سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

چگونه نعمتِ نعمت افزون شد!
چندی پیش خبر تولید رقم های جدیدی از برنج که کیفیت طارم و کمیت برنج های پر محصول را داشته است شگفتی بسیاری از محافل علمی داخلی و خارجی را به همراه داشت، اما پس از مدتی گمانه هایی مبنی بر تراریخته بودن این ارقام بر سر زبان ها افتاد.
توزیع 600 هزار تن گندم به با استفاده از «حمل و نقل ترکیبی»
معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: 600 هزار تن گندم تولید داخلی با استفاده از حمل و نقل چند وجهی ترکیبی برای نخستین بار و از طریق بنادر جنوبی و شمالی تا پایان امسال در کشور توزیع می شود.
کمباین‌ چینی به درد برداشت برنج ایرانی نمی‌خورد
مدیرعامل اتحادیه کمباین‌داران مازندران گفت: کمباین‌های چینی برداشت کننده برنج، بی‌کیفیت هستند.
میزان تولید گندم از هر مترمکعب آ‌ب ۵۰۰ گرم افزایش یافت/ حذف ردیف اعتباری گندم در بودجه
مجری طرح گندم گفت: میزان تولید گندم به ازای مصرف هر مترمکعب آ‌ب، از ۳۳۰ گرم سال ۶۸ به ۸۳۰ گرم د‌ر سال گذشته افزایش یافت.
یکسان سازی نرخ آرد و نان یک راه برای افزایش کیفیت
کرمی، یکسان سازی نرخ آرد و نان را تنها نسخه شفا بخش افزایش کیفیت و حل مشکلات نانوایان برشمرد.
گندم مورد نیاز در داخل تولید می شود
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با برنامه ریزی طولانی مدت صورت گرفته ، طی سه سال گذشته گندم مورد نیاز کشور توسط کشاورزان تأمین شده است.
کشت گندم به پایان رسیده است/پیش بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم برای سال زراعی آینده
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران از پایان کشت گندم طی ده روز گذشته برای سال زراعی جدید خبر داد.
دستورالعمل خرید تضمینی گندم در سال ۹۸ کارشناسی، تدوین و ابلاغ می‌شود
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: نظرات کارشناسی از استان‌ها و عوامل خرید تضمینی دریافت شده که در حال بررسی آن‌ها هستیم تا دستورالعملِ امسال تدوین و جهت اجرا به مراکز خرید سراسر کشور ابلاغ شود.
دولت تاکنون افزایش قیمت گندم را رسما اعلام نکرده است
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: دولت تاکنون رقم یک هزار و ۷۰۰ تومان برای هر کیلوگرم گندم را رسما اعلام نکرده اما به‌صورت ضمنی نظر مجلس را قبول کرده است.
۹۰ درصد گندم کشور مکانیزه کشت می شود
اسفندیاری پور گفت:۹۰ درصد کشت گندم دیم و ۷۵ درصد گندم آبی در کشور مکانیزه انجام می شود.
تولیدکنندگان نان صنعتی مشکل آرد دارند
رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی از کمبود آرد در کارخانه های نان صنعتی خبر داد.
رشد ۶۲ درصدی یارانه خرید تضمینی گندم
سازمان برنامه و بودجه از رشد ۶۲ درصدی یارانه خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ و افزایش آن از ۵۰۰۰ میلیارد تومان به ۸۱۴۰ میلیارد تومان خبر داد.
۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به گندمکاران کشور پرداخت شد
معاون وزیرجهاد گفت:در خرید تضمینی سال‌جاری از محل صرفه جویی، با پرداخت ۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به اقتصاد گندمکاران کشور کمک کردیم.
هر چه نان تیره‌تر خطرناک‌تر...
رئیس کارگروه صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران گفت: گاهی رنگ تیره نان در حین فرآیند پخت ایجاد می‌شود که در صنایع غذایی از آن به نام واکنش شیمیایی پولار یاد می‌شود، در این صورت شاید به ظاهر برای مصرف کننده دلیل برشتگی نان مطلوب‌تر باشد اما به دلیل مواد سرطان‌زا بر اثر واکنش شیمیایی به لحاظ تغذیه مطلوب نیست.
پیش‌بینی رشد ۶۲ درصدی یارانه خرید تضمینی گندم در بودجه ۹۸
سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: یارانه خرید تضمینی گندم در لایحه بودجه ۱۳۹۸ نسبت به امسال با ۶۲ درصد رشد پیش‌بینی شده است؛ بنابراین در این زمینه کمبود اعتبار نداریم.
سخنگوی بازرگانی گندم آمریکا: توان رقابت با تجارت گندم روسیه را نداریم
با حمایت¬های دولت پوتین و افزایش چشمگیر تولید گندم روسیه، این کشور توانست با تولید 130 میلیون تن گندم و صادرات بیش از 34 میلیون تنی این محصول، به قطب گندم جهان بدل شده و بر سلطه آمریکا در بازار غلات پایان دهد.
مصوبه جدید هیئت وزیران درباره نحوه توزیع آرد صنف و صنعت ابلاغ شد + سند
معاون اول رئیس جمهور تصویب نامه هیئت وزیران درباره نحوه توزیع آرد مورد نیاز صنف و صنعت را ابلاغ کرد.
کمبود اعتبار۱۶۰۰ میلیاردی دولت برای تأمین بودجه خرید تضمینی گندم و یارانه نان
بازوی پژوهشی مجلس، در گزارشی به بررسی قیمت خرید تضمینی گندم در سال آینده پرداخت که براساس آن دولت امسال در بودجه سال ۹۸ برای تأمین بودجه خرید تضمینی گندم و یارانه نان با کمبود اعتباری ۱۶۰۰ میلیارد تومانی مواجه خواهد بود.
استفاده 70 درصد نانوایی‌های یزد از آرد نامناسب!
مدیر کل استاندارد استان یزد گفت: طی بازرسی‌های صورت گرفته از 100 نانوایی شهر یزد مشخص شد که در 70 واحد، از آردهای نامناسب استفاده شده است.
دولت سال آینده برای خرید گندم ۱۶۰۵ میلیاردتومان کسری خواهد داشت
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: دولت در بودجه سال ۹۸ دولت برای تأمین بودجه خرید تضمینی گندم و یارانه نان با کمبود اعتباری نزدیک به ۱۶۰۵۰ میلیارد ریال مواجه خواهد شد.
رشد ۳۵۳ درصدی تولید گندم طی ۴۰ سال اخیر/ برنامه‌ای برای صادرات نداریم
اسفندیاری‌پور گفت: با وجود افزایش ۱۲ درصدی سطح زیر کشت نسبت به ۴۰ سال اخیر، تولید گندم حدود ۳۵۳ درصد رشد داشته است.
عرض اندام میوه‌های ایرانی در بازار کشور‌های خارجی/ از رشد ۵ برابری برداشت گندم تا افزایش ۷۰ درصدی کشت برنج
یکی از توفیقات برجسته و قابل توجه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه اخیر به عرصه زراعت و کشاورزی معطوف می‌شود، حوزه‌ای که با مطالعه اعداد و ارقام احصاء شده در این بخش، به رشد و توسعه برجسته ایران اسلامی نسبت به دوران پیش از انقلاب پی خواهیم برد.
قیمت هر کیلو گندم باید حداقل 2 هزار تومان باشد/ پیش‌بینی کاهش تولید در سال آینده
گندم‌کار نمونه کشوری گفت: نرخ خرید تضمینی گندم باید حداقل 2 هزار تومان باشد، زیرا پیش‌بینی می‌شود با توجه به بالا بودن هزینه‌ها و قیمت پایین خرید تضمینی، کشاورزان در سال آینده رغبت کمتری به تولید گندم داشته باشند.
قیمت ۱۷۰۰ تومانی گندم در پیچ ‌وخم تایید و تکذیب؛ سازمان برنامه و بودجه موافقت می کند؟
با وجود اعلام برخی نمایندگان مجلس مبنی بر تعیین قیمت ۱۷۰۰ تومانی برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی جاری، سازمان برنامه و بودجه مخالفت خود را با این قیمت اعلام نموده است.
گندم‌های داخلی با میزان گلوتن کمتر از حد طبیعی
رئیس سازمان صمت گیلان گفت: گلوتن بسیاری از گندم‌های داخلی کمتر از ۲۵ تا ۲۶ است حال آن‌که باید بیش از ۲۸ باشد.
برنج شب عید تامین است
یک مقام مسئول گفت: با افزایش ۱۱.۲ درصدی تخصیص ارز نسبت به سال گذشته برای واردات برنج، نگرانی برای تنظیم بازار شب عید نداریم.
قیمت تضمینی جایگزین خرید تضمینی می‌شود/ رشد 18 درصدی عرضه گندم در بورس
سازمان برنامه و بودجه گزارش داد وزارت جهاد کشاورزی برنامه جایگزینی قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی را در سال 96 برای محصولات جو و ذرت انجام داد و بار مالی زیادی را از دوش دولت برداشت.
تعلل در تأمین ارز بازار برنج را با مشکل روبرو می‌کند
دبیر انجمن واردکنندگان برنج، با انتقاد از تاخیر بانک مرکزی در تخصیص ارز برای واردات برنج گفت: هرچه زمان واردات به تعویق بیفتد، با افزایش بیشتر نرخ در بازارهای خارجی مواجه خواهیم شد.
ارائه گزارش کشت غیرمجاز برنج به هیات دولت
رییس مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به کشت غیرمجاز برنج در نواحی کم آب کشور، گفت: نتایج این مطالعات به هیات دولت ارسال شده است.
گندم درجه سه ترانزیتی را با گندم درجه یک ایرانی جابجا می‌کنند
یک اقتصاددان با اشاره به مشکلات ناشی از چند نرخی ارز گفت: گندم تراریخته قرقیزستان را به بهانه ترانزیت از ایران، در ایران خالی می کنند و به جای آن گندم درجه یک بار می زنند و صادر می کنند.
حمایت دولت ترکیه از تولیدکنندگان گندم
در پی کاهش ارزش لیر، دولت ترکیه قصد دارد به منظور جبران هزینه‌های تولید گندم و همچنین تداوم روند مثبت صادرات آرد، با کاهش قیمت نهاده‌های تولید از تولیدکنندگان گندم و صادرکنندگان آرد حمایت کند. ترکیه سالانه درحدود ۳.۵ میلیون تن آرد صادر می کند و براساس آمارهای جهانی یکی از بزرگترین صادرکنندگان آرد در جهان است.
برنج‌کاری در خوزستان حذف می‌شود؟
رئیس انجمن برنج خوزستان با بیان این‌که با حذف کشت برنج از برنامه کشت استان شرایط برنج کاران دشوار خواهد شد، گفت: حتی با وضعیت کمبود منابع آبی نیز نباید کشت برنج از برنامه حذف شود و باید امکانی فراهم شود تا با شیوه کشت متفاوت، کشاورزان بتوانند کشت کنند.
وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار برنج موفق عمل نکرد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیازی به واردات برنج تا یک سال آینده نداریم،گفت: بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی برای واردات برنج در واقع ضد تولید داخلی و ضد اقتصاد مقاومتی بود.
صادرات برنج اصیل ایرانی به آمریکا و کانادا
با وجود خشکسالی‌های پی‌در‌پی میزان تولید برنج در کشور کاهش یافته و این محصول تنها در دو استان شمالی حق کشت دارد این در حالی است که نیاز سالانه کشور به برنج 3 میلیون تن است و این دو استان نمی‌توانند تمام نیاز کشور را برآورده کنند.
تعهد حجتی برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم / پایین بودن قیمت؛ گندم را جایگزین خوراک دام می‌کند
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، گفت: با ادامه روند موجود قطعا بخش زیادی از گندم برداشت شده توسط کشاورزان تبدیل به خوراک دام می‌شود زیرا سالانه حجم قابل توجهی خوراک دام وارد کشور می‌کنیم.
قاچاق برنج منتفی است/ قیمت واقعی هر کیلو برنج خارجی ۸ هزار تومان
یک مقام مسئول گفت: نوسان نرخ ارز در سال جاری موجب شد تا یک کیلو برنج از طریق قاچاق وارد کشور نشود.
۳۵ درصد کیفیت نان تولیدی به مواد اولیه باز می‌گردد/کشت فراسرزمینی گندم مد نظر ما نیست
یک مقام مسئول گفت: ۳۵ درصد کیفیت نان به مواد اولیه و مابقی مربوط به فرآیند تهیه خمیر، پخت، تخمیر مناسب و سبوس گیری است.
آزادسازی قیمت نان به معنای افزایش چشمگیر قیمت ها نیست
یک مقام مسئول گفت: با آزادسازی نرخ نان و ایجاد رقابت سالم میان واحدهای نانوایی، نان به قیمت منطقی خود در بازار می رسد.
افزایش مجدد قیمت گندم جهت تصویب نهایی به صحن مجلس می رود
نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش مجدد قیمت خرید تضمینی گندم و رسیدن آن به نرخ 17 هزار ریال برای هر کیلوگرم مورد توافق وزیر جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و رییس مجلس قرار گرفت.
ذخیره سازی گندم مورد نیاز کشور در شرایط مطلوب قرار دارد
قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:ذخیره سازی گندم در سال های اخیر با توجه به اقدام های خوبی که برای ایجاد فضاهای مناسب نگهداری گندم شده،هم اکنون در شرایط مطلوب قرار دارد.
ضرورت رفع ممنوعیت صادرات گندم/ خودکفایی گندم در معرض خطر است
یک مقام مسئول گفت: اگر قرار نیست دولت مطابق با قانون تضمینی، محصولات را از گشاورزان خریداری کند، بنابراین‌ باید صادرات و فروش گندم را آزاد اعلام کند.
رونمایی از سامانه جدید خرید و فروش آرد برای جلوگیری از قاچاق/ انواع نان چه نمره‌ای گرفتند؟
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر حسب تصمیم سران قوه و دولت سامانه خرید و فروش آرد در بهمن‌ماه رونمایی می‌شود که جلوی قاچاق گندم را به دلیل یارانه‌ای بودن قیمت نان می‌گیرد.
قول مساعد وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سایر نمایندگان دولت در مجلس شورای اسلامی قول‌های در خصوص افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی داده شده که امیدواریم به آن عمل شود.
توافق جدید مجلس با حجتی/ قیمت خرید تضمینی گندم افزایش می‌یابد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بر اساس توافق صورت گرفته با وزیر جهاد کشاورزی درباره نرخ خرید تضمینی گندم، قرار است قیمت جدید خرید تضمینی گندم در کارگروهی متشکل از دولت و مجلس بر اساس هزینه‌های تولید بررسی و تعیین شود.
قیمت تضمینی گندم در بودجه ۱۷۰۰ تومان تعیین می‌شود
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از جزئیات جلسه ۴ نفره وزیر جهاد، رئیس مجلس، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد که توافق شده قیمت خرید تضمینی گندم در بودجه، ۱۷۰۰ تومان تعیین شود.
خرید توافقی برنج بهترین اهرم تنظیم بازار/بازار برنج ایرانی در رکود به سر می برد
نایب رئیس انجمن برنج خرید توافقی برنج در اوج برداشت محصول رابهترین اهرم تنظیم بازار داخل اعلام کرد.
چین برای نخستین بار از آمریکا برنج وارد می‌کند
گمرک چین اعلام کرد: برای نخستین بار برنج آمریکایی وارد بازار چین خواهد شد.
نرخ خرید تضمینی گندم دروم ۱۶۷۰ تومان تعیین شد
ماه گذشته با رایزنی‌های محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نرخ خرید تضمینی گندم معمولی به کیلویی ۱۶۰۰ تومان افزایش یافت و امروز هم با توافق وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه، قیمت خرید تضمینی گندم دروم نیز به کیلویی ۱۶۷۰ تومان رسید.
کشت جایگزین کفاف معاش برنج‌کاران را نمی‌دهد/ دولت برای آموزش کشت جایگزین اقدامی نکرده است/ احتمال خروج برنج از سفره اقشار ضعیف
کمبود آب و خشکسالی، تغییر کاربری زمین‌های شالیزاری، فرسودگی شالیکوبی‌ها، بالا بودن ضایعات کشت و کار سنتی باعث شده تا دومین محصول پرمصرف ایران یعنی برنج با چالش روبه‌رو شود. شاید این پرسش به ذهن برسد که با وجود بحران آب و مشکلات این‌چنینی، با کشت برنج چه باید کرد؟
موافق عرضه کل گندم کشور در بورس كالا هستیم
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا از طرح‌های موفق بخش کشاورزی در چند سال اخیر بوده است گفت: موافق عرضه تدریجی کل گندم کشور در بورس کالا هستیم.
عراق بدنبال بازگشت واردات گندم روسیه است
ناظر کشاورزی روسیه، روسلخوزنادزور، به دنبال مذاکراتی با وزارت تجارت عراق، در بیانیه‌ای گفت که عراق به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان غلات در خاورمیانه به خرید گندم روسیه علاقمند شده است.
پیشنهاد کیلویی فروش نان کارساز نخواهد بود
یک مقام مسئول گفت: با توجه به آنکه فروش کیلویی نان در چند سال اخیر مورد استقبال مردم قرار نگرفت، از این رو اجرای مجدد آن کارساز نخواهد بود.
رشد ۳ برابری تولید گندم طی ۴۰ سال اخیر/ صادرات گندم ایران به مهد پاستای دنیا
نایب رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران گفت: با وجود رشد چشمگیر جمعیت، تولید گندم نسبت به سال ۵۷ بیش از ۳ برابر رشد داشته است.
آغاز فعالیت سامانه فروش گندم/ وضعیت کالاهای اساسی مطلوب است
سیف گفت:با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سامانه‌ی جدید فروش گندم راه اندازی شده تا ۳.۵ تا ۴ میلیون تن گندم که در طی سال فروخته می‌شود.
خسارت به ۱۲ هزار تُن گندم در خوزستان صحت ندارد
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار گفت: تمام گندم باقی مانده در بخشی از ذخایر ۱۲ هزار و ۳۰۰ تُن است که از این میزان تنها دو هزار تُن افت رطوبتی داشته است.
قوه قضاییه موضوع از بین رفتن ۲۰ هزار تن برنج را پیگیری کند
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس گفت: ۲۰ هزار تن برنج در شرکت بازرگانی دولتی از بین رفت. فقط ۴۵۰۰ تن آن در یک انبار بوده است که در حال رنگ‌آمیزی برای تبدیل به غذای انواع دام است. قوه قضاییه باید پیگیری کند.
تأمین برنج شب عید در انتظار تخصیص ارز/ بانک مرکزی قطره‌‌چکانی ارز می‌دهد
دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: تخصیص ارز به‌صورت قطره‌‌چکانی انجام می‌گیرد و عملیات تأمین آن در بانک مرکزی بسیار کند در جریان است که اگر این روند ادامه یابد، قطعاً مشکلاتی در تنظیم بازار ایجاد می‌شود.
دولت از فرایند خرید تضمینی گندم کناره گیری کند
نائیب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: دولت باید نرخ خرید تضمینی را اعلام کند اما خودش از فرایند خرید کنار برود و در آن دخالت نکند.
سیلوی ۵۰ هزار تنی گندم سیرجان مجهز به سیستم‌های روز دنیا است
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بارگیری سیلو و مرکز ذخیره سازی ۵۰ هزار تنی گندم سیرجان مجهز به خط ریل و سیستم‌های کنترل روز دنیا است.
آخرین زمان امکان ثبت سفارش واردات برنج اعلام شد
معاون وزیر جهاد کشاورزی آخرین زمان امکان ثبت سفارش واردات برنج را ۳۱ خرداد سال آینده با سه ماه مهلت واردات و یک ماه قابلیت تمدید، اعلام کرد.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴ بعدی »