ثبت سفارش واردکنندگان غیرمتعهد به صورت سیستمی ممنوع شد
برپایه مصوبه ستاد تنظیم بازار، از ثبت سفارش و تخصیص ارز به واردکنندگانی که تعهدات ارزی خود را ایفا نکرده‌اند جلوگیری می‌شود.
عوارض ۳۵۰۰ تومانی برای صادرات تخم‌مرغ تمدید شد
عوارض صادراتی تخم مرغ خوراکی تا آبان ماه سال جاری ۳۵۰۰۰ ریال به ازای هر کیلوگرم تعیین و ابلاغ شد.
کالاهای اساسی در گمرک نمی‌مانند
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت گفت: وضع ذخایر استراتژیک کشور در شرایط بسیار خوبی است و روند ورود کالا به کشور فوق العاده تسهیل شده و کالا در گمرک نمی‌ماند.
صفر تا صد ماجرای 1100 کامیون سیب زمینی مانده در گمرک
در حالی که هنوز مدت زیادی از امحا مقادیر زیادی گوجه فرنگی صادراتی به علت عدم برنامه ریزی در مرز نگذشته است که شنیده می شود بیش از 1100 کامیون سیب زمینی صادراتی از هفته گذشته تاکنون در صف انتظار عبور از گمرکات کشور هستند.
راه اندازی سامانه اعطای تسهیلات بسته حمایت از صادرات غیرنفتی
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی از محل منابع صندوق توسعه ملی و بانک های عامل طرف قرار داد در سایت www.behinyab.ir وزارت صمت راه اندازی شد.
کالا باید حداکثر ۳ ماه پس از تا‌مین ارز وارد کشور شود
کالا از زمان تا‌مین ارز حداکثر ظرف ۳ ماه باید به کشور وارد شود، در غیر این صورت از ابزارهای قانونی برای تبدیل ارز به کالا استفاده خواهیم کرد.
دولت ریز صادرات را اعلام کند
جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که در کنار افت ارزشی صادرات ایران در سال جاری، صادرات وزنی نیز بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته و این سوال را به وجود آورده که کدام کالاها از سبد صادراتی کشور حذف شده‌اند؟
سایه مناقشه ارمنستان و آذربایجان بر تجارت خارجی ایران با اروآسیا
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان اظهار داشت: مناقشه بین دو کشور منطقه، عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا و همه تلاش‌ها برای حضور محصولات ایرانی در بازار کشور ارمنستان و دیگر اعضای این اتحادیه را تهدید می‌کند.
صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان به روسیه بررسی شد
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از نشست مجازی خود و سایر مدیران حوزه بازرگانی این منطقه با بخش اقتصادی سفارت ایران در کشور روسیه برای بررسی روند صادرات محصولات کشاورزی خبر داد.
ترخیص کالاهای اساسی گروه یک ارزی به شیوه اعتباری
دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به برگزاری یک جلسه با حضور معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل ترخیص کالا از گمرکات گفت: در این جلسه مصوب شد تا کالاهای اساسی و ضروری مردم که در گروه یک ارزی قرار دارند، به شیوه اعتباری ترخیص شود.
بهره‌برداری گسترده مدیریتی از سامانه جامع تجارت
رییس جمهور ضرورت بهره‌برداری گسترده مدیریتی از سامانه جامع تجارت را مورد تاکید قرار داد.
صف کشتی‌های خارجی در هاب غلات ایران
طی نیمه نخست امسال ۱۲۹ فروند کشتی کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره) پهلوگیری کرده و هم‌اکنون ۸ فروند کشتی حامل کالای اساسی در این بندر در حال تخلیه است.
توقف کامیون‌های حامل گوجه فرنگی در مرز پاکستان
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران و پاکستان اظهار داشت: این محصول‌ها از مرز خارج نمی‌شود و معضلات زیادی برای تجار و بازرگانان به وجود آمده است. گناه صادرکنندگان چیست که محصولی مانند گوجه فرنگی در مرز پاکستان در حال فاسد شدن است، اما کسی به فکر آن نیست.
حفظ سهم 22 درصدی صادرات کشور به عراق از حجم کل صادرات
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: علیرغم تمام مشکلات صادراتی در سال جاری سهم 22 درصدی صادرات کشور به عراق از حجم کل صادرات حفظ شده است.
عراق واردات ۲۹ محصول کشاورزی را ممنوع کرد
نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: واردات ۲۹ قلم محصول کشاورزی بر اساس اعلام دولت عراق به این کشور ممنوع شده است.
۱۰ پیشنهاد گمرک ایران به ترکیه برای توسعه تجارت 2 کشور
رییس کل گمرک ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد برای افزایش تبادلات تجاری، اجرای آزمایشی تبادل اطلاعات گمرکی به صورت الکترونیکی و بر خط، پیگیری امکان استعلام الکترونیکی گواهی مبدأ از مراجع ذیربط در ترکیه و اجرای پروژه مشترک فعالان اقتصادی مجاز و افزایش تردد کامیون های دوکشور و انجام اقدامات لازم برای سرعت بخشی به تجارت را در دستورکارقراردهد.
صادرات چای و بیسکویت ایرانی به تاجیکستان
برای نخستین بار از ایران و از طریق پایانه آستارا و مسیر بندر الت جمهوری آذربایجان– دریای خزر– قزاقستان بیسکویت و چای به تاجیکستان صادر شده است.
توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به ترکیه
مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری نشست میز ترکیه با رویکرد توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی خبر داد.
رقم تسهیلات اعطایی به صادرکنندگان اعلام شد
رییس سازمان توسعه تجارت می‌گوید بیش از ۶۰ درصد از ظرفیت تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان اختصاص یافته است.
صادرات اولی‌ها چگونه محدود می‌شوند؟
دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید، اعمال محدودیت بر عملکرد صادرکنندگان تازه وارد، می‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد.
صفحه ۱ از ۲ ۲