یکشنبه / ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۳:۰۷
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۳۳۹۱
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایسنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

تولید بیش از ۳۴۰ هزارتن کلزا در کشور

‌مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از تولید ۴۶ هزار تن کلزا در سال ۹۴ به تولید ۳۴۰ هزار تن کلزا رسیدیم و تولید ۴۵۰ هزار تنی را در برنامه سال آینده قرار دادیم که باز هم یک رشد ۳۰ درصدی خواهیم داشت.

علی‌رضا مهاجر در سفر به استان فارس و بازدید از مزارع کلزای این استان با اشاره به نقش این گیاه در افزایش پایداری گندم، یادآورشد: کلزا فی البداهه باعث افزایش ۲۵ درصدی در تولید گندم نسبت به کشت قبل خواهد شد، از این رو کشت این محصول در فارس به عنوان استان پیشرو در بخش کشاورزی که روزی هم بازرگانی گندم نام داشت، توصیه می‌شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه کشور ما یکی از عمده‌ترین وارد کننده‌های روغن برای خوراک انسان و کنجاله برای خوراک دام است، افزود: به همین دلیل نقش تولید دانه‌های روغنی در کشور بر کسی پوشیده نیست.
او تصریح کرد: سالانه حدود ۴ میلیارد دلار واردات روغن و کنجاله به کشور داریم از این رو باید در تولید دانه‌های روغنی به خصوص کلزا به پایداری برسیم، در همین راستا دولت جمهوری اسلامی برای تشویق کشاورزان به کشت کلزا قیمت آن را بیشتر از دو برابر قیمت گندم قرار داده است.
مهاجر با اشاره به توسعه خوب کشت کلزا در سنوات اخیر در فارس، یادآورشد: در مناطق سرد این استان به خصوص به دلیل نقش کلزا در کنترل پاخوره، توسعه کشت این محصول باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
این مقام مسئول با اشاره به سطح سبز خیلی خوب کلزا در مزارع استان فارس، به کشاورزان توصیه کرد: قبل از گلدهی کلزا جهت افزایش محصول از ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم کود سولفات آمونیم در هر هکتار استفاده کنند.
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با توجه به کشاورزان هوشمند فارس، کارشناسان و محققان خوب این استان، انتظار می‌رود میزان مصرف بذر در هکتار تا یک کیلو و ۶۰۰ گرم کاهش یابد، چرا که مصرف زیاد بذر در زمان کاشت، باعث کاهش عملکرد، افزایش آفات و بیماری‌ها و هزینه‌های تولید خواهد شد.

(یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷) ۲۳:۰۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید