دوشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۲
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۸۱۶۲۲
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

بورس کالا می‌تواند به مرجع قیمتی زعفران دنیا تبدیل شود

باستانی، گفت: تابلوی بورس کالا امکان تبدیل به مرجعیت تعیین قیمت زعفران در بازار‌های بین المللی و صادراتی را دارد.

سعید باستانی در خصوص عرضه زعفران در بورس کالا اظهار کرد: بازار‌های کلان مانند زعفران نیاز به روش‌های معاملاتی مدرن برای حضور در بازار‌های جهانی دارد و یکی از این بستر‌های معاملاتی مدرن بورس کالا است.
وی ضمن تاکید بر امکان مرجعیت تابلوی بورس کالای ایران به عنوان مرجع تعیین قیمت زعفران در بازار‌های بین المللی و صادرات این محصول، مستمر بودن عرضه‌ها و حضور فعالان این حوزه در بازار جهانی را از شروط اساسی برای تحقق این مساله دانست.
بیشتر بخوانید: پیوند ناگسستنى تولید و بورس کالا/ رونق فعالیت‌های سفته بازان به جای تولید
وی، با بیان اینکه عرضه کالا‌ها در بورس کالا به عنوان یک بستر مدرن به نفع صنایع است، ادامه داد: عرضه زعفران با روش‌های معاملاتی مدرن در بورس کالا می‌تواند موجب ایجاد شفافیت در بازار، افزایش کیفیت و درجه بندی محصول و کشف قیمت واقعی شود.
باستانی افزود: طی یک سال اخیر بازار زعفران دچار تغییراتی شده و به جای معامله زعفران در بازار سنتی، این محصول در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفته است که می‌توان این تغییر در روش‌های معاملاتی را دوران گذار از سنت‌ها به سمت مدرنیته شدن دانست که حدود یکسال از آن می‌گذرد.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس گفت: باید توجه داشت که تکمیل این دوره با گذشت زمان امکان پذیر است؛ چراکه بخش عمده‌ای از کشاورزان، خرده مالک هستند که برقراری ارتباط همه آن‌ها با بورس با گذشت زمان اتفاق می‌افتد و لازم است فرهنگ سازی بیشتری در این حوزه صورت گیرد تا این گذار به موفقیت کامل برسد.
وی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد سرعت بورس کالا در این دوره گذار، قابل توجه است، گفت: بورس کالا تاکنون با جذابیت‌های موجود توانسته است بسیاری از نیاز‌های بازار را تامین کند و قیمت‌های کشف شده در بورس از طریق فضای مجازی، هر روزه و به سرعت در حال انتقال به فعالان این بازار است.
باستانی یادآور شد: بیش از نیم قرن است که روش سنتی در بازار زعفران حاکم بوده و این طبیعی است که برای تغییر در سازوکار معاملات نیاز به زمان باشد.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص امکان پذیر بودن حضور بورس کالا به عنوان مرجع تعیین قیمت زعفران در بازار‌های بین‌المللی گفت: حتما این اتفاق می‌تواند امکان پذیر باشد؛ چرا که پیش از این برای کالا‌های دیگر که سهم کمتری از محصول تولیدی در دنیا را داشته ایم، این اتفاق به کمک بورس کالا رخ داده و بطور قطع برای زعفران که یکی از محصولات شناخته شده و استراتژیک کشورمان محسوب می‌شود و سهم عمده‌ای در تولید آن را در دنیا در اختیار داریم، می‌تواند شرایط لازم فراهم شود تا بورس کالا به عنوان مرجع تعیین قیمت زعفران در دنیا معرفی شود.
به گفته این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مستمر بودن عرضه‌ها و حضور فعالان این حوزه در بازار جهانی به همراه تقویت ارتباط با بورس‌های بین المللی، از شروط اساسی برای تحقق این مساله است.

(دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷) ۱۶:۵۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید