چهارشنبه / ۹ آبان ۱۳۹۷ / ۰۹:۱۸
سرویس : خشکبار، حبوبات و تنقلات
کد خبر : ۸۰۷۹۹
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس خشکبار، حبوبات و تنقلات

تشکیل الگوی زنجیره ارزش خرما در پنج استان خرماخیز

لطیفیان گفت: نمونه‌های الگویی زنجیره ارزش خرما در پنج استان برتر خرما خیز کشور تا پایان امسال تشکیل می‌شود.

مسعود لطیفیان مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی راهکار اساسی برای افزایش بهره وری در باغات نخیلات را ایجاد زنجیره ارزش تولید خرما دانست، و اظهار داشت: پایین بودن بهره وری آب، عدم امکان رقابت پذیری برای حلقه تولید کنندگان به دلیل خرده مالکی، ایجاد ارزش افزوده پایین و پایین بودن سطح دانش فنی و تکنولوژی در حلقه تولید از جمله چالش‌های موجود در حوزه باغات نخیلات کشور هستند.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های برون رفت از این چالش ها، ایجاد زنجیره ارزش خرما است و در دنیا الگو‌های مختلفی برای آنان وجود دارد، گفت: کشور‌هایی مانند تونس، مصر و مراکش با تشکیل حلقه‌های تولید در زنجیره خرما به موفقیت‌هایی رسیده اند.

مدیرکل دفترامور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، مدل‌های تولید محور، تشکل‌های تسهیل گر محور و خریدار محور را از جمله مدل‌هایی برای ایجاد زنجیره ارزش خرما عنوان کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که مدل خریدار محور یکی از موفق‌ترین مدل‌ها است و کشاورزی قرار دادی که ما در وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌کنیم از مدل‌های موفق برای تشکیل زنجیره خرما است.

وی افزود: در نخلداری قراردادی در قالب زنجیره ارزش خرما، قرارداد میان نخلدار و یک شرکت خریدار پیش از آغاز فرآیند تولید منعقد می‌شود و توافق‌هایی برای تامین نهاده ها، مشاوره، بازاریابی و فروش محصول صورت می‌گیرد.

لطیفیان با بیان اینکه این مدل برای ایجاد زنجیره ارزش خرما در کشور مناسب ارزیابی است و تصریح کرد: که اجرای موفق این مدل نیاز به استراتژی دارد.

وی اذعان داشت: در تولید خرما هدف ما ایجاد امنیت غذایی، تامین نیاز صادارتی و تامین نیاز صنایع فرآوری است.

(چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷) ۰۹:۱۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها