حفظ سهم 22 درصدی صادرات کشور به عراق از حجم کل صادرات
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: علیرغم تمام مشکلات صادراتی در سال جاری سهم 22 درصدی صادرات کشور به عراق از حجم کل صادرات حفظ شده است.
عراق واردات ۲۹ محصول کشاورزی را ممنوع کرد
نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: واردات ۲۹ قلم محصول کشاورزی بر اساس اعلام دولت عراق به این کشور ممنوع شده است.
۱۰ پیشنهاد گمرک ایران به ترکیه برای توسعه تجارت 2 کشور
رییس کل گمرک ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد برای افزایش تبادلات تجاری، اجرای آزمایشی تبادل اطلاعات گمرکی به صورت الکترونیکی و بر خط، پیگیری امکان استعلام الکترونیکی گواهی مبدأ از مراجع ذیربط در ترکیه و اجرای پروژه مشترک فعالان اقتصادی مجاز و افزایش تردد کامیون های دوکشور و انجام اقدامات لازم برای سرعت بخشی به تجارت را در دستورکارقراردهد.
صادرات چای و بیسکویت ایرانی به تاجیکستان
برای نخستین بار از ایران و از طریق پایانه آستارا و مسیر بندر الت جمهوری آذربایجان– دریای خزر– قزاقستان بیسکویت و چای به تاجیکستان صادر شده است.
توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به ترکیه
مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری نشست میز ترکیه با رویکرد توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی خبر داد.
رقم تسهیلات اعطایی به صادرکنندگان اعلام شد
رییس سازمان توسعه تجارت می‌گوید بیش از ۶۰ درصد از ظرفیت تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان اختصاص یافته است.
صادرات اولی‌ها چگونه محدود می‌شوند؟
دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید، اعمال محدودیت بر عملکرد صادرکنندگان تازه وارد، می‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد.
پیشنهادهایی برای رشد صادرات صنایع‌غذایی
در دنیای سراسر رقابت امروز، موفقیت هر ملت را در گرو درک و شناخت از امکانات موجود و بهره‌گیری بهینه از این امکانات برای رسیدن به رشد و توسعه بیشتر در همه ابعاد و زمینه‌ها است که این امر مهم در کشور ما که سالیان دراز است تکیه بر درآمدهای نفتی داشته بسیار ضروری و حیاتی به نظر می‌رسد.
در ۴ ماهه امسال به اندازه کل سال گذشته کالای اساسی وارد کردیم
معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در چهار ماه نخست امسال به اندازه‌ کل کالای اساسی وارد شده به کشور در سال ۱۳۹۸ کالا وارد کشور شده و از لحاظ موجودی در شرایط مطمئنی به سر می‌بریم.
جزئیات ترخیص کالاهای فسادپذیر با کد رهگیری بانک
ارونقی گفت: برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر با وجود مشکلات سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت، کنترل اطلاعات بر اساس کد رهگیری بانک در گمرکات انجام می شود.
ورود ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی به کشور از طریق بندر چابهار
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از وارد شدن ۸۰۰ هزار تن انواع کالاهای اساسی به کشور از طریق بندر چابهار طی ۴ ماه نخست امسال خبر داد که رشد ۱۲۵ درصدی نسبت به ۴ ماهه ۹۸ داشته است.
همکاری نکردن گمرک در ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها
مدیر پروژه سامانه جامع مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اطلاعات انبارهای مناطق آزاد و انبارهای عمومی که ذیل مجموعه گمرک قرار دارند هنوز به سامانه جامع انبارها منتقل نشده است.
عدم ثبت کامل اطلاعات 4 سازمان در سامانه جامع انبارها
مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: سازمان های بنادر و دریانوردی، راهداری، گمرک و بیمه اطلاعات خود را هنوز به طور کامل در سامانه جامع انبارها ثبت نکرده اند.
ثبت اطلاعات در سامانه جامع گمرک و انبارها موازی کاری نیست
سخنگوی گمرک گفت: ثبت اطلاعات تجار و واردکنندگان در سامانه جامع گمرک و سامانه جامع انبارها موازی کاری نیست بلکه ثبت در سامانه جامع گمرک یک فرآیند قانونی است.
وضعیت واردات و صادرات در بهار امسال
آمار بانک مرکزی از وضعیت صادرات و واردات در سه ماهه ابتدایی امسال نشان می‌دهد که واردات گمرکی ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار و صادرات نیز معادل ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار بوده و ماه‌های فروردین و اردیبهشت به ترتیب کمترین و بیشترین میزان صادرات را داشته‌اند.
خلأ کارشناسی در فهرست ممنوعه
کمیته‌ای برای بررسی کالاهایی با ظرفیت ساخت داخل تشکیل شده که به گفته فعالان اقتصادی، این کمیته برای اضافه کردن کالاهای دیگری به فهرست‌ ممنوعه وارداتی فعال است. فعالان اقتصادی نسبت به رویکرد حاکم بر قراردادن کالاها در این فهرست انتقاد دارند؛ چراکه به گفته آنها برخی کالاهای غیرضروری که تولید داخل ندارد، اجازه ورود پیدا می کنند؛ اما برخی کالاهایی که ضروری هستند، اما تولید داخلی آنها یا از کیفیت لازم برخوردار نیست یا به میزان کافی تولید نمی‌شود، اجازه واردات ندارند.
روش‌های ترخیص کالاهای اساسی و ضروری از گمرک
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: طبق تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه استانی تنظیم بازار در مشهد مقرر شد که کلیه اتاق‌ها و دستگاه‌ها شرایط ترخیص کالاهای اساسی و ضروری از گمرکها را به فعالان اقتصادی ابلاغ کنند.
تسهیلات ۱۸گانه گمرک برای فعالان اقتصادی
سخنگوی گمرک از تسهیلات جدید برای حمایت از فعالان اقتصادی خصوصا صادرکنندگان خبر داد از جمله پذیرش ضمانت بانکی یک ساله برای ترخیص قطعی کالا.
معامله پایاپای ایران و هند؛ میوه در برابر چای!
یک مدیر ارشد چای هند گفته بانک‌ها در حال بررسی تجارت پایاپای هند و ایران هستند؛ به این ترتیب که هند از ایران میوه و زعفران وارد و در مقابل چای صادر کند.
کالاهای اساسی با کمترین تشریفات گمرکی ترخیص می‌شوند
مدیرکل گمرک شهید رجایی بندرعباس گفت: تمامی فعالیت‌های مرتبط با گمرک بدون وقفه و با سرعت انجام می‌شود تا مشکلی در ترخیص کالا از جمله کالاهای اساسی ایجاد نشود.
صفحه ۱ از ۲ ۲