مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار صنعت غذا

حذف دلالان واردات نهاده‌ها نیازمند عزم جدی دولت
نقدعلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: انحصار در واردات نهاده‌های مورد نیاز کشور فشار بر دامداران و کشاورزان را افزایش داده است.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
تولید نوشابه در افغانستان تحت لیسانس برند ایرانی
دو شرکت سادات کولا افغانستان و پیمان سازه پایدار تولید نوشابه های زمزم را از نیمه تیرماه در شهر مزارشریف افغانستان آغاز خواهند کرد.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
احتمال حمله بیوتروریسم به کشور توسط آرتمیای قاچاق
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: به دلیل اینکه آرتمیای مصرفی در کشور از طریق قاچاق وارد کشور می‌شودو مراجع ذیصلاح هم هیچ نظارتی بر سلامت آن ندارند، احتمال وجود بیوتروریسم زیاد است.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
سویا مرغ را گران کرد؟
قیمت برخی از محصولات در بازار خرده‌فروشی هم روند صعودی به خود گرفته که مواد غذایی نیز از این قاعده مستثنا نبود اما بررسی‌ها نشان می‌دهد با رشد قیمت ذرت و سویا، محصولاتی همچون مرغ روند صعودی به خود گرفت و به نظر می‌رسد باید نظارت‌ها از سمت خرده‌فروشی به سمت قیمت‌گذاری محصولات وارداتی چرخش کند.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
امارات ۴۵۰۰ گاو هلشتاین وارد کرد
امارات متحده عربی به منظور تقویت امنیت غذایی در شرایط شیوع ویروس کرونا، ۴۵۰۰ راس گاو از اروگوئه وارد کرد.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
90 درصد تولیدات دام و طیور توسط تعاونی‌ها انجام می‌شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی در همایش روز تعاون گفت:‌90 درصد از تولیدات دام و طیور توسط شرکت‌های تعاونی انجام می‌شود.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
مواد اولیه خوراک دام به موقع تامین نشود با چالش مواجه می‌شویم
رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور گفت: افزایش قیمت خوراک دام و طیور خبر خوبی برای تولیدکنندگان شیر، گوشت، تخم مرغ و سیاست‌گذاران اقتصادی نیست. این وضعیت به ما نشان می‌دهد بازار ثبات مناسبی ندارد و اگر مشکلات حل و فصل نشود در آینده نزدیک در تامین شیر، گوشت، تخم مرغ و دیگر محصولات پروتئینی با چالش جدی مواجه خواهیم شد.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
نرخ جدید روغن خام و مایع تصویب شد
براساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار مقرر شده است روغن‌های مایع ۱۲ درصد و روغن‌های جامد و نیمه جامد ۱۴درصد افزایش قیمت را نسبت به قیمت‌های تعیین شده قبلی دریافت کنند.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
شرط ترخیص برنج‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی
بعد از حذف برنج از دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی اکنون برنج‌های وارداتی که تا پیش از این تغییر وارد شده است، فقط به شرط تحویل به دولت امکان ترخیص با نرخ ۴۲۰۰ تومان را خواهد داشت در غیر این صورت باید مابه‌التفاوت با ارز نیمایی را پرداخت کنند.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
پیشنهاد اتحادیه نان سنگکی برای یارانه نان
رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی تهران با اشاره به عدم کمبود گندم در کشور بیان کرد: با شرایطی که در کشور وجود دارد، کشاورز نیازمند تامین منابع مالی خود است؛ اما دولت تسهیلاتی برای کشاورزان قائل نیست.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
قیمت برخی‌ نهاده‌ها هفتگی بالا می‌رود
نان پرمصرف‌ترین خوراک ایرانیان است و قیمت آن روی زندگی مردم اثر مستقیم دارد. برای همین یک خوراک استراتژیک تلقی می‌شود و برای مردم جامعه یک شاخص هزینه‌های جاری زندگی به‌حساب می‌آید. دورریز نان اما در ایران نسبت به مصرف بسیار بالاست. شیوه‌های پخت و کمبود فرهنگ‌سازی در حوزه توسعه نان‌های صنعتی و مدرن باعث شده نسبت به مصرف، اسراف زیادی داشته‌باشیم. نانوایی همواره از مشاغل مورد احترام جامعه بوده و فرهنگ احترام به نان در مردم شهر و کوچه رعایت می‌شود و ناسپاسی به هر تکه نان جزو مصادیق نکوهیده است.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
اروپایی‌ها مشتری پروپا قرص کشمش و پسته ایرانی
فرشچیان گفت: محصولات ایرانی مانند کشمش، خرما و پسته کیفیت بالایی دارند به همین دلیل کشور‌های شرق آسیا، اروپایی، خلیج فارس و اوراسیا متقاضی دریافت این کالا‌ها هستند
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۲۲
اجرای طرح ملی خوراک دام آماده از شهریورماه
رئیس اتحادیه کارخانجات دام، طیور و آبزیان کشور از اجرای طرح ملی جایگزینی خوراک دام آماده صنعتی با خام فروشی نهاده ها از شهریور ماه سال جاری در کشور خبر داد.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۲۰
نشست برنامه امنیت غذایی در ۸ استان کم ‌برخوردار برگزار شد
نشست کمیته فنی استقرار طرح ملی باغ ( برنامه امنیت غذایی استان‌ها) در ۸ استان کم‌برخوردار برگزار شد.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۱۶
صنعت گاومیش‌داری نفس‌نفس می‌زند/جلوی نابودی دام کم‌توقع گرفته شود
صنعت مهم و پربازده گاومیش‌داری استان خوزستان در سایه وعده‌ و وعیدهای مسئولان و همچنین اطلاع نداشتن از مزایای آن، در مسیر فراموشی و نابودی است.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۰۸
ورود دیده‌بان شفافیت به موضوع قاچاق ده‌ها کامیون آرد
دیده‌بان شفافیت در واکنش به قاچاق صادراتی آرد از یکی از گمرکات خواستار بررسی کلیه مجوزهای ورود موقت آرد و همچنین تعیین تکلیف صادرات سایر کالاها از محل مجوزهای ورود موقت شد.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
پیشنهاد به تشکل‌های زعفران
ایران سهمی بین ۹۰ تا ۹۳ درصد تولید زعفران جهان را در اختیار دارد اما حدود ۷۰ درصد از بازار صادراتی را در اختیار داریم و رقبایی همچون هند، افغانستان، یونان، مراکش و چین در کنار ما خودنمایی می‌کنند. کشورهایی همچون اسپانیا و امارات متحده عربی نیز به‌عنوان صادرکننده مجدد، بخشی از درآمد فروش جهانی زعفران ایران را به خود اختصاص می‌دهند. اینها نشان می‌دهد که برای بهره‌گیری از ظرفیت نامکشوف زعفران، باید آسیب‌شناسی جدی صورت پذیرد.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
راهکارهای حفظ سهم ایران از بازار جهانی زعفران
قلمرو تجارت ایران تنها به طلای سیاه محدود نیست، بلکه طلای قرمز هم جایگاه قابل اعتنایی در جهان دارد. اما چرا ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران جهان، در مناسبات تجاری با تزلزل جایگاه مواجه شده و واسطه گران و رقبا، همچنان در تلاش برای تغییر نقشه جهانی رویکردهای تجاری این طلای قرمز در جهان، به توفیق می‌رسند؟ از جمله اینکه متوسط بهای ارزی زعفران صادراتی ایران، اندک کاهشی را تجربه کرده است که نشانه شکل‌گیری رقابت‌های غیرحرفه‌ای و مدل‌های نادرست فعالیت برخی صادرکنندگان به‌ویژه تازه‌کارها است.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
چرا چای باید یک سازمان داشته باشد؟
یکی از موضوعاتی که در مباحث اقتصادی به آن می‌پردازند، نقش و جایگاه دولت در این حوزه است. نظریه‌های گوناگونی در این زمینه وجود دارد که از تسلط کامل تا نقش حداقلی را شامل می‌شود. در دهه اخیر بیشتر بر این نکته تاکید می‌شود که دولت‌ها باید علاوه بر مقررات‌زدایی، بازار را باز و از اعمال تعرفه‌های سنگین بر ورود محصولات (به‌ویژه مشابه تولید داخلی‌شان) خودداری کنند.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
ضرورت تغییر فرمول در حوزه نان
تامین آرد یکی از مشکلاتی است که از پیش از انقلاب تاکنون، همواره چالش اصلی شرکت‌ها و تولیدات وابسته به این ماده اولیه بوده است.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
آسیب‌شناسی قیمت‌گذاری دستوری در صنعت لبنیات
۷۰ سال از صنعتی شدن تولید شیر و لبنیات در ایران می‌گذرد و سال‌هاست که تلاش‌ها و سرمایه‌های زیادی در راه صنعتی شدن این زنجیره حیاتی و نقش‌آفرین در سلامتی، اشتغال‌زایی و فقرزدایی صرف شده است. یکی از موضوعاتی که طی سال‌های اخیر همواره ذهن تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات لبنی را به خود معطوف کرده،‌ موضوع قیمت‌گذاری این محصولات است.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
شیر هموژنیزه، ‌استرلیزه و پاستوریزه چه نوع شیرهایی هستند؟
یک کارشناس صنعت لبنیات فرآیند استریلیزاسیون، پاستوریزاسیون و هموژنیزاسیون شیر را تشریح کرد.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
قاچاق دام به عراق زیاد شد/ سود ۵۰ هزار تومانی فروش هر کیلو گوسفند در عراق
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش قاچاق دام زنده از مرزهای غربی کشور به بازار عراق خبر داد و گفت: وقتی اختلاف ۵۰ هزار تومانی در دو بازار وجود داشته باشد طبیعی است که دامدار با پذیرش ریسک آن اقدام به فروش دام در بازار عراق می‌کند.
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
قیمت جهانی مواد غذایی بالا رفت
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد قیمت جهانی مواد غذایی که در پی شیوع ویروس کرونا در ماه‌های گذشته کاهش چشمگیری داشت، در ماه ژوئن برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کرد.
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۴۸
جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان
عضو هیئت تحقیق و تفحص پرونده واگذاری کشت و صنعت مغان گفت: متاسفانه کشت و صنعت مغان بدون رعایت موازین قانونی از سوی سازمان خصوصی سازی واگذار شده است.
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۴۵
نماینده فائو در منطقه آسیا و اقیانوسیه تعیین شد
نماینده عالی جدید فائو در منطقه آسیا و اقیانوسیه در حکمی از سوی مدیرکل سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد تعیین شد.
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
شکایت مالزی از اتحادیه اروپا به دلیل راه‌اندازی «کمپین ضد روغن پالم»
کشور مالزی از اتحادیه اروپا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد و معتقد است راه‌اندازی کمپین ضد روغن پالم به اقتصاد آنها آسیب زده است.
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
خطر ورشکستگی در کمین صنعت مرغداری/ قیمت مصوب مرغ غیرواقعی است
مسئولان تشکل‌های مرغداری معتقدند با توجه به اعلام قیمت غیرمنطقی مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار، صنعت مرغداری در آینده‌ای نه چندان دور ورشکست خواهد شد.
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
فروش پلانتین بجای موز در برخی از واحدهای فروش میوه/ تفاوت‌ این دو میوه برای مردم قابل تشخیص نیست
مدیر کل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با تشریح تفاوت‌های موز و پلانتین گفت: پلانتین، در مقایسه با موز، نشاسته بیشتر و قند دارد. تفاوت دیگر آن با موز در شیوهٔ استفاده است که بیشتر طبخ می‌شود و کمتر به صورت خام خورده می‌شود.
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
بازگشت ارز را یکساله کنید
صنایع غذایی در شرایط مختلف همواره توانسته تولیدات خود را حفظ کند. با این حال این صنعت نیز درگیر چالش‌های مختلفی از قیمت‌گذاری گرفته تا نوسان نرخ ارز است.
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
سرکه ارزان نخورید!
یک تولیدکننده سرکه از استفاده از اسید استیک تولید شده در صنایع پتروشیمی در برخی واحدهای زیرپله‌ای و کوچک خبر داد که به دلیل داشتن فلزات سنگین سرطان‌زا است و به خریداران هشدار داد که به دنبال سرکه‌های ارزان نباشند؛ چراکه عموما تفاوت قیمت سرکه‌های تقلبی و اصلی ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان است.
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۵۸
چین واردات گوشت از کشورهای بیشتری را به علت کرونا متوقف کرد
چین واردات گوشت خود را از برخی کشورها متوقف کرد و با نشان دادن رابطه شیوع ویروس کرونا و مواد غذایی، بازارهای جهانی صنعت کشاورزی را دچار سردرگمی کرد.
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۳۷
سود هنگفت واردات روغن در جیب ۴ نفر!/ ۹۰ درصد روغن کشور وارداتی است
سالهاست که سود هنگفتی از واردات ۹۰ درصد روغن کشور به جیب ۴ نفر از مافیای واردات می‌رود در حالی که ایران توان خودکفایی در این صنعت را دارد.
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۲۴
ورود کمیسیون کشاورزی به پرونده قاچاق آرد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از ورود این کمیسیون به پرونده قاچاق آرد به عنوان یک کالای یارانه‌ای و ضروری خبر داد.
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۲۲
آشفته بازار مرغ در گلستان؛ دولت عامل گرانی اخیر
قیمت مرغ در بازار گلستان به شدت افزایش یافته و سفره مردم از این محصول هم خالی شده؛ تولیدکنندگان، دولت را عامل اصلی گرانی اخیر می‌دانند و معتقدند دست دولتی‌ها در جیب تولیدکنندگان است.
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
کارخانه‌های لبنی نباشند خوراک میلیون نفر را چه کسی تامین می‌کند؟!
دبیر انجمن لبنی با بیان اینکه برای واردات کره در سال گذشته هیچ انحصاری وجود نداشته است، گفت: اگر کارخانجات لبنی نباشند چه کسی می خواهند خوراک ۸۰ میلیون نفر را تامین کند؟!
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
آیا شیرهای کم‌چرب به آب بسته می‌شود؟!
یک کارشناس صنعت لبنیات با اشتباه دانستن تصور آب بستن به شیرهای کم چرب گفت: چربی از مواد خشک شیر محسوب می‌شود و از جمله اجزای قابل رویت آن است. به همین دلایل اگر این ماده در شیر کم شود، حس رقیق یا آبکی بودن محصول ایجاد می شود. شیر کامل ۸۷ درصد آب دارد و در صورت کاهش ماده خشک و به‌ویژه چربی، حس آبکی بودن یا کمتر خوشمزه بودن کاملا طبیعی است.
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
جواب انجمن لبنی به طرح ادعاهای خلاف علیه صنعت لبنیات ایران / وقتی «ویژه خواران» از انحصار می‎گویند!
انجمن لبنی با توجه به اخبار و محتوایی که در رسانه‎های مختلف منتشر شد و مدعی وجود رانت و انحصار در صنعت لبنیات ایران بود جوابیه ای را به شرح زیر منتشر کرد
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
نامه دامداران به جهانگیری و اعتراض به قیمت شیرخام
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت:ما در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور اعتراض شدید خود را به قیمت اعلام شده شیر خام اعلام کردیم و امیدواریم در این نرخ تجدیدنظر شود.
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
صید فانوس ماهیان ممنوع شد
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: با بررسی ملاحظات تخصصی و اجرایی موضوع، مصوب گردید تا ممنوعیت فصل صید فانوس ماهیان به مدت دو ماه از ابتدای تیرماه سال جاری اجرا گردد.
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰