سه شنبه / ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ / ۰۹:۱۸
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۷۰۵۶۲
گزارشگر : ۱۰۰۸
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

120 میلیون تن تولید سالانه محصولات کشاورزی در کشور

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه حدود 115 تا 120 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی داریم، گفت: در بسیاری از این محصولات به خودکفایی رسیدیم و در برخی اقلام مانند مرکبات، پسته، کشمش و زعفران مازاد تولید برای صادرات داریم.

شاعری در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 شبکه یک سیما با اشاره به اینکه مسئولیت تنظیم بازار برعهده وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: مهمترین وظیفه دولت ها نه تنها در محصولات کشاورزی بلکه در بخش خدمات و محصولات صنعتی، تنظیم عرضه و تقاضا در بازار است.

وی گفت: اگر دولت وظیفه خود را در تنظیم بازار انجام می داد و در زمان مناسب به کشاورزان کمک می کرد اکنون در پرتقال کمبودی نداشتیم.

شاعری ادامه داد: دولت پیش از بروز سرما در 3 آذر باید پرتقال را از 25 آبان از کشاورزان خرید و ذخیره می کرد.

وی گفت: اکنون 100 تا 150 هزار تن پرتقال درجه یک در انبارهای استان مازندران موجود است که باقیمت 3 هزار تا 3 هزار و 500 تومان در حال توزیع است.

شاعری افزود: انتظار نمی رفت علاوه بر این خسارات که به کشاورزان مازندران وارد شد دولت در شب عید با واردات پرتقال به زخم باغداران مازندرانی نمک بپاشد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار هم با حضور در این بخش خبری با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار در اوایل آذر برفی بی سابقه در شمال کشور بارید، گفت: با توجه به اینکه تولید ما از مصرف بیشتر است اگر این اتفاق نمی افتاد الان می توانستیم صادر کنیم.

مهاجران ادامه داد: البته با کشورهایی مانند ترکیه نمی توانیم رقابت کنیم زیرا قیمت تمام شده آنها بسیار پایین تر از ماست.

وی با بیان اینکه تولیدات ما از نظر کیفیت و طعم در جهان بی نظیر است، افزود: باید چاره ای در این زمینه اندیشی کنیم.

مهاجران با اشاره به اینکه امسال حدود 2 میلیون و 400 هزار تن پرتقال در شرق مازندران تولید شد، گفت: حتی یک کیلوگرم از این محصولات به انبار نرفته و آنچه هم که ذخیره شد کم آب است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار افزود: در غرب مازندران هم 800 هزار تن پرتقال تولید شد که نیمی از آنها قابل استفاده است که نگه داشته اند تا شب عید به بازار عرضه کنند.

مهاجران با اشاره به واردات پرتقال از سوی دولت، گفت: وارد نمی کردیم خیلی بهتر بود اما فشارها برای واردات بسیار زیاد بود.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار با بیان اینکه قاچاق در مرزهای ما بیداد می کند، افزود: برخی میوه ها مانند گیلاس، انگور شیلی و زرد آلو با هزینه گران به بازار ایران وارد می شود که اصلا ضرورتی ندارد و باید جلوی قاچاق را بگیریم.

وی اضافه کرد: در جنوب هم پرتقال کافی در سردخانه وجود ندارد به همین علت دولت وارد کرد.

مهاجران گفت: اگر مردم طبق شب عید سال های قبل پرتقال بخرند حدود 120 هزار تن پرتقال از 25 اسفند تا 15 فروردین نیاز داریم، اما به مردم توسصیه می کنیم که امسال پرتقال را از سبد میوه های اصلی پذیرایی عید خارج کنند تا نیازی به واردات این میوه نباشد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار ادامه داد: اتحادیه ها و بار فروشان آمادگی دارند که پرتقال را به قیمت سه هزار و 500 تومان به دست مصرف کننده برسانند. /
(سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵) ۰۹:۱۸پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید