دوشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۸:۵۶
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۳۲۸۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

طرح بنیاد مستضعفان برای خودکفایی در روغن زیتون و اشتغالزایی

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بهره برداری از پنج هزار هکتار باغ زیتون را با هدف خودکفایی در تولید این محصول و روغن آن کلید زده است که در نتیجه آن، 1150 شغل ایجاد می شود.

این طرح برای 300 نفر به صورت مستقیم و 850 نفر به صورت پاره وقت شغل ایجاد می‌کند.
پس از طی مراحل مختلف، کارگروه معاونت توسعه و فناوری بنیاد طرح کشت زیتون را در هشت استان گلستان، مازندران، گیلان، خراسان شمالی، ایلام، تهران، فارس و زنجان تصویب کرد که از بهمن ماه 95 آغاز شد تا در یک برنامه پنج ساله اجرا شود.
قرارداد ساخت پنج هزار هکتار باغ زیتون میان بنیاد مستضعفان، یک شرکت داخلی و مشاور خارجی آن امضا شده و تاکنون مطالعات هواشناسی، آب و خاک، انتخاب ارقام مناسب، تراکم باغ، احداث نهالستان و باغ مادری، ایجاد سامانه آبیاری و جانمایی باغ ها انجام و طرح ساخت کارخانه های روغن زیتون و کنسرو در دستور کار قرار گرفته است.
در این طرح جامع، مطالعات ساخت نهالستان برای تولید نهال زیتون به ظرفیت دستکم سالیانه یک میلیون اصله در دستور کار قرار دارد که با اخذ مجوز‌های لازم از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر، در فضایی به مساحت 10 هکتار ساخته می شود.
در این طرح از یک مشاور خارجی باسابقه در پرورش زیتون استفاده و تلاش شد ارقام سازگار با آب و هوای با استفاده از منابع داخلی و خارجی شناسایی شود. بر اساس شاخص‌های مدنظر مشاوران داخلی و خارجی قرار شد ارقام روغنی، چون کرونایکی، آربیکن، آربوساناو ... و ارقام کنسروی، چون مانزالیا، ابوسطل، دیره و ... کشت شوند.
در سال ششم بهره برداری (اجرای این طرح) قرار است 38 هزار تن میوه زیتون تولید شود که از آن، چهار هزار تن روغن زیتون، 10 هزار تن میوه کنسروی و هفت هزار و 600 تن تفاله زیتون استحصال می شود.
«محمد سعیدی کیا» رئیس بنیاد مستضعفان، چندی پیش درباره این طرح گفت: با توجه به واردات بخش قابل توجهی از مواد اولیه تولید روغن خوراکی به کشور، در برنامه کلان بنیاد پیش بینی شده است پنج هزار هکتار باغ زیتون در زمین های بایر در اختیار بنیاد (استان‌های گلستان، ایلام و همچنین یکی از مناطق خارج از تهران) ایجاد شود.
بنیاد مستضعفان در نظر دارد با اجرای این طرح ملی، کشور را در تولید زیتون و روغن زیتون به خودکفایی برساند.
سطح زیرکشت باغ‌های بارور زیتون در ایران 2.3 درصد کل باغ‌های بارور کشور است و بیشترین سطح آن در استان فارس به میزان 13 هزار و 500 هکتار قرار دارد.
مقدار تولید میوه زیتون در ایران 108 هزار تن است که استان زنجان با تولید 35 هزار تن میوه زیتون (32 درصد کل تولید زیتون کشور) مقام نخست را به خود اختصاص داده است.
بر اساس این گزارش، 65 تا 70 درصد کل تولید میوه زیتون در ایران برای تولید زیتون کنسروی و بقیه برای استحصال روغن برداشت می‌شود.

(دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷) ۱۸:۵۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید