سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکاروني

تعیین قیمت پائین برای گندم موجب کاهش تولید و افزایش واردات شد
یک کارشناس گفت: قیمت پایین تعیین شده برای خرید گندم از کشاورزان، علاوه بر ایجاد فشار اقتصادی بر بسیاری از گندمکاران، سبب کاهش تولید گندم و افزایش واردات این محصول کشاورزی شده است.
واردات گندم به قیمت 6 هزار تومان/ دولت به کشاورز خارجی یارانه می‌دهد
رییس بنیاد ملی گندم کاران گفت: دولت در فصل زراعی گذشته نرخ ۲۵۰۰ تومان را برای خرید گندم اعلام کرد، اما دولت برای واردات هرکیلو گندم 6 هزار تومان پرداخت می کند.
ساختار تعیین نرخ تضمینی گندم تغییر کرد/ ۳ میلیون تن بر ذخایر استراتژیک افزوده می‌شود
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: امسال شورای عالی امنیت ملی به علت وضعیت کرونا تصمیم گرفت ۳ میلیون تن ذخایر استراتژیک اضافه کنند و گندم وارداتی نه برای مصرف روزانه بلکه برای تامین ذخایر استراتژیک باشد به طوری که گفتند حداقل باید پنج ماه گندم ذخیره برای نیاز مردم وجود داشته باشد.
موانع تولید در صنعت نان
رئیس هیات‌مدیره «نان سحر» تشریح کرد : اصلی‌ترین چالش حال حاضر این صنعت، تبعیض در اعطای یارانه، نوسان کیفی و قیمتی در مواد اولیه اصلی مصرفی مانند آرد، شکر، روغن می باشد.
دولت عامل ایجاد نوسان در بازار برنج/ خرید تضمینی ضروری است
نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت عامل ایجاد نوسان در بازار برنج است، گفت: تعیین قیمت خرید تضمینی برای این محصول ضروری است.
سرنوشت گندم در انتظار یک تصمیم!
چند روزی بیشتر تا پایان شهریور ماه و آغاز سال زراعی جدید نمانده است و کشاورزان همچنان چشم به راه تصمیم دولت برای تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی براساس افزایش هزینه های تولید هستند. تصمیمی که می تواند یا بخش کشاورزی کشور را یک قدم به خودکفایی نزدیک تر کند یا دورتر!
خرید تضمینی گندم به ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.
جزئیات تغییرات طرح مجلس برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم
جزئیات تغییرات طرح مجلس برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۹- ۱۴۰۰ اعلام شد.
نرخ خرید تضمینی گندم در جلسه ای با حضور رئیس جمهور نهایی می شود
یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در شورای اقتصاد درباره نرخ خرید تضمینی گندم، از تعیین این نرخ در جلسه ای با حضور رئیس جمهور در روزهای آتی خبر داد.
خرید تضمینی ۲۶۴ هزار تن گندم در آذربایجان شرقی/ قاچاق گندم نداریم
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی از خرید تضمینی ۲۶۴ هزار تن گندم در این استان خبر داد و گفت: امسال ۷۰ مرکز خرید گندم در استان فعالیت داشتند.
نرخ خرید تضمینی گندم عادلانه باشد دوباره خودکفا می‌شویم
رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور با بیان اینکه تعیین ناعادلانه نرخ خرید تضمینی گندم در سال گذشته منجر به واردات بیش از ۲ میلیون تن گندم شد، گفت: در صورتی که نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری به درستی انتخاب شود دوباره خودکفا می‌شویم.
۸ میلیون تن گندم خریدیم/ پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان به کشاورزان
معاون وزیر صمت با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۸.۲ میلیون تن گندم خریداری شده است، گفت: ۲۰۷ هزار میلیارد ریال پول گندم به گندم‌کاران پرداخت شد.
بهروزی‌فر: واردات بی رویه برنج خارجی مقابله جدی با تولید داخل به شمار می‌رود
نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واردات بی رویه برنج خارجی در کشور گفت که این موضوع مشکلاتی را برای بازار برنج داخلی ایجاد می‌کند.
۷ روز مانده به آغاز فصل زراعی، هنوز قیمت خرید گندم اعلام نشده است
تنها ۷ روز تا پایان شهریور ماه باقی مانده است و همچنان دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است، از طرف دیگر هر ساله دولت نرخ خرید تضمینی را کمتر از میزان تورم و هزینه واقعی کشاورزان تعیین می کند که این امر چالشی برای خودکفایی کشور در تولید است.
ضرورت اعلام به‌موقع و عادلانه نرخ خرید تضمینی گندم
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: شورای اقتصاد باید قیمت گندم را به موقع و عادلانه اعلام کند.
کشاورزان خواستار ممنوعیت واردات برنج هستند؛ رشد ۴ برابری قیمت برنج خارجی در بازار
با توجه به شرایط مساعد بارندگی و کشت برنج در استان‌های غیرشمالی به خوداتکایی تولید این محصول استراتژیک نزدیک شده‌ایم که با این وجود نیاز کمتری به واردات برنج داریم.
واردات برنج ۴۸ درصد کاهش یافت؛ نرخ هر کیلو برنج هندی ۲۰ هزار تومان
کشاورز گفت: بنابر آمار ۵ ماهه گمرک ۵۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد کاهش یافته است.
مطالبه 1225 میلیارد تومانی کشاورزان/ پول گندم کاران یک ماه است پرداخت نمی‌شود
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت:‌ کشاورزانی که از 23 مرداد گندم تحویل داده اند پولی از دولت دریافت نکردند.
تبعات تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم/ قیمت واقعی گندم‌ چند است؟
با وجود اصرار تشکل ها بر اعلام‌ نرخ خرید تضمینی گندم تا نیمه اول شهریور، اما مسئولان شورای اقتصاد تاکنون توجهی به این موضوع نداشته‌اند.
مجادله بر سر قیمت جدید خرید تضمینی گندم/ فاصله‌ها عمیق شد
درباره قیمت تمام‌شده گندم و نرخ خرید تضمینی مورد نظر دولت برای تصویب در شورای اقتصاد فاصله زیادی وجود دارد که می‌تواند تولید سال زراعی ۱۴۰۰ ــ ۱۳۹۹ را تحت تأثیر قرار دهد.
۵ میلیون تن گندم کشاورزان را امسال بخش خصوصی می‌خرد
بر اساس جلسه عصر روز گذشته در وزارت جهاد کشاورزی، صنایع آرد سازی و ماکارونی به دنبال خرید قراردای ۵ میلیون تن گندم کشاورزان در سال زراعی جاری هستند که می تواند باری از دوش دولت برای تأمین منابع خرید تضمینی بر دارد.
نرخ پیشنهادی وزارت جهاد 5500 تومان/ دولت قیمت 3800 تومانی خرید گندم را بررسی می‌کند
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه اگر نرخ خرید تضمینی گندم مناسب نباشد خودکفایی از دست می‌رود، گفت: فردا در شورای اقتصاد نرخ گندم تعیین می‌شود. این در حالی است که نرخ پیشنهادی وزارت جهاد 5500 تومان است اما دولت قیمت 3800 تومان را بررسی خواهد کرد.
اصلاح‌طلبان در واردات گندم آلوده سهیم بودند/ مجلس نظارت می‌کند
نماینده مردم اهواز در مجلس با اشاره به بازار سیاه نهاده‌های تولید محصولات کشاورزی، گفت: برخی افراد منتفذ جریانات خاص سیاسی بخصوص اصلاح‌طلبان در واردات گندم به ویژه گندم آلوده سهیم بودند.
نظر رییس کمیسیون کشاورزی مجلس درباره نرخ خرید تضمینی گندم
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: دولت قیمت خرید تضمینی گندم را حدود ۴۵۰۰ تومان تعیین کند در غیر این صورت باید گندم به قیمت ۵هزار تومان وارد شود.
نرخ خرید تضمینی گندم دوشنبه در شورای اقتصاد بررسی می‌شود/ نظر دولت روی 3800 تومان است
شورای اقتصاد روز دوشنبه نرخ خرید تضمینی گندم را بررسی می‌کند، شنیده‌ها حاکی از این است بررسی آنها روی 3800 تومان است، اما آنالیز قیمت وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد، قیمت تمام شده یک کیلوگرم گندم 5500 تومان است.
واردات برنج ۴۸ درصد کاهش یافت/ افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت برنج خارجی
دبیر انجمن واردکنندگان برنج اعلام کرد: تقاضا برای هر جنسی که افزایش قیمت داشته باشد کاهش پیدا می‌کند، برنج خارجی هم از این امر مستثنی نیست. یک زمانی مردم این برنج را نزدیک به 8 هزار تومان خریداری می‌کردند، اما این قیمت در حال حاضر به 20 هزار تومان می‌رسد و همین امر موجب کاهش تقاضا می‌شود.
رانت‌خواران از پایین بودن قیمت گندم منتفع می‌شوند
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: عده‌ای که از رانت استفاده می‌کنند از نازل بودن قیمت گندم منتفع هستند.
دولت نرخ خرید تضمینی را به موقع اعلام نکند، خودکفایی گندم به خطر می‌افتد
رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: اگر دولت نرخ خرید تضمینی گندم را به موقع و منطقی اعلام نکند، تولید گندم سال آینده 30 درصد کاهش خواهد یافت.
۹۵ درصد پول گندم تحویلی گندمکاران پرداخت شد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از خرید هشت میلیون و ۲۱۵ هزار تن گندم از ابتدای فصل خرید تاکنون خبرداد و گفت: تاکنون ۹۵ درصد از پول گندم‌های تحویلی به مراکز خرید تسویه شده است.
تولید گندم استرالیا ۲ برابر می‌شود
پیش‌بینی می‌شود تولید گندم در استرالیا در ۲۰۲۱-۲۰۲۰ ، نسبت به سال گذشته حدود دو برابر شود و به ۲۸.۹ میلیون تن برسد.
تضمین کیفیت آرد و غلات آسیاب شده
آلاینده های فیزیکی می توانند به راحتی در هنگام پردازش آرد و غلات آسیاب شده به خط تولید راه پیدا کنند، حضور آلاینده در مواد غذایی سبب کاهش کیفیت، از بین رفتن شهرت برند و شکایات مشتری می شود. در این مقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد به بررسی تجهیزات بازرسی آرد و غلات برای از بین بردن این نگرانی تولید کنندگان می پردازد.
ترخیص محموله‌های برنج تامین ارز شده قبل از ۳۱ مردادماه، بلامانع شد/ برنج‌های موجود در بنادر مشمول ممنوعیت فصلی نیست
ستاد تنظیم بازار اعلام کرد: ترخیص تمام محموله‌های برنج تامین ارز شده قبل از ۳۱ مردادماه امسال، بلامانع است.
جهش دو برابری تولید گندم در دولت تدبیر و امید
تولید گندم درسال ۹۸ به ۱۴ میلیون تن و خرید تضمینی آن، به بیش از هشت میلیون تن رسید که نشان می‌دهد دولت در سایه تحریم‌ها، برای خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک، عملکرد مطلوبی ارایه داده و توانسته با ایجاد درآمدزایی و انگیزه برای تولیدکنندگان، تولید بالا و مستمر این محصول را در الویت برنامه‌های خود قرار دهد.
بهانه جدید وزارت صمت برای تسویه مطالبات واردکنندگان برنج
عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان برنج درباره آخرین وضعیت تسویه ارزی مطالبات واردکنندگان گفت: وزارت صمت اعلام کرده قادر به راستی آزمایی براساس سامانه های خود نیستیم.
خرید بیش از ۸.۲ میلیون تن گندم در کشور
معاون وزیر صنعت، از خرید بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم تا ۱۱ شهریور ماه خبر داد و گفت: دولت با تمام توان در شرایط سخت نقدینگی، پول گندمکاران را پرداخت کرده است.
11راهکار اقتصاد مقاومتی برای خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی
خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی طبق قانون اساسی و بیانات رهبری از اصول ثابت نظام است. مدیریت جامع حوزه آبخیز از مهمترین راهکارهای خودکفایی است.
امکان تولید هر نوع آردی را برای صنعت داریم
آرد، یکی از اجزای مهم در تهیه انواع محصولات غذایی و به ویژه صنعت شیرینی و شکلات محسوب می‌شود و اهمیت این ماده اولیه سبب شده تا بسیاری از کشورها تولید آرد با واریته‌های مختلف را در دستور کار قرار دهند؛ به طوری که در حال حاضر تولید آرد با مشخصات خاص برای صنایع غذایی در دنیا تولید می‌شود و این امر موجب شده تا تولیدکنندگان محصولات غذایی بتوانند به آرد مورد نیاز با ویژگی‌های مورد نیاز دسترسی داشته باشند.
افزایش ۱۰۸ درصدی قیمت برنج وارداتی/ دپوی۲۰۰ هزار تنی در گمرک
روند صعودی قیمت برنج وارداتی در مرداد امسال نیز ادامه داشته و تا بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به پارسال گران تر شده است، افزایش قیمت این محصول عمدتا تحت تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین دپوی آن در گمرک به دلیل مشکلات ارزی قرار دارد.
پیش بینی برداشت حداقل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج داخلی
دبیر انجمن برنج گفت: با توجه به سطح زیر کشت مناسب، برآورد می‌شود امسال حداقل ۲میلیون و ۴۰۰هزار تن برنج برداشت شود.
خرید تضمینی گندم به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون میزان خرید تضمینی گندم به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده است.
کشاورزان در انتظار اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات/ نرخ مناسب خرید تضمینی گندم چند است؟
۱۷ روز تا پایان مهلت قانونی اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی زمان باقی مانده است و شورای اقتصاد باید مطابق با هزینه‌های تولید، نرخ خرید را اعلام کند.
قیمت واقعی گندم ۵۲۰۰ تومان است/ اجازه صادرات گندم داده شود
رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران با بیان اینکه قیمت واقعی گندم ۵,۲۰۰ تومان است، گفت: قانون خرید تضمینی گندم رعایت نمی‌شود و باید قبل از آغاز کشت قیمت گندم مشخص شود.
۱۰۹ هزار هکتار شالیزارهای مازندران زیر کشت دوم رفت
جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد که امسال تاکنون حدود ۱۰۹ هزار هکتار از شالیزارهای استان پس از برداشت محصول برای بار دوم زیر کشت برنج قرار گرفته است.
طغیان آفت کرم ساقه‌خوار علیه کشت دوم برنج در مازندران
بی‌توجهی به زمان مناسب کشت دوم برنج در مازندران در کنار جدی نگرفتن توصیه‌های پیشگیرانه کارشناسان سبب طغیان آفت کرم ساقه‌خوار نسل سوم و چهارم در شالیزارهای استان شده است ، وضعیتی که افزایش مصرف سموم و نگرانی از پیامدهای آن را در پی داشته است.
واردات برنج ممنوع است اما...
دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه ممنوعیت واردات برنج همچنان سر جای خود قرار دارد، گفت: قرار شد آن میزان از محموله‌های برنجی که قبل از ۳۱ مرداد به بنادر کشور رسیدند، ترخیص آن‌ها انجام و در بازار با نرخ نیمایی عرضه شود.
رشد ۱۱ درصدی حمل ریلی گندم کشور نسبت به سال گذشته
مدیرکل هماهنگی خدمات بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: ۱۱۱ هزار تن گندم طی دو ماه اخیر از طریق شبکه ریلی منتقل شده که ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ رشد داشته است.
واردکنندگان برنج باید ظرف ۱۰ روز کالای خود را از بنادر خارج کنند
به دلیل کاهش ۵۰ درصدی ترخیص برنج در پنج ماهه اول امسال،در راستای تنظیم بازار ، در مصوبات اخیر ستاد تنظیم بازار برای رفع مشکل رسوبی برنج‌های وارداتی در گمرکات کشور تصمیماتی اتخاذ شده و بر اساس آن با توجه به اختیارات وزارت صنعت،معدن و تجارت واردکنندگان موظفند با توجه به محدودیت‌های ارزی و تاثیر آن بر فرایندهای ترخیص، از صدور سوئیفت و انتقال ارز، حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز کالای خود را از بنادر خارج کنند.
کمبود برنج خارجی در بازار دست دلالان را برای افزایش قیمت برنج ایرانی باز می‌کند
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: کمبود برنج خارجی در بازار باعث می شود دلالان از شرایط سو استفاده کنند؛ به طوری که یا برنج را از شالیکاران ارزانتر خریداری می کنند و یا قیمت آن را برای مصرف کننده بالا می برند.
برنج رسوبی در بنادر کشور بدون محدودیت قابل ترخیص شد
بر اساس اعلام گمرک، محموله‌های برنج وارداتی رسوبی بنادر و گمرکات که تا قبل از ۳۱ مرداد دارای قبض انبار یا اعلامیه ورود بوده و ثبت سفارش‌هایی که تا قبل از ۳۱ مرداد تامین و حواله شده قابل ترخیص است.
رشد ۷ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: بنابر آخرین آمار ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ تا ۷ درصد رشد داشته است.
تعیین تکلیف محموله‌های برنج موجود در گمرکات/ تکلیف محموله‌های رسوبی و تامین ارز شده مشخص شد
معاون فنی و امور گمرکی گمرک از تعیین تکلیف محموله های برنج موجود در گمرکات خبر داد .
درخواست از رییس جمهور برای تعیین و اعلام نرخ خرید تضمینی گندم
رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: با ارسال نامه ای به رییس جمهور خواستار تعیین و اعلام نرخ خرید تضمینی گندم ‏برای سال زراعی جدید شده ایم. ‏
وقت‌کشی در احقاق حق واردکنندگان برنج/سازمان بازرسی ورود کند
بانک مرکزی و وزارت صمت در حالی تسویه با واردکنندگان برنج را منوط به راستی ازمایی کرده‌اند که این راستی آزمایی بارها انجام شده و بنظرمی‌رسد ورود سازمان بازرسی به موضوع اجتناب ناپذیر است.
سه رقم جدید برنج تا پایان امسال معرفی می‌شود
رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: سه رقم جدید برنج با کیفیت خوب و متناسب با ذائقه ایرانی توسط محققان این موسسه اصلاح شده و پس از تایید در کمیته معرفی ارقام نام‌گذاری و رسما معرفی می‌شود.
چرا برنج خارجی گران شد؟
دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ایران با بیان اینکه قیمت برنج خارجی ۲.۵ برابر سال گذشته شده است گفت: قیمت هر کیلوگرم برنج هندی به ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان رسیده است که با افزایش دوباره قیمت ارز نرخ این محصول نیز افزایش می‌یابد.
دور جدید همکاری علیه تحریم/ تهاتر محصولات کشاورزی و مواد غذایی بین ایران و ونزوئلا آغاز شد
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: در پی تسهیل روابط سیاسی و تجاری ایران و ونزوئلا تهاتر محصولات کشاورزی و مواد غذایی بین دو کشور انجام می‌شود.
۹۰ درصد برنج کشور مکانیزه برداشت می‌شود
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: ۹۰ درصد از برداشت برنج به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود.
خرید گندم از ۸ میلیون تن عبور کرد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، از خرید بیش از ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم تا ۲ شهریورماه خبر داد.
کاهش تولید جهانی برنج، گندم و ذرت
مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی از کاهش تولید گندم، برنج و ذرت در جهان به دلیل شیوع کرونا و سایر مسائل رخ داده، خبر داد.
خلف وعده دولت درتخصیص ارز به واردکنندگان برنج راستی آزمایی می‌شود
عضو انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه ٣٣ هزارتن مابقی برنجی که ماهها قبل بصورت درصدی ترخیص شده، در گمرکات انبار شده است،گفت: قرار شده شرکت بازرگانی دولتی این برنج ها را تحویل بگیرد.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴