سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

انتقاد از افزایش بدون هماهنگی قیمت آرد
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان بر غیر منطقی بودن افزایش قیمت در حوزه غلات و از جمله گندم تاکید کرد.
مازندران به کارخانه جدید آرد نیاز ندارد
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 گفت: احداث کارخانه جدید در صنعت آرد ضربه مهلکی به کارخانجات آرد مازندران می زند.
خرید تضمینی گندم خوزستان از مرز یک میلیون تن فراتر رفت
مدیرعامل شرکت غله منطقه ۴ خوزستان از خرید یک میلیون و ۵۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی و پرداخت بیش از پنج هزار و ۲۴ میلیارد ریال به کشاورزان این استان تاکنون خبر داد.
خسارت به شالیزارهای مازندران در پی وقوع سیل
مدیرکل بحران استان مازندران با بیان اینکه طی بارش های اخیرشهرستان بهشهر، یانه سر گلوگاه و سوادکوه بیشترین بارندگی را شاهد بودند، تصریح کرد: شدت بارندگی در این نقاط منجر به جاری شدن سیل در یانه سر و شالیزارهای کشاورزی شد.
اجحاف در حق گندمکاران/ ثابت ماندن قیمت خرید تضمینی با وجود تورم
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با اشاره به اجحاف در حق گندمکاران، گفت: با توجه به گرانی و تورم اما امسال قیمت خرید تضمینی گندم در کشور هیچ افزایش قیمتی نداشت.
۱.۵ میلیون تن گندم به نرخ تضمینی خریداری شد
معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تا امروز یک میلیون و ۵۲۳ هزار تن گندم تحویل مراکز بازرگانی دولتی در ۱۴ استان شده و حدود ۷۱۰ میلیارد تومان یعنی معادل نصف ارزش گندم دریافتی از طریق بانک کشاروزی پرداخت شده است.
پیش بینی تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم طی امسال و بی نیازی از واردات
مجری طرح گندم از پیش بینی تولید ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تنی این محصول راهبردی طی سال زراعی جاری در کشور خبرداد و گفت: امسال نیز برای مصرف داخلی نیازی به واردات نخواهیم داشت.
کشت برنج فقط در گیلان و مازندران
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه به دلیل کاهش بارندگی‌ها، محدود شدن کشت آبی اجتناب ناپذیر است، گفت: سیاست دولت مصرف بهینه آب در حوزه کشاورزی و اجرای سیستم های نوین آبیاری و تمرکز کاشت برنج صرفا در استان‌های گیلان و مازندران است.
نیازی به واردات گندم نداریم
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح کشت گندم گفت: با تلاش کشاورزان و چون سه سال گذشته، تمام نیاز گندم کشور در سال جاری در داخل تولید می شود و نیازی به واردات این محصول راهبردی نیست.
پرداخت قسط اول پول گندم‌های خرید تضمینی تا پایان هفته
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از برنامه‌ی این شرکت برای مدیریت خرید تضمینی، کاهش هزینه‌های تبعی خرید و پرداخت پول بیشتر به کشاورزان خبر داد.
انتقاد یک نماینده از عدم افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در ۳ سال متوالی
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: سه سال است که قیمت تضمینی گندم خریداری شده از کشاورزان ثابت است در حالیکه باید با نرخ روز و جهانی باید گندم را خریداری کرد.
«املش»، دارنده رتبه نخست نشاءکاری در گیلان
فرماندار املش گفت: ما تاکنون در بخش نشاء برنج در املش 75 درصد نشاکاری انجام دادیم و در استان رتبه نخست را از این حیث کسب کرده‌ایم.
کشاورزان منافع فردی را ترجیح می دهند یا جمعی؟
یکی از مشکلاتی که این روزها کشورمان و به ویژه استان مازندران با آن دست و پنجه نرم می کنند، مسائل و بحران های مربوط به تغییرات آب و هوا است.
روشهای نوین کشاورزی تولید گندم را 40 درصد افزایش داد
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در چهار ساله دولت یازدهم این سازمان موفق به کاهش 10 درصدی متوسط سطح کشت گندم شده گفت : بهینه کردن و استفاده از روشهای نوین کشاورزی در مزارع گندم موجب افزایش 40 درصدی تولید این محصول در کشور شده است.
کمبود عناصر مغذی در مزارع آذربایجان غربی
سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: مشکل تغذیه، عمده ترین مشکل مزارع استان است.
قیمت انواع برنج در آستانه ماه رمضان
قیمت انواع برنج ایرانی و خارجی در آستانه ماه رمضان ۸۵۰۰ تومان تا ۱۴ هزارتومان در بازار و ۲۶۰۰ تومان تا ۵۵۰۰ تومان در طرح تنظیم بازار دولت به فروش می‌رسد.
تجارت غذا به روایت آمار
آمارهای قطعی از صادرات و واردات محصولات کشاورزی و غذایی در سال ۹۶ اعلام شد.
مضرات آرسنیک موجود در برنج را بشناسید
به گفته محققان، وجود ماده شیمیایی آرسنیک در برنج بسیار برای سلامت خطرناک است.
برآورد تولید ۱۳.۴ میلیون تن گندم در سالجاری
مجری طرح گندم با بیان اینکه برآورد تولید ۱۳.۴ میلیون تن گندم در سالجاری محقق می شود،گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم تحویل مراکز خرید دولتی شده است.
عرضه گندم در بورس کالا به زمان دیگری موکول شد
کارشناسان و مسئولان بخش کشاورزی معتقدند که به سبب نبود زیرساخت های لازم برای انبار گندم در بورس کالا، برنامه قیمت خرید تضمینی به تعویق افتاده است.
کمبودی در بازار برنج خارجی در ایام ماه رمضان نداریم
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: با تسریع دولت در تخصیص ارز، کمبودی در بازار برنج خارجی در ایام ماه رمضان نداشته باشیم.
خرید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان
مجری طرح گندم گفت: با وجود کاهش ۳۵ درصدی بارش در فصل کشت گندم اما میزان برداشت در استان‌های جنوبی به اندازه مدت مشابه سال قبل است و وضعیت مطلوبی در برداشت گندم داریم.
ضرورت پرهیز از هرگونه تبعیض در آبرسانی به شالیزارها
معاون استاندار گیلان، بر ضرورت پرهیز از هر گونه تبعیض در آبرسانی به شالیزارها تأکید و تصریح کرد: کمبود و نارسایی شاید مردم را ناراحت نکند اما تبعیض برای مردم بسیار ناراحت‌کننده است.
پیش‌بینی کسب رتبه دوم کشوری گلستان برای تولید گندم در سال آینده
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به این‌که گلستان تا سال گذشته رتبه دوم تولید گندم کشور را به خود اختصاص داده بود، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال رتبه نخست تولید گندم در کشور را بدست آوریم.
قیمت جهانی غلات در سال 2018 افزایش می‌یابد/ کاهش تولید گندم در روسیه و آمریکا
تازه‌ترین «گزارش عرضه و تقاضای غلات» فائو نشان می‌دهد که تولید و ذخایر جهانی این محصولات در سال زراعی ۱۹-۲۰۱۸ نسبت به سال قبل که رکورد جدیدی ثبت شده بود، کاهش خواهد یافت.
کلید تضمین خودکفایی گندم در دستان مجلس
اصلاح تبصره 6 قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی تنها راهکار جلوگیری از تاخیر مکرر دولت ها در اعلام قیمت تضمینی این محصولات از جمله گندم و بی اعتنایی آنها به افزایش این قیمت متناسب با نرخ تورم سالیانه است.
افزایش ۷ برابری اجاره بهای اراضی، مورد انتقاد کشاورزان قرار گرفت
عضو کمیسیون کشاورزی گفت: با توجه به ثبات نرخ خرید تضمینی گندم، افزایش ۷ برابری اجاره بهای اراضی، مورد انتقاد کشاورزان قرار گرفت.
عرضه ماکارونی ارزان در ماه رمضان
رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران گفت: با هماهنگی صورت گرفته با شرکت بازرگانی دولتی ایران به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان انواع ماکارونی به صورت ویژه و با حداقل ۱۰ درصد تخفیف در سراسر کشور عرضه می‌شود.
هیچ برنج آلوده‌ای از گمرک ترخیص نشده است
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: هیچ برنج آلوده‌ای از گمرک ترخیص نشده و موضوع برنج‌های اروگوئه‌ای مربوط به تفاوت استانداردهای حدمجاز آرسنیک بین ایران و کشور مبدأ است.
ساختار بورس کالا مناسب کشاورزی نیست
رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران ساختارهای موجود در بورس کالا برای بخش کشاورزی را به سبب ناتوانی در پیگیری سیاست هایی مانند قیمت تضمینی، ناتوان و نامناسب خواند.
ایران ۱۸۰ هزار تن ذرت از برزیل و اوکراین خرید
تجار اروپایی گفتند، شرکت بازرگانی وابسته به دولت ایران اوایل این هفته ۱۸۰ هزار تن ذرت دامی از برزیل و اوکراین خریداری کرده است.
جزئیات تنظیم بازار ماه مبارک رمضان/عرضه ٦٠ هزارتن برنج و شکر
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران جزئیات تنظیم بازار کالاهای اساسی ماه مبارک رمضان را تشریح کرد.
احتمال شیوع بیماری لکه نواری باکتریایی گندم در کشور
رئیس بخش بیماری‎های گیاهی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی از احتمال شیوع بیماری لکه نواری باکتریایی گندم به‌صورت اپیدمی در کشور خبر داد.
اختصاص 39 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تضمینی گندم
براساس مصوبه هیات دولت امسال 39 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تضمینی 10.5 میلیون تن گندم به ارزش 145 هزار میلیارد ریال اختصاص یافت.
نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی با ۷ ماه تاخیر ابلاغ شد
سرانجام دولت بعد از هفت ماه تاخیر، نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را ابلاغ کرد و همانگونه که رئیس سازمان برنامه پیشتر گفته بود، نرخ خرید تضمینی گندم همان ۱۳۰۰ تومان سال گذشته باقی ماند.
کاهش هزینه تولید برنج از دستاوردهای ایجاد بانک نشاء
رئیس جهاد کشاورزی صومعه سرا گفت: کاهش احتمال ابتلا به آفات گیاهی، کمتر شدن هزینه از دستاوردهای ایجاد بانک نشاء است.
آخرین وضعیت مبارزه با آفت سن در مزارع گندم
یک مقام مسئول گفت: طبق آمار ۶۰۵ هزار هکتار سطح کل مبارزه با سن در مزارع گندم و جو بوده که ۵۶۸ هزار هکتار در مرحله سن مادر است.
باید شرایط سخت‌تری را برای واردات برنج اعمال کرد
یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، گفت: آزاد شدن واردات برنج می‌تواند ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به تولیدکنندگان وارد کند.
هشدار نسبت به مصرف بی‌رویه جوش شیرین در نان لواش / بیماری‌ گوارشی، کم‌خونی و پوکی استخوان نتیجه جوش شیرین
دبیر سندیکای خمیرمایه ایران گفت: سالانه باید 40 هزار تن خمیر مایه برای تولید نان مصرفی کشور استفاده شود، در صورتی که این رقم 20 هزار تن است و مابقی از جوش شیرین استفاده می‌شود که عوارض بیماری‌زای جبران ناپذیری در پی دارد.
نبود ضمانت اجرایی کافی، عامل اصلی عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی توسط دولت‌ها
برای خاتمه یافتن تاخیر دولت‌ها در اعلام قیمت تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، قانون باید به گونه‌ای اصلاح شود که حداقل قیمت تضمینی این محصولات، به‌صورت خودکار سالانه معادل نرخ تورم افزایش یافته و تا پایان شهریور ماه اعلام شود.
بورس کالا برای اجرای قیمت تضمینی گندم آماده است
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از آمادگی کامل برای عرضه گندم این استان در قالب سیاست قیمت تضمینی خبر داد.
یکسان سازی نرخ آرد و نان در هاله‌ای از ابهام /ثبات نرخ نان، اجحاف در حق نانوایان است
یک مقام مسئول گفت: از اواخر سال ۹۳ قرار بود که یکسان سازی قیمت آرد و نان اتفاق بیفتد، اما این امر تاکنون محقق نشده است.
تعیین مهلت ۳ ماهه برای ترخیص برنج وارداتی در گمرکات
بر اساس بخشنامه دفتر واردات گمرک ایران کلیه محموله‌های وراداتی برنج باید تا پایان تیرماه امسال وارد گمرکات و ترخیص شوند.
انجام شخم نخست در 200هزار هکتار از شالیزارهای گیلان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون شخم نخست در بیش از 200 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان انجام شده است.
نارضایتی کشاورزان از ثبات نرخ خرید تضمینی گندم/کمبود منابع مالی دولت در بخش کشاورزی آوار شد
با وجود افزایش چند برابری هزینه های تولید، کشاورزان از دولت انتظار داشتند که نرخ خرید تضمینی گندم برحسب تورم اعلام شود اما سخنگوی دولت خبر از ثبات نرخ خرید داده است.
شرط وزارت بهداشت برای واردات برنج/کیسه‌های برنج وارداتی برچسب‌گذاری می‌شوند
در پی ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تسهیل واردات برنج به کشور، سخنگوی سازمان غذا و دارو نحوه نظارت بر ایمنی و سلامت برنج‌های وارداتی را تشریح و تاکید کرد: در دستورالعمل سازمان غذا و دارو میزان مجاز مواد و فلزات سنگین مانند آرسنیک و... بر اساس استانداردها تعیین شده و برنجی که این استانداردها را دارا باشد، می‌تواند برای ورود به کشور مجوز دریافت کند.
رقابتی شدن بازار برنج شمال کشور با تک نرخی شدن ارز
کارشناسان اقتصادی و کشاورزی معتقدند تولید و عرضه برنج در استان های شمالی با تک نرخی شدن ارز رقابتی تر می شود و نگرانی بابت واردات برنج خارجی از مراجع رسمی برای تامین کمبود بازار این محصول راهبردی وجود ندارد.
واردات برنج آزاد شد
در حالی که ممنوعیت واردات برنج براساس تصمیم وزیر جهاد کشاورزی در نیمه دوم پارسال هم تمدید شده بود، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از آزاد شدن مبادی این محصول استراتژیک خبر داد.
اسکندری و ادعاهایی که ثابت نشد
در حالیکه وزیر جهاد کشاورزی دولت نهم ادعای "بهترین بودن در میان همتایان خود" را دارد و به گفته او "خودکفایی تنها در آن دوران واقعی بوده است"، آمارها گویای وضعیت دیگری است و نشان می‌دهد که اسکندری رکوردار بیشترین واردات گندم در دوران وزارتش بوده است.
ثبات نرخ خرید تضمینی در آینده تولید گندم تأثیرگذار است
رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران گفت: ثبات نرخ خرید تضمینی مطمئنا میزان تولید گندم در آینده را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
تکذیب واردات ۳ میلیون تنی برنج/ مدعیان ثابت کنند
در حالیکه یکی از نمایندگان مجلس در طرح سوال از وزیر کشاورزی در چهارشنبه هفته گذشته مدعی "واردات سه میلیون تنی از مبادی رسمی و غیررسمی" شده، معاون وزیر کشاورزی این ادعا را تکذیب و اعلام کرد: در شرایطی که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج از مبادی قانونی به کشور وارد شده، چگونه می‌شود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این محصول استراتژیک را حدود ۱۰۰ هزار دستگاه تریلر می‌شود، به ایران قاچاق کرد؟!
خریداری۶۰هزارتن گندم ازکشاورزان/زیرساخت‌ عرضه دربورس فراهم نیست
رئیس انجمن صنفی کشاورزان گفت: تاکنون ۶۰ هزار تن گندم با قیمت کیلویی ۱۳۰۰ تومان به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.
گندم روسی در ایران تبدیل به آرد و به عراق صادر می شود
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران، عبور موقت گندم روسیه از ایران را یکی از توافق های دو کشور بیان کرد و گفت: به دنبال این توافق، گندم روسیه وارد ایران می شود و پس از تبدیل شدن به آرد، به بازار عراق صادر می شود.
تولید برنج 10 درصد افزایش می‌یابد
علی‌زاده شایق، گفت: با توجه به وضعیت مساعد بارندگی در مازندران و گیلان پیش‌بینی می‌شود، میزان تولید با احتساب دوباره کشت و رتون 5 تا 10 درصد افزایش خواهد داشت.
نارضایتی کشاورزان از اقدامات دولت/مجلس به نقض قانون رسیدگی کند
دولت بعد از ۷ ماه تاخیر اعلام کرد نرخ خرید تضمینی گندم افزایش نمی‌یابد؛ اما کارشناسان معتقدند مجلس باید نقض قوانین خرید تضمینی توسط دولت را با جدیت پیگیری کند.
شهریار برنج مازندران، روشن می شود؟
دانشمندان مازندران در پژوهشی تازه توانستند با بهره گیری از علم پرتو تاپی و با استفاده از فناوری هسته ای، رقمی از برنج تولید کنند که به بیماری شایع بلاست درمزارع شالیزاری مقاوم باشد.
بانک مرکزی: به صرافی‌ها ارز نمی‌دهیم
سخنگوی دولت هفته پیش اعلام کرده بود بزودی دلار 4200 تومانی در اختیار صرافی‌ها قرار می‌گیرد
برنج ایرانی بازار داخلی را در دست می گیرد
برنج وارداتی که در گذشته به دلیل قیمت پایین در رقابت با محصول داخلی، مورد استقبال اقشار متوسط و کم درآمد قرار داشت، اکنون به دلیل تحولات اخیر نرخ ارز، گرانتر از قیمت برنج پرمحصول داخلی عرضه می شود.
پول گندمکاران از دو روز آینده پرداخت می شود
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی از آغاز پرداخت پول گندمکاران طی یک تادو روز آینده خبر داد و گفت: براساس تصویب شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم همچون سال گذشته با نرخ ١٣٠٠ تومان خریداری می شود.
افزایش قیمت نهاده ها ، زخمی تازه بر پیکر برنجکاری مازندران
در حالی که فریاد العطش زمین های کشاورزی مازندران به مرحله تنش آبی ، خشکسالی و حتی تغییر کشت از برنجکاری به دیگر محصولات کشاورزی رسید، افزایش حدود 100 درصدی نرخ برخی از نهاده های کشاورزی سبب نگرانی و گلایه شالیکاران شده است.
صفحه ۱ از ۳ ۲ ۳ بعدی »