سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

برنج تراریخته هنوز مجوز نگرفته است
مشاور فناوری و بیوتکنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه برنج تراریخته هنوز مجوز نگرفته است،گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته برنج تراریخته هیچ خطری برای گیاهان، جانوران و انسان ندارد.
کاهش واردات گندم ایران از روسیه
روسیه در نیمه نخست فصل ۱۸-۲۰۱۷ تنها ۷۷ هزار تن گندم به ایران صادر کرده در حالیکه این رقم در سال ۱۷-۲۰۱۶، بالغ بر ۳۳۲ هزار تن بوده است.
ترخیص برنج هندی تا ۱۵ روز دیگر/ کاهش قیمت برنج هندی برای بازار شب عید
رئیس اتحادیه بنکداران گفت: ترخیص بار برنج هندی از گمرک ۱۵ روز دیگر انجام خواهد شد و مشکلی بابت کمبود برنج هندی را در بازار شب عید نخواهیم داشت.
مسئولان آب پاکی را روی دست مردم ریختند/برنج خارجی ارزان نخواهد شد
پافشاری بانک مرکزی مبنی بر اختصاص نیافتن ارز مبادله‌ای، به واردات برنج دامن زد.
گران‌فروشی گندم ربطی به دولت ندارد
درپی اعلام گرانفروشی گندم از سوی یک شرکت تجاری و محکومیت مدیرعامل آن به پرداخت بیش از ۵۷۰ میلیارد ریال جریمه نقدی، معاون شرکت بازرگانی دولتی اعلام کرد که پرونده تخلف گرانفروشی گندم ربطی به شرکت‌های دولتی ندارد و در بخش خصوصی اتفاق افتاده است.
افزایش قیمت برنج خارجی، کام خانوارهای کم درآمد را تلخ کرد
تاخیر در واردات برنج، نوسان نرخ ارز، واردات با ارز آزاد از جمله عواملی است که همگی دست به دست یکدیگر داده تا برنج خارجی از سفره قشرهای ضعیف جامعه در شب عید حذف شود.
خرید توافقی برنج محلی در مازندران آغاز شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که خرید توافقی برنج ارقام محلی شالیکاران استان شامل ' طارم صدری ' و ' طارم هاشمی ' با قیمت هر کیلوگرم 9 هزار و 100تومان از امروز چهارشنبه در استان آغاز شد.
کمبود منابع مالی دولت از جیب گندمکاران پرداخت شد
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران گفت: دولت به سبب قادر نبودن در تأمین منابع مالی، نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید را افزایش نخواهد داد.
نقدی بر سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی گندم
دولت به دنبال واگذاری خرید محصول گندم از طریق بورس کالا است و برای همین اعتبارات خرید تضمینی این محصول را به نصف کاهش داده است.
ایران، روسیه و قزاقستان برای تجارت گندم تفاهمنامه همکاری امضا کردند
جمهوری اسلامی ایران، روسیه و قزاقستان بر پایه یک تفاهمنامه سه جانبه، در زمینه تجارت گندم همکاری می کنند.
میزان تولید گندم در مقایسه با سال گذشته، تفاوتی ندارد
مجری طرح گندم گفت: باوجود کاهش بارش باران، میزان تولید در مقایسه با سال زراعی گذشته، تفاوتی ندارد.
ممنوعیت بذر خودمصرفی/نتیجه نامبارک پیوستن به (UPOV)
شرکت های چندملیتی استقلال تولید بذر را با ابزارهایی همچون کنوانسیون upovنشانه گرفته اند و راهبرد ممنوعیت استفاده از بذرهای خودمصرفی، یکی از اصلی ترین این اقدامات است.
ایران ۱۲۰ هزار تن جو از قزاقستان خرید
ایران در مناقصه ای حدود ۱۲۰ هزار تن جوی دامی از قزاقستان خریداری کرد.
ممنوعیت کشت برنج در استان خوزستان از سال زراعی آینده
معاون سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: بر اساس مصوبه شورای کشاورزی استان کشت برنج برای سال زراعی ۹۸-۹۷ در این استان ممنوع خواهد شد.
تولید جهانی گندم کم می‌شود
نهاد غذایی سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرد تولید گندم جهان در فصل زراعی ۲۰۱۹ – ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی کاهش پیدا خواهد کرد اما با وجود این کاهش، ذخایر جهانی در رکورد بالایی قرار دارد.
درخواست گندمکاران از روحانی/قیمت نان را با فشار بر ما کنترل نکنید
با وجود گذشت حدود ۶ ماه از آغاز سال زراعی جدید، هنوز خبری از اعلام نرخ خرید تضمینی گندم نیست و کارشناسان معتقدند دولت قصد دارد با فشار بر تولیدکنندگان، قیمت نان را افزایش ندهد.
ممنوعیت کشت برنج در استان خوزستان از سال زراعی آینده
معاون سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: بر اساس مصوبه شورای کشاورزی استان کشت برنج برای سال زراعی ۹۸-۹۷ در این استان ممنوع خواهد شد.
مخالفت شورای اقتصاد با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال آینده
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این که افزایش کمتر از ۲۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم ظلمی آشکار در حق کشاورزان است گفت: شورای اقتصاد همچنان با افزایش قیمت تضمینی گندم در سال آینده مخالف است.
عرضه گندم در بورس، فشار مالی دولت را کاهش می‌دهد
عرضه محصولات کشاورزی در قالب سیاست قیمت تضمینی در بورس کالای ایران توانسته است تا حد زیادی اعتماد و رضایت کشاورزان را جلب کند به طوری که تجربه موفق معامله ذرت و جو به صورت قیمت تضمینی در سال های اخیر کشاورزان را ترغیب کرد تا محصول خود را به بورس کالا تحویل داده و سریع تر به پول خود دست پیدا کنند؛ موضوعی که علاوه بر پرداخت سریع مطالبات کشاورزان می‌تواند فشار مالی دولت را تا حدود زیادی کاهش دهد.
سیاست گذاران و کشاورزان همواره پشتیبان و حامی تولید گندم باشند
معاون وزیرجهادکشاورزی در امور زراعت گفت: انتظار می رود مسئولان، سیاست گذاران و کشاورزان کشورمان همواره حامی و پشتیبان تولید گندم باشند.
افزایش صادرات گندم به وعده‌ها نرسید
در حالی که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای صادرات گندم برنامه‌ریزی کرده بودند و می‌خواستند در سال جاری بالغ بر یک میلیون تن گندم و مشتقات آن را به دلیل وجود مازاد آن صادر کنند، با وجود افزایش ۱۳۱۶ درصدی صادرات این محصولات استراتژیک، میزان تحقق این وعده مسئولان حدود ۳۰ درصد شده است.
پیشنهاد تعرفه ۵ درصدی واردات «جو»
معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای پایداری تولید و جلوگیری از افزایش قیمت محصولات دام و طیور، تعرفه ۵ درصدی واردات «جو» پیشنهاد شد.
رکود سنگینی بر بازار برنج ایرانی حاکم است/ ثبات قیمت برنج ایرانی در ایام پایانی سال
نایب رئیس انجمن برنج گفت:با توجه به سازوکار نامناسب خرید توافقی برنج، رکود سنگینی بر بازار برنج ایرانی حاکم است.
رشد 4 برابری صادرات شرکت آرد قدس رضوی در 10 ماه نخست سال 96
مدیر عامل شرکت آرد قدس رضوی از رشد 54 درصدی تولیدات این شرکت طی 10 ماه نخست سال 1396 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
گردش مالی 50 هزار میلیارد ریالی برنج در مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که گردش مالی 50 هزار میلیارد ریالی برنج در مازندران یک فرصت مناسبی برای افزایش تولید این محصول راهبری در این استان است .
ادامه واردات برنج به کشور در فصل ممنوعیت
گمرک ایران واردات برنج در فصل ممنوعیت را تایید و اعلام کرد این واردات به مقدار جزیی و با مجوز های‌ تعاونی های مرزنشینی و ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت گرفته است.
مقاومت بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز مبادله ای
دبیرانجمن واردکنندگان برنج گفت: برای جلوگیری از گرانی کالاهای اساسی در ایام پایانی سال باید ارز مبادله ای اختصاص یابد، اما بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز مقاومت می‌کند.
واردات گندم در راه است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:با توجه به کاهش سطح زیر کشت گندم ناشی از تاخیر در اعلام نرخ خرید،در سال زراعی آینده یکی از واردکنندگان گندم خواهیم بود.
بهانه جویی وارد کنندگان برای واردات گندم/ سوژه این بار؛ نگرانی از دست دادن بازار صادراتی
دولت با آن که بارها اعلام کرده که کمبودی برای تامین گندم در داخل نیست، اما بهانه جویی آنهایی که تمایل به واردات دارند، تمامی نداشته و می‌گویند، دولت به اندازه کافی گندم به کارخانجات آرد نمی فروشد، اما طی ۲ هفته اخیر ۱۰۰ هزار تن گندم در بورس کالا عرضه شده است
تولید برنج تراریخته در کشور مطلقاً ممنوع
عضو ناظر در شورای ایمنی زیستی کشور تولید برنج تراریخته در کشور را ممنوع خواند و گفت: اما سؤالم این است چرا در اروپایی که برای ما محصولات تراریخته را نسخه می‌کند مصرف محصولات تراریخته برای مردمش ممنوع است.
واردات گندم از روسیه برای صادرات آرد به عراق توسط بخش خصوصی
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران گفت: واردات گندم از روسیه برای صادرات آرد به عراق توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد.
پیشروی کشت برنج تا اواسط زمستان در مازندران
تعجیل در کشت برنج طی سال های اخیر در مازندران سبب شده است تا امسال خزانه گیری این محصول به اواخر بهمن و اوایل اسفند رسیده و هشدار و توصیه کارشناسان کشاورزی را در پی داشته باشد.
ایران به دنبال افزایش صادرات آرد به عراق/سیاست ما صادرات نیست
زرگران با اشاره به اینکه ایران امسال مقداری گندم دوروم تولیدی را به عراق صادر کرد، گفت: سیاست ما واقعا صادرات نیست، بلکه خودکفایی است.
مدیریت افزایش تولید در واحد سطح تنها راه افزایش تولید برنج است/ کشاورزان گیلانی کیفیت برنج را بر همه فاکتورها ترجیح می‌دهند
رئیس مؤسسه تحقیقات برنج کشور در کمیته تخصصی برنج گیلان گفت: مدیریت افزایش تولید در واحد سطح تنها راه افزایش تولید برنج است
ادامه واردات لاک‌پشتی برنج در فصل ممنوعیت
در حالیکه واردات برنج از بهمن‌ماه مجددا آزاد شده بود، آمارهای ۱۰ ماهه امسال نشان می‌دهد که در دی‌ماه نیز واردات برنج افزوده شده است، حال آنکه به گفته معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی واردات این محصول استراتژیک تنها برای تنظیم بازار شب عید و سال آینده از بهمن‌ماه از سر گرفته شده بود.
قزاقستان صادرات برنج به ایران را افزایش می دهد
کشاورزان ایالت قیزیل اوردا قزاقستان برنامه ریزی کرده اند در سال جدید میلادی حجم صادرات برنج به ایران را افزایش دهند .
۵۰ درصد مطالبات گندمکاران با تاخیر سه ماهه پرداخت شده است
نماینده مردم زرین‌دشت با انتقاد از وضعیت پرداخت مطالبات گندمکاران گفت که حداقل ۵۰ درصد مطالبات گندمکاران با تاخیر سه ماهه پرداخت شده است.
بورس کالا آماده اجرای سیاست قیمت تضمینی گندم نیست/ واردات برنج به‌زودی آغاز می‌شود
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: اولین کاری که بورس کالا باید انجام دهد این است که انبارهای مورد تضمین خود را تعیین و به ما معرفی کند که تا کنون هیچ انباری به ما معرفی نشده است و این نشانه عدم آمادگی بورس کالا برای انجام این کار است.
ارسال سریع برنج با کیفیت و ارزان قیمت به تمام نقاط ایران
مدیر فروشگاه تخصصی جامع برنج ایران در گفت و گو با فودنا، با بیان اینکه نوع خرید، دغدغه های خاصی برای مشتریان به وجود می آورد، اظهار کرد: هرچه قیمت پرداختی برای کالا بیشتر باشد این دغدغه نیز بیشتر می شود.
مردم به جای برنج ،گندم و سیب زمینی بخورند
مجری طرح گندم گفت: با جایگزینی گندم و سیب‌زمینی به جای برنج که در تولید آنها مزیت نسبی داریم، می‌توانیم مصرف این محصول آب بر را در کشور کاهش دهیم و نقش موثری در کاهش مصرف منابع آبی کشور داشته باشیم.
خودکفایی گندم در سال ۹۶ تکرار شد
مجری طرح گندم ضمن اشاره به این جمله که در شرایط فعلی نیاز داخلی به گندم تامین است گفت: در حال حاضر مجموع مصرف این محصول اعم از صنف، صنعت، خبازی ها، بذر و غیره در کشور ۱۳ میلیون تن است.
تولید گندم ۳ برابر شد
قبل از پیروزی انقلاب (سال زراعی ۵۷-۵۸) تنها ۴میلیون ۶۸۲ هزار تن گندم تولید در کشور تولید می‌شد که که امروز ( سال زراعی۹۵-۹۶) ۱۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن تولید می‌شود.
شاخص‌های فنی وزارت بهداشت انحصار واردات برنج را به هندی‌ها داد/ افزایش واردات روغن در سال 96
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، گفت: هندی‌ها همواره در فصل واردات ما قیمت‌ها را بالا می‌برند که ما به دنبال تنوع مقاصد وارداتی هستیم اما شاخص‌های فنی وزارت بهداشت فقط با برنج هندی تطبیق دارد.
افزایش بهره وری، با عرضه گندم در بورس کالا
یک نماینده مجلس گفت: تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم عرضه گندم در بورس کالا، آغاز یک روند اصلاحی در خرید تضمینی است تا حمایت دولت از کشاورزان نیز هدفمند و در راستای افزایش بهره وری باشد.
کشاورزی محور استقلال و توسعه کشور/ خودکفایی گندم دستاورد سال‌ها برنامه‌ریزی
خودکفایی محصولات استراتژیک نظیر گندم یکی از سرفصل‌های مهم اقتصاد مقاومتی است که بنا به تأکید مقام معظم رهبری در اولویت برنامه‌های دولت قرار گرفت.
ایران در سال 97 هم در زمینه تولید گندم خودکفا می‌شود
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران در سال 97 هم در زمینه تولید گندم برای سومین سال متوالی خودکفا می‌شود.
افتتاح اولین واحد تولیدی نان صنعتی تحت لیسانس شرکت نان سحر
فودنا - اولین واحد تولیدی نان صنعتی ( نان رعنای البرز) تحت لیسانس شرکت نان سحر با برند چورک طلایی با حضور مسؤولان استانی، روسای اتحادیه ها و اصناف مرتبط و همچنین جمعی از مدیران گروه صنعتی نان سحر در زمینه تولید انواع نان حجیم و نیمه حجیم در شهرک صنعتی کاسپین افتتاح گردید.
سرانجام مبهم خودکفایی گندم/ دولت قیمت گندم را زودتر اعلام کند
کارشناسان معتقدند تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم و مباحث مطرح شده مبنی بر عدم افزایش قیمت، خودکفایی این محصول را تهدید می کند.
«شبه برنج» آمریکایی به ایران می‌آید
«شبه برنج» به بازار ایران می‌آید؛ دانه‌های کوچکی که در بازار جهان به خاویار گیاهی معروفند و رویشگاه اصلی آن آمریکای جنوبی است.
خرید توافقی برنج، تاثیری در رونق بازار ندارد
نائب رئیس انجمن واردکنندگان برنج گفت: محدودیت زمانی خرید توافقی برنج نه تنها در رونق بازار تاثیری نداشته، بلکه رکود حاکم بر بازار برنج ایرانی را نیز افزایش داده است.
کشت برنج به جز استان‌های مازندران و گیلان به صلاح نیست/ الگوی کشت در انتظار آمار آب‌های سطحی
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: با توجه به بررسی‌ انجام‌ شده، کشت برنج به جز ۲ استان گیلان و مازندران به صلاح نیست و اگر طرح آمایش سرزمین اجرا شود، وزارت نیرو آب معینی را برای محصول مشخص به کشاورزان اختصاص می‌دهد.
معرفی رقم برنج پر محصول و کیفی گیلانه/ کشت پائیزه چغندر قند برای مقابله کم آبی
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: سعی کرده‌ایم، کشت برنج را در استانهای به جز گیلان و مازندران محدود کنیم و ارقام خو بی که پرمحصول و کیفی است، مانند رقم گیلانه معرفی شده است.
سنگ اندازی بانک مرکزی پیش پای واردکنندگان برنج
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: تا کنون ارز مبادله‌ای به واردات برنج به سبب سنگ اندازی‌های بانک مرکزی اختصاص نیافته است.
تولید جهانی غلات در سال 2017 رکورد زد
تازه‌ترین برآوردهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) نشان می‌دهد که تولید جهانی غلات در سال 2017 بالغ بر 2 هزار و 640 میلیون تن بود که نسبت به سال 2016 به میزان 1.3 درصد رشد داشته و یک رکورد تاریخی را به ثبت رسانده است.
وجود ناخالصی در گندم های تحویلی به کارخانجات تولید آرد
کارشناس اداره کل نظارت بر مواد خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، از وجود ناخالصی در گندم های تحویلی به کارخانجات تولید آرد خبر داد.
تشریح برنامه‌های تنظیم بازار شب عید/ توزیع 60 هزارتن برنج
سیف گفت: برای تنظیم بازار شب عید، 60 هزارتن برنج وارداتی از طریق فروشگاه‌های سراسری در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.
سم قارچ‌کش برنج باسماتی مانع ورود آن به اتحادیه اروپا است/ چشم امید هندی‌ها به افزایش صادرات برنج باسماتی به ایران
رئیس انجمن صادرکنندگان برنج هندی با بیان اینکه ایران دیگر به واردات برنج هندی ارز مبادله‌ای اختصاص نخواهد داد، گفت: هندی‌ها انتظار دارند صادرات برنج امسال به ایران افزایش یابد.
آنفلوآنزا ۲۰۰۰ میلیارد تومان به مرغداران خسارت زد/دلالی عامل گرانی تخم‌مرغ بود
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار خسارت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به مرغداران طی امسال و سال گذشته را ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: گرچه بخشی از گرانی تخم‌مرغ به آنفلوآنزا ربط داشت اما رسیدن قیمت آن به ۲۰ هزار تومان ربطی به این بیماری نداشت و دلالی عامل آن بود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران: خرید گندم توسط بخش خصوصی صورت گیرد
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران گفت: خرید گندم باید توسط بخش خصوصی صورت گیرد و تلاش می شود نسبت به احقاق حقوق فعالان صنایع آرد و نان پیگیری لازم به عمل آید.
تعیین نرخ تضمینی گندم بامقایسه قیمت جهانی آن اقدام اشتباهی است
مجری طرح ملی گندم بااشاره به وضعیت تعیین قیمت خرید تضمینی گندم گفت: تعیین نرخ خرید تضمینی گندم در کشورمان بامقایسه قیمت جهانی این محصول اقدام اشتباهی است.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴ بعدی »