سرویس اخبار تخصصی صنعت آرد و غلات و مواد نشاسته ای، برنج و ماکارونی

عرضه برنج خارجی بالاتر از نرخ مصوب در سایه سودجویی واردکنندگان
حسنی گفت: با توجه به فراوانی کالا در انبار‌ها و کاهش تقاضا، رکود بر بازار اقلام اساسی حاکم است.
مصرف برنج ایرانی بیشتر است یا برنج خارجی؟
طبق اعلام مرکز آمار، سال گذشته دو میلیون و ۶۳۰ هزار تن برنج مصرف شده که تقریبا نیمی از آن برنج ایرانی و نیم دیگر برنج خارجی بوده است.
مرکز آمار: پارسال دو میلیون تن برنج صادر شد
مرکز آمار اعلام کرد: سال گذشته یک میلیون و ۹۶۰ هزار تن برنج در کشور تولید شد که از این میزان یک هزار و ۹۶۱ تن صادر شده است.
برنج‌های وارداتی در انبار‌ها، امروز عرضه می‌شود
قبادی گفت: عرضه برنج در راستای کمک به تولید داخل متوقف شده بود و اکنون پس از پایان فصل برداشت، از روز گذشته عرضه دوباره در کشور آغاز شده است.
دلالان در بازار برنج خوزستان جولان می دهند
نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: هم اکنون به علت تعلل در ساماندهی بازار برنج استان، دلالان در این بازار جولان می دهند و قصد دارند قیمت فروش آن برای کشاورز را کاهش دهند.
ممنوعیت واردات، بر گرانی برنج خارجی دامن زد/ترخیص ۲۰۰ هزار تن برنج مانده در بنادر
کشاورز گفت:در پنج ماه اخیر به سبب دوره ممنوعیت و تخصیص نیافتن ارز، وارداتی به کشور نداشتیم.
نرخ خرید تضمینی گندم به دستور رئیسی بررسی می شود
نایب رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران، گفت: به دستور رئیس قوه قضائیه آنالیز قیمت تولید گندم برای بررسی نرخ دقیق خرید تضمینی به سازمان بازرسی کل کشور ارسال شد.
توزیع نیم میلیون تن آرد روستایی در ۶ ماه ابتدای امسال
شیرزاد گفت: در ۶ ماهه نخست امسال نیم میلیون تن آرد روستایی توسط شبکه تعاونی‌های روستایی کشور توزیع شد.
کاهش ۲۰ درصدی سطح زیر کشت گندم
هاشمی گفت: با توجه به نارضایتی کشاورزان از نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومانی، سطح زیر کشت ۲۰ درصد کاهش یافته است.
کشف بیش از ۷ تن برنج قاچاق در کرمانشاه
حیدری از کشف بیش از ۷ تن برنج پاکستانی قاچاق از داخل محموله کربنات کلسیم توسط ماموران گمرک خبر داد.
احتمال تغییر نرخ خرید تضمینی گندم قوت گرفت
رئیس بنیاد ملی گندمکاران از احتمال تغییر نرخ خرید تضمینی گندم در آینده ای بسیار نزدیک خبر داد و گفت:دولت می تواند کسری موجود در حوزه ذخایر استراتژیک را طی دو هفته از منابع داخلی تامین کند.
خوشه‌های برنجی که در مازندران به بار ننشست
شالیکاران مازندرانی که هشدارهای خطر دیرهنگام کشت دوباره و مواجه شدن با سرمای پائیزی را نادیده گرفته‌اند، این روزها سخت در به بار ننشستن خوشه‌های شالی و کاهش شدید عملکرد حسرت می خورند.
قیمت انواع محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی/ قیمت گندم یک دلار افزایش یافت
امروز در بازارهای جهانی قیمت گندم یک دلار افزایش یافت و قیمت ذرت،‌دانه‌های روغنی و دام زنده رشد قابل توجهی داشتند.
قیمت برنج کاهش می‌یابد
به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران، با وارد شدن ۱۰۰ هزار تن برنج که به دلیل عدم تخصیص ارز در گمرک مانده‌ بود، قیمت برنج وارداتی (هندی و پاکستانی) در مراکز عرضه سطح شهر کاهش می‌یابد.
ترخیص و توزیع برنج‌های وارداتی تا دو هفته دیگر /قیمت کاهش می‌یابد
دبیر انجمن واردکنندگان برنج دلیل افزایش قیمت برنج پاکستانی را عدم واردات در ۵ ماه گذشته عنوان کرد و گفت: قائم مقام وزیر صمت دستور تخصیص ارز برای برنج های مانده در گمرک را صادر کرده است.
نیمی از نانوایان متخلف نرخنامه را نصب کردند
بررسی‌ میدانی مجدد از ۲۱ نانوایی سطح شهر نشان می‌دهد که نیمی از نانوایان متخلف در بررسی هفته گذشته؛ این بار نسبت به درج نرخنامه اقدام کرده‌اند.
اما و اگر‌های ممنوعیت کشت برنج در فلات مرکزی / افزایش قیمت زمینه ساز کشت برنج در مناطق کم آب شد!
پاسخ مسئولان ذی ربط به جزئیات ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمالی و کشت این محصول آب بر.
ارزش کل تولید زنجیره گندم، آرد و نان کشور ۶۰۰ هزار میلیارد ریال است
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: ارزش کل تولید زنجیره گندم، آرد و نان در کشور ۶۰۰ هزار میلیارد ریال است که از این میزان ۴۴۰ هزار میلیارد ریال سهم مردم است و ۱۶۰ هزار میلیارد ریال یارانه‌ای است که دولت پرداخت می‌کند.
صادرات شلتوک برنج در محاصره اما و اگرهای مسوولان خوزستانی
هفته گذشته مجوز صادرات شلتوک برنج خوزستان از مرزهای این استان صادر شد؛ با این وجود اما و اگرهایی برای اجرایی شدن آن وجود دارد که شفاف نبودن نحوه صادرات این محصول کشاورزی استان برای نخستین بار، دلیل سرگردانی تجار و مسولان محلی در این رابطه است.
کمبودی در عرضه گوشت نداریم/حداکثر قیمت هر کیلو دام زنده ۴۰ هزار تومان
پوریان گفت:با توجه به شرایط مساعد عرضه و تولید دام پاییز انتظار می‌رود که قیمت گوشت به نرخ منطقی خود در بازار برسد.
تلاش واردات چی‌ها به ثمر می‌نشیند؟ /واردات گندم به معنای حمایت از کشاورزان خارجی است
بسیاری از واردکنندگان طی سال های اخیر به بهانه های مختلف تلاش کردند تا دولت را ترغیب به واردات این محصول کنندکه اظهارات اخیر وزیر جهاد کشاورزی اثبات کرد که تلاش واردات چی ها به ثمر بنشیند.
قیمت انواع برنج در بازار؛ ایرانی از کیلویی ۷ تا ۳۴ هزار تومان
درحالی برنج های عطری به قیمت های ۲۲ تا ۳۴ هزار تومان در تهران به فروش می رسد که که برنج‌های پرمحصول ارزان قیمت تر ایرانی و وارداتی را می‌توان به نرخ‌های ۷ تا ۱۸ هزار تومان خریداری کرد.
کاهش 18 درصدی خرید گندم+ جدول
میزان خرید داخلی گندم شرکت بازرگانی دولتی ایران در 5 ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 18 درصد کاهش یافته است.
تمرد نانوایی‌های آزادپز از نصب نرخنامه
بررسی‌های صورت گرفته از ۲۱ نانوایی نشان می‌دهد که ۱۱ مورد از نانوایی‌ها، نرخنامه‌ای که مکلف به نصب آن در نانوایی هستند را نصب نکرده‌اند.
مجوز عجیب ۲ وزارتخانه برای آزادسازی صادرات برنج خوزستان/ مگر کشت برنج غیر از شمال ممنوع نبود؟
درحالی که کشت برنج تنها در استان های شمالی کشور مجاز و در سایر استانها ممنوع است، صنعت، معدن و تجارت بنا به درخواست وزارت جهاد کشاورزی، مجوز صادارات شلتوک برنج خوزستان را صادر کرد.
اولویت با "نان ساده" است
معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: براساس ابلاغیه صورت گرفته، اولویت پخت و عرضه با نان ساده بوده و پخت نان با افزودنی‌ها و یا وزن متفاوت، فقط با تقاضای مشتری انجام خواهد شد.
معرفی ۹۴۰ واحد نانوایی متخلف به تعزیرات حکومتی
صادقی گفت: ۹۴۰ واحد نانوایی متخلف با بیش از ۲ میلیارد و ۳۶۲ میلیون ریال تخلف روی وزن و قیمت نان شناسایی و به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.
صادرات شلتوک خوزستان آزاد شد
با پیگیری‌های صورت گرفته در نهایت وزارت جهاد کشاورزی با صادرات محصول شلتوک کشاورزان استان خوزستان موافقت کرد.
۵۰ درصد اراضی دیم، زیر کشت گندم رفت/ کاهش قیمت گندم نسبت به جو برای اولین بار در تاریخ
ایمانی گفت: بنابر آخرین آمار تاکنون بیش از ۵۰ درصد اراضی دیم معادل بیش از ۲ میلیون هکتار و ۳۰ درصد اراضی آبی نزدیک ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار به زیر کشت گندم رفته است.
تشدید برخورد با نانوایان متخلف از امروز
معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید بر اینکه تمام واحدهای نانوایی مکلف به نصب نرخنامه متحدالشکل تهیه شده توسط اتحادیه نانوایان، در معرض دید عموم هستند، اعلام کرد: از امروز (یکشنبه) هرگونه عدول از وزن چانه، قیمت‌های مصوب و عدم نصب نرخنامه، تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد قانونی صورت گرفته و ضمن قطع سهمیه آرد واحدهای متخلف، پرونده تخلف گران‌فروشی برای اعمال قانون به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد.
توزیع ۵۹۰ هزار تن بذور اصلاح شده گندم و جو در بین کشاورزان
عنایتی گفت: هم اکنون حدود ۵۹۰ هزارتن بذور اصلاح شده شامل ۵۴۰ هزار تن گندم و ۵۰ هزارتن جو در اختیار کشاورزان سراسر کشور قرار داده می‌شود.
شمشیردولبه واردات گندم/منابع ارزی صرف حمایت ازکشاورزخارجی می‌شود؟
در حالی که دولت تصمیم دارد کسری گندم را از طریق واردات تامین کند و واردات گندم حدود ٢٩٠٠ تومان در هر کیلو تمام می شود، کشاورزان داخلی حاضر هستند گندم خود را ٢٥٠٠ تومان به دولت بفروشند.
همه نانوایی‌ها بازرسی می‌شوند
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران با بیان اینکه عمده تخلف نانوایان در زمینه کم‌فروشی و گران‌فروشی بوده، اعلام کرد که همه نانوایی‌های استان تهران بازرسی خواهند شد.
نصب نرخنامه در نانوایی‌ها الزامی شد + قیمت
نوده فراهانی گفت: نرخ نامه نان ها به رنگ آبی و زرد است و نانوایی‌ها ملزم هستند که آن را در معرض دید عموم مردم قرار دهند.
نانوایی‌ها تا 11 آبان نرخ‌نامه‌های جدید را نصب کنند/ با متخلفان برخورد می‌شود
رئیس سازمان صنعت و معدن استان تهران گفت: به نانوایی‌های پایتخت فرصت داده شده تا پایان روز شنبه نرخ‌های جدید آبی و زرد را در نانوایی‌های خود نصب کنند و در صورت عدم نصب این نرخ‌نامه‌ها با آنها برخورد و جریمه می‌شوند.
امید گندمکاران به توقف بی‌تدبیری در اجرای قانون خرید تضمینی
بی تدبیری در اجرای قانون خرید تضمینی که منجر به برنامه ریزی برای واردات و نگرانی بابت از دست رفتن خودکفایی گندم شده، موجب ورود قوه قضاییه به موضوع شد.
واردات گندم یا افزایش نرخ تضمینی؟ / کاهش ۲۰ درصدی سطح زیر کشت گندم در راه است
هاشمی گفت: با توجه به تصمیم دولت برای واردات ۱ و نیم تا ۲ میلیون تن گندم به نظور ذخایر استراتژیک به سازمان بازرسی کل کشور پیشنهاد داده‌ایم که به جای واردات اقدام به خرید تضمینی گندم با نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومان از کشاورزان کنند.
۲۰۰ هزار تن برنج پشت درهای ورودی کشور/ سودجویان برنج‌های خارجی را به کندی به بازار تزریق می‌کنند
دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: واردکنندگان برنج را با نرخ مصوب به بازار عرضه می‌کنند، گران فروشی توسط برخی از افراد سودجو با سوء استفاده از شرایط به وجود آمده اتفاق می‌افتد.
کشاورزان ۳۰ درصد گندم خود را به دولت تحویل ندادند
رئیس انجمن غلات ایران گفت: دولت گندم را به قیمت تمام شده نمی خرد و این سبب شده ۲۰ تا ۳۰ درصد کشاورزان گندمشان را تحویل ندهند و در انبار نگهدارند.
نصب نرخ‌نامه «آبی و زرد» در نانوایی‌ها از شنبه الزامی شد
رئیس اتاق اصناف تهران با اعلام خبر آغاز بازرسی‌های ویژه مخصوص نانوایی‌ها از یکشنبه، بر الزامی بودن نصب نرخ‌نامه ۲ رنگ آبی و زرد در نانوایی‌های پایتخت تاکید کرد و گفت: با هرگونه تخطی از این نرخ‌نامه به شدت برخورد خواهد شد.
تدارک برای واردات ۳ میلیون تن گندم!
ایمانی گفت: با توجه به آنکه امسال کشاورزان بخشی از گندم تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل ندادند، از این رو دولت برای تامین نیاز کشور در تدارک واردات ۳ میلیون تن گندم است.
دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در هاله ای از ابهام/دور زدن قانون خرید تضمینی۲۵ قلم محصول کشاورزی
در شرایط کنونی تحریم و جنگ اقتصادی، تصمیمات نادرست دولت و تخلفات مکرر در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی منجر به از دست رفتن خود کفایی مهم ترین محصولات استراتژیک شد.
کاهش شدید قیمت گندم در بازارهای جهانی
امروز در بازارهای جهانی قیمت انواع غلات کاهش داشت و گندم رکورد کاهش 5.5 دلار در هر بوشل را ثبت کرد.
واردات؛ دومین اشتباه استراتژیک دولت در حوزه گندم
درحالی که دولت اعلام کرده کسری نیاز گندم از راه واردات تامین می شود تولیدکنندگان معتقدند به اندازه کافی گندم در داخل کشور وجود دارد و دولت با اتخاذ تدابیری می تواند آن را از کشاورزان بخرد.
افزایش هزینه‌های تولید؛ عامل افزایش قیمت برنج
دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج، عامل افزایش قیمت برنج در استان‌های برنج‌خیز را افزایش هزینه‌های تولید و در شهرهای بزرگ عدم نظارت سازمان‌های نظارتی در این شهرها دانست.
سال دیگر دولت باید غم تامین نان مردم را داشته باشد/ احتمالا عدم تحویل گندم تکرار می‌شود
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: در سال‌زراعی جاری احتمال کاهش تولید گندم اندک است، اما عدم تحویل گندم به دولت تکرار خواهد شد، بر همین اساس به نظر می‌رسد دولت باید نگران تامین گندم و نان برای سال دیگر هم باشد.
روسیه سالانه یک میلیون تن گندم به لیبی صادر می‌کند
رییس هیات ارتباط تجاری روسیه با لیبی، لف دنگوف، می‌گوید: لیبی در اجلاس آفریقا و روسیه، در سوچی، قرارداد تفاهمی با روسیه امضا خواهد کرد، که طی آن سالانه ۱ میلیون تن گندم از روسیه وارد کند.
استاندار: افزایش کشت شالی از آثار مثبت سیل گلستان است
استاندار گلستان با اشاره به افزایش منابع آبی استان در نتیجه بارش‌های فراوان و سیل ابتدای سال گفت که کشت شالی در ۱۲۰ هزار هکتار اراضی استان یکی از آثار مثبت این سیلاب است.
۳۸ درصد برنامه کشت گندم سال جدید اجرا شد/ یک تا دو میلیون تن گندم باید وارد کنیم
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تاکنون ۲ میلیون و ۳۰۰هزار هکتار گندم در کشور کشت شده است گفت: این رقم حدود ۳۸ درصد از برنامه کشت گندم است.
زور تولیدکنندگان به واردات چی‌های گندم نرسید/ به بن بست کشاندن خودکفایی با سیاست نادرست
طی ۴ سال گذشته در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم که برخی بی تدبیری‌ها و اجرای نادرست در قانون خرید تضمینی منجر به شکست این دستاورد مهم شد.
آزمایش استاندارد گندم راهی برای پایان دادن به موضوع اختلاط گندم با شن و خاک
مرتضوی گفت: در شورای مقررات از طریق سازمان استاندارد و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های ذی ربط، اجرای آزمایش استاندارد گندم برای سال زراعی آینده ابلاغ شده است.
چشم کشاورزان مازندرانی به حاشیه سود بازار برنج تهران
تفاوت قیمت برنج مازندران در خرده فروشی‌های بازار پایتخت سبب شده است تا کشاورزان مازندران امسال با درنگ و حساب و کتاب کردن بیشتر محصولشان را به فروش بگذارند، وضعیتی که ضمن حفظ ثبات قیمتی در بازار ، به انباشت برنج در شالیکوبی‌ها انجامیده است.
تیر خلاص به خودکفایی گندم
دیروز وقتی محمود حجتی از تصمیم دولت برای واردات گندم گفت در حقیقت تیر خلاص را به خودکفایی گندم زد که امسال برای چهارمین بار می‌خواستیم جشن بگیریم.
قیمت گذاری گندم هیچ ارتباطی به نرخ نان ندارد
هاشمی گفت: اگرچه سخنگوی دولت اذعان می‌کند که مسئولان امر برای تعیین نرخ گندم به سبب اثر گذاری بر قیمت نان کل جامعه را در نظر می‌گیرد، اما این ۲ هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارد.
سناریوی وارداتچی‌هاکلیدخورد/ واردات گندم در سال رونق تولید
بی‌تدبیری و اجرای غلط قانون خرید تضمینی موجب شکست طرح خودکفایی گندم شده و دولت در شرایطی که باید صرفه‌جویی ارزی کند، در سال رونق تولید داخلی، برنامه واردات گندم را در دستور کار دارد.
ایران 3 میلیون تن گندم وارد می کند
پیامد نخست واردات گندم توسط بخش خصوصی توسعه صادرات آرد ایرانی است.
گندم‌ ذخیره شده با افزایش نرخ از انبارها خارج می شود
شاعری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی گفت:در صورتی که دولت با استفاده از روش افزایش قیمت بتواند گندم‌های موجود در انبارها را خریداری کند از واردات این محصول استراتژیک بی نیاز می‌شویم.
هشدار درباره نفوذ گندم‌های آلوده و مانده در انبارها به چرخه مصرف مردم
حدود ۳ میلیون تن گندم تولیدی در سال زراعی ۹۷-۹۸ از مسیر خرید تضمینی خارج شد. سرنوشت این گندم‌ها که با نام "گندم‌های سرگردان" معروف شده‌اند نامشخص است، برخی می‌گویند گندم‌ها سرگردان همچنان در انبار‌ کشاورزان یا دلالان هستند و برخی دیگر می‌گویند خوراک دام و طیور شده‌اند. در این میان کارشناسان معتقدند سرنوشت این گندم‌ها هر چه باشد نباید اجازه داد که سر از کارخانه‌های آرد درآرود و یا با گندم‌ها سال زراعی جدید اختلاط شوند چرا که بی‌شک آلوده هستند.
۱۲۰ رقم گندم در کشور ثبت شده است
معاون مجری طرح ملی گندم وزارت جهادکشاورزی گفت: تنوع زیادی به لحاظ ژنتیکی در مورد گندم ایجاد شده و ۱۲۰ رقم از این نوع محصول در کشور ثبت شده است.
هشدار جدی برای دولت/تقاضا برای بذر گندم کاهش یافت
کشاورز نمونه و مدیر فروش کشت و صنعت ملی دامپروری پارس گفت: تقاضا برای خرید بذر گندم آبی درمنطقه مغان نسبت به سال گذشته کاهش یافته و این می تواند هشدار جدی برای دولت و اصلاح قیمت قبل از فوت وقت باشد.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴