سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

استعدادهای توسعه ماکارونی
ماکارونی امروزه در شکل‌ها و فرم‌های مختلف برای بالابردن تنوع خوراکی در بازار توزیع می‌شود. این خوراکی لذیذ از جمله محصولاتی بود که اسیر رکود کرونایی نشد و مسیر پیشرفتش را ادامه داد. حتی قرنطینه‌های خانگی نتوانست از محبوبیت آن بکاهد یا استقبال شهروندان از این خوراکی در کشورهای مختلف را کم کند.
تحقق خودکفایی پایدار در تولید کالای استراتژیک گندم
در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، همزمان با افزایش تحریم‌ها و فشارهای مالی با اعمال سیاست‌های حمایتی از جمله افزایش نرخ خرید تضمینی، خودکفایی پایدار و مستمر در تولید محصول استراتژیک گندم تحقق یافته است.
۴.۵ میلیون تن گندم تحویل سیلوها شد
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از آغاز فصل برداشت تا ۱۴ تیرماه در مجموع چهار میلیون و ۵۲ هزار تن گندم به ارزش ۱۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال تحویل سیلوها و انبارهای شرکت بازرگانی دولتی شده است.
لزوم شفاف سازی دولت درخصوص کم و کیف پرونده قاچاق آرد
درحالی که تاکنون گمرک ایران درباره پرونده قاچاق آرد اطلاع رسانی مشخصی نداشته است، لازم است شورای اطلاع رسانی دولت در این خصوص پاسخگو باشد.
شرط ترخیص برنج‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی
بعد از حذف برنج از دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی اکنون برنج‌های وارداتی که تا پیش از این تغییر وارد شده است، فقط به شرط تحویل به دولت امکان ترخیص با نرخ ۴۲۰۰ تومان را خواهد داشت در غیر این صورت باید مابه‌التفاوت با ارز نیمایی را پرداخت کنند.
پیشنهاد اتحادیه نان سنگکی برای یارانه نان
رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی تهران با اشاره به عدم کمبود گندم در کشور بیان کرد: با شرایطی که در کشور وجود دارد، کشاورز نیازمند تامین منابع مالی خود است؛ اما دولت تسهیلاتی برای کشاورزان قائل نیست.
قیمت برخی‌ نهاده‌ها هفتگی بالا می‌رود
نان پرمصرف‌ترین خوراک ایرانیان است و قیمت آن روی زندگی مردم اثر مستقیم دارد. برای همین یک خوراک استراتژیک تلقی می‌شود و برای مردم جامعه یک شاخص هزینه‌های جاری زندگی به‌حساب می‌آید. دورریز نان اما در ایران نسبت به مصرف بسیار بالاست. شیوه‌های پخت و کمبود فرهنگ‌سازی در حوزه توسعه نان‌های صنعتی و مدرن باعث شده نسبت به مصرف، اسراف زیادی داشته‌باشیم. نانوایی همواره از مشاغل مورد احترام جامعه بوده و فرهنگ احترام به نان در مردم شهر و کوچه رعایت می‌شود و ناسپاسی به هر تکه نان جزو مصادیق نکوهیده است.
ورود دیده‌بان شفافیت به موضوع قاچاق ده‌ها کامیون آرد
دیده‌بان شفافیت در واکنش به قاچاق صادراتی آرد از یکی از گمرکات خواستار بررسی کلیه مجوزهای ورود موقت آرد و همچنین تعیین تکلیف صادرات سایر کالاها از محل مجوزهای ورود موقت شد.
خرید تضمینی گندم به ۱۰ میلیون تن می رسد؛ رضایت کشاورزان از نحوه پرداخت مطالبات در چند روز اخیر
ایمانی گفت: با استمرار روند مناسب پرداخت پیش بینی می شود که خرید تضمینی گندم به ۱۰ میلیون تن برسد.
ضرورت تغییر فرمول در حوزه نان
تامین آرد یکی از مشکلاتی است که از پیش از انقلاب تاکنون، همواره چالش اصلی شرکت‌ها و تولیدات وابسته به این ماده اولیه بوده است.
سه برابر شدن قیمت برنج جفا به مصرف‌کنندگان است
رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج اظهار داشت: این سه برابر شدن قیمت برنج جفا به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است و بنده تعجب می‌کنم که چرا سازمان‌های نظارتی در خوابی هستند که با صد پتک بیدار نمی‌شوند؟
اندر احوالات بازار برنج در آستانه فصل برداشت؛ مقصر اصلی‌ گرانی کیست؟
همه ساله با ورود محصول جدید به بازار، قیمت دستخوش تغییر می شود، امسال هم قیمت برنج به سبب افزایش هزینه‌ های تولید مستثنی از این قاعده نیست.
4.26 میلیون تن خرید تضمینی گندم از گندمکاران کشور خریداری شد
مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۴ میلیون و ۲۶۸ هزار تن خرید تضمینی گندم تا یازدهم تیرماه سال جاری از گندمکاران کشور انجام شده است.
۱۰ هزار میلیارد تومان به گندمکاران پرداخت شد/رشد ۸ درصدی خرید
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از رشد ۸ درصدی خرید تضمینی گندم خبر داد و گفت: بخش دیگری از مطالبات گندمکاران واریز شد و رقم پرداختی به آنان به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید.
ورود کمیسیون کشاورزی به پرونده قاچاق آرد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از ورود این کمیسیون به پرونده قاچاق آرد به عنوان یک کالای یارانه‌ای و ضروری خبر داد.
مصوبه واردات برنج نیمه سفید با تعرفه ۴ درصدی ابلاغ شد
مصوبه هیات وزیران در خصوص واردات برنج نیمه سفید با حقوق ورودی ۴ درصد به کلیه گمرکات اجرایی ابلاغ شد.
سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی دولت برای کاهش ضایعات برنج مازندران
تبدیل شالی به برنج سفید که به خاطر هرز رفتن بخشی از دسترنج کشاورزان همواره یک دغدغه مهم بخش کشاورزی مازندران محسوب می‌شد ، از سال ۹۲ تا کنون با سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی و نوسازی ۳۷۰ واحد شالیکوبی تا حدود زیادی رفع و به کاهش هدررفت برنج از ۲۰ درصد به کمتر از هفت درصد منجر شده است.
مشکلی در تولید گندم نداریم/پای دلالان به خرید گندم باز شد
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که تولید گندم به ۱۴ میلیون تن برسد.
حد مجاز آرسنیک در برنج و کادمیوم در گندم تصویب شد
مدیرکل «دفتر محیط زیست و سلامت غذا» وزارت جهاد کشاورزی از حدمجاز آرسنیک در برنج، میزان کادمیوم در گندم و تجدیدنظر در استاندارد الک گندم خبر داد.
۱۵۰۰ میلیارد تومان به گندمکاران پرداخت شد
شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: ۱۵۰۰ میلیارد تومان به گندم‌کاران تا ۷ تیرماه پرداخت شده است.
قیمت برنج سه برابر شد
پس از کش و قوس‌های فراوان بر سر واردات برنج و تخصیص ارز به آن سرانجام ارز یارانه‌ای به این کالای اساسی حذف شد و اکنون قیمت برنج وارداتی با ارز نیمایی محاسبه می‌شود به طوری که قیمت برنج وارداتی نسبت به سال گذشته در همین ماه ۳ برابر شده است.
استمرار تولید گندم ضروری است
معاون وزیر جهاد گفت: ما باید بر روی اصول تولید گندم کشور بایستیم و تولید داخلی گندم را که اساس زراعت محسوب می‌شود، حفظ کنیم.
انتقاد کشاورزان از نحوه پرداخت وجه گندم
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: از ابتدای فصل برداشت حدود ۴ میلیون تن گندم خریداری شده و ۵۰ درصد وجه آن پرداخت نشده است.
مطالبات گندمکاران بابت خریدها تا ٢٣ خرداد پرداخت شد
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه ۶.۸ هزار میلیاردتومان تاکنون به کشاورزان پرداخت شده است،گفت: کشاورزانی که تا ۲۳ خرداد گندم خود را تحویل داده اند مطالباتشان را دریافت کردند.
تولید برنج ۲۰ درصد افزایش می‌یابد/ کشت تراریخته نداریم
معاون زراعت وزارت جهاد با بیان اینکه مرحله نخست الگوی کشت که سال‌ها برای انجام آن تحقیقات انجام شده از پاییز امسال عملیاتی می‌شود،گفت:تولید برنج امسال حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.
پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: برآورد تولید گندم در سال زراعی جاری ۱۴ میلیون تن با درصد تغییرات ۵ تا ۷ درصد است.
۳۱ هزار تن گندم در استان سمنان خریداری شد/۱۰ مرکز خرید فعال است
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی سمنان با اشاره به فعالیت ۱۰ مرکز خرید گندم در استان گفت: از ابتدای آغاز خرید گندم در استان تاکنون ۳۱ هزار تن گندم خریداری‌شده است.
چرا دلار ۲۰ هزار تومان شد؟ / تقصیر کارت های بازرگانی است یا فرار مالیاتی
این روزها که نرخ دلار در بازار آزاد اوج گرفته است و حتی روز گذشته تا مرز 20 هزار تومان رفت و برگشت، بحث ها درباره این که چه عواملی موجب بروز این رخداد شده بالا گرفته است.
واکنش وزارت اقتصاد به پرونده قاچاق آرد؛ با متخلفان برخورد جدی می‌کنیم
بازرسی وزارت اقتصاد در واکنش به افشای پرونده قاچاق آرد در گمرک غرب تهران، ضمن تشکر از رسانه‌ها از برخورد جدی با متخلفان و افراد ذی مدخل در این پرونده خبر داد.
بازی دولت تدبیر باامنیت غذایی/حذف بودجه خودکفایی گندم دراوج تحریم
دولت تدبیر و امید در اوج جنگ اقتصادی، بودجه مهم‌ترین طرح تأمین امنیت غذایی کشور (طرح خودکفایی گندم) را حذف کرده است.
بازاریابی برای نان صنعتی
امروزه نانوایی ها حتی در قالبِ صنعتی نیز با یکدیگر رقابت دارند و برنده، واحدهایی هستند که ایده ها و برنامه هایی برای بهتر عرضه کردن محصول خود به بازار مشتریان مصرف کننده نان دارند.
5 هشدار برای خرید تضمینی گندم امسال
اگر به 5 هشداری که سال گذشته کشور را مجبور کرد نزدیک به 3.5 میلیون تن گندم وارد کند، توجه نکنند، امسال نیز این تراژدی تکرار خواهد شد.
زمزمه واردات ۲ میلیون تن گندم/ خلف وعده مسئولان در خرید تضمینی پای دلالان به بازار گندم را باز کرد
مطالبات گندمکاران همچنان با تاخیر پرداخت می‌شود که ادامه این روند آینده تولید گندم را در معرض خطر قرار می‌دهد.
۳.۵ میلیون تن گندم خرید تضمینی شد/ کیفیت گندم‌ افزایش یافت
خرید تضمینی گندم در کشور در اول تیرماه به بیش از ۳.۵ میلیون تن رسید که نسبت به سال گذشته در همین زمان رشد ۴ درصدی دارد. بر اساس نتایج آنالیز گندم‌های خریداری شده‌ی امسال، کیفیت برای پخت نان خوب است.
تداوم بی‌مهری‌ها به طرح خودکفایی گندم / نفس تولید بریده شد
مجری طرح گندم با اشاره به تداوم برخی بی‌مهری‌ها به طرح خودکفایی گندم گفت:ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف شده است و این پدیده در طی ۴ دهه گذشته در بخش کشاورزی بی سابقه است.
افزایش قیمت نان در دستور کار دولت نیست/ نرخ‌های مصوب سال گذشته لازم‌الاجرا است
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به دنبال افزایش قیمت گندم، دولت یارانه نان را افزایش داده است و بنابراین افزایش قیمت نان تا اطلاع ثانوی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و نرخ نان تعیین شده در سال قبل برای امسال نیز لازم‌الاجرا است.ر
کمبود عرضه، بازار برنج خارجی را ملتهب کرد
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: علی رغم ثبات نسبی قیمت برنج در بازار‌های جهانی، کمبود عرضه در بازار داخل افزایش قیمت برنج خارجی را به همراه داشته است.
تعرفه برنج سفید وارداتی ۱۰ درصد و برنج نیمه سفید ۴ درصد تعیین شد
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت گفت: در جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد که تعرفه واردات برنج سفید همان ۱۰ درصد باقی بماند و برای برنج نیمه سفید تعرفه پایه ۴ درصد شود.
خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۱۷۹ هزار تن رسید
شرکت بازرگانی دولتی ایران (وابسته به وزارت صنعت، معدن وتجارت) اعلام کرد: خرید تضمینی گندم به سه میلیون و ۱۷۹ هزار تن رسیده و ارزش گندم‌های خریداری شده بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال است.
دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که تولید امسال گندم بسیار خوب است و دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین ذخایر راهبردی امسال حدود ۲میلیون تن گندم وارد می‌کند.
پهپاد ؛ ماشین کشاورزی جدید شالیکاران مازندران
این روزها پرواز پهپادها بر فراز شالیزارهای مازندران برای سمپاشی و مقابله با آفات نه تنها تابلوی جدیدی از این مزارع بر دیدگان نشانده و باعث شگفتی و احساس راحتی شالیکاران شده ، بلکه به نظر می‌رسد این وسیله چندکاره بزودی به ماشین جدید کشاورزی در این استان نیز تبدیل خواهد شد.
افزایش سرسام آور قیمت برنج/ثروت دلال‌ها از سفره‌های خالی
برنج، قوت غالب بسیاری از ایرانیان در سه‌هفته بعد از ماه مبارک رمضان به ‏صورت فزاینده‌ای افزایش قیمت داشته است. این بالارفتن قیمت‌ها ابتدا از برنج وارداتی که عمدتا از ‏کشورهای شبه قاره هند به ایران صادر می‌شوند، شروع شد و در ادامه به محصول دسترنج شالیکار ‏ایرانی رسید.
انتقاد گندمکاران از تاخیر در پرداخت مطالبات
رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور با بیان اینکه ۴۲ درصد مطالبات گندمکاران هنوز تسویه نشده است، با انتقاد از تاخیر در پرداخت مطالبات، گفت: با این روند احتمال ورود دلالان به چرخه خرید وجود دارد.
کرونا و بازار نان صنعتی ایران
طی بررسی‌های انجام شده توسط شرکت پژوهش بازار و رسانه امروز (emrc)در دوره زمانی ۱۲ بهمن تا ۱۲ فروردین که دوره اول مواجهه با ویروس کرونا در ایران بوده است، در بازار نان صنعتی نیز مانند سایر محصولات تغییراتی مشاهده شده است.
قیمت عرضه جو وارداتی 1500 تومان شد
براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار با توجه به قیمت عرضه جو داخلی و ضرورت حمایت توامان از کشاورزان جوکار با نرخ تضمینی گندم و دامداران با قیمت عرضه جو وارداتی به میزان 1500 تومان موافقت شد.
خرید بیش از ۲.۵ میلیون تن گندم تا ۲۰ خردادماه
برپایه آخرین گزارش ارائه شده از میزان خرید گندم و کلزا از کشاورزان در سطح کشور توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران، از ابتدای امسال تا ۲۰ خرداد بیش از ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار تن گندم خریداری شده است.
تولیدکنندگان: افزایش ۳ برابری هزینه تبدیل، تولید برنج را نابود می‌کند/ مقام مسئول: نرخ نهایی قطعی نشده است
زمزمه‌های افزایش 3 برابری هزینه تبدیل برنج به درخواست اتحادیه شالیکوبی‌داران استان مازندران موجب نگرانی کشاورزان شده است.
۱.۲ میلیون تن گندم در استان خوزستان خریداری شد
استاندار خوزستان گفت: در استان خوزستان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم خرید و فروش شده است.
سطح زیرکشت گندم دیم در جلگه رخ تربت‌حیدریه افزایش یافت
مدیرجهاد کشاورزی بخش جلگه رخ تربت‌حیدریه گفت: در سال زراعی جاری سطح زیرکشت گندم دیم در این منطقه از چهار هزار و ۷۰۰ هکتار به پنج هزار و ۷۰۰ هکتار افزایش یافت.
کاهش 4 دلاری قیمت گندم در بازارهای جهانی
امروز قیمت گندم در بازارهای جهانی 2.25 دلار کاهش یافت.
برنج از چرخه توان خرید مردم خارج شده است/ تغییر تعرفه کمکی به کاهش قیمت نمی‌کند
به دنبال انتشار خبر رسوب برنج در گمرکات و کاهش آن دربازار و مشکلات ناشی از تخصیص ارز برای ترخیص برنج، قیمت این محصول دربازار بیش از 2 برابر شده است.
خرید تضمینی گندم از مرز ۲.۵ میلیون تن عبور کرد
مشاور شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از دو میلیون و ۵۶۰ هزارتن گندم به ارزش ۶۴ هزار میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده است.
تعرفه واردات برنج کاهش یافت
در کارگروه تنظیم بازار مقرر شد که تعرفه واردات برنج به ۱۰ درصد کاهش یابد و گمرک بدون فوت وقت و با تسهیل گری برای ترخیص برنج های وارداتی موجود در گمرک اقدام کند.
نان صنعتی گران می‌شود
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران از افزایش قیمت مواد اولیه تولید نان صنعتی و در نتیجه احتمال افزایش قیمت این محصول در سال جاری خبر داد، ولی گفت که میزان دقیق این افزایش قیمت مشخص نیست.
خرید تضمینی ۲.۴ میلیون تن گندم در کشور
از خرید تضمینی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم در قالب ۳۸۰ هزار و ۹۲۸ محموله خبر داد.
جولان دلالان در بازار گندم/ کشاورزان راغب به فروش گندم به دولت نیستند
رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران ایران گفت: عدم پرداخت‌ به موقع مطالبات کشاورزان از طرف دولت پای دلالان را به این حوزه باز کرده و کشاورزان حاضر به فروش زیر قیمت شده‌اند.
برداشت گندم در مازندران آغاز شد
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری را ۶۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: برداشت رسمی این محصول از امروز شنبه از زمین های شرق استان آغاز شده است.
حقوق گمرکی برنج خارجی به 10 درصد کاهش یافت
براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، حقوق ورودی برنج خارجی از 25 درصد به 10 درصد کاهش یافت.
احتمال قاچاق گندم قوت گرفت؛ خودکفایی گندم در معرض خطر است!
هاشمی گفت: با توجه به تاخیر ۲۰ روزه در پرداخت مطالبات، احتمال خروج گندم از مرز‌های کشور وجود دارد.
قیمت برنج خارجی ۲ برابر شد/دولتی‌ها در خواب!
قیمت برنج وارداتی به شکل بی سابقه و انفجاری در بازار افزایش یافته به طوری که نرخ برنج‌های هندی و پاکستان بیش از دو برابر شده است.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴