شنبه / ۱۰ آذر ۱۳۹۷ / ۱۰:۰۳
سرویس : خشکبار، حبوبات و تنقلات
کد خبر : ۸۱۵۲۲
گزارشگر : ۳۵۱۶
ایسنا
سرویس خشکبار، حبوبات و تنقلات

کاهش 60 درصدی عرضه و تقاضا در بازار آجیل چهارمحال و بختیاری

در کنار رشد قابل‌ توجه قیمت انواع محصولات و خوراکی‌ها، نرخ انواع آجیل و خشکبار روند صعودی به خود گرفته و با توجه به هزینه‌های جاری خانوار می‌توان گفت که از این پس خرید آجیل و خشکبار به راحتی دست‌یافتنی نخواهد بود.

این رشد قابل‌توجه قیمت آجیل در حالی با رشد نرخ دلار همراه شده که حجم تولید آجیل و خشکبار در کشور کاهش یافته و عملاً میزان عرضه و تقاضای بازار دستخوش تغییرات بسیاری شده است.
 
در ماه‌های اخیر، افزایش قیمت آجیل و خشکبار آنچنان چشمگیر بوده که این اقلام به‌عنوان خوراکی لوکس در سبد خانوار محسوب می‌شوند.
 
گزارش‌های میدانی از بازار این روزهای آجیل و خشکبار گویای آن است قیمت برخی اقلام چون پسته و بادام هندی با وجود کاهش میزان تقاضا هم‌چنان در اوج قرار دارد.
 
هم‌اکنون نرخ هر کیلوگرم پسته 160 تا 200 هزار تومان، تخمه ژاپنی 30 تا 40 هزار، بادام عمده هر کیلوگرم  125 هزارتومان عرضه می‌شود.
 
«خدارحم مرادی»، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: هم‌اکنون 60 درصد عرضه و تقاضا در بازار آجیل و خشکبار استان کاهش یافته است.
 
وی افزایش صادرات، کاهش کشت و نوسانات بازار ارز را علت اصلی بی‌ثباتی بازار آجیل و خشکبار دانست و گفت: متأسفانه قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است.
 
مرادی با بیان این‌که به‌عنوان مثال یک خانواده چهار نفره در سال گذشته 2 میلیون تومان آجیل برای 14 روز نوروز خود خریداری می‌کرده است، تصریح کرد: هزینه همان میزان آجیل برای نوروز 98 حدود شش تا هفت میلیون تومان خواهد بود.
 
وی با مقایسه میزان فروش آجیل در سال جاری و سال گذشته، یادآور شد: سال گذشته روزانه 100 کیلو پسته در فروشگاه هم به فروش می‌رفت اما این میزان در سال جاری روزانه به 2 کیلوگرم رسیده است.
(شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷) ۱۰:۰۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها