سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

ثبت محصولات تولید داخلی در سامانه تی تک؛ به زودی/افزایش ۲۰ درصدی مصرف نان های صنعتی و بسته‌بندی
مدیرکل فٰرآورده‌ های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت هر سال به صدا وسیما اعلام می‌شود، اما متاسفانه تبلیغات این کالاها اتفاق می‌افتد و به همین دلیل به سمت اصلاح محتوای تبلیغی رفتیم تا این موضوع سر و سامان پیدا کند.
مخالفت بنیاد ملی گندمکاران با حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی
بنیاد ملی گندمکاران ایران در نامه ای به رئیس کمیسیون کشاورزی، مخالفت خود را با حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی اعلام کرد.
رکود مطلق ؛ وصف حال این روزهای بازار برنج مازندران
صدیان شالیکوبی در مازندران که خرید و فروش برنج تولیدی استان را انجام می‌دهند ، می‌گویند که بازار این محصول راهبردی از دو هفته پیش وارد رکود مطلق شده و عملا خریدار و فروشنده‌ای برای آن وجود ندارد.
ذخیره استراتژیک گندم مازندران به ۱۱۵ هزار تن رسید
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران یکی از دغدغه مداوم استان را ذخیره استراتژک گندم عنوان کرد و گفت : خوشبختانه امسال از محل خرید تضمیمی دولت توانستیم ۱۱۵ هزار تن گندم در استان ذخیره کنیم.
تمهیدات لازم برای تأمین گندم بذری در خوزستان پیش‌بینی شده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: علاوه بر انجام تعهدات ملی خود در تأمین یک‌سوم از گندم بذری، با تمهیدات لازم حداکثر اهتمام خود را برای تأمین نیاز کشاورزان به بذر به انجام شد.
تغییری در قیمت گندم و آرد نداده‌ایم/ استانداران در صورت نیاز می‌توانند نرخ نان را تعدیل کنند
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: دولت به عنوان تأمین کننده گندم که مواد اولیه نان است هیچ تغییری در قیمت گندم و آرد نداده است.
موسسه تحقیقات برنج کشور ۲ رقم جدید این محصول را معرفی کرد
رییس مرکز تحقیقات برنج کشور از معرفی ۲ رقم جدید برنج برای کشت در سال زراعی آتی خبر داد.
کاهش سطح زیرکشت گندم کذب است/ پرداخت کشاورز کارت راهی برای ارتقای درآمد کشاورزان
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کاهش سطح زیرکشت گندم و جایگزینی کشت جو به جای گندم را تکذیب کرد.
تداوم افزایش قیمت‌های جهانی گندم و خوراک دام
افزایش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی زنگ هشداری است که دولت در نحوه مدیریت بازار نهاده و خرید تضمینی گندم بازنگری کند.
واردات گندم همچنان ممنوع است
یزدان سیف در خصوص انتشار فیلمی علیه وی مبنی بر صدور مجوز واردات گندم از طریق جریانات سیاسی، اظهار داشت: از سال ۹۵ تا کنون واردات هر گونه گندم توسط بخش خصوصی ممنوع بوده است.
پالایشگاه‌های غلات تعطیل شد
چالش‌های تامین مواد اولیه مورد نیاز در صنایع غذایی و دارویی در کشور روزبه‌روز درحال گسترش است. در تازه‌ترین اخبار مشکلات تایم مواد اولیه مورد نیاز برای پالایشگاه‌های غلات در کشور باعث شده تا برخی از مهم‌ترین این پالایشگاه‌ها تعطیل و خطر بیکاری در این پالایشگاه‌ها تقویت شود.
کشت گندم به بیش از ۶ میلیون هکتار می‌رسد/۶۶ درصد برنامه کشت محقق شد
اسفندیاری پور گفت: ۴۰ روز تا پایان کشت گندم زمان باقی مانده و ۶۶ درصد برنامه کشت این محصول محقق شده است.
افزایش ۱۳ درصد خرید گندم در استان مرکزی
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی از افزایش ۱۳ درصدی خرید گندم در استان در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.
اجرای طرح «جهش کشاورزی» در ۲۲۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان
رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی گفت: ۲۲۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان تحت پوشش طرح «جهش کشاورزی» قرار گرفته است.
بذرهایی که قرار است آرد و نان شود، خوراک دام و طیور می شود!
رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: بسیاری حاضر نیستند بذر گندم و جویی که ذخیره کرده اند را وارد بازار کنند چون قیمت تعیین شده برایشان صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی چون قیمت خوراک دام و طیور بالا رفته برایشان به صرفه تر است که به جای فروش بذر گندم به کشاورز و تبدیل آن به گندم، آرد و نان ... آن را با قیمت بالاتر به دامداران و مرغداران بفروشند تا غذای دام و طیور شود.
قیمت‌ها رام نشدند
برنج در بازار این روزها مدام در حال افزایش است و این اتفاق برای بسیاری از خانواده‌ها چالش‌هایی را به‌وجود آورده است.
بارگیری ۷۵ هزار تن برنج وارداتی از بندر امام آغاز شد
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: همزمان با سفر وزیر صمت به استان خوزستان برای بازدید از گمرکات، بارگیری ضربتی ۷۵ هزار تن برنج وارداتی از بندر امام پس از انجام مراحل ترخیص و تشریفات گمرکی آغاز شد.
گرانفرشی نان کاهش یافت/ سهمیه نانوایان تغییر نکرده است
معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران اظهار داشت: گرانفروشی نانوایی‌ها کاهش یافته و با توجه به نرخ جدیدی که تصویب شد و افزایش قیمت پیدا کرد، نسبت به سال‌های گذشته کمتر شاهد تخلف هستیم.
کودهای داخلی جایگزین فسفاته و پتاسه شد
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: کشاورزان به دلیل اینکه قیمت کودهای وارداتی افزایش یافته از سایر کودهای مکمل و جایگزین تولید داخل که زیست محیطی و ارگانیک هستند، استفاده می کنند.
توزیع برنج وارداتی آغاز شد
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران اعلام کرد که توزیع ۵۰۰۰ تن سهمیه برنج وارداتی به قیمت هر کیلو ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای عرضه در خرده فروشی‌ها در سطح استان تهران آغاز شده است.
افزایش ۳۰ درصدی عملکرد تولید ارقام گندم بومی
رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: با اجرای پروژه مشترک میان ایران، ترکیه و افغانستان ۱۷۰ لاین بومی گندم شناسایی، جمع آوری و تحویل بانک ژن ملی کشور شد.
۹۱ هزار تن برنج ترخیص شد
بعد از توافقات صورت گرفته در رابطه با تعیین تکلیف برنج‌های دپو شده در گمرک و حواشی که پشت سر گذاشت طی روزهای گذشته ۹۱ هزار تن برنج از بنادر و گمرکات ترخیص شده است.
افزایش افسار گسیخته قیمت برنج در سرزمین شالیزارها
تنظیم بازار برنج نیازمند اصلاح ساختار به نفع تولید کننده و مصرف کننده نهایی و حذف حلقه دلالان و محتکران است.
قیمت برنج برای مصرف‌کننده مشخص شد
ستاد تنظیم بازار، قیمت مصرف کننده نهایی برنج ذخایر راهبردی را حداکثر تا سقف ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرد.
قاچاق این بار به آرد گندم رسید!/ یارانه ای که به جیب خارجی ها می رود
این روزها با نوسان نرخ ارز و بالا بودن قیمت گندم در کشورهای همسایه، قاچاق آرد برای سودجویان از جذابیت بیشتری برخوردار است.
افزایش ۱۳۶ درصدی قیمت برنج خارجی/ وارداتی ها در راه بازار
روند افزایشی قیمت برنج‌های خارجی که از چند ماه پیش آغاز شده بود، در نهایت به گرانی آن تا ۱۳۶ درصدی نسبت به پارسال منتهی شد و این در حالی است که بعد از برطرف شدن موانع ترخیص برنج‌های دپو شده در گمرک، اکنون به تدریج در حال ورود به بازار است.
۲۵ هزار تن برنج از گمرک ترخیص شد
رئیس کل گمرک گفت: از ۲۰۰ هزار تن برنجی که در گمرکات کشور دپو شده بود طی دو روز گذشته ۲۵ هزار تن آن از گمرکات ترخیص شده است.
انتقاد کشاورزان از گره خوردن سرنوشت گندم به نان
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: دولت برای حمایت از مصرف‌کننده باید یارانه پرداخت کند چرا که گره زدن سرنوشت گندم به نان اشتباه است.
صادرات برنج هند به ایران به زودی از سر گرفته می‌شود
رئیس انجمن صادرات برنج هند اعلام کرد که صادرات برنج باسماتی به ایران به زودی از سر گرفته می‌شود.
واردات برنج پرمحصول خارجی راهی برای رونق بخشیدن به بازار
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: با کاهش نرخ ارز و واردات برنج‌ پرمحصول شاهد رونق بازار خواهیم بود چرا که قیمت برنج‌های پرمحصول ۴۰ درصد از برنج کیفی کمتر است.
کف تولید برنج ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است؛ نبود نظارت علت اصلی گرانی برنج
دبیر انجمن برنج گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، امسال کف تولید برنج ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است.
مدیرکل اموال تملیکی هرمزگان: هنوز برنج متروکه تحویل اموال تملیکی نشده است
مدیرکل اموال تملیکی هرمزگان با اشاره به رسانه‌ای شدن واگذاری برنج‌های رسوب شده در بنادر به سازمان اموال تملیکی، اظهار داشت: فرآیند متروکه شدن کالاهای اساسی حداقل ۱۰ روز زمان لازم دارد و هنوز برنجی تحویل اموال تملیکی این استان نشده است.
نابودی ۵۰ درصد منابع آب زیرزمینی گلستان با افزایش بی‌رویه کشت برنج
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان گفت: بهترین راهکار در کوتاه‌مدت برای کاهش سرعت از بین رفتن منابع آب‌های زیرزمینی با توجه به کشت بی‌رویه برنج، روی آوردن به روش خشکه‌کاری برنج است.
دسر نوشیدنی سین‌بیوتیک تخمیری و غیرتخمیری کم لاکتوز با استفاده از مخلوط مساوی لاکتوباسیلوس رامنوسوس جی‎جی و لاکتوباسیلوس پاراکازئی
دسر نوشیدنی یک حامل عالی برای رساندن پروبیوتیک‎ها به بدن است و امکان تولید دسر نوشیدنی با استفاده از مخلوط دو باکتری پروبیوتیک لاکتوباسیلوس رامنوسوس جی‎جی و لاکتوباسیلوس پاراکازئی وجود دارد. به دلیل پذیرش کلی و خاصیت آنتی‌اکسیدانی بیشتر نمونه غیرتخمیری توصیه می‏شود این نوشیدنی به صورت غیرتخمیری تولید و مصرف گردد.
افزایش 7.5 دلاری قیمت گندم در بازار جهانی/ زنگ هشدار به دولت برای بازنگری در نرخ خرید تضمینی
در حالی که قیمت جهانی گندم 7 و نیم دلار درهر بوشل افزایش یافت، زنگ هشداری بر دولت به صدا درآمد تا در نرخ خرید تضمینی این محصول استراتژیک بازنگری کرده و یارانه را به جیب کشاورز خارجی نریزد.
جزئیات مصوبات جدید برای ترخیص فوری کالا/ موانع ارزی برداشته شد
براساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تصمیماتی در رابطه با تسهیل ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر اخذ شده که در اهم آن با رفع موانع ارزی ترخیص کالا از محل ارز متقاضی صادراتی، ارز اشخاص یا به صورت صادرات مقابل واردات نیز انجام خواهد شد.
درخواست‌های بی‌پاسخ اتحادیه نانوایان
رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با تاکید برشرایط بد اقتصادی نانوایان از نارضایتی آنها نسبت به عدم افزایش قیمت این محصول انتقاد کرد. بیژن نوروز مقدم گفت: «در حالی که اجاره‌بهای مغازه‌ها سرسام‌آور شده، هزینه‌های خورد و خوراک، کارگر، مواد اولیه همچون خمیر مایه و... افزایش یافته، نرخ نان همان نرخ سال گذشته است. با این شرایط با کدام منطق می توان نانوا را آرام کرد؟ مگر نه اینکه نانوایان در همین کشور زندگی می‌کنند و هزینه‌هایشان افزایش یافته است؟
تست سریع پروتئین و رطوبت گندم با امواج فروسرخ در کشور بومی سازی شد
با حمایت کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت دستگاه تست سریع پروتئین و رطوبت گندم با استفاده از تکنولوژی نزدیک فروسرخ و دستگاه سنجش سریع دی تیونیت سدیم در آرد، خمیر و نان در کشور بومی سازی شد.
جنجال برنج های دپو شده جمع شد/ ترخیص از امروز
بعد از مدتها حاشیه و اختلاف نظر درباره تامین ارز و ترخیص برنج های دپو شده در گمرک و بنادر، در نهایت به دنبال اعلام گمرک مبنی بر متروکه کردن برنج هایی که در آستانه فاسد شدن قرار دارند، صدور کد رهگیری بانک برای این محصول، تسریع و ترخیص از امروز آغاز خواهد شد.
برنج راتون در ۲ هزار هکتار از شالیزار های رضوانشهر کشت شد
مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر گفت: کشاورزان این شهرستان، حدود ۲ هزار هکتار از شالیزار های منطقه را به کشت راتون اختصاص دادند.
پیش‌بینی تولید ۸۰۰۰ تن بذر گواهی شده غلات در استان مرکزی
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: امسال تولید نزدیک به هشت هزار تن بذر گواهی شده غلات در استان برآورد شده است.
دعوای زرگری بر سر رسوب ۲۰۰هزار تن برنج/ ۴هزار میلیارد تومان امحا می‌شود؟
ماجرای رسوب ۲۰۰هزار تن برنج در گمرک که گفته شده، در حال فاسدشدن است، و اگر چنین شود حداقل ۴هزار میلیارد تومان سرمایه نابود می‌شود، به دعوای زرگری بین دستگاه‌های دولتی تبدیل شده است، درعین‌حال واردکننده‌ها هم تمایلی به ترخیص این برنج‌ها ندارند.
ایری: کمبود شدید بذر گندم و جو مشکلاتی را به وجود آورده است
نماینده کردکوی و بندرگز با بیان اینکه مشکلاتی برای تامین بذر گندم و جوی کشاورزان پیش آمده گفت: کشاورزان حال و روزی خوبی ندارند و باید به آنها توجه ویژه شود.
دپوی برنج‌های در معرض فساد در بندر شهید رجایی و بوشهر
معاون سازمان بنادر گفت که برنج های در معرض فساد، در بنادر شهید رجایی و بوشهر قرار دارند و این مشکل ناشی از شرایط نگهداری در بنادر نیست بلکه تاریخ مصرف این محموله‌ها رو به اتمام است.
مشکل کد تخصیص ارز برای واردات برنج حل شد/ ماندگاری برنج های رسوبی تا ۲ سال است
دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه مقصر دانستن سازمان یا فردی در ماجرای دپوی ۲۰۰ هزار تن برنج در گمرکات مشکلی را حل نمی‌کند و بایستی به فکر راه کار باشیم، گفت: حدود یک هفته است که مشکل کد تخصیص ارز توسط بانک مرکزی حل شده و واردکنندگان بایستی بعد از تامین ارز اقدام به ترخیص این ۲۰۰ هزارتن برنج کنند.
ذخیره محصولات کشاورزی، پاشنه آشیل پدافند غیرعامل مازندران
استاندارد نبودن مراکز ذخیره‌سازی محصول راهبردی برنج در استان‌های مازندران و گیلان که حدود ۸۵ درصد تولید برنج سفید کشور را در اختیار دارند ، مهم‌ترین ضعف زیرساختی پدافند غیرعامل در این مناطق است که می‌تواند تهدید جدی برای امنیت غذایی کشور محسوب می‌شود.
مناظره مدیران گمرک و بانک مرکزی در خصوص رسوب ده‌ها هزار تن برنج؛ مقصر کیست؟
حواشی اخیر در خصوص رسوب ۲۰۰ هزار تن برنج در گمرکات کشور همچنان ادامه دارد.
بانک مرکزی قصد لاپوشانی تعلل در تخصیص ارز برنج‌های رسوبی را دارد
عضو هیأت ناظر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه بانک مرکزی تلاش می‌کند توپ را به زمین گمرک و صمت بیندازد، گفت: دعوای بین نهادهای دولتی نتیجه‌ای جز زیان بیشتر برای واردکنندگان ندارد.
سکوت وزارت صمت در ماجرای برنجهای دپو شده در گمرک
در روزهای اخیر وضعیت ۲۰۰ هزار تن برنج دپو شده در گمرکها که در حال فاسد شدن هستند خبرساز شده که در این رابطه سه سازمان، یعنی بانک مرکزی، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) باید پاسخگو باشند، اما تاکنون گمرک و بانک مرکزی تقصیرها را به گردن یکدیگر انداخته‌اند و وزارت صمت با وجود همه حرف و حدیث‌ها به سکوت خود ادامه داده است.
اشاره نماینده مجلس به نقش پنهان "ستاد تنظیم بازار" در ماجرای رسوب ۲۰۰ هزار تن برنج
درحالی که حواشی رسوب دهها هزار تن برنج در بنادر کشور منجر به اتهام زنی گمرک و بانک مرکزی به یکدیگر شده است، توجه به تذکر چند ماه قبل یکی از نمایندگان مجلس در خصوص مصوبه خاص ستاد تنظیم بازار قابل تامل است.
۳۵ درصد یارانه نان هدر می‌رود
هاشمی گفت: دولت به بهانه حمایت از مصرف کننده حاضر به واقعی شدن قیمت نان نیست، درحالیکه با این وجود ۳۰ تا ۳۵ درصد یارانه نان هدر می‌رود.
سرنوشت ترخیص میلیون‌ها تن کالا در دست بانک مرکزی
طبق آخرین گزارش گمرک حدود هشت میلیون کالای دپو شده در گمرگ و بنادر وجود دارد که تاکنون اقدامات نهادهای متولی برای ترخیص این کالاها بی‌تاثیر بوده است؛ به‌گونه‌ای که بانک مرکزی کوتاهی خود در تخصیص ارز را با اعلام اینکه این تخصیص طبق اولویت‌ بندی ارائه شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انجام شده است، به گردن این وزارتخانه می‌اندازد.
واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده؛ مجوز ترخیص نداریم
به دنبال اعلام فسادپذیری بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج رسوبی در گمرک و بنادر کشور و عدم اقدام به موقع از سوی دستگاه‌های مربوطه برای ترخیص این محصول، معاون فنی گمرک اعلام کرد: با وجود گزارش‌هایی که در این رابطه به مراجع ذیربط اعلام شده، تاکنون کد رهگیری بانک برای این حجم از برنج صادر نشده است و گمرک بدون ارائه کد رهگیری بانک امکان صدور مجوز ترخیص برنج‌ها را ندارد.
هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان
بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج از چندین ماه پیش در گمرک و بنادر دپو شده و مجوز ترخیص ندارد؛ آن هم در شرایطی که بنابر اعلام مسئولان و صاحبان شان، این برنج ها در حال فاسد شدن هستند و با عدم پرداخت ارز به فروشنده، اعتبار بین المللی تجار زیر سوال رفته، در این بین سکوت دستگاه های مربوطه قابل تامل است.
رونق ملایم بازار برنج در مازندران
بازار عرضه و تقاضای برنج در شالیکوبی‌های مازندران با اندکی افزایش قیمت ، رونق ملایمی گرفته است.
امکان تخلف در فروش آرد «صفر» است
رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم تهران با اشاره به کنترل و نظارت بر فرآیند خرید و توزیع آرد نانوایان حجیم و نیمه حجیم صنعتی گفت: این شرایط امکان تخلف را به صفر می رساند ضمن اینکه در محیط رقابتی کارخانجات آرد نیز دچار تخلف نمی شوند.
تحقق ۷۸ درصد برنامه تولید بذر گندم
معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: ۳۸۰ هزار تن بذر گندم در سال ۹۹-۹۸ تولید شده که تحقق ۷۸ درصدی هدف برنامه را نشان می‌دهد.
پول برای واردات هست ولی برای خرید از کشاورز نیست/ تراژدی واردات گندم تکرار می¬‌شود؟
امسال نیز مانند سال گذشته، دولت حدود 8.4 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد، این میزان گندم جوابگوی نیاز 11 میلیون تنی مصرف کشور نیست.
افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت برنج خارجی از ابتدای امسال
دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی، افزایش‌نرخ ارز، وابستگی واردکنندگان و بنکداران به بانک مرکزی جهت تخصیص ارز و در کنار آن سودجویی و گرانفروشی از تولید تا توزیع را عامل اصلی افزایش قیمت برخی از اقلام غذایی دانست.
تمام مطالبات گندم‌کاران تسویه شده است/ رشد ۷ درصدی خرید گندم از کشاورزان
مدیر کل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: باید توجه داشت مطالبات گندم کاران تسویه شده است. بخش عمده‌ای از آن به فاصله اندک با تحویل محصول در شهریورماه به کشاورزان پرداخت شد که شامل 94 درصد از مطالبات می‌شد. همچنین 6 درصد باقی مانده نیز 9 مهرماه سال جاری پرداخت شد.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴