رشد ۱۱۶ درصدی صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا
صادرات کشور به اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با 116 درصد افزایش از لحاظ وزنی و 72 درصد افزایش از لحاظ ارزش به 783 میلیون دلار رسید.
افزایش ۴۸ درصدی ارزش صادرات به اوراسیا
رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: ارزش صادرات به اوراسیا در ۹ ماهه امسال ۶۵۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۸ درصد از نظر ارزشی و ۹۴ درصد از نظر وزنی افزایش داشته است.
جزئیات دپوی ۷۰ میلیون دلار کالا
آخرین وضعیت کالاهای گروه (۴) دپو شده در گمرک نشان می‌دهد که تا مرز ۷۰ میلیون دلار از این کالاها که یرضروری و مصرفی هستند در گمرکات و بنادر مانده است، در بین آنها قطعات موتور سیکلت و خودرو تا اشیای دکوری، لوازم خانگی و ژل‌های تزریقی پوست دیده می‌شود.
سایه تجارت ایران و قطر چقدر سنگین تر خواهد شد؟
با سفر امیر قطر به ایران و تمایل ایران به افزایش مبادلات تجاری گمانه زنی ها برای رقم تجارت ایران موضوع داغ رسانه هاست.
واردات کالاهای اساسی از اوراسیا در مقابل صادرات پسته، فرش و خرما
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از واردات کالاهای اساسی از اوراسیا بدون ارائه تخفیف تعرفه‌ای در مقابل صادرات پسته، فرش و خرمای ایران با تعرفه صفر خبرداد.
تشریح وظایف کارگروه مشترک موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا
رئیس سازمان توسعه تجارت در تشریح موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو اظهار داشت: این موافقت‌نامه مفصل‌ترین و جامع‌ترین موافقت‌نامه تجاری است که تاکنون ایران منعقد کرده و و ویژگی‌های خاصی دارد که با سایر موافقتنامه‌های دو‌جانبه و چند جانبه تفاوت دارد.
حجم مبادلات ایران و ترکیه از مرز ۶ میلیارد دلار گذشت
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: حجم مبادلات ما با ترکیه، در سال ۲۰۱۰، یک میلیارد دلار بوده که با رشد ۵ میلیاردی هم اکنون ۶ میلیارد دلار است.
صادرات غیر نفتی ۳۲ میلیارد دلاری در شرایط سخت تحریمی
مدرس خیابانی گفت: صادرکنندگان در شرایط سخت تحریمی، بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته اند که این، یک معجزه است.
پروسه ثبت سفارش به 20 روز افزایش یافته است
رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: اگرچه تا چندی پیش با پیگیری های صورت گرفته، پروسه ثبت سفارش به 5 روز کاری کاهش یافته بود، اما بازهم موانع پیش روی ثبت سفارش به دلایل متعدد ایجاد شده و پرونده‌ها معطل می‌مانند و این پروسه اکنون به یک ماه تا 20 روز افزایش یافته است.
کاهش یک درصدی فساد منجر به رشد ۳ درصدی صادرات
شافعی گفت: کاهش یک درصدی فساد باعث رشد سه درصدی صادرات در هر کشوری خواهد شد.
موجودی ۴ میلیون تنی کالاهای اساسی در بنادر/ ترخیص برنج به زودی
طبق اعلام گمرک، در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر ایران به چهار میلیون تن رسیده است که ترخیص ۵۶ هزار تن برنج قرار است به زودی آغاز شود.
واردات ذرت ۴ درصد کاهش یافت
معاون فنی و امور گمرکی گفت: در حال حاضر ۲۳ هزار تن کاغذ در گمرک شهید رجایی موجود است که اختلاف نظرهایی درباره تعیین تعرفه و مالیات و عوارض آن مبنی بر کاربرد و نوع کالا وجود داشت. در راستای رفع این اختلاف‌نظرها تفاهمی بین سازمان استاندارد، گمرک و وزارت صمت انجام شده است که این تفاهم‌ از امروز ابلاغ می‌شود و پس از ابلاغ آن ترخیص کاغذ آغاز خواهد شد.
تجلیل از ۴۴ صادر کننده در روز ملی صادرات/ پیگیری برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت
زادبوم گفت: صادرات به بسیاری از کشور‌ها در حال گسترش است و پی‌گیر پیوستن به سازمان جهانی تجارت هستیم .
سهم ۸ درصدی صادرات صنایع غذایی از ارزش کل صادرات غیرنفتی
مهدی صادقی نیارکی در نشست مشترک با اعضا انجمن صنایع تولید و صادرکنندگان کنسانتره و آب میوه با اشاره به تکمیل زنجیره ارزش در صنایع غذایی از سهم حدود 8 درصدی صادرات این صنایع از ارزش کل صادرات غیر نفتی در سال 97 خبر داد.
به تراز مثبت تجاری رسیدیم
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با اعلام ذخایر مناسب کالاهای استراتژیک در کشور، گفت: عمده نیازهای امروز کشور با ارز حاصل از صادرات تامین می‌شود.
لیست ممنوعه های واردات
طبق قانون اعمال هرگونه ممنوعیت برای صادرات و واردات کالاها ( به جز چند کالای خاص مانند اسلحه، مشروبات الکی و...) ممنوع است و دولت تنها با اعمال تعرفه می تواند محدودیت هایی را ایجاد کند.
واردات با کارت بازرگانی اجاره ای، قاچاق محسوب می‌شود
واردات با کارت بازرگانی دیگران (کارت‌های واگذار شده موسوم به اجاره ای) مشمول قاچاق است.
ضرب‌الاجل برای ترخیص کالاهای لیست ممنوعه
گام جدید برای رفع حبس کالاهای گروه چهارم معروف به «ممنوعه‌های وارداتی» برداشته شد. گمرک ایران در تازه‌ترین تصمیم خود برای تعیین تکلیف گروه کالایی چهارم، در قالب اطلاعیه‌ای آخرین مهلت و شروط ترخیص و ورود کالاهای مذکور را اعلام کرده است.
فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی، موضوع موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تشریح کرد.
موانع صادراتی موادغذایی
چالش‌های صنایع غذایی در یک نگاه می‌تواند پیچیده و غیرقابل حل باشد و با یک نگاه دیگر می‌تواند چالش‌هایی ساده، قابل حل و پیش پا افتاده محسوب شود. این نوع نگاه به‌کارکرد و سیاست صاحبان صنایع غذایی کشور بازمی‌گردد.
صفحه ۱ از ۲ ۲