مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار صنعت غذا

عرضه کم باشد بازار غیررسمی رونق می یابد/فروش نهاده های دولتی در بازار غیررسمی
رییس انجمن صنایع خوراک دام وطیور و آبزیان با اشاره به اینکه وقتی واردات و تولید داخلی کنجاله سویا کاهش یابد دیگر کنجاله سویا با قیمت ۲۷۰۰تومان به دست تولیدکننده نمی رسد، گفت:برخی از تولیدکنندگان علی رغم داشتن مجوز تولید و به دلیل اختلاف بسیار زیاد قیمت دولتی و بازار غیررسمی انگیزه ای برای تولید واقعی ندارند و نهاده دولتی را در بخش تولید استفاده نکرده و سهمیه تخصیصی نهاده دولتی را در بازار غیررسمی میفروشند.
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
مرغداران فارس در انتظار تصمیم ملی برای حل مشکل نهاده‌ها
کمبود عرضه نهاده‌های دولتی به مرغداری‌های فارس و گران بودن و کمیاب بودن این نهاده‌ها در بازار آزاد به یک مشکل اساسی پیش‌روی واحدهای مرغداری استان تبدیل شده که حل این مشکل نیازمند تصمیم‌گیری در سطح ملی است.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
راستی: چرا واردات نهاده های دامی کشور به مافیا واگذار شده است؟
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واردات نهاده های دامی گفت که چرا واردات نهاده های دامی کشور تنها به چند نفر مافیا واگذار شده است؟
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
مرغداران تخلف نمی‌کنند / همه فرایندها در سامانه ثبت می‌شود
نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: امکان اینکه مرغداران بتوانند نهاده دریافت کنند و سپس با معدوم کردن جوجه‌ها، این نهاده ها را در بازار آزاد بفروشند عملا وجود ندارد .
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
تولید کره ایرانی کفاف بازار را می‌دهد
بنی طبا گفت: ذخایر کره وارداتی تا پایان شهریور به اتمام می‌رسد، اما تولید داخلی کره به قدری گسترش یافته که کفاف نیاز بازار‌های داخل را می‌دهد.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
عمده‌ترین اقلام غذایی در شهرها و روستاها کدامند؟
نتایج یک مطالعه نشان داد که الگوی تقاضای مواد غذایی در مناطق شهری و روستایی متفاوت است. همچنین مشخص شد سطح تحصیلات سرپرست خانوار، اندازه خانوار، سن، جنسیت و محل سکونت تاثیر زیادی بر تقاضای گروه‌های مختلف موادغذایی دارد.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
سبز زعفرانی در معاملات آتی
سررسیدهای آتی محصول زعفران روز گذشته را درحالی در صف خرید سپری کردند که اخبار خوشایندی مبنی بر دورنمای رشد نرخ‌ها در این بازار دیده نشد. به گونه‌ای که کارشناسان بازار به دلایل قدرتمندی که بتواند خوشامدگوی رونق در این بازار باشد، اشاره چندانی نکردند. آن هم در شرایطی که به شروع فصل برداشت زعفران نزدیک می‌شویم و طبق تجربه هرساله هرچه به فصل زعفران نزدیک می‌شویم التهاب قیمتی به شکل مرسوم در این بازار نمایان می‌شود.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۲۵
۶۵ مقصد صادراتی در لیست «شیرین عسل»
گروه شیرین عسل برای رسیدن به شعارش که «از دانه تا خانه» است همه زنجیره تولید را از ماده اولیه تا فروشگاه مدنظر قرار داده و اولین مجموعه رسمی فروشگاه‌های زنجیره‌ای را با عنوان همسایه آریا ایجاد کرده است که بتواند پاسخگوی نیاز مصرف‌کنندگان در عرصه خرده‌فروشی نیز باشد و محصول را با کیفیت عالی و قیمت پایین عرضه کند.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۲۲
موانع تولید در صنعت نان
رئیس هیات‌مدیره «نان سحر» تشریح کرد : اصلی‌ترین چالش حال حاضر این صنعت، تبعیض در اعطای یارانه، نوسان کیفی و قیمتی در مواد اولیه اصلی مصرفی مانند آرد، شکر، روغن می باشد.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۹
هشدار درباره کاهش جوجه‌ریزی
رئیس هیات‌مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: قیمت مرغ و تخم‌مرغ در مسیر واقعی‌سازی قرار گرفته اما ستاد تنظیم بازار بدون اطلاع از هزینه تولید مرغ با دخالت و قیمت‌گذاری غیردقیق، مشکلات فراوانی برای این بخش به وجود آورده است.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۴
افزایش کشتار به‌خاطر گرسنگی دام‌ها
کمبود نهاده‌های دام و طیور باعث افزایش قیمت این کالاهای اساسی شده و درحالی‌که تولیدکنندگان و واردکنندگان برای گردش اقتصاد امنیت غذایی کشور تلاش می‌کنند واسطه‌ها و امتیازهایشان چوب لای چرخ تولید کشور گذاشته و تولیدکنندگان با ضرر به کارشان ادامه می‌دهند. از یکسو دست مصرف‌کننده از گوشت به‌عنوان کالای اساسی دورتر می‌شود و از سوی دیگر دامدار تمایلی به ادامه تولید و ضرر ندارد. از این‌رو تولیدکنندگان دام‌هایشان را زودتر راهی کشتارگاه می‌کنند تا هزینه‌های صنعتشان کاهش یابد.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۲
تولید میگو در روستاها، اشتغال را افزایش می‌دهد/ اگروتوریسم در دستور کار است
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: برای تولید مولد میگو یا تخم چشم زده ماهی هم می‌توانیم در روستاهایی که حساسیت وجود ندارد، در استخرهای کوچک تولید مولد داشته باشیم که این کار به اشتغال و اقتصاد خانواده کمک خواهد کرد.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۱
6 دلیل آشفتگی بازار نهاده/ وزارت جهاد کشاورزی درباره نهاده‌های وارداتی شفاف عمل نمی‌کند
کنجاله به 5 برابر قیمت مصوب در بازارهای سیاه به فروش می‌رود، قیمت ذرت به کیلویی 5 هزار تومان رسیده ومرغداران هم می گویند پیدا کردن این نهاده ها در بازار مانند سوزن در کاهدان است.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۹
واردکنندگان نقشی در توزیع نهاده‌ها ندارند
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: واردکنندگان نهاده‌های دامی صرفا مباشر دولت در تامین نهاده‌های دام و طیور هستند و هیچ نقشی در توزیع این کالاها ندارند.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۳
توزیع نهاده‌های دامی مکانیزه انجام می ‌شود
معاون وزیر جهاد گفت: با اضافه شدن تولیدکنندگان به سامانه بازارگاه، توزیع دستی و خارج از سامانه نهاده‌های دامی متوقف و توزیع مکانیزه و اتوماتیک جایگزین شده است.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۵۶
یک بشکه آبمیوه انار ۱۵ برابر نفت ارزآوری دارد!
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره ایران از کاهش صادرات و مصرف محصولات این صنعت در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد و درباره پتانسیل صادرات و ارزآوری این محصول گفت که یک بشکه آبمیوه انار می‌تواند حدود ۱۵ برابر نفت ارزآوری داشته باشد که از این نظر یک محصول استراتژیک مانند زعفران و پسته به حساب می‌آید.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۵۳
۹۳ درصد صادرات زعفران بصورت خام است
رییس هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران اظهار داشت: زعفران ما به 50 کشور صادر می‌شود که در این میان به چند کشور مانند هنگ کنگ، امارات متحده عربی، اسپانیا، تایوان و سایر کشورهای اروپایی و آسیایی بصورت خام است.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
قاتل نامرئی جوجه‌ها
ریال توزیع رانت با ارز ۴۲۰۰ تومانی، این بار در بازار دان مرغ - سویا و ذرت- اکران شده و عوارض تلخ آن به صورت «معدوم‌سازی جوجه‌ها» بروز پیدا کرده است.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
رشد 44 درصد عرضه دام به کشتارگاه‌¬‌ها به بهای فلج شدن دامداران
به استناد آمار تعداد دامها در بهار امسال نسبت به بهار گذشته تغییری نداشته، اما تولید گوشت در کشتارگاه‌ها 44درصد افزایش دارد، روانه شدن دام به کشتارگاه به دلیل گرانی خوراک و سیاست‌های نامناسب صادرات و واردات دلیل این تناقض است.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
«خام فروشی، حراج اموال مردم»|ایجاد ارزش افزوده ۲۵۰ تا ۵۰۰۰ برابری با فرآوری و صادرات گشنیز
رهبرمعظم انقلاب درحالی از خام فروشی گیاه گشنیز انتقاد کردند که با فرآوری آن، می توان ارزش افزوده ۲۵۰ تا ۵۰۰۰ برابری از صادرات این محصول ایجاد کرد.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
معمای بازار نهاده دام/قیمت جهانی کنجاله سویا با دلار ۲۷ هزار تومانی نصف قیمت بازار ایران
قیمت جهانی کنجاله سویا حتی با در نظر گرفتن دلار ۲۷ هزار تومانی در بازار آزاد، نصف بازار ایران است.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
تعهد دولت برای تامین نهاده‌ها
غلامرضا نصرت عضو هیات‌مدیره اتحادیه البرز اظهار داشت : مبرهن و روشن است که این قیمت با احتساب اینکه دولت به تعهداتی که داده پایبند باشد ماندگار می‌ماند و اگر شرایط بد کنونی تولیدکنندگان ادامه پیدا کند قیمت‌ها دوباره بالا می‌رود.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۶
از واردات تا تولید داخل؛ بازار آینده کره چه خواهد شد؟
افزایش قیمت کره در دو هفته گذشته و کمیاب شدن آن در بازار واکنش های بسیاری از سوی افکار عمومی در پی داشت و برخی حتی به موضوعاتی چون احتکار، انحصار و گرانفروشی نیز در خصوص افزایش قیمت کره اشاره کرده بودند. موضوعاتی که رئیس هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده¬‌های لبنی توضیحاتی در خصوص آن ارائه داد.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۴۹
علت افزایش قیمت مواد غذایی مشخص شد
مدیر دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت گفت: افزایش قیمت چشمگیر بسته بندی باعث افزایش قیمت مواد خوراکی شده است.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۴۴
تولید تخم‌مرغ کاهش یافت / آینده بازار تخم مرغ در گرو ساماندهی نهاده‌های دامی
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار چالش تامین نهاده‌های دامی را علت اصلی کاهش تولید و گرانی تخم مرغ در بازار اعلام کرد.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۳۱
کَره داخلی در مسیر سفره ایرانی ها/ خودکفایی صددرصدی در تولید کَره امکان پذیر است؟
فعالان صنایع لبنی معتقدند امکان افزایش تولید کره در کشور وجود دارد اما باید ابتدا زیرساخت های لازم آن فراهم شود.
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۲۸
افزایش قیمت ۳۰ درصدی انواع کنسرو در بازار
خرید روزانه مایحتاج، نیازمند اطلاع از قیمت‌های روز بازار است، شما می‌توانید قیمت مصوب اقلام اساسی مورد نیاز هرروز خود را در این خبر بخوانید.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
تامین ۵۰۰ هزار تن کنجاله سویا برای فصل پاییز
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام از تامین و توزیع ۵۰۰ هزار تن کنجاله سویا برای فصل پاییز خبر داد.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
انباشت ۳۰۰ هزار راس دام سنگین در دامداری ها
مقدسی از انباشت ۳۰۰ هزار راس دام سنگین در دامداری‌ها خبر داد و گفت: قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوساله ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
ایراد شورای قیمت گذاری محصولات اساسی/وزارت جهاد مسئول تعیین قیمت‌ باشد
در شورای قیمت گذاری محصولات اساسی، وزارت جهاد کشاورزی مسئول تعیین قیمت‌ها باشد تا در صورت تخلف آشکار در زمینه تعیین نرخ خرید تضمینی مجلس بتواند از وزیر مربوطه بازخواست کند.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
عشایر کشور سالانه ۶ میلیون تُن انواع محصولات تولید می‌کنند
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: عشایر جامعه‌ای مولد، کم‌توقع و خوداتکا هستند و سالانه ۶ میلیون تُن انواع محصولات دامی، زراعی، باغی و صنایع دستی تولید می‌کنند.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
کم کاری در تولید کره در سالهای گذشته/تحریم ها باعث از سرگیری تولید شد
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در تولید کره طی سالهای گذشته کم کاری شده بود، گفت: تحریم ها باعث شد تولید این محصول ازسر گرفته شود و کره تولید داخل به سفره‌های مردم راه ‌می‌یابد.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
قابلیت خودکفایی در تولید کره/واردات ممنوع نیست اما صرف نمی‌کند
به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کره و افزایش قیمت این محصول در بازار؛ توجه به تولید آن در داخل افزایش یافته و گفته می شود در شرایط فعلی واردات این کالا صرفه اقتصادی ندارد.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
مصرف گوشت مرغ‌هایی که خودخوری کرده‌اند خطرناک است؟
یک دامپزشک در خصوص بیماری کانیبالیسم و مصرف گوشت مرغ‌هایی که درگیر این بیماری شده‌اند گفت: مصرف گوشت در صورت عفونی نشدن لاشه مشکلی نداشته اما این بیماری از نظر همه گیری باید درمان و بعد کشتار انجام شود.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن و شکر چه می‌شود؟
دبیر فدراسیون صنایع غذایی و کشاورزی گفته: می‌گویند روغن و شکر را از بازار آزاد تهیه کنید. پس تکلیف ارزهای ۴۲۰۰ تومانی روغن خام و شکر چه می‌شود؟
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹
آماده‌باش صیادان مازندران برای رفتن به دریا
کمیته مدیریت صید شیلات ایران فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر در مازندران را امسال طی تاریخ پانزدهم و بیستم مهر ماه تعیین کرد و صیادان استان نیز این روزها با آماده‌سازی تورها و دیگر ادوات صیادی خود را در سال جهش تولید برای رفتن به دریا آماده می‌کنند.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۴
ایران در تولید ماهی قزل آلا رتبه اول دنیا را دارد
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: ایران در تولید ماهی قزل آلا رتبه اول دنیا، در تولید ماهی کپور رتبه پنجم، در تولید خاویار رتبه دوم و در تولید گوشت ماهی های خاویاری رتبه سوم دنیا را دارد.
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۰
کوتاهی وزارت جهاد منجر به نابسامانی بازار نهاده‌های دامی شد
قائم مقام نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی، یک حلقه فساد شکل گرفته است،گفت: کوتاهی وزارت جهاد در بهمن ۹۸ موجب وضعیت فعلی بازار شده است.
سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
تحقق جهش تولید در گرو تامین نهاده‌های دامی
تامین نهاده‌های دامی به دلیل تاثیر مستقیم بر تولید غذای مصرفی از اهمیت، حساسیت و ضرورت فراوان برخوردار است و در سالی که به عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده است این اهمیت و حساسیت فزونی می‌یابد.
سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۱۲
صیادان آزادشده از چنگال دزدان دریایی بیمه می‌شوند
مدیرکل صید و صیادی شیلات ایران درباره سه صیادی که دو هفته گذشته عنوان کردند علی‌رغم اسارت در چنگال دزدان دریایی به مدت ۶ سال بیمه‌ای نداشتند، گفت: تلاش می‌کنیم تا دو هفته آتی بیمه این صیادان برقرار شود.
دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳