سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

افزایش قیمت نان سنگک در سال جدید منتفی شد/نان سنگک معمولی ۱۵۰۰ تومان
یک مقام مسئول از ثبات قیمت نان سنگک در سال جدید به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد.
سفره مسافران نوروزی مازندران پر نان است
شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 کشور با توزیع سهمیه آرد نیمه نخست فروردین نانوایی های مازندران و در نظر گرفتن 410 نانوایی کشیک، برای تامین نانِ مورد نیاز مازندرانی ها و مسافران نوروزی استان برنامه ریزی کرد.
گلوگاه‌های صنعت نان صنعتی
صنعت نان به‌خصوص نان‌های صنعتی امروزه دستخوش برخی تغییرات شده است. امروز چرخ‌‌دنده‌های کارخانه‌های نان صنعتی به دست بخش‌خصوصی چرخانده می‌شود و دولت نقش و جایگاه خاصی در این صنعت ندارد. گذری بر تاریخ نشان می‌دهد تنها بین سال‌های ۵۰ تا ۵۷ نان صنعتی در دست دولت بود.
تولید جهانی گندم افزایش پیدا می‌کند
آژانس "سیستم اطلاعات بازار کشاورزی" (AMIS) در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد تولید جهانی گندم امسال چهار درصد در مقایسه با سال 2018 رشد خواهد کرد.
دولت در قیمت تضمینی گندم تجدیدنظر کند
رئیس کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی و منابع طبیعی اتاق بازرگانی بیرجند گفت: دولت در قیمت تضمینی گندم تجدیدنظر کند؛ این قیمت نسبت به دیگر کشورها کمتر است و تقاضا داریم در این خصوص تجدید نظر شود.
سطح زیرکشت گندم امسال 2 درصد رشد یافت
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی از رشد 2 درصدی سطح زیرکشت گندم برای امسال خبرداد و گفت: این وزارتخانه کاهش سطح زیرکشت گندم را به دلیل محدودیت منابع آبی در دستور کار قرار داده بود، اما تولید کنندگان از این کشت استقبال کردند.
نانوایان آزادپز از قیمت‌گذاری مستثنی هستند
رئیس اتحادیه نانوایان سنگک تهران با بیان اینکه نانوایان آزادپز از قیمت‌گذاری مستثنی هستند، گفت: ا ین نانوایی‌ها به خاطر این که با دولتی‌ها رقابت کنند، قیمت را افزایش دادند.
اگر کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم ناراضی باشند قطعا رضایتشان را جلب خواهیم کرد
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم اعلام کرد که اگر کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم ناراضی باشند ما هم از آن رضایت نداریم و قطعا رضایت گندم‌کاران را جلب خواهیم کرد.
برداشت گندم از اواخر اسفندماه آغاز می شود
رییس بنیاد گندمکاران ایران با اشاره به آغاز فصل برداشت از اواخر اسفندماه جاری، خواستار به موقع تامین شدن منابع مالی خرید تضمینی گندم از سوی دولت شد.
خودکفایی گندم برای سومین سال پیاپی/ ضایعات باید کاهش یابد
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم اعلام کرد با تلاش‌های صورت گرفته و وضعیت موجود پیش‌بینی می‌شود که در سال زراعی جاری برای سومین بار پیاپی به خودکفایی در تولید گندم برسیم اما باید ضایعات حدود ۱۵ درصدی موجود در زنجیره این صنعت را کاهش دهیم.
مشکلات دولت در خرید تضمینی با عرضه جو و ذرت در بورس کالا پایان می‌یابد
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: طی دو سه سال اخیر با عرضه جو و ذرت کشور در بورس کالا براساس سیاست قیمت تضمینی، امروز دیگر هیچ نگرانی از بابت خرید تضمینی دولت برای این دو محصول وجود ندارد.
نرخ خرید تضمینی گندم ۲۰۰۰ تومانی در شورای اقتصاد
به منظور جلوگیری از قاچاق گندم تولیدی در سال زراعی جاری، موضوع افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به بالای ۲۰۰۰ تومان در شورای اقتصاد در حال پیگیری است و وزارت جهاد کشاورزی امیدوار است قبل از آغاز فصل خرید به مرحله اجرایی برسد.
خودکفایی گندم وشکر ازخروج ۳میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری کرد
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با خوداتکایی در تولید گندم و شکر از خروج ۳ میلیارد دلار ارز کشور جلوگیری شد.
چرا ایران به رغم خودکفایی از روسیه گندم وارد می‌کند؟
یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: واردات گندم از روسیه به خاطر نیاز در کشور نیست بلکه برای توسعه و استفاده از تمام ظرفیت‌ کارخانه‌های آرد کشور است که پس از فراوری به کشورهای دیگر صادر می‌شود.
نیازی به واردات برنج نداریم/حداکثر قیمت هر کیلو برنج در شمال ۱۴ هزار تومان
علی زاده گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید و واردات بیش از حد در ۶ ماهه ابتدای سال، نیازی به واردات برنج برای تنظیم بازار نداریم.
تولید گندم به ۱۴ میلیون تن می‌رسد/ آغاز برداشت نوبرانه گندم از روز‌های آتی
اسفندیاری پور گفت: با توجه به شرایط مساعد مزارع و رشد بارندگی پیش بینی می‌شود که تولید گندم به ۱۴ میلیون تن برسد.
یارانه بخش نان حجیم و فانتزی را حذف نکنید/ جلوگیری از فساد و رانت با یکسان‌سازی قیمت آرد در کشور
رئیس اتحادیه نان فانتزی و حجیم گفت: در برنامه پنجم و ششم توسعه قرار بود ۴۰ درصد از نان سنتی کشور به حجیم و فانتزی تبدیل شود که حذف یارانه آرد نان حجیم مغایر با این دو برنامه راهبردی خواهد بود.
خمیر نان آب رفت!
بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد در شرایط فعلی که قیمت انواع مواد خوراکی و مصرفی افزایش یافته است برخی نانوایی‌ها برای کسب سود بیشتر به کاهش وزن چانه نان روی آورده‌اند.
افزایش قیمت نان فانتزی تا پایان سال نداریم/ قیمت های سال ۹۸ مشخص نیست
رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی حجیم و نیمه حجیم گفت: تا پایان سال افزایش قیمتی برای نان‌های فانتزی نداریم.
منابع لازم برای خرید تضمینی گندم فراهم شد/ لزوم واقعی شدن نرخ گندم و جلوگیری از قاچاق
نمایندگان مجلس با حذف یارانه آرد صنف و صنعت و اختصاص منابع حاصل از آن به خرید تضمینی گندم، شرایط لازم برای افزایش قیمت تضمینی گندم به ۱۹۳۰ تومان را فراهم کردند.
نگرانی از قاچاق آرد به خارج از کشور
مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی از قاچاق آرد به خارج از کشور ابراز نگرانی کرد.
برداشت گندم از اواخر اسفند آغاز می‌شود/ قیمت خرید تضمینی گندم ۱۷۰۰ تومان
ایمانی با اشاره به اینکه برداشت گندم از اواخر اسفند آغاز می‌شود، گفت: تولید گندم در سال زراعی آینده از ۱۳ میلیون تن فراتر می‌رود.
شرایط مزارع گندم مطلوب است/بازار سموم تعریفی ندارد
ایمانی گفت: با توجه به شرایط مساعد بارندگی در اکثر نقاط کشور، وضعیت مزارع گندم مطلوب است.
حذف یارانه آرد صنف صنعتی/ اختصاص منابع حاصله برای خرید تضمینی گندم
مجلس در نشست امروز خود با اختصاص منابع حاصله از حذف یارانه صنف صنعتی جهت خرید تضمینی گندم موافقت کرد.
تامین منابع خرید تضمینی گندم با حذف یارانه آرد واحدهای صنعتی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره محل تامین منابع مالی برای افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۹۸ گفت:در کمیسیون تلفیق مقرر کردیم که دولت یارانه آرد واحدهای صنعتی را حذف و اعتبارات این بخش را صرف افزایش نرخ خرید تضمینی گندم کند.
ضرورت واردات حداقل ۲۰۰ هزار تن برنج تا پایان سال/ قاچاق برنج منتفی است
کشاورز گفت: با توجه به کاهش واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل، حداقل برای تنظیم بازار شب عید باید ۲۰۰ هزار تن برنج وارد شود.
صنعت آرد و نان کشور تعریفی ندارد/ یکسان سازی نرخ آرد و نان تنها راه حل رفع مشکلات نانوایان
کرمی گفت: طی دو ماه اخیر، نانوایی‌های آزاد پز در کل کشور با مشکلات متعددی در تامین مواد اولیه روبرو هستند.
خزانه گیری زودهنگام برنج ؛ جنگ شکست خورده با اقلیم
خزانه گیری برنج در حالی این روزها به امید رساندن شالیزارها به کشت دوم در بخش هایی از مازندران آغاز شده که کارشناسان مرکز توسعه تحقیقات برنج پیش از این با توجه به تغییرات اقلیمی نسبت به پیامدهای این کار به کشاورزان هشدار داده بودند.
موجودی گندم بیشتر از میزان ابلاغی و پیش‌بینی شده است
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه موجودی گندم کشور بیشتر از میزانی است که ابلاغ شده است گفت: ۲۵۰ کانتینر گوشت که به دلیل مشکلات ارزی در بنادر متوقف بود با حل این مشکلات، ترخیص می‌شود.
شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی منحل می‌شوند
رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: با تایید رئیس جمهور که مصوبه هیات واگذاری نیز آن را گفته بود، شرکتهای غله و خدمات بازرگانی قرار نیست واگذار شوند، بلکه قرار است پس از انتقال وظایف حاکمیتی شان به وزارت جهاد کشاوری، منحل شوند.
کمبود گندم نداریم
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور(تهران، البرز، قزوین، سمنان، گلستان، مازندران و قم) ضمن تکذیب کمبود گندم در بازار گفت: ذخایر خوبی در بخش گندم و آرد وجود دارد وهیچ مشکلی برای تامین نان نداریم.
فراهم‌سازی زمینه‌های ارتقای کیفیت در زنجیره‌ی گندم، آرد و نان
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: سه شاخص آموزش، استانداردسازی و استفاده از ابزار و تجهیزات برای افزایش کیفیت در زنجیره‌ی گندم، آرد و نان مورد نیاز است که آموزشِ نیروی انسانی را باید مهمترین رکن توسعه‌ای این بخش دانست.
ادعای رئیس اتحادیه نانوایان البرز درباره وضعیت آرد
رئیس اتحادیه نانوایان البرز با بیان اینکه نانوایان یک کشور همسایه پیش از این تمایلی به استفاده از آرد ایرانی نداشتند، مدعی شد، اکنون به دلیل کاهش ارزش پول، برخی دلالان از فرصت سوء استفاده کرده و هر کیسه آرد با قیمت 250 هزار تومان به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند.
بهانه‌ای که نباید از نانوای محل پذیرفت
معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان از استان سمنان به عنوان تنها استانی در کشور نام برد که خبازی‌های آن مختارند که آرد مورد نیاز خود را از هر کارخانه آردی که مختارند تهیه کنند.
کمبود آرد در بازار صحت ندارد/ هرگونه افزایش قیمت غیرقانونی است؛ مردم شکایت کنند
رئیس اتحادیه نان سنگکی‌ها، شایعه کمبود آرد در بازار را تکذیب کرد.
رفع مشکل آرد واحدهای صنفی نانوایی از روز پنجشنبه/نانوایی‌ها سهمیه‌بندی شدند
رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و صنعتی تهران، گفت: هفته گذشته وزیر جهاد کشاورزی دستور داد تا سهمیه آرد به حد کافی در اختیار نانوایان سنتی و واحدهای صنف صنعتی قرار گیرد و از روز پنج‌شنبه مشکل نانوایان برطرف شده است.
ماجرای شایعه کمبود آرد در مازندران چه بود؟
دولت تصمیم گرفته است تا توزیع آرد را به صورت سامانه‌ای انجام دهد و سهمیه نانوایی های آزاد پز را کاهش داده، همین امر موجب شد تا برخی گمانه زنی ها و شایعه در مورد کمبود ذخایر آرد و گندم در استان مازندران و کشور بوجود آید.
نان یزدی‌ها بیش از اندازه نمک دارد
رییس اتحادیه نانوایان یزد گفت: با توجه به تمایل مردم یزد به استفاده از نان‌های حجیم، 60 درصد نانوایی‌های یزد دارای سیستم پخت تنوری هستند در حالی که نان تولیدی از این طریق علاوه بر تماس مستقیم با آتش، حاوی بیش از میزان استاندارد نمک است.
آیا نرخ ۱۷۰۰ تومانی گندم جوابگوی هزینه‌های کشاورزان است؟
با توجه به افزایش هزینه‌های تولید نرخ ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۸-۹۷ جوابگوی هزینه کشاورزان نیست.
هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم
وزیر جهاد کشاورزی، تاکید کرد: هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم.
سیلوها پر از گندم و انبارها پر از آرد است/شکایت از شایعه پراکنان
معاون وزیر جهاد کشاورزی، ضمن تکذیب مباحث مطرح شده مبنی بر کمبود گندم و آرد در پی قاچاق این محصولات،گفت:گندم و آرد به اندازه کافی و با قیمت مناسب درکشور وجود دارد.
نامه نمایندگان به رئیس جمهور برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تا ۲ هزار تومان
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ مجلس، گفت: نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور تنظیم شده که تا کنون ۱۳۰ نماینده آن را امضا کرده و در آن عدد ۲ هزار تومان برای خرید تضمینی گندم پیشنهاد شده است.
واردات برنج تأثیری در بازار برنج ایرانی ندارد/ ضرورت واردات حداقل ۲۰۰ هزار تن برنج تا پایان سال
کشاورز گفت: با توجه به آنکه قیمت برنج ایرانی در بازار کاهش نداشته است، از این‌رو واردات برنج در بازار داخل تأثیری ندارد.
رشد ۱.۵ درصدی سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جدید/مشکلی در تامین بذر نداریم
اسفندیاری پور گفت: سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جدید، ۵ میلیون و ۸۴۳ هزار هکتار است که نسبت به سال قبل ۱.۵ درصد رشد داشته است.
مشکلات نانوایان باید به‌سرعت حل‌وفصل شود
در پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، بر اولویت پیشگیری، ضرورت پاسخگویی فوری، ارائه گزارش‌های ایجابی از دستاوردهای کلان کشور و اطلاع‌رسانی در مسیر افزایش اطمینان و امید مردم، تاکید شد.
سدیم اسید پیرو فسفات و کاربرد آن در صنعت غذا
در بسیاری از فراورده های آردی از سدیم اسید پیروفسفات برای حجم دهی و کاهش زمان تخمیر استفاده شود.
قیمت خرید تضمینی گندم ۱۰۰ تومان دیگر افزایش پیدا کرد
وزیر جهاد کشاورزی گفت:مجلس شورای اسلامی از محل افزایش قیمت آرد مورد مصرف آزاد پزی‌ها، صنوف و صنایع قیمت خرید تضمینی گندم را ۱۰۰تومان افزایش داده است.
آفتی که شکست دادن آن سخت شده
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سطح زیر کشت غلات در استان سمنان با توجه به برنامه الگوی کشت و کم آبی‌های اخیر روند کاهشی داشته است، افزود: این موضوع مبارزه با آفت سن را پیچیده کرده است چراکه با کاهش سطح زیر کشت گندم سفره غذایی این آفت کاهش یافته و این مهم موجب سخت‌تر شدن روند مبارزه با این آفت در مزارع شده است.
شایعه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر نوسان بازار دامن زد/ کمبودی در توزیع برنج خارجی وجود ندارد
آقاطاهر شایعه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در روز‌های اخیر را دلیل اصلی نوسان قیمت اقلامی همچون حبوبات و شکر در بازار اعلام کرد.
خشکه کاری، راهکاری برای عبور از بحران کم آبی
بحران کم آبی، عارضه‌ای است که استمرار آن نه تنها کشاورزی و اقتصاد کشور، بلکه زیست، فرهنگ و تمدن ایران زمین را به مخاطره می‌اندازد.
کاهش سهمیه آرد، صف را به نانوایی های مازندران برگرداند
کاهش سهیمه آرد و به دنبال آن تعطیلی برخی نانوایی ها از جمله نانوایی های آزادپز در مازندران سبب شد تا در دو هفته گذشته به تدریج بر صف نانوایی ها در مناطق مختلف استان افزوده و سبب گلایه شهروندان شود.
مگر می‌توان در مازندران برنج نکاشت...
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت:صنعتی در مازندران به کشاورزی کمک می‌کند که اثر سویی بر روی آب و سیستم کشاورزی نگذارد.
امضای یادداشت تفاهم برای حل مشکل صادرات گندم روسیه و قزاقستان به ایران
ایران، روسیه و قزاقستان یادداشت تفاهم سه جانبه همکاری در تجارت گندم امضا کردند که به موجب آن مشکل مالی صادرات گندم به ایران حل شد.
افزایش ۲ تا ۳ برابری قیمت سموم دغدغه پیش روی کشاورزان/خودکفایی گندم ادامه دارد
ایمانی از نگرانی کشاورزان نسبت به افزایش ۲ تا ۳ برابری و در برخی موارد ۷ برابری قیمت سم نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.
توزیع گسترده برنج، روغن و تخم‏‏‎مرغ با قیمت مصوب/ ۷.۵میلیون تن ذرت وارد شد
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: برای تأمین نهاده‌های دامی مورد نیاز امسال هفت‌ونیم میلیون تن ذرت به کشور وارد شده است.
جمهوری آذربایجان واردات غله از روسیه را 59 درصد کاهش داد
جمهوری آذربایجان در نیمه اول سال 2018 میلادی واردات غله از فدراسیون روسیه را 59.4 درصد کاهش داده است .
ایران گندم وارداتی روسیه را به کشورهای دیگر صادر می کند
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: ایران گندمی که از روسیه و قزاقستان وارد می کند پس از تبدیل به آرد یا بدون فرآوری به کشورهای دیگر صادر می کند.
خودکفایی در تولید گندم از مهمترین دستاورد‌های انقلاب در حوزه کشاورزی
مدیر کل صادرات وزارت جهادکشاورزی گفت: خوشبختانه بعد از انقلاب در بخش گندم خودکفا شدیم، در حالی که در گذشته واردکننده بودیم.
موانع اجرای قیمت تضمینی/آیا بورس برای عرضه گندم آماده است؟
طی هفته‌های اخیر، برخی مسئولان و کارشناسان بخش کشاورزی بر لزوم عرضه گندم در بورس تأکید کرده‌اند. موضوعی که به نظر می‌رسد بدون پرداختن به ابعاد مختلف آن، ضربات پیش‌بینی‌نشده و جبران‌ناپذیری به امنیت غذایی خواهد زد.
‌سال خوش گندم برای کشور
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، وضعیت کشت گندم سال زراعی جاری را در کشور و فارس، سالی خوش ارزیابی کرد.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴ بعدی »