شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
۱۵:۳۷

حامیان فودنا

یکساله (شهریور94)

آگهی بازرگانی B

آگهی بازرگانی A

پخش و توزیع مواد غذایی میثاق

تبلیغات متنی

مولتی وک خاورمیانه
بهترین راه حل برای بسته بندی محصولات به شما بزرگترین تولید کننده دستگاه های بسته بندی ترموفرمینگ در دنیا تولید کننده ماشین آلات بسته بندی ترموفرینگ ، تری سیلر، فرم شرینک ،مولتی فرش (اسکین) ، توزین اتوماتیک ، کیسه ای ، عمودی ---- ارایه دهنده فیلم های بسته بندی سخت و نرم و اسکین و شرینک شامل: /PE/CPET/PET/OPA/PA/CPP/OPP/PP …
http://www.multivac.ae/
سی دی اطلاعات شرکت های صنایع غذایی
بانک اطلاعات صنایع غذایی ایران شامل بیش از 1200 واحد فعال + اطلاعات کتاب نمایشگاه های اگروفود تهران + شیرینی و شکلات تهران +صنایع غذایی استان مازندران - 09212681145
http://www.foodna.ir/

نیازمندیهای صنعتی

همکاری در فروش و بازاریابی
http://www.foodna.ir/fa/home
سالنامه 1395 صنایع غذایی ایران
http://foodna.com/

گفتگو

گفتگو با جلیل وطندوست مدیرعامل شیرین وطن:
صنایع غذایی شیرین وطن بصورت رسمی از سال 1381 آغاز به کار کرد و در ابتدا با یک خط تولید بیسکویت فعالیت می کرد که به تدریج دیگر اقلام صنعت به آن اضاف...
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷
 [تعداد بازدید:989]

تغذیه و سلامت

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که نوشیدنی‌ها یا غذاهای رژیمی در حقیقت سبب افزایش وزن و ابتلا افراد به دیابت می‌شوند زیرا مغز...  [تعداد بازدید:191]
مصرف مواد خوراکی غنی از پروتئین نظیر شکلات، مغزیجات آجیلی، تخم مرغ، دانه ها، حبوبات، مرغ، ماست و پنیر به تسکین بیماری ها...  [تعداد بازدید:181]

خبر نمایشگاهی

نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران از 3 تا 6 آبان‌ماه سالجاری و توسط شرکت سهام...
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۵۳
 [تعداد بازدید:73]
16 الی 18 آبان ماه 1396
نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی همزمان با نمایشگاه بین المللی مهمانداری در تاریخ...
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
 [تعداد بازدید:144]

یادداشت روز

علی شریعتی مقدم
20 سال قبل، در ابتدای کار دولت اصلاحات، وزیر بازرگانی وقت ابتکاری را به خرج داد ...
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
 [تعداد بازدید:121]
یادداشت از منصور انصاری
گفت بخش عمده‌ای از بهبود معیشت مردم در گرو تامین غذای سالم با قیمت مناسب و منطقی...
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
 [تعداد بازدید:189]
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 

پربازدیدترین صفحات

استخدام، مواد اولیه، ماشین آلات، صادارت و واردات و انواع نیازمندیهای صنایع غذایی ایران
اعطای نمایندگی انحصاری محصولات غذایی از شرکتهای معتبر بین المللی

جعبه ابزار کاربران


قاچاق میوه همچنان گریبانگیر بازار است/ پیامدهای روانی گوجه سبز 90 هزار تومانی در بازار

۱۰:۰۲ (دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶)
اخبار مرتبط
» آخرین وضعیت عرضه میوه‌های خارجی/فرنگی‌های گران‌قیمت مشتری دارند
» افزایش قیمت میوه و تره‌بار در بازار مصرف
» دلیل گرانی برخی میوه‌ها/ سیب‌زمینی ارزان می‌شود

میوه های قاچاق در بازار از معضلاتی است که مقابله،کنترل و مهار آن،بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد،اگرچه در طول ماه‌های گذشته،اقداماتی برای مهار این معضل عملیاتی شده،اما همچنان عرضه چنین محصولاتی در کنار نرخ بالای میوه‌های نوبرانه به اصلی‌ترین چالش موجود درحوزه اشاره شده مبدل شده است.

 در طی ماه‌های گذشته با عنایت به تمهیدات پیش بینی شده و برخی از اقدامات انجام شده،تا حدودی ضریب عرضه میوه قاچاق کاهش یافت، اما گزارشات میدانی و نشانه های موجود در بازار موید افزایش و تشدید دوباره این آتش زیر خاکستر است.

برخی از فعالان صنفی معتقدند قریب به 20 نوع میوه قاچاق در کشور عرضه و توزیع می شود، با توجه به چالش این پدیده نامبارک در اقتصاد کشور، چندی پیش حدود 6 تن میوه قاچاق همچون گلابی آمریکایی و چینی، چغاله بادام، انگور شیلیایی و...از برخی میادین میوه و تره بار مرکزی جمع آوری شد.

اگرچه در اواخر تابستان با تشدید نظارت‌ها و برخورد دستگاه های ذی‌ربط، دامنه عرضه محصولات قاچاق کاهش یافت اما در آستانه شب عید و گرم تر شدن بازار میوه، مجدداً پدیده تلخ قاچاق در این حوزه ظهور و بروز پیدا کرد.

مصطفی شمسی، یکی از فعالان حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به لزوم مقابله مستمر با پدیده قاچاق در کشور اظهار داشت: خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده، ریسک خرید و فروش و عرضه میوه های قاچاق تا حد قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: اما نمی توان ادعا کرد که پدیده و چالش مذکور، به‌صورت کامل مرتفع شده و متأسفانه همچنان باید از این موضوع به عنوان یک معضل جدی یاد کرد.

شمسی عنوان کرد: به اعتقاد بنده برای مقابله و برخورد با این پدیده باید نسبت به تأمین، تهیه و استقرار دستگاه های ایکس ری، اقدامات جدی‌تری عملیاتی شود و قطعاً در صورت حصول این امر، از هزینه های برخورد و مقابله با قاچاق به نحو شایسته‌ای کاسته خواهد شد.

این فعال حوزه اقتصادی گفت: برخی عنوان می‌کنند میوه‌های قاچاق از طریق حمل و نقل هوایی وارد کشور می شوند اما به نظر بنده چنین امری با عنایت به هزینه‌های سنگین مربوطه، مقرون و به صرفه نیست و باید نسبت به تشدید نظارت‌ها در حوزه‌های ورودی و خروجی کشور و محدوده هایی همچون مناطق آزاد، بازارچه های مرزی و ... تلاش فزاینده‌تری انجام پذیرد.

وی افزود: قطعاً مهار و کنترل این معضل، فعالیت‌ها، اقدامات و تدابیر متنوع و متعددی را در ابعاد متعدد می طلبد.

شمسی عنوان کرد: انصافاً در سطح عرضه محصولات و در بخش میدانی، تلاش شایسته ای انجام شده و این امر همچنان در حال استمرار است اما نباید به این واقعیت بی توجه بود که پیش نیاز کنترل قاچاق را باید در مرزها و مبادی ورودی کشور جستجو کرد.

قاچاق محصولات کشاورزی،امنیت غذایی را به مخاطره می اندازد

فرشاد ستوده، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی در تشریح پیامدهای منفی و خسارت بار قاچاق محصولات کشاورزی به کشور گفت: نَفْس قاچاق مخرب است و این تخریب و تبعات منفی در برخی حوزه‌ها همچون محصولات سلامت محور و اقلامی که فعالیت‌های کشاورزی و ظرفیت های داخلی زراعتی را تحت الشعاع قرار می دهد به مراتب سنگین تر از دیگر عرصه ها به نظر می رسد.

وی افزود: تردیدی وجود ندارد که قاچاق کالا در ایران از سوی برخی از دشمنان کشور و نظام، طراحی و سازماندهی می شود و به تبع در چنین شرایطی احتمال آسیب دیدنِ سلامت عموم جامعه دور از ذهن نخواهد بود.

ستوده عنوان کرد: از سوی دیگر نباید از این نکته ظریف به سادگی گذشت که حوزه کشاورزی، اصلی ترین کانون استقلال مواد غذایی و تأمین امنیت مربوطه در این بخش محسوب می شود و در صورت استمرار یا تشدید معضل قاچاقِ محصولات باغی و کشاورزی، این ظرفیت عمده و بالقوه با آسیب هایی جدی مواجه خواهد شد.

کارشناس حوزه اقتصادی گفت: امید آن می رود با یک هم‌افزایی فراگیر در سطوح مختلف نسبت به ریشه کنی کامل این پدیده اقدام شود و قطعاً در حصول توفیقات هر چه بیشتر برای مهار و کنترل قاچاق، نقش مردم و جامعه مصرف کننده قابل توجه و کتمان ناپذیراست.

وی افزود: در حال حاضر، بر اساس گزارشات دریافتی ، توزیع گوجه سبز قاچاق و برخی از محصولات دیگر همچون پرتقال قبرسی، ترکیه ای و...در برخی از نقاط عرضه، مشاهده می شود که قطعاً در طی روزهای آینده با برنامه ریزی های طراحی شده جمع آوری خواهد شد.

ستوده گفت: متأسفانه نرخ بعضی از محصولات نوبرانه همچون گوجه سبز که بعضاً تا 90 هزار تومان نیز توزیع می شود و ظاهراً این محصول در زمره تولیدات داخلی نیز است، فضای روانی مطلوب را از بازار سلب می کند زیرا قطعاً دهک‌های پایین جامعه قادر به خرید و تهیه آن نخواهند بود.

وی افزود: یقیناً توزیع گوجه سبز با این قیمت که البته نرخ قاچاق آن بر اساس شنیده‌ها به 50 هزار تومان نیز می رسد، از ضریب تقاضا در برخی از طیف‌ها و طبقات اجتماعی برخوردار است زیرا در غیر این‌صورت امکان ندارد محصولی که دوام و پایداری آن طولانی مدت نیز نیست، با چنین سطح قیمتی نرخ گذاری شود.

این کارشناس عرصه اقتصادی گفت: ذهنیت فاصله طبقاتی و عدم توان خرید این محصول از وی اقشار وسیعی از جامعه و در نقطه مقابل تهیه و خرید آن از سوی طیف‌ها و گروه هایی خاص در جامعه، از دیگر موضوعاتی است که از حیث روحی و روانی برای اقشار آسیب پذیر جامعه مطلوب نیست.

وی در خاتمه یادآور شد: قطعاً چنین محصولاتی در زمره اقلام اساسی مورد نیاز خانوارها محسوب نمی شود اما این نافی تأثیرات و پیامدهای منفی ذهنی این نرخ های سرسام آور نیست و می طلبد با نظارت، کنترل و برنامه ریزی مناسب، نسبت به تعدیل و کاهش قیمت چنین میوه‌هایی در این برهه زمانی، اقدامات مقتضی در دستور کار قرار گیرد.

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  

  

آخرین اخبار