پنج شنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
۰۰:۱۹

جایگاه ویـــژه

اگروفود 96
یکساله (شهریور94)

تبلیغات متنی

مولتی وک خاورمیانه
بهترین راه حل برای بسته بندی محصولات به شما بزرگترین تولید کننده دستگاه های بسته بندی ترموفرمینگ در دنیا تولید کننده ماشین آلات بسته بندی ترموفرینگ ، تری سیلر، فرم شرینک ،مولتی فرش (اسکین) ، توزین اتوماتیک ، کیسه ای ، عمودی ---- ارایه دهنده فیلم های بسته بندی سخت و نرم و اسکین و شرینک شامل: /PE/CPET/PET/OPA/PA/CPP/OPP/PP …
http://www.multivac.ae/
آگهی متنی روژدا
کارخانه تولید و بسته بندی میوه سبزیجات و صیفی جات خشک روژدا - اولین و تنها دارنده نشان برتر استاندارد در تولید میوه خشک در کشور - کارخانه:٠٨٧٣٣٣٦٠١٨٥ - مدیر فروش:٠٩١٢٠٣٦٩٤٠١ ٠٩١٨٣٧٣٣٥٧٣
http://rozhda.com/
سفارش سالنامه و سی دی اطلاعات شرکت های صنایع غذایی 95
محتوی، دفتر تلفن اطلاعاتی شرکت صنایع غذایی، در 18 دسته بندی تخصصی صنعت 1- سالنامه، صنایع غذایی 2 - سی دی اطلاعات شرکت های فعال صنعت غذا 3- اطلاعات نمایشگاه های اگروفود و شیرینی و شکلات تهران 4- اطلاعات نمایشگاه صنایع غذایی مازندران جمع سفارش فوق جمعا 50 هزار تومان تلفن : 77030313 - 77999893
http://www.foodna.ir/

آگهی بازرگانی

نازمندیهای صنعتی

همکاری در فروش و بازاریابی
http://www.foodna.ir/fa/home
سالنامه 1395 صنایع غذایی ایران
http://foodna.com/

گفتگو

جمشید مغازه‌ای از مشکلات جدی صنعت می‌گوید:
فودنا - انجمن صنفی صنایع بیسکویت شیرینی و شکلات در حالی سال 1395 را به پایان می‌رسانید که در سالی که به نام "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری شده...
چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۳۳
 [تعداد بازدید:384]

تغذیه و سلامت

رئیس انجمن صنایع غذایی ایران گفت: فروش مواد غذایی و میوه ها توسط دستفروشان، ممنوع است و عامل بیماری های میکروبی و انگلی ...  [تعداد بازدید:52]
ذرت مکزیکی سرشار از ویتامین‌ها و املاح معدنی بوده و بدن انسان را در برابر انواع بیماری‌ها حفظ می‌کند.  [تعداد بازدید:48]

خبر نمایشگاهی

دومین نمایشگاه بین‌المللى باغبانی گل، گیاه و صنایع وابسته ایران سبز ٢٠١٧ افتتاح ...
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۹:۴۰
 [تعداد بازدید:137]
به گزارش فودنا، پیش ثبت‌نام شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی شیرینی و شکلات که در ت...
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
 [تعداد بازدید:229]

یادداشت روز

سفر حداقل در فرهنگ ایرانی وجهی به خصوص دارد و آن هم سوغاتی است. همین امر موجب شد...
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۹
 [تعداد بازدید:1275]
طی ماههای اخیر شاهد تغییر و تحولات زیادی در فرایندها و روال اداری و نرم افزاری د...
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
 [تعداد بازدید:501]
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 

پربازدیدترین صفحات

استخدام، مواد اولیه، ماشین آلات، صادارت و واردات و انواع نیازمندیهای صنایع غذایی ایران
اعطای نمایندگی انحصاری محصولات غذایی از شرکتهای معتبر بین المللی

جعبه ابزار کاربران

لیلا کمالی روستا-دکتری علوم صنایع غذایی و مدرس دانشگاه
کاربرد شربت ذرت حاوی فروکتوزدر فرآورده‎های پاستیل

۱۱:۵۴ (دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵)
اخبار مرتبط

پاستیل در اشکال مختلف وجود دارد و بعنوان یکی از شیرینی‎های متنوع برای اولین بار در آلمان در سال 1900 توسط هانس ریگل(Hans Riegel) توسعه یافت و در سال 1980 محبوبیت زیادی به دست آورد. در برخی از پاستیل‎ها به جای ژلاتین ...

پاستیل در اشکال مختلف وجود دارد و بعنوان یکی از شیرینیهای متنوع برای اولین بار در آلمان در سال 1900 توسط هانس ریگل(Hans Riegel) توسعه یافت و در سال 1980 محبوبیت زیادی به دست آورد. در برخی از پاستیلها به جای ژلاتین از پکتین یا نشاسته استفاده می‏شود. از اجزای اصلی پاستیل ژلاتین است که هیدروکلوئیدی از جنس پروتئین است که به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد آن در ایجاد ژل و قوام دهندگی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.

برای اینکه پاستیلی که در آن ژلاتین استفاده شده ارزش غذایی مطلوبی داشته باشد، لازم است به روش صحیح (آنزیمی) از استخوان تهیه شود. از آنجا که ژلاتین یک ترکیب بیمزه و بیبو است و فاقد چربی میباشد لذا برای تولید پاستیل از شیرینکننده و طعمدهنده استفاده میشود.

قندهای متفاوتی در پاستیل بکار می رود. بعنوان مثال ساکارز مشتق شده از چغندر یا نیشکر که درجه بالایی از شیرینی را فراهم میکند یا فروکتوز که بطور قابل توجهی از ساکارز شیرینتر است.

 

شربت ذرت فروکتوز و مزایای آن در پاستیل

از دیگر شیرینکنندهها شربت ذرت با فروکتوز بالا(HFCS) میباشد که مانع از کریستاله شدن قند و خرابی بافت میشود همچنین شربت ذرت با فروکتوز بالا(HFCS) به حفظ رطوبت کمک کرده و از لحاظ هزینه مقرونبهصرفه است. برخی از شیرینکنندهها مانندHFCS علاوه بر عطر و طعم محصول پاستیل را در برابر رشد میکروبی محافظت میکند.

مهمترین اجزاء تشکیلدهنده پاستیل عوامل شیرینکننده مانند ساکارز، گلوکز، شربت ذرت و شربت ذرت با فروکتوز بالا(HFCS) است. در حالی که عوامل رنگ و رایحه نیز بطور خاصی در خواص حسی این محصول دخالت دارند. در تولید پاستیل، نشاسته و ژلاتین بر ویژگیهای رنگ، بافت، طعم و همچنین سختی، قابلیت جویدن و پیوستگی نقش اساسی دارد.

 بر طبق تحقیقات، سختی و آدامسی بودن بافت با درصد نشاسته مصرفی رابطه عکس داشته اما با درصد ژلاتین رابطه مستقیم دارد.

ژلاتین بر پیوستگی بافت و طعم تاثیر مثبت دارد. اما پاستیل با بافت سخت و ویژگی آدامسی پذیرش کمتری دارد. نوع قند و غلظت مواد جامد محلول در آب تحت تاثیر رفتار ژل پکتین است. با افزایش مقدار مواد جامد محلول درجه حرارت نیز افزایش خواهد یافت. یعنی زمان تشکیل ژل کاهش مییابد. هرچه خاصیت الاستیک در ژل افزایش یابد بافت محصول نهایی محکمتر، الاستیک تر و شکنندهتر است.

 

فرمولاسیون اصلی پاستیل از شیرینکنندهها، عوامل ژل، اسید، رنگ و طعمها است. این فرمولاسیون ممکن است بوسیله شیرینکنندهها، نوع ژل و اضافه کردن صمغ و نشاسته تغییر یابد. پاستیلها در اروپا سختتر و در ایالات متحده نرمترند.  قندها بزرگترین جزء  پاستیل‌ها (در حدود 75% از وزن خشک آنها) را تشکیل میدهند. در حدود 40 تا 50 درصد از قندها ساکارز است. ساکارز تامینکننده شیرینی، نرمی و نگهداری رطوبت به منظور توسعه ساختار محصول است.

در پاستیلها شربت ذرت عامل اصلی در جلوگیری از کریستاله شدن ساکارز میباشند. همچنین آنها از کریستالهشدن دکستروز نیز جلوگیری میکنند. در فرمولاسیون پاستیل از شربت ذرت با DE42و DE63 استفاده میشود. شربت ذرت حاوی فروکتوزرا می توان جهت کمک به بهبود بافت جایگزین شربت ذرت استفاده کرد.

 

روش تولید پاستیل

با توجه به اینکه پاستیل دارای انواع مختلفی است لذا تولید آنها با توجه به مواد اولیه متفاوت خواهد بود. در برخی از پاستیلها از پکتین و در برخی از آنها از ژلاتین و انواعی از آنها از ترکیب پکتین و ژلاتین استفاده میشود.

روش کلی تولید پاستیلهایی که از پکتین و ژلاتین با هم استفاده میشود به این ترتیب است که در تولید این پاستیلها  آب در سه مرحله استفاده میگردد. ژلاتین به همراه مقداری از آب موردنیاز در مخزن ژلاتین طی حرارت مورد نیاز گرم شده و بصورت محلول ر میآید.

پکتین و مقدار دیگری از آب نیز در مخزن پکتین گرم شده و بشکل محلول در میآید. در مخزنی دیگر باقیمانده آب، شربتگلوکز و شکر در مخزن قند گرم شده و محلول میگردد. سپس پکتین گرم شده را به آن اضافه کرده و توسط پمپ و لولههای انتقال در تانکهای میکس به نسبتهای مساوی با ژلاتین مخلوط میشود.

 این مخلوط ابتدا تحت شرایط خلاء قرار گرفته و پس از جوشاندن به مخزن ذخیرهسازی منتقل میشود. رنگ و عطر در مخازن اضافه شده و مواد به قالب ریخته میشود و پس از سرد شدن پاستیل تولید میگردد.

 لازم به ذکر است در مواردی که از HFCS استفاده میگردد نیازی به حل کردن شکر نخواهد بود بدیهی است که یک مرحله از انحلال شکر کاهش یافته و شربت ذرت حاوی فروکتوزبه ترکیبات پکتین اضافه میگردد. بطور کلی مراحل تولید پاستیل شامل انحلال مواد، جوشاندن، ذخیرهسازی، قالبگیری، سردکردن میباشد. با توجه به اینکه یکی از مراحل تولید پاستیل انحلال شکر در آب است در صورت استفاده از HFCS این مرحله حذف شده و منجر به کوتاهتر شدن زمان تولید میشود.

استفاده از HFCS موجب حفظ رطوبت در محصول شده و محصول را در برابر خشک شدن مقاوم نگه میدارد. HFCS تبلور در محصول را کنترل کرده و موجب ترکیب آسان با اسیدها و طعمدهنده و سایر شیرینکنندهها میگردد.

همچنین محصولات پختهشده با HFCS نرمتر و چسبندهترند و استفاده از آن از رشد میکروبی جلوگیری میکندضمن آنکه از لحاظ هزینه مقرون به صرفهتر از شکر میباشد. در کل به دلیل مزیت هاییکه HFCS در مقابل سایر شیرینکنندهها دارد، استفاده از این شربتمورد توجه بسیاری از صنایع و مصرف کنندگان قرار گرفته است.

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  

  

آخرین اخبار