مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار صنعت غذا

قیمت زعفران ۲ میلیون تومان کاهش یافت/کاهش صادرات در فروردین ماه
عضو شورای ملی زعفران با اشاره به کاهش دو میلیون تومانی قیمت این محصول در بازار گفت: صادرات طلای سرخ در فروردین ماه نسبت به ماه های قبل با کاهش مواجه بوده است.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
چند نکته برای رونق صنعت غذا
غذا به‌عنوان اساسی‌ترین کالای مصرفی میان مردم مطرح است. از این رو، اهمیت صنعت غذا در هر اقتصادی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در بسیاری از کشورهای پیشرفته صنعت غذا به‌عنوان یکی از اشتغال‌زاترین و ارزآورترین صنایع تولیدی به شمار می‌رود؛ از این رو رونق در صادرات این کالا در ایران نیز می‌تواند وابستگی اقتصاد را به نفت تا حد زیادی کاهش دهد.کاهش وابستگی اقتصاد به صادرات نفت و رونق صادرات محصولات غذایی، ملزومات بسیاری دارد که باید به آن توجه شود.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
وضعیت تدابیر قضائی برای مقابله با جرایم غذایی
برخورداری از مواد غذایی و نوشیدنی‌های سالم، از اولیه‌ترین حقوق هر شهروند در هر جامعه‌ای به‌حساب می‌آید و هرگونه تخلف در این حوزه، بایستی با جدیت تمام پیگیری شود. اما آیا قانون و مقررات مربوط به این موضوع در کشور ما کافی و جوابگو هستند؟!
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
خودکفایی ۹۰ درصدی ایران در تولید گوشت قرمز
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل کشور تولید شده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌ شده تا ۱۰ سال آینده این ۱۰ درصد نیز در داخل کشور تولید خواهد شد و تمام وابستگی کشور به گوشت از بین خواهد رفت.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
خروج کره، حبوبات و چای از لیست ارز دولتی
محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین و توزیع تنظیم بازار وزارت صمت، تاریخ اخذ مابه‌التفاوت ریالی واردات «کره، حبوبات، چای و کاغذ» را از گروه یک به گروه ۲ اعلام کرد و گفت ترخیص این کالاها پس از ماه رمضان با پرداخت مابه‌التفاوت ریالی امکان‌پذیر است.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۵۴
اصول استانداردسازی محصولات صنعتی
براساس ارزیابی‌ها صنعت روغن‌ نباتی در زمره صنایعی به‌ شمار می‌رود که هم با تکنولوژی روز کار می‌کند و هم می‌تواند با تکنولوژی‌های قدیم محصولات خود را تولید کند. اما این دو روش تولید، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. بدون شک تولیدی همراه با استفاده از تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات روز، محصولی با کیفیت‌تر به بازار عرضه می‌کند. این موضوع به دنبال خود رضایت مصرف‌کننده از روغن را چه به لحاظ پخت و پز، عطر،رنگ، طعم و مزه به دنبال خواهد داشت.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۵۱
سه چالش صنعت روغن نباتی
کالایی اساسی و استراتژیک در صنعت غذاست و به‌عنوان ماده اولیه در بسیاری از صنایع به کار گرفته می‌شود. این محصول مادر، نیاز امروز تمام جامعه و اقشار با سطح درآمد متفاوت است و جایگاه مناسبی در اقتصاد کشور دارد. مطابق با ارزیابی‌ها روغن نباتی توانسته یکی از کرسی‌های ۱۰صنعت تاثیرگذار بر اقتصاد کشور را از آن خود کند. اما شروع تحریم‌ها و صدور سیاست‌های ارزی و تجاری از فروردین ماه ۹۷ این روزها صنعت روغن نباتی را با سه چالش اساسی و شاخص روبه‌رو کرده است.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۴۲
زیان ۳ هزار تومانی مرغ‌داران در فروش هر کیلو تخم مرغ/ بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد
نبی پور گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغ‌داری ۴ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۴ هزار و ۶۰۰ تومان است که این به معنای زیان ۳ هزار تومانی مرغ‌داران در فروش هر کیلو تخم مرغ است.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۳۸
تولید و تجارت غذا در قاب آماری
انتشار تصویر تولید و تجارت «گروه صنایع غذایی» در سال ۹۷ از نزولی شدن روند صدور پروانه بهره‌برداری در مقابل صعودی شدن جوازهای تاسیس صادره برای این گروه حکایت دارد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در سال ۹۷ «گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها» هرچند توانست به لحاظ تعداد و ارزش در جوازهای تاسیس صادره رشد را تجربه کند، اما در مقابل روند صدور پروانه بهره‌برداری به لحاظ تعداد در این سال افت داشته است.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۳۴
قیمت پیشنهادی دامداران پذیرفته نشد/ قیمت مصوب هر کیلو شیر خام ۲ هزار و ۳۹۰ تومان
سلطانی گفت: ستاد تنظیم بازار به سبب کاهش قدرت خرید خانوار با افزایش نرخ ۲ هزار و ۵۷۰ تومانی برای هر کیلوشیر خام موافقت نکرد.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۰۲
گلایه مرغداران از دولت؛ به مرغ ها بگوییم فعلا نخورید تا خوراک دولتی برسد؟
دبیر کانون مرغداران کشور گفت: درحالی که قیمت مرغ زنده ۲ هزار و ۵۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده به فروش می رسد شرکت پشتیبانی امور دام نیز اقدام به توزیع مرغ منجمد (تنظیم بازاری) کرده است.
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۷:۴۸
در سال "رونق تولید" ضدیت با تولیدکنندگان همچنان پابرجاست/علیه مدیران بی‌توجه به مصوبات رونق تولید اعلام جرم شود
دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی کشاورزی ایران با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به سران سه قوه از بی توجهی دستگاه های ذی‌‍ربط به الزامات سال رونق‌تولید و وضعیت تولیدکنندگان در کشور انتقادکرد و خواهان اعلام جرم از سوی دستگاه قضایی علیه مدیران بی‌توجه به مسائل تولید شد.
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
هرمزگان کانون ورود ملخ های مهاجم است/لزوم ورود سپاه و ارتش
نماینده مردم حوزه انتخابیه بندرعباس گفت: هرمزگان کانون ورود ملخ های مهاجم است و دولت باید با جدیت در این امر ورود کند.
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
دولت موضوع مبارزه و خطر نابود کننده هجوم ملخ ها را جدی نگرفته است
نماینده مردم هرمزگان در مجلس گفت: دولت هنوز به باور و اهمیت خطر نابود کننده هجوم ملخ های صحرایی نرسیده است.
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
رونمایی از اپلیکیشن اعلام روزانه قیمت‌ها
وزیر صمت با اشاره به موضوع افزایش قیمت‌ها گفت: باید بپذیریم افزایش قیمت‌های صورت گفته در کشور به دلایل متعددی بوده که گاهی از دست ما نیز خارج بوده است. به طور مثال در بحث افزایش قیمت ماکارونی، ما شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی بودیم که در نهایت ۶۸ درصد افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت پذیرفته شد.
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
فقط ۸ درصد عشایر کد شناسه ندارند
وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: کد شناسه مناطق عشایری در کشور به ۲۳۲۰ نقطه رسیده است.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
دولت از ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در کشور حمایت می کند
مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی هیچ گونه محدودیتی در کشور وجود ندارد و دولت از متقاضیان به سرمایه گذاری در این حوزه به جد هم حمایت می کند.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳
سالانه ۱۵۰۰ میلیارد ریال درآمد مالیاتی صرف حوزه عمران عشایر می شود
رئیس سازمان عشایر گفت: سالانه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده، صرف عمران و توسعه امور عشایر کشور می شود.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
قیمت شیر خام و محصولات لبنی افزایش یافت
بر اساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت شیرخام و انواع محصولات پرمصرف لبنی تا ۲۱ درصد افزایش یافت.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
تولید ژلاتین حلال باید جدی گرفته شود
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: با توجه به نیاز کشور و جوامع مسلمان به ژلاتین حلال به عنوان یک منبع برای تولید فراورده های مختلف غذایی باید تولید این محصول جدی گرفته شود.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
عرضه ماءالشعیر معروف بدون درج تاریخ انقضا و قیمت
یک شرکت معروف تولیدکننده ماءالشعیر، محصولاتش را بدون درج تاریخ تولید، انقضاء و قیمت در کشور عرضه می‌کند.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۳۱
تولید 3 گونه بچه ماهی پُرمصرف در کشور برای مقابله با تحریم‌ احتمالی
رئیس موسسه علوم تحقیقات شیلات کشور گفت: با توجه به شرایط خاص کشور، تحریم‌‌های ظالمانه آمریکا و نیاز به واردات بچه‌ ماهی قزل‌آلا ، سی‌باس و تیلاپیا، قراردادی با دانشگاه واخنینگن هلند منعقد شده است تا این محصولات در کشورمان تولید شود.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۱۳
استفاده از کالای غیراستاندارد زیبنده ما نیست
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: زیبنده جمهوری اسلامی نیست که مردم آن از کالای غیراستاندارد استفاده کنند.
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۱۰
پلاک کوبی دام زنده مبنای ساماندهی و کنترل ها توسط نیروی انتظامی و سازمان تعزیرات
پلاک کوبی و هویت دار کردن دام زنده گام نخست و مبنای ساماندهی ها و کنترل ها توسط نیروی انتظامی، سازمان تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۳
ممنوعیت خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک در کشور
هرگونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده سبک و سنگین فاقد پلاک در کشور از زمان تعیین شده ممنوع و قاچاق محسوب می شود.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
ستاد تنظیم بازار تصمیمی درباره نرخ لبنیات نگرفت
عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه نرخ جدید شیرخام هنوز به ما ابلاغ نشده است، گفت: تصمیمی درباره قیمت لبنیات اتخاذ نشده است.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
تولیدکنندگان محصولات دامی، مسئول کیفیت نهایی هستند
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: این سازمان برای رفع موانع تولید خود را مسئول می داند اما در مقابل بدون تعارف به کیفیت محصولات نظارت می کند، مو را از ماست بیرون می کشد و تولیدکنندگان را مسئول کیفیت محصول نهایی می داند.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
ترکیب کمیسیون‌های اتاق بازرگانی تهران نهایی شد + جدول
با برگزاری آخرین دور از رای‌گیری برای تعیین تکلیف کمیسیون‌های اتاق بازرگانی تهران سرنوشت این کمیسیون‌ها برای دو سال آینده مشخص شد.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
تبدیل کرم ابریشم به نخ سه برابر ارزش افزوده ایجاد می کند
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: با توجه به افزایش قیمت خرید در صورت فروش کرم ابریشم به صورت خام (پیله تر) سه میلیارد ریال عاید پرورش‌دهندگان این محصول در استان می‌شود که با فرآوری محصول تبدیل به نخ ابریشم، قابلیت افزایش ۳ تا ۴ برابری این رقم و ایجاد شغل‌های جدید نیز وجود دارد.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
عوارض صادراتی خرما لغو شد
دبیر میز ملی خرما گفت: عوارض وضع شده بر صادرات این محصول پس از گذشت ۱۴ روز و با پیگیری های صورت گرفته در این میز از سوی ستاد تنظیم بازار لغو شد.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹
فرصت جنگ اقتصادی برای قطع وابستگی ۷۰ ساله در حوزه دام و طیور
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با وجود اینکه ۷۰ سال است که در حوزه دام و طیور صنعتی شده‌ایم اما همیشه در حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دچار وابستگی هستیم که در شرایط جنگ اقتصادی فعلی بهترین زمان برای خروج از این وابستگی‌هاست.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
عقب‌گرد تجارت محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در فروردین 98
مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران از کاهش قابل‌توجه ارزش صادرات بخش کشاورزی و صنایع غذایی در فرودین امسال خبر داد. گزارش این مرکز نشان می‌دهد در نخستین ماه از سال 1398 بالغ‌بر 517 هزار تن محصولات این بخش به ارزش 355 میلیون دلار صادرات شده که ازنظر ارزش 18.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
ریزش محصول در قطب تولید خرمای مضافتی/ برای جلوگیری از گرانی، دولت از حالا به فکر ذخیره سال آینده باشد/ ظرفیت صادرات 1 میلیارد دلاری خرما در صورت ثبات در تصمیمات
عضو هیات مدیره انجمن ملی خرمای ایران گفت: علی‌رغم بارش‌های مناسب در سالجاری به دلیل شوک گرما شاهد ریزش خرما در قطب تولید خرمای مضافتی هستم به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از گرانی، دولت از همین حالا به فکر ذخیره خرمای ماه رمضان سال آینده باشد.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
سازمان صمت آماده ارائه شکر به تمام تعاونی‌ها است
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: شکر در انبار‌های کشور به میزان کافی ذخیره شده و تعاونی‌ها با دریافت حواله به میزان نیاز می‌توانند از سازمان صمت تهران شکر دریافت کنند.
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۲۳
روغن نباتی تا 10 درصد گران شد
نرخ جدید انواع روغن نباتی با ۹ تا ۱۰درصد افزایش بر اساس مصوبه اخیر کارگروه تنظیم بازار به کارخانه‌های روغن نباتی ابلاغ شد.
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
126 مزرعه تولید ماهیان خاویاری در کشور فعال است
مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات گفت: به منظور افزایش تولید، حفظ و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری، اکنون ۱۲۶ مزرعه دارای پروانه در ۲۰ استان کشور در این زمینه فعالیت دارند تا به اهداف افق تولید تعیین شده در سال ۱۴۰۴ دست پیدا کنیم.
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
رئیس امور عشایری شاهرود: سیل ۳۰ میلیارد ریال به عشایر خسارت زد
رئیس اداره امورعشایری شاهرود گفت: بارندگی های سیل آسای اواخر سال گذشته و هفته پیش به عشایر برون کوچ و بومی این شهرستان ۳۰ میلیارد ریال خسارت زد .
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
هیات مدیره انجمن توزیع کنندگان نهاده‌های دام وطیور انتخاب شدند
انتخابات هیات مدیره «انجمن صنفی توزیع کنندگان عمده نهاده های دام، طیور و آبزیان» دیروز در سازمان مرکزی تعاون روستایی برگزار شد.
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
جلسه ویژه در وزارت صنعت برای ساخت مجدد کارخانه کاله در عراق
دبیر کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید از برگزاری نشستی با حضور مسئولان ایرانی و عراقی برای راه اندازی مجدد کارخانه کاله در عراق خبر داد.
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
ذوالقدر: کشتی‌های چینی از راه‌های دیگر وارد می‌شوند
نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر کشاورزی گفت: کشتی‌های چینی نسل ماهی‌ها را در استان ما با خطر روبرو می‌کنند.
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲