سه شنبه / ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۲:۳۹
سرویس : شیرینی و شکلات
کد خبر : ۷۱۰۰۰
گزارشگر : ۱۰۰۶
سرویس شیرینی و شکلات

بدهی بانکی؛ کارخانه ۴۰ ساله "قند کامیاب" را هم تعطیل کرد/ ۲۵۰ کارگر با کوله‌باری از معوقات "بیکار" شدند

کارخانه قند کامیاب اصفهان با ۴۴سال قدمت یکی از باسابقه‌ترین کارخانه‌های صنعت قند و شکر کشور است که این روزها به‌دلیل بدهی مالی و ناتوانی در پرداخت اقساط وام بانکی ورشکست شده و ۲۵۰ کارگر آن با معوقات و عدم پرداخت حقوق‌های چندین ماهه اکنون بیکار هستند.

کارخانه قند کامیاب با تاسیس در سال 1352 از قدیمی‌ترین کارخانه‌های صنعت قندوشکر کشور در جاده نجف‌آباد-اصفهان است که از سال‌های گذشته با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شد، اما از 8 ماه پیش با اوج دغدغه‌ها و بدهی به بانک صادرات به طور کامل تعطیل شده است.

بنابر اعلام برخی از فعالان صنعت قندوشکر استان اصفهان این کارخانه اکنون 60 میلیارد ریال بدهی به بانک صادرات دارد و تمام دستگاه‌ها و تجهیزات آن فروخته شده است.

به گفته اعضای انجمن تصفیه‌کنندگان شکر، کارخانه قند کامیاب حدود 6 ماه پیش به طور رسمی اعلام ورشکستگی کرده و اموال آن توسط بانک مصادره شده و هیچ فعالیتی ندارد.

بستانکاری کارگران قند کامیاب را بیکار کرد

البته مشکلات قند کامیاب به روزهای اخیر ختم نمی‌شود بلکه در سال گذشته به دنبال توقیف اموال و زمین‌های کارخانه توسط بانک صادرات، کارگران آن با معوقات یکساله و بیشتر بیکار شده‌اند، اما با پرداخت بخشی از بدهی‌ها دوباره کارگران به کار بازگشتند.

یکی از کارگران کارخانه قند کامیاب می‌گوید: کارخانه در سال‌های گذشته به دلیل کمبود نقدینگی نتوانسته بود شکر مورد نیاز برای راه‌اندازی را فراهم کند، در نهایت یکی از بانک‌های بستانکار با در دست داشتن احکام توقیف زمین و اموال کارخانه درب کارخانه را به روی کارگران بست.

وی می‌افزاید: در حالی که کارگران خط تولید قند کامیاب مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند، سابقه کار شماری از آنان در لیست بیمه در سال اول کارشان کارگر ساده درج شده و به همین دلیل برای بازنشسته شدن مجبور بودند حدود یکسال بیشتر در کارخانه کار کنند.

یکی دیگر از کارگران کارخانه قند کامیاب می‌گوید: این کارخانه طی دو سال گذشته به علت کمبود مواد اولیه تولید، قطعی گاز و برق به حالت تعطیل درآمده بود که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مجددا شروع به تولید کرد.

وی با بیان اینکه تعطیلی‌های مکرر کارخانه امنیت شغلی‌ کارگران را دچار مخاطره کرده بود، می‌افزاید: انباشت بدهی‌ها به سازمان‌های مختلف یکی از عوامل توقف تولید در این کارخانه در سال‌های گذشته نیز بوده است.

این کارگر فعال تصریح می‌کند: در 2 سال گذشته با ورود سرمایه‌گذار جدید بخش زیادی از بدهی‌های کارخانه به سازمان‌های مختلف دولتی از جمله تامین اجتماعی پرداخت شد و در این زمینه تا حدودی مشکلات کارخانه مرتفع شده بود.

وی بیان می‌کند: حدود 250 کارگر رسمی، قراردادی و پیمانی این کارخانه در سال‌های گذشته به علت مشکلات داخلی، نوع مدیریت و دغدغه‌های مالی بارها با تعدیل موقتی از کارخانه، معوقات چندین میلیونی و نبود پرداخت به موقع حقوق‌ها با حضور مقابل فرمانداری خمینی‌شهر خواستار حل معضلات خود شده‌اند.

بنا بر ادعای کارگران، در چند سال گذشته کارخانه قند کامیاب به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع حقوق آنان و سایر هزینه‌های جانبی را نداشته و همین مسئله سبب ایجاد وقفه در پرداخت مطالبات آنها شده بود.

بدهی 6 میلیاردی به بانک صادرات

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس پیرامون تعطیلی کارخانه قند کامیاب اصفهان با سابقه بیش از 40 سال فعالیت، گفت: این کارخانه اکنون 60 میلیارد ریال بدهی به بانک صادرات دارد و تمام دستگاه‌ها و تجهیزات آن فروخته شده است.

سید محمدجواد ابطحی با بیان اینکه قند کامیاب اصفهان یکی از باسابقه‌ترین کارخانه‌های صنعت قندوشکر کشور است، اظهار داشت: در حال حاضر این کارخانه بیش از 200 کارگر خود را تعدیل کرده و این کارگران با سوابق طولانی فعالیت اکنون به صف‌های بیمه بیکاری پیوسته‌اند.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات بانک صادرات به بهمن محرابی، افزود: کارخانه قند کامیاب به دلیل بدهی مالی و ناتوانی در پرداخت اقساط وام بانکی دچار مشکلات بسیاری شد و بانک مربوطه فعالیت این کارخانه را متوقف کرد و اکنون هیچ فعالیتی ندارد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس بیان کرد: مدیر کارخانه قند کامیاب گفته ارزش زمین کارخانه بیش از 16 میلیارد تومان است، چنانچه بانک آن را بفروشد برای ما خیلی به صرفه است، زیرا می‌توانم بدهی کارگران، بستانکاری بانک و مشکلات مالی کارخانه را رفع کنم و هیچ‌گونه احتیاجی به منابع دیگر نداریم.

به گزارش تسنیم، امسال از ابتدای سال هر روز در کشور و استان‌ها شاهد تعطیلی کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی با سابقه و اخراج کارگران بوده‌ایم.

رهبر معظم انقلاب دو سال متوالی عنوان سال را اقتصاد مقاومتی نام نهادند، اما بی‌توجهی به توان و تولیدات داخلی و واردات بی‌رویه در سال‌های اخیر سبب شد که بیش از نیمی از کارخانه‌ها تعطیل یا نیمه تعطیل شده و با حداقل ظرفیت تولید به حیات خود ادامه می‌دهند.

ناگفته نماند که برخی از این کارخانه‌ها بیش از نیم قرن سابقه فعالیت داشته‌اند. کارخانه‌هایی که نام‌هایشان بر سر زبان‌ها بود و همه آنها را می‌شناختند، اما اکنون فقط غبار بی‌تدبیری را یدک می‌کشند و کارگران ناامید از آینده پرابهام به صف‌های طولانی بیمه بیکاری پیوسته‌اند.
(سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶) ۱۲:۳۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها