و نگاه علمی و مباحث دینی در آن لحاظ شود.
(دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷) ۰۹:۰۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید