سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

خریداری۶۰هزارتن گندم ازکشاورزان/زیرساخت‌ عرضه دربورس فراهم نیست
رئیس انجمن صنفی کشاورزان گفت: تاکنون ۶۰ هزار تن گندم با قیمت کیلویی ۱۳۰۰ تومان به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.
شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
سرمازدگی فروردین‌ماه به باغات ۱۷ استان کشور خسارت وارد کرد
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سرمازدگی فروردین ماه به باغات ۱۷ استان کشور خسارت جدی وارد کرد.
شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
خطر شیوع بیماری لکه غربالی در باغات به دلیل بارندگی‌
مدیرکل دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت زا سازمان حفظ نباتات کشور به باغداران نسبت به شیوع و طغیان بیماری لکه غربالی با ادامه بارندگی‌ها در درختان میوه هسته دار هشدار داد.
شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
تولید برنج 10 درصد افزایش می‌یابد
علی‌زاده شایق، گفت: با توجه به وضعیت مساعد بارندگی در مازندران و گیلان پیش‌بینی می‌شود، میزان تولید با احتساب دوباره کشت و رتون 5 تا 10 درصد افزایش خواهد داشت.
پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
سرمازدگی به باغات 17 استان کشور خسارت زد
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سرمازدگی و بارش برف در روزهای اخیر گفت: سرمازدگی به باغات 17 استان کشور خسارت جدی وارد کرد.
پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
نارضایتی کشاورزان از اقدامات دولت/مجلس به نقض قانون رسیدگی کند
دولت بعد از ۷ ماه تاخیر اعلام کرد نرخ خرید تضمینی گندم افزایش نمی‌یابد؛ اما کارشناسان معتقدند مجلس باید نقض قوانین خرید تضمینی توسط دولت را با جدیت پیگیری کند.
پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
آقای حجتی خبر دارید کشاورزان چایکار با ۶ ماه تاخیر مطالبات دریافت کردند؟
نماینده مردم رودسر با انتقاد از عملکرد وزیر کشاورزی، گفت: آقای حجتی خبر دارید کشاورزان چایکار با شش ماه تاخیر مطالبات دریافت کردند؟
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
خسارت ۱۶۲ میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات شهرستان اهر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر از خسارت ۱۶۲ میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات این شهرستان خبر داد گفت: با این سرمازدگی ۱۵۰ هزار تن میوه از بین رفت.
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
حفاظت از محیط زیست اولویت جهاد کشاورزی است
معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: حفاظت از محیط زیست و افزایش بهره وری آب مهمترین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی است.
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶
طرح ارتقای سلامت محصولات کشاورزی در دستور کارقرار گرفت
مشاور وزیر و مدیرکل دفتر محیط زیست و غذای وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به محدودیت منابع پایه ای تولید در مدیریت کشاورزی، گفت: توسعه پایدار و حفظ سلامت جامعه از طریق نظارت بر محصولات مهمترین اقداماتی است که این وزارتخانه در دستور کار خود قرار داده است.
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
حجتی: تلفات ناشی از بیماری آنفلوانزای مرغی کاهش یافت
وزیر جهاد کشاورزی گفت: میزان تلفات ناشی از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به دلیل گرم شدن هوا در حال کاهش است و بتدریج به وضعیت مطلوب دست پیدا می کنیم.
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۵۹
توسعه سامانه های نوین آبیاری برای افزایش بهره وری آب
وزیرجهادکشاورزی گفت:طرح های توسعه سامانه های نوین آبیاری و آبخیزداری برای افزایش بهره وری آب اجرا می شود.
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۴۰
خسارات سرمازدگی در مزارع کلزا چشمگیر نیست
مهاجر، گفت: امسال میزان تولید دانه روغنی کلزا با وجود خسارات سرمازدگی بیش از ۳۵۰ هزار تن است.
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۳۳
شهریار برنج مازندران، روشن می شود؟
دانشمندان مازندران در پژوهشی تازه توانستند با بهره گیری از علم پرتو تاپی و با استفاده از فناوری هسته ای، رقمی از برنج تولید کنند که به بیماری شایع بلاست درمزارع شالیزاری مقاوم باشد.
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
بلاتکلیفی کشاورزان در خرید تضمینی محصولات کشاورزی / پولی برای افزایش خرید تضمینی گندم نیست!
در حالی که برداشت گندم در استان‌های گرمسیر آغاز شده و استان‌های معتدل و سردسیر نیز باید مراحل داشت را انجام دهند اما همچنان خبری از نرخ تضمینی نیست و به نظر می‌رسد شورای اقتصاد تصمیمی برای افزایش نرخ خرید تضمینی گندم ندارد.
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
پول گندمکاران از دو روز آینده پرداخت می شود
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی از آغاز پرداخت پول گندمکاران طی یک تادو روز آینده خبر داد و گفت: براساس تصویب شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم همچون سال گذشته با نرخ ١٣٠٠ تومان خریداری می شود.
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
اجرای سیاست جدید ارزی با اصرار رئیس‌جمهور / افزایش قیمتی نداریم
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که سیاست‌گذاری جدید ارزی دولت برای پرداخت مابه‌التفاوت و اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید، در راستای جلوگیری از نوسانات در بازار این محصولات اتخاذ شده است و جای هیچ نگرانی‌ای نیست.
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۴۶
برخی افراد در کشور ما نفوذ کردند و نمی‌خواهند ایران به جلو برود
وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: بعد از جنگ تحمیلی تنها ۴ وزیر مسوولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته اند و هر بلایی سر کشاورزی کشور آمده تقصیر این افراد است.
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۴۲
پروژه مرکز تحقیقات بین‌المللی مناطق خشک در زمین‌های کشاورزی ۱۰ استان اجراء می‌شود
قائم‌مقام معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی از اجرای پروژه «ایکاردا» (مرکز تحقیقات بین‌المللی مناطق خشک) در سطح اراضی کشاورزی ۱۰ استان کشور خبر داد.
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۳۸
افزایش قیمت نهاده ها ، زخمی تازه بر پیکر برنجکاری مازندران
در حالی که فریاد العطش زمین های کشاورزی مازندران به مرحله تنش آبی ، خشکسالی و حتی تغییر کشت از برنجکاری به دیگر محصولات کشاورزی رسید، افزایش حدود 100 درصدی نرخ برخی از نهاده های کشاورزی سبب نگرانی و گلایه شالیکاران شده است.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۰
منابع موجود کشور جوابگوی تامین غذای ۳۰۰ میلیون نفر است/افتتاح پروژه‌های دامی در جهت حمایت از تولید داخل
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: جمعیت کنونی کشور ۸۰ میلیون نفر است، در حالیکه با استفاده درست از منابع موجود، جوابگوی تامین غذای ۳۰۰ میلیون نفر هستیم.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۶
صرفه جویی ۴۲۰ هزار متر مکعبی آب و افزایش ۷۰ تنی عملکرد تولید با اصلاح و بازسازی ۴۱۹ هکتار گلخانه در کشور
با اصلاح، بازسازی و نوسازی ۴۱۹ هکتار از گلخانه های کشور در سال ۹۶ حدود ۱۱۲ درصد برنامه های معاونت امور باغبانی در این حوزه محقق شد.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
کشاورزی، افزایش مهاجرت و افزایش دما ،علل خشکسالی مازندران
مازندران استانی که شرایط اقلیمی و آب و هوایی آن ظرفیت خوب کشاورزی را برای ساکنانش از گدشته محیا و این منطقه را تبدیل به قطب تولید کشاورزی کشور کرده است. اما بروز بحران کم آبی و حتی خشکسالی خطر جدی است که این روزها متوجه مازندران و کشاورزی آن شده است.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
گردن یکی از ۴ وزیر کشاورزی بعد از انقلاب را بزنید
وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: بعد از پیروزی انقلاب تنها ۴ وزیر مسوولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته اند و هر بلایی سر کشاورزی کشور آمده تقصیر یکی از این افراد است که گردنش را بزنند یا حداقل بیاید از مردم عذرخواهی کند.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
جای خالی محصولات کشاورزی جنوب کرمان در بازار جهانی
جای خالی محصولات کشاورزی جنوب کرمان در بازارهای پُرفایده، خارجی در زمان کنونی محسوس بوده و بیشتر کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی معتقدند که حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی، بهترین راه ورود تولیدات این دیار به بازارهای جهانی است.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان برای آخرین روزهای فروردین
ایجاد سایبان برای کندوهای زنبور عسل جهت حفاظت در مقابل باران، خودداری از چرای دام در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها به دلیل احتمال بارش باران و مبارزه با علف‌های هرز مزارع گندم از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی فروردین‌ماه است که از سوی اداره هواشناسی کشاورزی صادر شده است.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
برداشت کلزا هم رسید/ قیمت و پولی در کار نیست
معاون شرکت بازرگانی دولتی اعلام کرد که گندم و کلزا خریداری شده اما همچنان منتظر ابلاغ نرخ‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال زراعی جاری هستیم تا بتوانیم از حالت خرید علی الحساب خارج شویم و بهای محصول کشاورزان را پرداخت کنیم.
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶