سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

۷۰ کانتینر برنج احتکاری کشف‌شده توزیع شد
معاون امور بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در ششمین جلسه احتکار از توزیع برنج کشف‌شده احتکاری خبر داد.
آخرین مهلت اعلام نرخ خرید تضمینی به پایان رسید/ کشاورزان هنوز بلاتکیفند
با توجه به آنکه تنها کمتر از یک روز به فصل پاییز زمان باقی است، اما خبری از اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی بویژه گندم‌ نیست.
نگرانی هندی‌ها از کاهش صادرات برنج
صادرات برنج باسماتی هند پس از ثبت رشد چشمگیر در سال مالی گذشته و جاری، به دلیل تحولات منفی در بازارهای خارجی، با ابهاماتی مواجه شده است.
خرید تضمینی گندم به ۹ میلیون و ۴۴۴ هزارتن رسید/ پرداخت صد در صد مطالبات گندمکاران تا پایان‌ مهر
یک‌مقام مسئول گفت: تاکنون ۹ میلیون و ۴۴۴ هزارتن گندم با ارزش بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد ریال خریداری شده است‌.
گرانفروشی برخی نانوایی های متخلف پایتخت
رئیس اتحادیه نانوایان سنتی استان تهران می گوید هیچ موردی از گرانفروشی در این استان مشاهده نکرده اما گزارش خبرنگار ایرنا از محله ای در شرق پایتخت نشان می دهد که برخی نانوایان نه تنها تخلف و گرانفروشی می کنند بلکه در پاسخ به مشتریان معترض می گویند: نان گران شده است.
مطالبات گندمکاران تا پایان مهرماه تسویه می‌شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا پایان مهرماه مطالبات کشاورزان تسویه می شود ضمن اینکه تا پایان شهریور نیز نرخ خرید تضمینی گندم اعلام خواهد شد.
تصمیم‌گیری درباره قیمت تضمینی گندم به هفته آینده موکول شد
یک مقام مسئول گفت: نرخ خرید تضمینی گندم هنوز مشخص نشده است و مقرر شده هفته آینده در این زمینه تصمیم‌گیری شود.
افزایش یک میلیون تنی تولید گندم در کشور/ کنایه یزدان سیف به وزارت صنعت
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی ها در کشور یک میلیون تن به میزان تولید اضافه شده است.
کاهش 140 هزارتنی واردات برنج در سال جاری/ قیمت برنج خارجی تا پایان سال نوسانی نخواهد داشت
یک مقام مسئول گفت: از ابتدای سال تاکنون، 900 هزارتن برنج وارد کشور شد که این میزان، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 140 هزارتن کاهش داشته است.
پیشنهاد نرخ ۱۶۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم/ هشدار برای قاچاق گندم به خارج از کشور
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: پیشنهاد نرخ خرید تضمینی گندم به کیلویی ۱۶۰۰ تومان را داده‌ایم ، در سال ۹۷-۹۶ که نرخ خرید تضمینی تغییر نکرد و ثابت ماند، درحالی‌که هزینه‌های تولید افزایش یافته است.
ایران و روسیه برای تجارت گندم با یکدیگر همکار می‌شوند
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران گفت: مساله خرید گندم از روسیه توسط بخش خصوصی برای ترانزیت آرد به عراق در انتظار امضا وزرای کشاورزی ایران و روسیه و تامین یوزانس از سوی روسیه است.
کشت دیر هنگام برنج در بن بست طغیان آفت
وضعیت این روزهای شماری از شالیکاران مازندران که هشدارهای کم آبی و بویژه طغیان آفت کرم ساقه خوار نسل سوم و چهارم را نسبت به کشت دوم نادیده گرفته اند، این ضرب المثل را تداعی می کند که ' خودکرده را تدبیر نیست '.
ایران ۳۰ هزار تن برنج از هند می‌خرد
تجار اروپایی گفتند، شرکت بازرگانی دولتی ایران یک مناقصه بین المللی برای خرید ۳۰ هزار تن برنج که باید از هند تامین شود منتشر کرده است.
استان زنجان، دارنده رتبه نهم کشوری در میزان خرید گندم
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14 گفت: استان زنجان در میزان خرید گندم، رتبه نهم کشوری را دارد.
قرارداد گندم ایران و روسیه معطل فاینانس خارجی
دبیرکل فدراسیون انجمن‌های صنعت غذایی ایران اظهار کرد: برنامه‌ها برای قراردادی که تحت آن روسیه و قزاقستان گندم برای ایران تامین می‌کنند متوقف شده، زیرا پیشرفتی در فاینانس آن صورت نگرفته است.
۸۳۸هزار تن برنج واردکشور شد/کاهش ۲۰ درصدی واردات
طی ۵ ماه ابتدایی سال جاری ۸۳۸ هزار و ۹۲۷ تن برنج به کشور وارد شده که حکایت از کاهش ۱۹.۶۱ درصدی واردات این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
خرید تضمینی گندم از ۹ میلیون و ۴۱۶ هزارتن گذشت
یک مقام مسئول گفت: تا کنون بیش از ۹ میلیون و ۴۱۶ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از کشاورزان خریداری شده است.
مشکلات تأمین مالی مانع خرید گندم ایران از روسیه شد
دبیرکل فدراسیون اتحادیه‌های صنایع غذایی ایران گفت، طرح‌های مربوط به توافقی که بر اساس آن قرار بود روسیه و قزاقستان به ایران گندم صادر کنند، به‌دلیل مشکلات در زمینه تأمین مالی «پیشرفتی نداشته» است.
کشاورزان مناطق غیرشمالی به جای برنج، کینوا و سویا بکارند
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از برنامه سه تا پنج ساله ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی و جایگزینی با محصولاتی مانند کینوا*، پنبه و دانه های روغنی بویژه سویا و کنجد خبر داد.
رشد ۸۰ درصدی صادرات گندم بزرگترین صادرکننده غلات جهان
صادرکننده برتر غلات جهان، روسیه، در بازه ژانویه تا جولای ۲۰۱۸، فروش گندم در خارج از مرزهای خود را ۸۰.۲ درصد، نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۱۷، افزایش داد.
اجرای سامانه بر خط کشت سه محصول اساسی/ افزایش بیش از دو هزار هکتار گلخانه در دستور کار قرار گرفت
اصغری گفت: بنا به دستور وزیر جهاد کشاورزی سامانه برخط کشت سه محصول اصلی پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی در 15 روز گذشته به هشت استان کشور ابلاغ شد.
دولت نرخ خرید تضمینی گندم را تا پایان شهریور اعلام کند
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت خرید تضمینی سال آینده گندم باید تا پایان شهریورماه از سوی دولت اعلام شود.
پیش‌بینی وزارت کشاورزی آمریکا از افزایش ۵۰۰ هزار تنی تولید گندم ایران
وزارت کشاورزی آمریکا پیش بینی کرد تولید گندم ایران در سال زراعی آینده ۵۰۰ هزار تن افزایش یابد و به ۱۴.۵ میلیون تن برسد.
خستگی از تن گندمکاران زنجانی به در شد
گندمکاران زنجانی امسال 500 هزار تن گندم تولید کردند که تاکنون 445 هزار تن آن به صورت تضمینی خریداری و 50 درصد از مطالبات این قشر نیز تسویه شده است که افزایش 120 درصدی تولید و پرداخت های به موقع خستگی را از تن آنها زدود.
تخلف در اجرای خرید تضمینی مشکلات متعددی ایجاد کرد
کوتاهی دولت در اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی طی دو سال گذشته خودکفایی در تولید گندم را زیر سوال می برد.
واردات برنج کاهش یافت
بررسی آمارهای تجارت خارجی نشان میدهد، در ۵ ماهه نخست سال جاری واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۲ درصدی مواجه شده است.
معرفی حدود ۳۰ رقم برنج در موسسه تحقیقات برنج
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات برنج مازندران با بیان اینکه برنج این استان در صدر برنج‌های سالم جهان است، گفت: واردات، ضربه مهلک بر پیکره صنعت برنج وارد می‌کند.
احتکار برنج خارجی صحت ندارد
یک مقام مسئول گفت: باتوجه به شرایط کنونی قیمت و عرضه محصول در بازار، احتکار برنج خارجی صحت ندارد.
نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم ۱۷۰۰ تومان
یک مقام مسئول گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، انتظار می‌رود نرخ خرید تضمینی گندم حداقل ۱۷۰۰ تومان اعلام شود.
خرید تضمینی گندم از 9 میلیون و 330 هزار تن گذشت
یک مقام مسئول گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از 9 میلیون و 330 هزار تن گندم با ارزش بالغ بر 123 هزار و 800 میلیارد ریال خریداری شد.
هشدار درباره احتکار خانگی برنج/ پلمب انبارها روی دیگر احتکار است
رئیس انجمن واردکنندگان برنج هشدار داد اگر احتکار خانگی به برنج برسد دیگر نمی‌توان بازار را کنترل کرد همانطور که در چند سال گذشته این اتفاق افتاد.
50 درصد از مطالبات گندمکاران چهارمحال و بختیاری پرداخت شد
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری گفت: در راستای خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان، تاکنون حدود 50 درصد از مطالبات آن‌ها پرداخت شده است.
خرید تضمینی، پشتوانه تعادل در بازار برنج
پشتوانه بازار خرید تضمینی برنج سبب شد تا قیمت این محصول راهبردی در اوج عرضه تعادل خود را حفظ کرده تا حدی که کشاورزان نیز راضی باشند.
کشف بیش از ۵۷۰ کیسه ۴۰ کیلویی برنج در محورهای مواصلاتی بوشهر
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: مامورین نیروی انتظامی شهرستان دیلم در حین کنترل محورهای مواصلات استان بوشهر به استان فاری به یک دستگاه کامیون مشکوک شده و پس از بازرسی آن مقدار ۵۷۵ کیسه ۴۰ کیلویی برنج کشف کردند.
ادعای بدهی ۱۴۰ میلیون دلاری ایران به هند بابت واردات برنج
یک تاجر هندی گفت، صادر کنندگان برنج هندی، به دلیل عدم پرداخت بدهی ۱۴۰ میلیون دلاری توسط یک وارد کننده ایرانی دچار مشکل شده اند.
واردات برنج در فصل برداشت به کشاورزان آسیب می‌زند
یک عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: لغو ابلاغیه ممنوعیت واردات برنج باعث شده تا در فصل برداشت شاهد واردات برنج باشیم که بیشترین آسیب را به کشاورز می‌زند.
اعلام قیمت کمتر از ۲۰۰۰ تومان برای هر کیلو گندم پذیرفتنی نیست
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان سمنان بابیان اینکه طبق قانون باید تا آخر شهریور قیمت گندم اعلام شود، گفت: اعلام قیمت کمتر از دوهزار تومان برای هر کیلو گندم پذیرفتنی نیست.
پایان توزیع فله ای برنج ایرانی با شناسنامه دار کردن آن
حسینی گفت:برای حمایت از برنج با کیفیت ایرانی باید به بحث شناسنامه دار کردن این محصول راهبردی بیش از گذشته توجه کرد.
کمیسیون کشاورزی با افزایش قیمت برنج وارداتی برخورد می‌کند
یک عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش ۵۰ درصدی برنج وارداتی (غیرتایلندی) با وجود دریافت ارز دولتی چیست؟ گفت: دلیل آن این است که ما از اول انقلاب هیچ نظارتی بر توزیع نداشتیم. نظر بنده به عنوان یک شهروند ایرانی این است که ما در حوزه نظارت در توزیع بسیار بسیار ضعیف عمل کردیم. طبیعتا این طور برداشت می‌شود که در این قضیه منافعی داریم که برخورد جدی نمی‌کنیم.
افزایش نرخ برنج ناشی از سودجویی دلالان است/احتکار برنج ایرانی صحت ندارد
یک مقام مسئول گفت: عرضه برنج با نرخ بالاتر از ۱۱ هزار تومان در خرده فروشی های بازار تهران ناشی از احتساب سود غیر متعارف دلالان و فروشندگان است.
80 درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد
وزیر جهاد کشاورزی از پرداخت 80 درصد مطالبات گندمکاران در سالجاری خبر داد و گفت: 20 درصد باقیمانده مربوط به جاهایی است که تحویل محصول گندم دیر انجام شده است.
آزمونی که خودکفایی گندم را اثبات می‎کند
شرایط پیشِ‌رو در سال ۱۳۹۸ کاملاً روشن خواهد کرد که ادعای دولت مبنی بر خودکفایی کشور در محصول استراتژیک گندم تا چه‌اندازه به واقعیت نزدیک است.
برنج مازندران، قهرمان خسته از شایعات
همیشه با فرا رسیدن زمان برداشت برنج، بازار این محصول پر مصرف رونقی دوباره می یابد، اما بیان برخی موارد در مورد کیفیت تولیدی برنج امسال موجب شد تا این موضوع را از زبان کارشناسان و مسئولان امر بررسی کنم.
پرداخت 60 درصد طلب گندمکاران استان مازندران
سید محمد جعفری در نشست خبری با خبرنگاران از پرداخت 60 درصدی طلب 114 میلیارد تومانی گندمکاران مازندران خبر داد.
خرید تضمینی ۹.۳ میلیون تن گندم
مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:‌ تاکنون ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شده که تاکنون ۶۲ درصد بهای گندم را پرداخت کرده‌ایم.
توسعه کشت برنج با خشکه کاری
کارشناسان معتقدند خشکه کاری شالی با روش بذرپاشی به جای کشت سنتی - غرقابی می تواند بهترین راهکار برای مقابله با خشکسالی و توسعه مزارع برنج در مناطق کم آب کشور در دستور کار قرار گیرد.
جزئیات مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی/کشت برنج فقط در گیلان
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تشریح جزئیات مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی گفت: از این پس کشت برنج تنها در دو استان گیلان و مازندران انجام شده و سایر استانها تا سه سال اجازه کشت ندارند.
امسال نیازی به واردات گندم و شکر نداریم
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاروزی با بیان اینکه سه سال است که گندم وارد نمی کنیم، گفت: در سال جاری تاکنون حدود ۹.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده ایم.
انتقاد نماینده نور از واردات بی رویه برنج
نماینده مردم نور در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واردات بی‌رویه برنج هشدار داد که واردات مجدد برنج پس از شهریور ماه می‌تواند ضربات سنگینی را به کشاورزی وارد کند.
کاهش بارندگی بر میزان تولید گندم تاثیر نداشت
مجری طرح گندم وزارت جهاد گفت: با وجود کاهش میزان بارندگی نسبت سال گذشته، تولید گندم به سبب اقدامات فنی و انتقال تکنولوژی در مزارع، رشد داشته است.
سه هزار و 500 تن برنج احتکار شده در ری کشف شد
معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: سه هزار و 500 تن برنج احتکار شده به ارزش 25 میلیارد و 200 میلیون تومان به دلیل اخفا و امتناع از فروش در یکی از انبارهای شهرری کشف شد.
عده‌ای می خواهند گندم در کشور کشت نشود/ نرخ خرید تضمینی گندم معادل گندم وارداتی تعیین شود
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: پیشنهاد کرده‌ایم که با توجه به نرخ ۴۰ درصدی تورم در سال ۹۷ و عدم افزایش بهای گندم طی دو سال گذشته، گندم تولید داخل باید معادل نرخ گندم خارجی از کشاورز خریداری شود.
پیشنهاد قیمت ۱۸۰۰ تومانی برای گندم در سال زراعی آینده
رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران، با بیان اینکه قیمت پیشنهادی ما برای نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری ۱۸۰۰ تومان است، گفت: ۶۳ درصد مطالبات گندم کاران تاکنون پرداخت شده است.
رکورد خرید گندم شکسته شد
مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان خرید تضمینی گندم رکورد سال گذشته را شکست.
بحران خشکسالی دامن‌گیر بازار جهانی گندم شد
تابستان داغ و خشک به پنج سال وفور در بسیاری از کشورهای تولیدکننده گندم پایان داده و ذخایر صادرکنندگان بزرگ را به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۸-۲۰۰۷ رسانده است. کمبود غلات به ناآرامی‌های غذایی در سراسر آفریقا و آسیا دامن زده است.
کشت برنج در لرستان رودخانه چالان‌چولان را خشکاند
در حالی که کشور با کمبود منابع آبی دست و پنجه نرم می‌کند و رودخانه‌ها و دریاچه ها درحال خشک شدن هستند همچنان برخی استان‌ها محصولات پرآب‌بر را با وجود کمبود آب کشت می‌کنند.
خرید تضمینی گندم از 9 میلیون و 100 هزار تُن گذشت
یک مقام مسئول گفت:براساس آخرین آمار بیش از 9 میلیون و 100 هزارتُن گندم از گندمکاران خریداری شده است.
ارقام بذرهای گندم و جو به طور کامل در داخل تولید می شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، گفت: 100 درصد ارقام بذور گندم، جو و کنجد و گیاهان مشابه آن داخلی است.
ورود برنج خارجی به استان‌های شمالی ممنوع شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تا سال گذشته ورود برنج خارجی در فصل برداشت برنج به کشور ممنوع بوده اما از برخی استان‌ها وارد استان‌های شمالی می شد در حالی‌که امسال برای اولین بار ورود برنج خارجی به استان‌های شمالی نیز در زمان برداشت برنج ممنوع شد.
احتمال قاچاق برنج به کشورهای همسایه وجود دارد
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز و واردات برنج با ارز مبادله‌ای، احتمال قاچاق برنج به کشورهای همسایه وجود دارد.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴ بعدی »