شنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۱:۳۷
سرویس : فراورده های روغنی
کد خبر : ۸۳۲۱۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس فراورده های روغنی

پیگیری‌ها برای بازگرداندن روغن زیتون به گروه یک واردات بی نتیجه ماند

جلالت گفت: با وجود پیگیری های متعدد، اما تاکنون وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت برای بازگرداندن روغن زیتون به گروه یک هیچ موافقتی نداشتند.

نادر جلالت عضو سابق شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه پیگیری ها برای بازگرداندن روغن زیتون به گروه یک کالا نتیجه ای در بر نداشته است اظهار کرد: با وجود پیگیری های متعدد، اما تاکنون وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت برای بازگرداندن روغن زیتون به گروه یک هیچ موافقتی نداشتند که از این رو چاره ای جز واردات با ارز نیمایی وجود ندارد. وی افزود: با توجه به آنکه واردات روغن زیتون با ارز نیمایی در افزایش قیمت و کاهش سرانه مصرف تاثیر بسزایی دارد، امیدواریم که مسئولان دولتی تمهیداتی در این زمینه بیندیشند.
 جلالت با اشاره به آثار سوء خروج روغن زیتون از گروه یک کالایی گفت: تاکنون هیچ یک از واردکنندگان به سبب نوسان نرخ ارز نتوانستند اقدام به واردات کنند که انتظار می رود در روزهای واردات صورت گیرد چرا که کمبود روغن زیتون کاملا مشهود است.
این فعال اقتصادی نوسان نرخ ارز و کمبود عرضه را دلیل اصلی نوسان قیمت روغن زیتون در بازار اعلام کرد و افزود: هم اکنون هر شیشه روغن زیتون با نرخ ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در مغازه ها به فروش می رسد که این امر بر کاهش قدرت خرید خانوار و سرانه مصرف دامن زده است.
 وی سرانه مصرف روغن زیتون در ایران را ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم اعلام کرد و گفت: اگر واردات روغن زیتون به گروه یک کالا بازنگردد، بی شک ادامه این روند در کاهش سرانه مصرف اثر گذار خواهد بود، اما از الان نمی توان میزان کاهش سرانه مصرف را تخمین زد.
 عضو سابق شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه سرانه مصرف روغن زیتون با متوسط جهانی و بسیاری از کشورها قابل قیاس نیست، بیان کرد: با توجه به آنکه روغن زیتون کالای سلامت محور به شمار می رود، از این رو انتظار می رود که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تمهیداتی بیندیشند تا ضمن حمایت از تولید داخل، این محصول با ارزش از سفره غذایی خانوار حذف نشود چرا که به هر میزانی که روغن زیتون از سبد خانوار حذف شود باید به همان میزان داروهای قلبی و عروقی وارد کرد.
 جلالت درباره آخرین وضعیت تولید روغن زیتون در سال زراعی ۹۷_۹۶ گفت: اگرچه وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید باید میزان دقیق تولید را اعلام کند، اما برآورد می شود که امسال ۴ هزار تن روغن زیتون در کشور تولید شده است.
 این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه سالانه ۱۸ هزار تن روغن زیتون در کشور مصرف می شود، تصریح کرد: در سال های اخیر با احتساب تولید داخل، ۵ تا ۶ هزار تن از این‌میزان از طریق واردات رسمی و مابقی قاچاق وارد کشور می شود.

(شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷) ۲۱:۳۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها