خوزستان، تعاونی‌های مصرف در عراق را پشتیبانی می‌کند
شهلا عموری رئیس اتاق اهواز پیشنهاد داد: برای تسریع فرآیند همکاری دو کشور ایران و عراق در بخش تعاون، بین دستگاه‌ها کارگروه ایجاد شود، تعاونی استان راه اندازی، شرکت مدیریت بازرگانی تأسیس و نمایشگاه دائمی از محصولات استانی در مرز برپا شود.
فرصت "اوراسیا" را از دست ندهیم!
نایب رییس اتاق مشترک ایران و روسیه معتقد است در صورتیکه ایران بتواند در یک مدت زمان کوتاه طوری برنامه‌ریزی کند که از فرصت بازار اوراسیا بهره‌مند شود، می‌توان به زمینه قابل توجه پیش‌ روی بازرگانان ایرانی فکر کرد.
شرایط فعلی راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای هموار کرده است
رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است در صورتیکه برخی تغییرهای مورد نیاز در بسته‌ها و دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی اتفاق نیفتد، شرایط برای صادرکنندگان بزرگ دشوار خواهد شد.
ترانزیت کالاهای گروه چهارم ثبت سفارش شده به مناطق آزاد آزاد شد+سند
ترازنیت کالاهای گروه چهارم به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر اساس بخشنامه گمرک ایران آزاد شد.
سه مانع صادرات محصولات کشاورزی به روسیه
رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران، «عوارض سنگین»، «پایدار نبودن صادرات» و «خرده مالکی» را سه مانع عمده صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ذکر کرد.
وقتی زور صادرات به واردات نمی‌رسد
طی ۹ ماهه سال جاری به میزان بیش از دو میلیون و ۵۸۷ هزارتن انواع کالا به ارزش ۷۳۵ میلیون دلار از گمرکات مازندران شامل نوشهر ، امیرآباد و فریدونکنار واردشده که نشان از تراز تجاری منفی استان فقط در گمرکات دارد.
التماس برای ترخیص کالاها از گمرک
عضو اتاق بازرگانی با بیان این که همه باید به منافع ملی فکر کنیم خطاب به نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی گفت: خواهش می کنم کمک کنید کالاهای موجود در گمرک زودتر ترخیص شوند.
لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگانی که ارزشان را برنگردانند
بر اساس لایحه بودجه سال آینده هرگونه معافیت مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات از جمله کالاهای غیرنفتی، محصولات بخش کشاورزی و مواد خام در مواردی که ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور برگردانده نشود، ملغی خواهد بود.
گروه های کالایی ۲ و ۳ مشمول ارز نیمایی ادغام شدند
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به پیوستن 20 ردیف کد تعرفه به گروه کالایی 2، اعلام کرد تمامی تعرفه‌ها با گروه ۳ کالایی به ۲ تغییر می‌کند.
بازرگانان شناسنامه‌دار نمی‌توانند به راحتی کالای خود را صادر یا وارد نمایند
اخیرا در مناطق مرزی شاهد آن هستیم که پیله‌وران به راحتی کالا را از مرز وارد و همان جا خرید و فروش انجام می‌دهند در حالی که بازرگانان شناسنامه دار کشور هنوز نمی‌توانند به راحتی کالا خود را صادر یا وارد کنند.
صادرات سیب زمینی آزاد شد+ سند
وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت از برداشته شدن ممنوعیت صادرات سیب زمینی خبر داد.
ایجاد ممنوعیات صادرات به دست ناآشنایان حوزه صادرات
در پی ممنوعیت صادرات ۱۷ قلم کالا از ابتدای دی ماه، به گفته رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران، اینکه هر روز بر تعداد اقلام ممنوعه برای صادرات اضافه می‌شود نشان از عدم آشنایی سیاست‌گذاران با حوزه صادرات دارد.
اما و اگرها و 5 ابهام درباره معافیت جدید در مناطق آزاد
هیأت وزیران برای کمک به تولید و حفظ اشتغال، 1400 بنگاه تولیدی را در مناطق آزاد 7گانه از ثبت سفارش واردات مواد اولیه معاف کرد. شهرک‌های صنعتی سرزمین اصلی، 30برابر مناطق آزاد، دارای واحد تولیدی و 10برابر نیروی کار مناطق آزادند.
تجارت خارجی در نیمه آذرماه/ واردات نصف شد
در نیمه آذرماه این صادرات بوده که از واردات پیشی گرفته و اختلاف حدود دو برابری ایجاد کرده است.
کارت بازرگانی باید از سیستم تجاری حذف شود
عضو اتاق بازرگانی گفت: کارت بازرگانی باید از سیستم تجاری حذف شود.
واردات مواد اولیه به مناطق آزاد از ثبت سفارش معاف شد
هیات وزیران واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید بدون ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را مجاز اعلام کرد.
تراز بازرگانی ایران به مثبت یک میلیارد دلار رسید
سرپرست سازمان توسعه تجارت از رشد حدود ۱۴ درصدی صادرات غیر نفتی در هشت ماهه امسال خبر داد و گفت: تراز بازرگانی کشور در همین بازه زمانی مثبت یک میلیارد دلار است و در صورت اسفاده بهینه از ظرفیت های موجود می تواند بهتر نیز شود.
عراق مقصد اول صادرات ایران است/۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشت
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با وجود اجرای پیمان‌سپاری ارزی از ۲۷ میلیارد دلار صادرات کالاهای کشور در سال جاری فقط هفت میلیارد دلار به کشور بازگشته است.
صادرات‌ زیر یک میلیون دلار معاف از تعهد ارزی شد
رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران جزئیاتی از برخی تغییرات در شرایط پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان را اعلام کرد.
آمریکا عملا واردات غذا و دارو را نیز تحریم کرده است
آمریکا تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی خود بر ضد مردم ایران را به‌گونه‌ای طراحی کرده که واردات غذا و دارو نیز دچار مشکل شود.