سه شنبه / ۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۴:۴۹
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۳۸۵۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایسنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

با راه‌اندازی اختیار معامله زعفران ریسک کشاورزان کم می‌شود

معاملات قراردادهای آپشن زعفران از ۱۲ اسفندماه جاری در بورس کالای ایران راه‌اندازی می‌شود که به گفته یک کارشناس ارشد بازارهای مالی، این ابزار نوین مالی ریسک زعفران‌کاران را کاهش می‌دهد.

محمدرضا سرمدی درباره ویژگی‌های معاملات قراردادهای آپشن در بازارهای مشتقه اظهار کرد: به طور کلی مهم‌ترین ویژگی ابزار معاملاتی آپشن، بیمه کردن قیمت‌ها در آینده است و محصول زعفران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به راه‌اندازی معاملات آتی زعفران در سال خرداد امسال، بیان کرد: اتفاق مثبتی که در سال جاری در بازار زعفران رخ داد، راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی طلای سرخ در بورس کالا بود که در این رابطه استقبال خوبی هم از سوی کشاورزان و هم از سوی سرمایه‌گذاران و بازیگران بازار آتی صورت گرفت.
وی حُسن و ویژگی‌های مهم ابزار معاملاتی اختیار معامله نسبت به قراردادهای آتی را ریسک معاملاتی کمتر و نیاز به سرمایه در گردش اندک عنوان کرد و افزود: این نوع قراردادها ضمن بیمه قیمت برای آینده، ریسک معاملات را نیز برای کشاورزان کاهش می‌دهد و زعفران‌کار به سرمایه در گردش کمتری هم برای انعقاد این قراردادها نیاز دارد.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر لزوم برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی برای زعفران‌کاران و فعالان بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه آپشن، ابزاری پیچیده است و امکان اتخاذ استراتژی‌های معاملاتی ترکیبی بین بازار نقد و آتی این پیچیدگی را دوچندان می‌کند، باید آموزش‌های لازم به علاقمندان به این معاملات ارائه کرد که خوشبختانه دوره‌های آموزشی از سوی بورس کالا در جریان است.
وی ورود بازیگران حرفه‌ای بازار آتی به معاملات آپشن زعفران را اتفاقی مثبت ارزیابی و اظهار کرد: با ورود آربیتراژگران و بازیگران حرفه‌ای بازار اوراق و قراردادهای آتی به معاملات آپشن، بازار این ابزارهای نوین مالی عمق بیشتری پیدا خواهد کرد و موجب می‌شود کشاورزان و زعفران‌کاران از عمق بازار بیشتر منتفع شوند.
سرمدی عمق بخشیدن به معاملات گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی را عاملی مهم در ایجاد رونق و استقبال از معاملات آپشن زعفران دانست و گفت: با توجه به حجم معاملات آتی زعفران در بورس، اگر سررسید قراردادهای آپشن برای بازه زمانی دورتر باشد، بهتر است.

(سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷) ۱۴:۴۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها