بسته تسهیل فرایند واردات ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد
وزارت صمت در این بسته بررسی درخواست متقاضیان برای واردات مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید از محل ارز حاصل از صادرات را به یک روز کاهش داد و سقف و سابقه برای ثبت سفارش واردات این کالاها را حذف کرد.
اصلاح بخشنامه ترانزیتی گمرک / نگهداری یک کانتینر از محموله ترانزیتی به عنوان وثیقه+سند
بر اساس بخشنامه دفتر ترانزیت گمرک، مشکلات ایجاد شده در خصوص دریافت ضمانت نامه بانکی برای ترانزیت اقلامی مانند آجیل و خشکبار در بازه انتهای سال رفع شد.
با ایجاد وزارت بازرگانی مخالفم؛ دولت نمی‌تواند مدیریت کند
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: ایجاد یک وزارت‌خانه جدید با صرف نیرو و هزینه ای که برای دولت خواهد داشت کار اشتباهی‌است برخی‌ها براین باورند که حجم وزارت‌خانه ها به قدری زیاد است که گاها از پس مدیریت آن بر نمی‌آییم.
صادرات مایحتاج مردم فقط برای ۱.۵ میلیارد دلار!
افزایش صادرات اقلام کشاورزی و مایحتاج معیشتی مردم با توجیه صادرات غیرنفتی و افزایش ارزآوری در حالی صورت می‌گیرد که وزیر اقتصاد از بازگشت تنها هشت میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور خبر می‌دهد که تازه از این هشت میلیارد دلار هم شش و نیم میلیارد دلار آن مربوط به صادرات محصولات پتروشیمی است!
واردات کالاهای اساسی به ۱۱ میلیارد دلار رسید
رئیس کل گمرک از واردات ۱۱ میلیارد دلاری کالاهای اساسی طی ۱۱ماهه سالجاری خبر داد و تاکید کرد: در کالاهای اساسی بحران که نداریم هیچ، بلکه دربرخی اقلام مانند ذرت و گوشت با افزایش واردات مواجه بودیم.
صادرات افغانستان به هند از طریق ایران آغاز شد
افغانستان برای نخستین بار شروع به صادرات کالا به هند از طریق بندر چابهار ایران کرد.
مصوبه "مابه‌التفاوت ارزی" اصلاح شد
دولت مصوبه‌ای جدید درباره واریز مابه‌التفاوت ریالی نرخ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن عبارت "نرخ ارز در روز بازپرداخت مابه‌التفاوت/ روز ترخیص کالا" به عبارت "نرخ مبادله‌ای زمان ترخیص" اصلاح شد.
مجوز واردات ۱۴۰ میلیون دلار کالاهای مصرفی به مناطق آزاد صادر شد
گمرک ایران مجوز واردات تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار از کالاهای گروه ۴ را به مناطق آزاد صادر کرد.
واردات 100 قلم کالا توسط مرز نشینان مجاز شد
با مصوبه هیات وزیران واردات 100 قلم کالا ممنوع گروه 4 توسط مرزنشینان با رعایت مقررات مجاز شد.
افزایش ۵۰ درصدی صادرات به عراق نسبت به سال گذشته
یک مقام مسئول از افزایش۵۰ درصدی صادرات به عراق نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در صادرات ایران به عراق ثبات ایجاد شده است.
ثبت سفارش منقضی شده حین تشریفات گمرک نیاز به تمدید ندارد
معاون فنی گمرک اعلام کرد: ثبت سفارش کالاهایی که به گمرک اظهار شده اگر منقضی شود نیازی به تمدید مجوز ثبت سفارش از وزارت صمت ندارد و و مدیران گمرکی نسبت به انجام تشریفات گمرکی اقدام کنند.
تجارت ترجیحی و تهاتری، راهکار بخشی خصوصی برای تقویت تجارت ایران و ترکیه
ریفات حیصارجیکلی اوغلو رئیس اتحادیه‌ اتاق‌های بازرگانی و بورس کالای ترکیه که در راس هیاتی تجاری به ایران آمده، با غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. او در این نشست ضمن تشریح مشکلات موجود بر سر راه تجارت ترکیه با ایران، از بازگشایی مرز رازی میان ایران و ترکیه تا دو ماه آینده خبر داد.
مهلت قانونی ثبت سفارش‌ کالا ۲ برابر شد
رئیس کل گمرک ایران از افزایش مهلت قانونی ثبت سفارش کالا‌ها از سه ماه به ۶­ ماه­ خبر داد.
خوزستان، تعاونی‌های مصرف در عراق را پشتیبانی می‌کند
شهلا عموری رئیس اتاق اهواز پیشنهاد داد: برای تسریع فرآیند همکاری دو کشور ایران و عراق در بخش تعاون، بین دستگاه‌ها کارگروه ایجاد شود، تعاونی استان راه اندازی، شرکت مدیریت بازرگانی تأسیس و نمایشگاه دائمی از محصولات استانی در مرز برپا شود.
فرصت "اوراسیا" را از دست ندهیم!
نایب رییس اتاق مشترک ایران و روسیه معتقد است در صورتیکه ایران بتواند در یک مدت زمان کوتاه طوری برنامه‌ریزی کند که از فرصت بازار اوراسیا بهره‌مند شود، می‌توان به زمینه قابل توجه پیش‌ روی بازرگانان ایرانی فکر کرد.
شرایط فعلی راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای هموار کرده است
رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است در صورتیکه برخی تغییرهای مورد نیاز در بسته‌ها و دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی اتفاق نیفتد، شرایط برای صادرکنندگان بزرگ دشوار خواهد شد.
ترانزیت کالاهای گروه چهارم ثبت سفارش شده به مناطق آزاد آزاد شد+سند
ترازنیت کالاهای گروه چهارم به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر اساس بخشنامه گمرک ایران آزاد شد.
سه مانع صادرات محصولات کشاورزی به روسیه
رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران، «عوارض سنگین»، «پایدار نبودن صادرات» و «خرده مالکی» را سه مانع عمده صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ذکر کرد.
وقتی زور صادرات به واردات نمی‌رسد
طی ۹ ماهه سال جاری به میزان بیش از دو میلیون و ۵۸۷ هزارتن انواع کالا به ارزش ۷۳۵ میلیون دلار از گمرکات مازندران شامل نوشهر ، امیرآباد و فریدونکنار واردشده که نشان از تراز تجاری منفی استان فقط در گمرکات دارد.
التماس برای ترخیص کالاها از گمرک
عضو اتاق بازرگانی با بیان این که همه باید به منافع ملی فکر کنیم خطاب به نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی گفت: خواهش می کنم کمک کنید کالاهای موجود در گمرک زودتر ترخیص شوند.