یکشنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۱۰
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۸۳۹۶۴
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

پیگیری‌ها برای آزاد شدن صادرات تخم مرغ به نتیجه نرسید/احتمال کاهش قیمت تخم مرغ

نبی پور گفت: با توجه به آنکه پیگیری ها برای آزاد شدن صادرات تخم مرغ به نتیجه نرسیده، قیمت آن در هفته های آتی کاهش می یابد.

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۲۰۰ تومان بوده که این امر بیانگر زیان حداقل یک هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است.
 
وی افزود: با استمرار روند کنونی قیمت تخم مرغ در بازار، مرغداران ناگریزند که مرغ‌های خود را روانه کشتارگاه‌ها کنند چرا که در تامین نهاده‌های دامی با مشکلات متعددی روبرو هستند.
 
نبی پور با اشاره به اینکه نهاده‌های دامی در بازار دو نرخی است، گفت: هم اکنون بخشی از نهاده‌ها با نرخ دولتی و بخش عمده با نرخ آزاد عرضه می‌شود.
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تامین نهاده با نرخ مصوب زمان زیادی می‌برد، بیان کرد: با وجود واریز پول مشخص نیست که نهاده‌ها چه زمانی به دست تولیدکننده برسد، چرا که در برخی مواقع یک تا سه ماه تحویل نهاده‌ها طول می‌کشد.
 
مرغداران در آستانه ورشکستگی/زیان هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ
 
وی با اشاره به اینکه ۶۵ میلیون مرغ تخم گذار در کشور موجود است، افزود: روزانه ۷۳ تا ۷۴ هزار تن ذرت و کنجاله سویا در کشور مصرف می‌شود که توزیع نهاده با نرخ مصوب از سوی پشتیبانی امور دام بسیار ناچیز است.
 
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه عرضه نهاده با نرخ مصوب رقم چشمگیری نیست، اظهار کرد: تولیدکنندگان عمده نهاده مورد نیازشان را از بازار آزاد تهیه می‌کنند به طوریکه وقتی مرغداران نهاده با نرخ مصوب می‌خرند به راحتی از بندر بار نمی‌شود، اما وقتی آن را به نرخ آزاد می‌خریم، سریع از بندر بار شده و تحویل می‌دهند.
 
نبی پور قیمت مصوب هر کیلو ذرت را یک هزار و ۳۵۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که هم اکنون هر کیلو ذرت دامی با نرخ یک هزار و ۵۰۰ و کنجاله سویا ۳ هزار و ۵۵۰ تا ۴ هزار تومان در بازار توزیع می‌شود.
 
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط مساعد تولید و مازاد تخم مرغ رفع ممنوعیت صادرات امری ضروری است.
 
وی با اشاره به اینکه پیگیری‌ها برای آزاد شدن صادرات تخم مرغ به نتیجه نرسیده است، بیان کرد: با توجه به آنکه در آستانه تعطیلات نوروز هستیم، بنابراین با عدم صادرات تخم مرغ احتمال کاهش مجدد قیمت در هفته‌های آتی وجود دارد.
 
نبی پور در پایان با انتقاد از این مسئله که نهاده دامی با نرخ مصوب به مرغداران استان تهران توزیع نمی‌شود، تصریح کرد: علی رغم آنکه استان تهران بزرگترین تولید کننده تخم مرغ در کشور به شمار می‌رود، از این رو هیچ سهمیه‌ای دریافت نکردند. البته در مابقی استان‌ها ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم ذرت و کنجاله سویا به ازای هر مرغ توزیع شدن که تنها جوابگوی مصرف ۲ تا ۳ روز نیازشان است.
(یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷) ۰۹:۱۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید