اتاق بازرگانی اوراسیا با پیشنهاد اتاق ایران تشکیل می‌شود
رئیس اتاق ایران اعلام کرد: پیشنهاد ما برای تشکیل اتاق بازرگانی اوراسیا مورد موافقت قرار گرفته است. چهارشنبه آینده اجلاس اوراسیا برگزار می‌شود و برای نهایی‌کردن این موضوع به آسیای مرکزی خواهم رفت.
تعیین‌تکلیف ثبت‌سفارش ۱۱۴۸ قلم کالای انتقالی از وزارت جهاد به صمت
ثبت سفارش ۱۱۴۸ قلم کالای انتقالی از وزارت جهاد به وزارت صمت تعیین تکلیف شده که بر اساس آن، ۳۲۶ردیف تعرفه قلم کالا که سابقه واردات آنها صفر بوده،تا اطلاع ثانوی در سیستم ثبت‌سفارش غیرفعال شد.
شرایط ضمانت در قراردادهای تجاری تعیین شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند: تعهدات ناشی از ضمانت‌نامه، مستقل از تعهدات متقابل ذی نفع و متقاضی و مستقل از تعهد متقاضی در برابر صادر کننده معتبر است
بخشنامه‌های تجارت خارجی بازنگری می‌شود
قائم مقام وزیر صنعت اعلام کرد: تا آخر شهریور ماه تمام دستورالعمل‌های متناقض مربوط به تجارت خارجی یعنی صادرات و واردات که به گمرک ابلاغ شده، اصلاح یا حذف می‌شود.
برخی به دنبال رودرو قراردادن صادرکنندگان با دولت هستند/ دولت حاضر به مشورت با بخش خصوصی در بحث ممنوعیت واردات نیست
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: با وجود آمار صریح و قدردانی رئیس بانک مرکزی از صادرکنندگان مبنی بر ایفای تعهد آنها در بازگشت ارز اما یک عده‌ای در کشور علاقمند به این موضوع هستند که با ایجاد موج رسانه‌ای این پیغام را به جامعه برسانند که صادرکنندگان کالا را از کشور خارج می‌کنند اما ارز آن را برنمی‌گردانند.
4 سیاست برای اصلاح واردات محصولات اساسی کشاورزی
4 سیاست برای اصلاح واردات محصولات اساسی کشاورزی پیشنهاد می شود.
شکستن سد واردات با لغو قانون تمرکز /دولت نمایندگان مجلس را دور زد
لغو قانون تمرکز و افزایش واردات ضربه مهلکی بر تولید محصولات استراتژیک کشاورزی وارد خواهد کرد این درحالی است که تامین امنیت غذایی اولویت مهم کشور به شمار می رود.
گام جدید برای ثبت‌سفارش‌ها
گام جدید برای تعیین ضوابط ثبت‌سفارش ورود کالا از سوی سیاست‌گذار تجاری برداشته شد. در این چارچوب مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در قالب نامه‌ای، شرایط ثبت‌سفارش برای «قطعی شدن پروانه ورود موقت» را در چهار مرحله به هم پیوسته اعلام کرده است؛ مراحلی که متقاضیان برای نهایی کردن فرآیند تعریف شده، ملزم به اجرای آن‌ هستند. در این راستا، مقرر شده است که روند ثبت‌سفارش و انجام عملیات ارزی توسط واردکنندگان، از طریق آماده‌‌سازی زیرساخت‌های لازم درسامانه جامع تجارت تسهیل شود.
تخلیه بیش از یک میلیون تن کالای اساسی در بندر شهید رجایی
یک میلیون و ۱۵ هزار و ۳۵۵ تن انواع کالا از ابتدای سال‌جاری تا پایان تیرماه امسال در بندرشهید رجایی تخلیه و روانه بازارهای داخلی کشور شد. مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: کالاهای یادشده در قالب هفت قلم شامل شکر، برنج، روغن‌نباتی و حیوانی، گندم، کود و سموم شیمیایی، کاغذ و دام زنده است که از طریق ۳۰ فروند کشتی اقیانوس پیما وارد بندر شهید رجایی شد.
کشتی های ایرانی در برزیل روز یکشنبه به سمت ایران راه می افتند
دو کشتی ایرانی که هفته ها در بندر برزیل سرگردان بودند می‌توانند پس از سوختگیری به مسیر خود ادامه دهند .
نامه مهم مهرفرد در خصوص توقف ثبت سفارش واردات کالاهای اساسی و کالاهای کشاورزی و تاییدید های جدید+ سند
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در نامه ای اعلام کرد: هرگونه کنترل و تایید ثبت سفارش کالاهای اساسی و کلیه کالاهای کشاورزی متوقف شود.
احتمال ضرر ۲ میلیارد دلاری برزیل با توقف سوخت‌رسانی به ۲ کشتی ایرانی
برزیل سالانه حدود ۲ میلیارد دلار صادرات به ایران دارد که بیشتر آن مواد غذایی و دامی شامل ذرت دامی، گوشت و شکر است. توقف دوکشتی ایرانی و عدم ارائه سوخت به آنها، صادرات بزریل را رسما تهدید کرده و ممکن است ایران کشورهای دیگری را جایگزین برزیل کند.
صادرکنندگان در پیش‌بینی تصمیمات دولت ناتوانند
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اهمیت بالایی که صادرات غیرنفتی در شرایط فعلی برای اقتصاد ایران دارد، تسهیل روند صادرات و پیش‌بینی پذیر شدن تصمیمات دولت، اصلی‌ترین اولویت به شمار می‌رود.
شرایط جدید ترخیص کالا اعلام شد
طبق توافق بین وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و وزارت صمت، مصوباتی در راستای تسهیل ترخیص کالا و تعیین تکلیف کالاهای مانده در گمرکات، مناطق آزاد و بنادر در دستور کار قرار خواهد گرفت.
13 مصوبه میان دستگاهی برای کاهش انباشت کالا در بنادر
به منظور تسهیل و روان سازی تجارت 13 مصوبه میان دستگاه‌های مختلف دخیل در این موضوع تنظیم و مورد موافقت قرار گرفته است.
دلالی با کارت‌های بازرگانی جدید/ حق العمل چندصد میلیاردی دلالان صادرات
سرپرست سازمان توسعه تجارت از آمار عجیب حق العمل دلالی دارندگان کارت‌های بازرگانی جدید برای صادرات کالا خبر داد.
سوء استفاده واردکنندگان کالاهای ممنوعه از حربه کالا‌های در گمرک مانده
سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: به نظر می‌رسد بخشی از کالاهایی که در گمرک مانده و مشکل برای واردات دارد جزء کالاهای غیرضروری است بنابر این باید این کالاها به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا دوباره سیاست‌های وارداتی اعمال نشود.
چشم انداز ۲۰میلیارد دلاری با عراق / تجارت با اروپا یک‌دهم روابط مالی ما با عراق نیست
آل اسحاق گفت: سال گذشته تراز تجاری ما با عراق ۱۲ میلیارد دلار بود که امیدواریم این عدد امسال به ۲۰ میلیارد دلار برسد.
۲.۵ میلیارد دلار صادرات به عراق در ۱۰۰ روز گذشته
حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در حاشیه همایش تجاری اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به میزان صادرات به عراق در ۱۰۰ روز گذشته گفت: شما فعالان اقتصادی توانستید در این ۱۰۰ روز ۲.۵ میلیارد دلار یعنی به‌طور متوسط ۲۵ میلیون دلار به عراق صادر کنید که این رقم نشانگر رشد ۲۰ درصدی صادرات است.
تخلیه کشتی ۳۳هزارتنی شکرخام در بندرامام/ چند کشتی دیگر در راه است
یک مقام مسئول در استان خوزستان از پهلوگیری کشتی ۳۳ هزار تنی حامل شکر کوبا در بندر امام خمینی (ره) خبر داد.
صفحه ۱ از ۲ ۲