سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

115تن برنج در فروشگاه های شهروند با دستور تعزیرات به فروش رسید
مدیرعامل شرکت خدماتی کالای شهروند گفت: با دستور تعزیرات حکومتی 115 تن برنج نامرغوب تشخیص داده شده از سوی این نهاد از قرار هر کیلو 10 هزار تومان در کمتر از هشت ساعت در فروشگاه های این مجموعه به فروش رسید.
ثبات نرخ برنج خارجی در بازار/سال گذشته واردات برنج کارنامه موفقی داشت
کشاورز از ثبات نرخ برنج خارجی خبر داد و گفت: حداکثر قیمت هر کیلو برنج هندی ۸ هزار و پاکستانی ۸ هزار و ۲۰۰ تومان است.
ایجاد قطب علمی حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی/بانک بذر بقولات دستاوردی مهم درکشور
رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: پژوهشکده علوم گیاهی، قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین پژوهشکده دانشگاه فردوسی به شمار می‌رود و محققان آن جزو جوان‌ترین و با انگیزه‌ترین پژوهشگران این دانشگاه هستند که این امر باعث شده است یکی از موفق‌ترین پژوهشکده‌ها در سطح دانشگاه محسوب شود.
پیش بینی فائو از افزایش تولید غلات ایران با وجود خسارات سیل
سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی(فائو) پیش بینی کرد تولید غلات ایران در سال جاری و به رغم خسارات سیل افزایش یابد و به ۱۹.۵ میلیون تن برسد.
اختلاف قیمت آرد کنترل آن را غیرممکن می‌کند
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: با وجود دولتی بودن نرخ آرد این امکان وجود دارد آرد از نانوایی‌های خارج شود و به مصارف دیگری برسد برای جلوگیری از آن مجبور به قرار دادن مامور در نانوایی‌ها می‌شویم.
مشکل وزارت بهداشت با نانوایی‌های سنتی
کنترل مصرف "نمک" یکی از عوامل مهم در کنترل فشارخون است و از آنجایی که نان قوت غالب ایرانیان است، کاهش میزان نمک مصرفی در پخت نان همواره از دغدغه‌های جدی وزارت بهداشت به منظور جلوگیری از بروز فشارخون و بیماری‌های مرتبط با آن، بوده است.
قاچاق و مصرف دامداری‌ها ۵ میلیون تن گندم را از چرخه خارج می‌کند
نایب رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده بین ۴ تا ۵ میلیون تن از گندم تولیدی کشور از طریق قاچاق و مصرف دامداری‌ها از دسترس خارج می‌شود.
تولید گندم در اصفهان بیش از 2 برابر شد
کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش یافته است.
عرضه گندم در بورس کالا به نفع کشاورزان است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در صورت عرضه گندم در بورس کالا به طور حتم بخش خریدار گندم که بخش خصوصی است مبلغ بالاتری از قیمت پیشنهادی دولت باید به کشاورز پرداخت کند که این موضوع به نفع کشاورز خواهد بود.
4میلیون حشره در وزارت جهاد کشاورزی نگهداری می‌شود
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به بزرگترین بانک و موزه حشرات گیاهی در ایران گفت: در این بانک بالغ بر ۴ میلیون حشره در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.
دولت زیر بار پرداخت مابه‌التفاوت به گندم‌کاران نمی‌رود
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: دولت باید گندم‌های برداشت شده را بر اساس قانون به قیمت هر کیلوگرم یک هزار و ۷۰۰ تومان خریداری کند اما ما به دنبال پرداخت مابه‌التفاوت توسط دولت به کشاورزان هستیم که تاکنون دولت زیر بار آن نرفته است.
چرا بهترین و بدترین گندم کشور یک قیمت دارد؟
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است که خرید و فروش سنتی محصولات کشاورزی تبعات بسیاری را برای کشور به دنبال دارد؛ برای مثال، تعیین قیمت یکسان برای بهترین و بدترین گندم تولیدی، به مرور باعث کاهش کیفیت گندم می شود.
کمبودی در توزیع اقلام اساسی نداریم/ حداکثر نرخ هر کیلو برنج ایرانی ۲۲ هزار تومان
حسنی گفت: هم اکنون در توزیع اکثر اقلام مورد نیاز خانوار به جز شکر با فراوانی کالا روبه‌رو هستیم و کمبودی در توزیع نداریم.
قیمت 3 برابری گندم درکشورهای همسایه تهدیدی برای قاچاق گندم
رییس نظام صنفی کشاورزی گفت: در حالی که قیمت گندم در کشورهای همسایه 3 برابر قیمت داخل کشور است، تهدید برای قاچاق بیشتر شده است.
۱.۷ میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شد
اسفندیاری پور از خرید ۱.۷ میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خبر داد و گفت: این میزان خرید در مدت مشابه سال قبل ۱.۳ میلیون تن بوده است.
نرخ فروش برنج در بازار با نرخ خریداری شده از کشاورز همخوانی ندارد
نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: بیشتر شالیکاران تک محصولی هستند و اکنون قیمتی که برنج در بازار فروخته می‌شود، مبلغی نیست که از کشاورز خریداری شده بنابراین همیشه از مسئولان می‌خواهیم از کشاورزان حمایت کنند.
ارز واردات برنج همچنان ۴,۲۰۰ تومان است/ کمبودی در بازار وجود ندارد
میزان ذخایر برنج کشور دو برابر سال گذشته است و این محصول همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود.
امکان صادرات گندم وجود دارد
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در صورتی که بیش از نیاز کشور گندم از کشاورزان خریداری شود امکان صادرات آن وجود دارد که می‌تواند گام بسیار مهمی در تداوم خودکفایی این محصول استراتژیک باشد.
چالش‌های صنعت نان زیر ذره‌بین‌
مصرف نان‌های حجیم و نیمه حجیم، تولید شده به‌صورت صنعتی و نیمه صنعتی به دلیل مزایای آنها بیش از گذشته میان مردم رواج یافته است. رعایت اصول صحیح فرآوری خمیر و پخت نان، حضور دستگاه‌های نظارتی بر تولید نان در واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی و عدم استفاده از افزودنی‌های غیرمجاز در تولید نان‌های حجیم و نیمه حجیم از عوامل موثر در کیفیت، مدت زمان ماندگاری و افزایش قابلیت هضم این نان‌هاست.
بزرگترین صادرکنندگان امسال جهان در بازار گندم
وزارت کشاورزی آمریکا در جدیدترین پیش‌بینی خود اعلام کرد اتحادیه اروپا در فصل زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ ممکن است از آمریکا به عنوان دومین صادرکننده نفت جهان سبقت بگیرد اما با جایگاه صادرکننده شماره یک همچنان فاصله زیادی خواهد داشت.
گرانی برنج ارتباطی به کمبود عرضه ندارد
مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد گفت: با توجه به افزایش واردات در سال گذشته و میزان تولید داخل، گرانی برنج ارتباطی به کمبود عرضه ندارد.
خرید گندم در خوزستان از 1.1 میلیون تن گذشت
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور گفت: خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به یک میلیون و 112هزار تن رسید و در 2 روز آینده با ادامه برداشت ، به رقم گندم خریداری شده در سال زراعی گذشته که یک میلیون و 130هزار بود خواهیم رسید.
رانت آرد دولتی همچنان باقی است
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران با اشاره به عرضه آرد دولتی به قیمت‌های متفاوت به بخش‌های مختلف تولید نان گفت که رانت ایجاد شده به دلیل این تفاوت قیمت، دغدغه کل صنعت نان کشور است.
شایعه پیش خرید، آفت جان خوشه های طلایی
خوشه های طلایی کردستان که سال گذشته خود را به مقام دوم کشور رسانده اند گویی امسال از نیش آفت دلالان در امان نیستند و شایعه پیش خرید زودتر از داس کشاورز بر تن این خوشه ها می خورد.
پشت پرده ماکارونی چه می‌گذرد
رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران از حضور ماکارونی ۴۷۰۰ تومانی خبر داد و گفت: تا یک هفته دیگر بازار ماکارونی آرام می شود.
گروه صنعتی و پژوهشی زر حامی حقوق مصرف کننده شد
تندیس و گواهینامه همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کننده به شرکت‌های زر ماکارون، زرفروکتوز و آرد زر از خانواده بزرگ صنعتی و دانش بنیان زر رسید.
چرا کارگران نانوایی در خراسان‌شمالی نمی‌مانند؟
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از کمبود کارگرهای حرفه‌ای در نانوایی‌های این استان خبر داد.
توضیح علت گرانی ماکارونی و تن ماهی توسط رحمانی در کمیسیون صنایع
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: افزایش نرخ خرید تضمینی گندم علت گرانی ماکارونی و کاهش واردات ماهی و افزایش قیمت ورق قوطی کنسرو ماهی علت گرانی تن ماهی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام شد.
دلالانی که حالا راه بازار برنج را پیدا کرده‌اند
رئیس اتحادیه برنج فروشان شهرستان فریدونکنار، علت عمده گرانی برنج را مربوط به حضور سرمایه گذاران و دلالان به بازار این محصول دانست.
خراسان شمالی‌ها نان خور تر از بقیه هستند
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان شمالی گفت: میزان مصرف آرد توسط مردم خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است.
ارقام جدید برنج با هدف بهبود کمیت و کیفیت تولید معرفی می شود
رئیس مؤسسه تحقیقات برنج کشور از معرفی ارقام برنج متحمل به کم آبی و خشکی ویژه استان های شمالی به کشاورزان طی امسال و سال آینده خبر داد و گفت: ارقام جدید برنج با هدف بهبود کمیت و کیفیت تولید محصول ایرانی و حفظ پایداری تولید، معرفی می شوند.
دولت از اعمال ممنوعیت فصلی واردات برنج خودداری کند
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت:ممنوعیت فصلی واردات برنج با هدف حمایت از تولید داخلی در شرایطی که قیمت برنج ایرانی از مرز ۲۵ هزار تومان گذشته‌، نقض غرض است.
۱۴ میلیون تن گندم امسال در کشور تولید می‌شود
مجری طرح گندم کشور اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون خرید تضمینی گندم از مرز یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن در ۸ استان کشور عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد رشد را نشان می دهد.
قیمت نان صنعتی ۱۵ درصد افزایش یافت
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران از افزایش ۱۵ درصدی قیمت این محصول خبر داد و گفت که تفاوت قیمت آرد و اختصاص یارانه به این بخش یا هر بخش دیگر باعث ایجاد رانت و فساد شده است.
نبود نظارت دستگاه‌ها عامل اصلی اختلاف قیمت برنج از مزرعه تا سفره!
اگرچه هیچ دلیل علمی و منطقی برای افزایش قیمت برنج در بازار وجود ندارد، اما برخی، کمبود نظارت دستگاه های مسئول را عامل اصلی نوسان قیمت برنج در بازار مطرح می کنند.
کشاورزان استان‌های جنوبی مجبورند گندم را تنها به دولت بفروشند
رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: دولت در استان‌های جنوبی کشاورزان را مجبور می‌کند که گندم را تنها به دولت بفروشند و این برخلاف قانون خرید تضمینی است.
۸۰۰ هزار تن مازاد واردات برنج داریم
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: گفته می‌شود بعضی مسؤولان دولتی در ضیافت افطاری سفارت انگلیس شرکت کردند؛ اگر توان مالی نداشتند می‌گفتند در مجلس برایشان صدقه جمع کنیم.
خودکفایی در تولید گندم تکرار می شود
مشاور وزیر ‌و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با مطلوب خواندن سطح زیر کشت این محصول گفت: امسال نیز خودکفایی گندم تکرار شده و نیاز کشور از محل تولید داخلی تامین می شود.
پیش بینی تولید ۱۱ میلیون تن گندم در سال جاری/ توزیع روزانه ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ تن شکر در فروشگاه‌ها
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۱۱ میلیون تن گندم تولید شود و نیازی به واردات گندم نداشته باشیم.
گروکشی تولیدکنندگان ماکارونی برای دریافت یارانه آرد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه با وقفه‌ای کوتاه مدت شرکت‌های تولیدکننده ماکارونی به چرخه تولید خود باز می‌گردند،گفت:کارخانه‌های تولیدکننده ماکارونی با توقف تولید به دنبال چانه‌زنی برای دریافت یارانه آرد صنعتی هستند.
قبادی: قیمت خرید گندم در بودجه، افزایش قیمت ماکارانی را رقم زد
گفت و گوی ویژه خبری امشب ۲۱ اردیبهشت ماه با موضوع ضرورت تشدید نظارت بر تامین و توزیع کالاهای اساسی برگزار شد.
پیش‌بینی رشد تا ۲۰ درصد تولید برنج/ ۷۰۰ هزار تن برنج مازاد در کشور وجود دارد
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با پیش‌بینی اینکه تولید برنج کشور امسال تا ۲۰ درصد رشد خواهد داشت، گفت: در حال حاضر ۷۰۰ هزار تن برنج مازاد در کشور وجود دارد و افزایش قیمت برنج هیچ توجیهی ندارد.
در هر شرایطی گندم باید در داخل تولید شود
وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز لازم است ما در مورد بعضی از نگاه ها تجدید نظر کنیم و با توجه به شرایط باید آمادگی کامل تحقیقاتی داشته باشیم چرا که ممکن است در خیلی از موارد جایگزینی واردات، راهبرد کلان کشور و تغییر الگوی مصرف، روش اجرایی ما شود.
تخفیف ۲۵ تا ۳۰ درصدی ماکارونی در ماه رمضان
مدیر کل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از تخفیف ۲۵ تا ۳۰ درصدی در عرضه ماکارونی از سوی واحدهای تولیدی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ماه رمضان خبر داد.
ممنوعیت فصلی واردات برنج برداشته نشود برنج ایرانی دوباره گران می‌شود
رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: اعمال ممنوعیت فصلی برای واردات برنج در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات داخلی و فشارهای تحمیلی خارجی روبرو است، موجب افزایش مشکلات می‌شود.
خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از یک میلیون تن گذشت
از آغاز فصل برداشت تا تاریخ هجدهم اردیبهشت ماه سال جاری‏، یک میلیون و ۴۶ هزار و ۲۶۲ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شده است.
اشتیاق گندمکاران به صادرات/دولت برای مصارف آتی از حالا تدبیر کند
با آغاز برداشت گندم در کشور، کشاورزان به دلیل مباحث قیمتی تمایلی به تحویل گندم خود به دولت ندارند و به نظر می رسد شاهد رونق صادرات در این بخش خواهیم بود.
جزئیات عرضه ماکارونی با ۱۵ درصد زیر قیمت مصوب
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران از آغاز عرضه ماکارونی ۱۵ درصد زیر قیمت مصوب در ماه مبارک رمضان خبر داد.
ماکارونی ۱۵ درصد زیر قیمت مصوب در ماه رمضان عرضه می‌شود
دبیر کارگروه تنظیم بازار با بیان دلیل گرانی کالاهای اساسی همچون ماکارونی به خاطر تفاوت در قیمت خرید آرد مورد نیاز این صنعت گفت: به مناسبت ماه مبارک رمضان، ماکارونی در همه فروشگاه‌ها ۱۵ درصد زیر قیمت مصوب عرضه می‌شود.
کمبودی در بازار برنج نداریم/ سال قبل ۶۰۰ هزار تن برنج مازاد وارد شد
مدیر کل غلات و محصولات اساسی گفت: سال قبل یک میلیون ۶۰۰ هزار تن برنج به کشور وارد شده که ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن بیشتر از نیاز بازار است و هیچ کمبودی در بازار برنج کشور وجود ندارد؛ با این وجود ذخایر استراتژیک برنج مطمئنی نیز پیش بینی شده است.
دلال بازی در فروش آرد اصفهان
نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان با بیان اینکه گندم و آرد کافی در کشور وجود دارد، گفت: متأسفانه دلالان، آرد و گندم را از اصفهان و یا شهرهای دیگر خریداری و برای سودآوری لب مرز با قیمت بالا می‌فروشند.
دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی توهم برخی سودجویان است/ ادامه واردات برنج با ارز 4200 تومانی
مدیرکل تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی گفت: برخی که به دنبال سودجویی از بازار برنج هستند این طور شایعه کرده اند که سیل اخیر برنج ما را از بین برده است تا سود بیشتری نصیب خود کنند و با جمع آوری برنج از بازار و کاهش عرضه، افزایش قیمت ایجاد کرده اند.
اجحاف به مصرف کنندگان، با فروش برنج پارسال به قیمت امسال
دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج کشور گفت: برنج موجود در بازار مربوط به سال 97 است و جهش یکباره قیمت این محصول نه تنها منطقی نیست، بلکه اجحاف به مصرف کنندگان است.
کشاورزی همراه با بازسازی در روستاهای سیلزده مازندران
نشا کاری برنج، برداشت کلزا، توت فرنگی و گندم به همراه تلاش برای بازسازی خانه های تخریب شده این روزها باعث شده تا روح زندگی به مناطق شرقی و مرکزی مازندران که از سیل تخریب گر اسفندماه گذشته در امان نبوده، بازگردد.
ماکارونی نایاب شد
افزایش قیمت ماکارونی – که قرار است فردا میزان دقیق آن توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رسانه ای شود - منجر به نایاب شدن آن در سبد فروشگاه ها شد.
78 هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید گندم داخلی تصویب شد
از سوی دولت مصوبه خرید تضمینی گندم تصویب شد و قرار است 78 هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید گندم داخلی در ا ختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار گیرد.
احتمال لغو ممنوعیت کشت برنج در استان‌های جنوبی/ برنج در بازار بیش از نیاز است
مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی از احتمال لغو ممنوعیت کشت برنج در استان‌های جنوبی در پی بارندگی‌های اخیر خبر داد و گفت: با توجه به اینکه میزان تولید و واردات برنج در بازار بیش از نیاز است، سودجویی فرصت طلبان قیمت‌ها را بالا برده است.
افزایش ۱۰ درصدی قیمت نان یارانه‌ای در خراسان جنوبی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اعلام کرد: قیمت انواع نان یارانه‌ای در استان ۱۰ درصد افزایش یافت.
گرانی برنج به دلیل عدم نظارت است
دبیر انجمن برنج کشور گفت: علت افزایش قیمت برنج، تنها یک عامل دارد و آن، عدم نظارت است.
برنامه ریزی برای واگذاری تولید ۳ رقم بذر جو به بخش خصوصی
معاون پژوهشی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اعلام کرد: امسال واگذاری تولید بذر سه رقم جو به بخش خصوصی را در دستور کار قرار داده ایم.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴