چهارشنبه / ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ / ۰۹:۳۷
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۷۰۹۱۶
گزارشگر : ۱۰۰۸
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

طرح حک شدن قیمت بر روی تخم مرغ خوب یا بد؟!

علی رغم گذشت دو سال و نیم از تصویب و ابلاغ حک شدن قیمت بر روی تخم مرغ همچنان این طرح میان وزارت جهاد و سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده در حال پاسکاری است.

علی رغم گذشت دو سال و نیم از تصویب و ابلاغ حک شدن قیمت بر روی تخم مرغ همچنان این طرح میان وزارت جهاد و سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده در حال پاسکاری است.

در ایام سال شاهد نوسانات قیمت در بازار تخم مرغ هستیم چرا که فارغ از نرخ فروش تخم مرغ درب مرغداری این محصول به دست واسطه ها و خرده فروشان سطح شهر افتاده و هر طور که بخواهند در جهت حفظ منافع خود قیمت ها  را بالا و پایین می کنند.

البته دبیر کانون سراسری پرورش دهندگان مرغ تخم گذار اعلام قیمت مصوب را تنها نسخه درمان جلوگیری از سودجویی واسطه ها می داند که با گذشت چند سال از تصویب این طرح بعید به نظر می رسد که این مصوبه با وجود تمامی مزایا بتواند جنبه اجرایی به خود بگیرد.

فرزاد طلاکش دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار  با اشاره به موانع سد راه حک شدن قیمت بر روی تخم مرغ اظهار داشت: طی دو سال و نیم اخیر طرح حک شدن قیمت بر روی تخم مرغ به تصویب رسید و از آنجا که وظیفه وزارت جهاد بخش عمده فروشی است از این رو ابلاغ این مصوبه باید از سوی سازمان حمایت انجام شود.

وی افزود: اعلام قیمت مصوب بر روی تخم مرغ بدان معنا نیست که دستگاه های مربوطه نظارت خود را کمرنگ نمایند چرا که با این وجود این طرح منفعتی برای تولیدکننده و مصرف کننده در بر نخواهد داشت.

به گفته طلاکش با اجرای این طرح نرخ هر عدد تخم مرغ با زرده معمولی 350 و زرده زعفرانی 360 تومان خواهد بود.

دبیر کل کانون سراسری پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با بیان اینکه در طول سال حداکثر نوسان قیمت باید 15 درصد باشد، گفت: این درحالی است که در شرایط کنونی شاهد نوسان 60 درصدی قیمت ها هستیم که به اعتقاد بنده با اجرای این طرح می توان نوسان قیمت ها را به حداقل ممکن رساند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با ابلاغ این مصوبه از سوی سازمان حمایت امکان اجرای این طرح در استان های بزرگ تولیدکننده تهران، قزوین و البرز وجود دارد.

***نرخ تخم مرغ تابع عرضه و تقاضا است

ناصر نبی پور رئیس هئیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران  گفت: اجرای طرح حک شدن قیمت بر روی تخم مرغ از سوی بسیاری از مرغداران رد شد چرا که نرخ تخم مرغ تابع عرضه و تقاضا و وزن آن است.

وی افزود: با توجه به آنکه نرخ تخم مرغ در ایام مختلف سال متفاوت است از این رو اعلام نرخ مصوب برای این محصول به ضرر مصرف کننده و به نفع خرده فروشی ها است.

نبی پور ادامه داد: به اعتقاد بنده اجرای این طرح کار صحیحی نیست و به عبارتی یک نوع ساختار شکنی در صنعت مطرح می شود.

***امکان اجرای طرح حک گذاری قیمت وجود ندارد


رضا ترکاشوند مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن  گفت: با توجه به ساختار متنوع تولید و بازار رقابتی میان برندها و بسته بندی های مختلف امکان قیمت گذاری واحد برای تخم مرغ وجود ندارد.

وی با اشاره به تاثیر اجرای طرح حک شدن قیمت بر کاهش نوسانات بازار دارد، گفت: با وجود افزایش سوءاستفاده از سوی واسطه ها در عرضه محصول امکان اجرای این طرح وجود ندارد،چرا که در زمانیکه قیمت تخم مرغ درب مرغداری پایین است به سبب اعلام نرخ مصوب واسطه ها می توانند با قیمت بالاتری محصول را به فروش رسانند.

ترکاشوند تصریح کرد: با وجود آنکه برخی کالاها اساسا مشمول قیمت گذاری نیستند از این رو تنها می بایست محدوده ای برای آن تعریف کرد تا محصول برحسب آن عرضه شود.


(چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶) ۰۹:۳۷پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید