سه شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
۰۷:۵۱

حامیان فودنا

یکساله (شهریور94)

آگهی بازرگانی B

آگهی بازرگانی A

پخش و توزیع مواد غذایی میثاق

تبلیغات متنی

مولتی وک خاورمیانه
بهترین راه حل برای بسته بندی محصولات به شما بزرگترین تولید کننده دستگاه های بسته بندی ترموفرمینگ در دنیا تولید کننده ماشین آلات بسته بندی ترموفرینگ ، تری سیلر، فرم شرینک ،مولتی فرش (اسکین) ، توزین اتوماتیک ، کیسه ای ، عمودی ---- ارایه دهنده فیلم های بسته بندی سخت و نرم و اسکین و شرینک شامل: /PE/CPET/PET/OPA/PA/CPP/OPP/PP …
http://www.multivac.ae/
سی دی اطلاعات شرکت های صنایع غذایی
بانک اطلاعات صنایع غذایی ایران شامل بیش از 1200 واحد فعال + اطلاعات کتاب نمایشگاه های اگروفود تهران + شیرینی و شکلات تهران +صنایع غذایی استان مازندران - 09212681145
http://www.foodna.ir/

نیازمندیهای صنعتی

همکاری در فروش و بازاریابی
http://www.foodna.ir/fa/home
سالنامه 1395 صنایع غذایی ایران
http://foodna.com/

گفتگو

گفتگو با جلیل وطندوست مدیرعامل شیرین وطن:
صنایع غذایی شیرین وطن بصورت رسمی از سال 1381 آغاز به کار کرد و در ابتدا با یک خط تولید بیسکویت فعالیت می کرد که به تدریج دیگر اقلام صنعت به آن اضاف...
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷
 [تعداد بازدید:1009]

تغذیه و سلامت

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ضمن استقبال از تصمیم شورای امنیت در به رسمیت شناختن پیوند بین مناقشات و قحطی، خ...  [تعداد بازدید:68]
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که نوشیدنی‌ها یا غذاهای رژیمی در حقیقت سبب افزایش وزن و ابتلا افراد به دیابت می‌شوند زیرا مغز...  [تعداد بازدید:246]

خبر نمایشگاهی

اولین دوره جایزه ملی کیفیت غذا از سوی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ب...
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۳۴
 [تعداد بازدید:71]
نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران از 3 تا 6 آبان‌ماه سالجاری و توسط شرکت سهام...
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۵۳
 [تعداد بازدید:86]

یادداشت روز

علی شریعتی مقدم
20 سال قبل، در ابتدای کار دولت اصلاحات، وزیر بازرگانی وقت ابتکاری را به خرج داد ...
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
 [تعداد بازدید:199]
یادداشت از منصور انصاری
گفت بخش عمده‌ای از بهبود معیشت مردم در گرو تامین غذای سالم با قیمت مناسب و منطقی...
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
 [تعداد بازدید:237]
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 

پربازدیدترین صفحات

استخدام، مواد اولیه، ماشین آلات، صادارت و واردات و انواع نیازمندیهای صنایع غذایی ایران
اعطای نمایندگی انحصاری محصولات غذایی از شرکتهای معتبر بین المللی

جعبه ابزار کاربران


بازار شب عید تنظیم شد جیب باغداران نه/سود واردات شیرین‌تر است یا مزه پرتقال خارجی

۱۱:۱۹ (شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵)
اخبار مرتبط
» آغاز خرید تضمینی مجدد پرتقال از سورتینگ داران مازندران/ واردات پرتقال شب عید امری ضروری است
» اگر دولت پرتقال وارد نمی‌کرد بهتر بود، اما فشارها برای واردات زیاد بود!
» قیمت پرتقال خارجی برای مصرف‌کننده ۳۹۰۰ تومان تعیین شد+ سند

می‌گویند پرتقالهای خارجی هم که برای تنظیم بازار شب عید وارد شده، چندان شیرین‌تر از پرتقال وطنی نیست اما به دو برابرقیمت عرضه می‌شود.

بحث تامین میوه شب عید و تنظیم بازار همواره یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در بحث تامین اقلام اساسی بری شب عید بوده است، چرا که خرید و نگهداری میوه از سه ماه قبل عید و حفظ کیفیت آن کار چندانی نیست.

امسال نیز در فصل پاییز با افزایش بار مرکبات باغات شمال کشور پیش‌بینی بر این بود که برای تنظیم بازار شب عید مشکلی نخواهیم داشت و حتی دولتمردان به صادرات مازاد محصول فکر می‌کردند، تاحدی که مشوق صادراتی برای آن تعیین کردند. غافل از اینکه با سرما و یخ زدگی آذرماه همه نقشه ها نقش برآب خواهد شد. یکجا 30 درصد محصول پرتقال و نارنگی از بین رفت.

آرام آرام پرتقال‌هایی که ظاهراً از سرما جان سالم به در برده بودند، وارد بازار شد اما کیفیت لازم را نداشته و اغلب خشک و تلخ شده بود.

همین مسئله سبب شد تا رقبت بازار به سمت پرتقال جنوب برود و قیمت این محصول در میوه فروشی‌های سطح شهر به کیلویی 8 تا 12 هزار تومان برسد.

از طرف دیگر کارگروه تنظیم بازار به دستور شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور، وزارت جهاد را و مکلف کرد که 100 هزار تن مرکبات برای شب عید آماده کند.

پس از این دستور و در سکوت رسانه‌ای وزارت جهاد اقدام به خرید پرتقال از کشورهایی همچون مصر و ترکیه کرد.


پرتقالهای مصری از دو هفته پیش از طریق سازمان میادین و تره بار به قیمت کیلویی 3500 تمان عرضه شد و دیگر آن بخش از پرتقال‌های باکیفیت شمال مشتری ندارد.

جالب تر اینکه از صبح چهارشنبه بار پرتقال ترکیه نیز وارد بازار شد، اما به اذعان اعضای اتحادیه بارفروشان بخشی ازاین بار پرتقال وارداتی فاسد و سرمازده است.

خبرنگار فارس برای اطلاع از صحت و سقم موضوع روز چهارشنبه به میدان اصلی تره بار تهران مراجعه کرد و از نزدیک شاهد ماجرا بود.


جالب تر اینکه طعم و کیفیت پرتقال ترکیه در حد پرتقال آبگیری و درجه دو شمال کشور است.

تنها یک هفته مانده به عید با دستور معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی قیمت پرتقال تنظیم بازار از 26 اسفند از کیلویی 3500 تومان به 3900 تومان افزایش یاقت.

علی حاج فتحعلی عضو اتحادیه بارفروشان به خبرنگار فارس می‌گوید: از امروز صبح (چهارشنبه 25 اسفند 95) بار پرتقال ترکیه وارد میدان شده، اما مشاهده کردیم بخشی از این بار یخ زده و فاسد است.

وی گفت: اگر قرار بود ارز مملکت را بدهیم و پرتقال به این کیفیت وارد کنیم، آیا پرتقال وطنی‌مان ترجیح نداشت. آقایان می‌گویند پرتقال شمال کیفیت ندارد. باید پرسید کیفیتش از پرتقال ترکیه پایین‌تر است؟

پرتقال شمال ایران

شیرازی یکی دیگر از اعضای اتحادیه بار فروشان بار پرتقال شمال را نشان‌مان می دهد. کیفیت و مزه هر سه نوع پرتقال شمال،‌ ترکیه و مصری را تست می کنیم و واقعا که طعم پرتقال وطنی چیز دیگری است.

او می‌گوید: پرتقال تامسون شمال را کیلویی 2 هزار تومان می‌دهم و نمی‌خرند، بعد پرتقال وارداتی با کیفیت پایین‌تر را کیلویی 4 هزار تومان می‌فروشند. کجای این کار به معنای حمایت از تولید کننده داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.

عبدالحسین رحیمی مدیرعامل سازمان میادین هم در مورد عرضه میوه از طریق وزارت جهاد در فضای شعب سازمان میادین می‌گوید: بخشی از سیبی که برای تنظیم باار شب عید با قیمت کیلویی 3500 تومان توزیع می‌شود، کیفیت قابل قبول را ندارد و شاهد او تصاویری است که در اختیار ما قرار می‌دهد که در پی می‌آید.

سیب عرضه شده برای تنظیم بازار

او می افزاید: روز چهارشنبه به یکباره نامه‌ای به دستم رسید که تعاون روستایی استان تهران دستور داده قیمت پرتقال طرح تنظیم بازار را به یکباره و در اوج خرید مردم از کیلویی 3500 تومان به 3900 تومان افرایش دهیم.

حال این سوال مطرح است که آیا واقعا با مدیریت تولید محصول داخلی نمی‌شود بازار را تامین و قیمت‌ها را مدیریت کرد، با این کار محصول تولید کننده داخلی هم رضه شود. یا راحت ترین راه واردات است که سود آن نیز برای عده ای شیرین تر بوده است.

در عین حال اگر قرار است اقتصاد مقاومتی را در کشور اجرا کنیم، آیا واقعا اتفاق خاصی می‌افتد که مردم عید خود را بدون خوردن پرتقال و جایگزین کردن اقلام دیگر سپری کنند.

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  

  

آخرین اخبار