مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار صنعت غذا

سویه مرغ آرین می‌تواند کشور را در تولید گوشت مرغ خودکفا کند
معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در نامه‌ای به رییس‌جمهوری نوشت: سویه مرغ آرین جایگزین مناسبی برای سویه‌های خارجی است و می‌تواند در قالب یک برنامه شتاب‌دهی و با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود، به خودکفایی در تولید گوشت مرغ بینجامد.
چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
آنفلوآنزای پرندگان عامل گرانی تخم مرغ نیست/ ستاد تنظیم بازار پاسخ دهد
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان عامل افزایش قیمت تخم مرغ نیست چراکه هم اکنون 600 تن بیش از نیاز کشور تولید می‌شود، گفت: ستاد تنظیم بازار باید دلیل گرانی تخم مرغ را بگوید.
چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
ممنوعیت خروج از مرز استانی دلیل کمبود و مازاد تولید مرغ / مشکلات بازار تخم مرغ مربوط به شبکه توزیع است
وزارت صمت در حالی مشکلات مربوط به بازار مرغ و تخم مرغ را به تامین نسبت داده و توپ را به زمین جهادکشاورزی می‌اندازد که ستاد تنظیم بازار تمامی دستورالعمل‌های مربوط به تولید و بازار را در این دو کالا تعیین می‌کند. به گفته کارشناسان؛ هم اکنون میزان تولید مرغ مازاد بر نیاز و تخم مرغ سر به سر با میزان نیاز کشور است.
چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
سخنان قالیباف عجیب و دور از انتظار بود/ رویکرد واردات محور و ضد تولید رئیس مجلس + سند
چند روز پیش در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی محمد قالیباف رئیس مجلش شورای اسلامی با انتقاد از قیمت مرغ به اظهار نظر در خصوص قیمت مرغ پرداخت که با واکنش تند مرغداران رو‌به رو شده است. آن‌ها در نامه‌ای خطاب به قالیباف رویکرد وی در سخنانش را واردات محور، ضد تولید و به دور از واقعیات موجود در بازار می‌دانند.
چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۵۵
گلایه تولیدکنندگان ماهی پرورشی از نداشتن غرفه فروش در میادین تره‌بار
مدیران اتحادیه‌های ماهیان گرم‌آبی و سردآبی از نداشتن غرفه‌های فروش در میادین میوه و تره‌بار شهرداری گلایه کردند.
چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۳۵
حرکت دومینوی مرگ در مرغداری های خراسان جنوبی
سرمایه های 40 ساله ای که تنها با احتمال وجود مرغ های مبتلا به آنفلوآنزای پرندگان در مرغداری اش، یک شبه به باد هوا رفت؛ حالا با 20 میلیارد تومان، خسارت تنها شده و کارگرانی که از کار بیکار شدند اما آنچه توجه همه ایران را به خراسان جنوبی به عنوان یکی از کانونهای شیوع آنفلوآنزا جلب کرده فراتر از آه و افسوس ناشی از ضررهای مالی است بلکه حال جان ها با دست دادن آنفلوآنزا و کرونا به صورت همزمان تهدید شده است.
چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۲۴
ناوگان‌های صید ترال، مالکیت خارجی ندارند/ قیمت کنسرو ماهی در مراکز عرضه عمومی ۲۴۵۰۰ تومان
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر هیچ روشی به جز ترال برای صید فانوس ماهیان و میگوهای کف‌زی نداریم، از مراکز تحقیقاتی می‌خواهیم که روش‌های جایگزین جدیدی را به ما پیشنهاد کنند.
سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
گِله قدیمی از انحصار واردات نهاده دام در دست ۱ نفر/ چرا دولت ایران هیچ‌گاه قدرت برخورد با ۱ دلال را نداشته است؟
انحصار واردات نهاده دام در دست ۱ نفر خبری قدیمی و پرتکرار است که دود آن سالهای سال به چشم مردم و تولیدکنندگان رفته است؛ ولی نکته عجیب ماجرا آنجاست که "چرا نه دولت، نه مجلس و نه قوه قضائیه در همه این سالها قدرت برخورد با این ۱ دلال را نداشته‌اند؟".
سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
رشد ۶ درصدی صادرات آبزیان با وجود کرونا
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۱۱۴ هزار تن انواع آبزیان به ارزش ۳۹۹ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شد که از نظر وزنی چهار درصد و از نظر ارزشی ۶ درصد رشد نشان می‌دهد.
سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۴۹
راه اندازی خط تولید شیرین‌کننده‌های گیاهی از سوی شرکت‌های دانش بنیان
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با راه اندازی خط تولید شیرین‌کننده‌های طبیعی از گیاه استویا در تلاش است تا این ماده گیاهی را جایگزین شیرین کننده‌های مضر کند.
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
گرانی قیمت برنج در ایام پایانی سال بازار گرمی کاذب است
علی زاده شایق گفت: با توجه به تولید حداقل ۲ هزار و ۵۰۰ تن برنج، بیان اظهاراتی همچون گرانی برنج در ایام‌ پایانی سال بازار گرمی کاذب است.
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
آشفته بازار داخلی و خارجی پتروشیمیایی‌ها
کارشناس بازار محصولات پتروشیمیایی می‌گوید: صنایع تکمیلی پتروشیمی حجم بالایی از اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند و باید به‌طور جدی از تعطیلی این صنایع جلوگیری شود.
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
سیاست دستوری؛ گره صنایع لبنی
کنترل قیمت‌ها از جانب دولت بدون در نظر گرفتن هزینه‌های تولید، تاثیر مخربی بر جذابیت سرمایه‌گذاری صنعت لبنیات ایران داشته است.
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۱۳
داروهای گیاهی مجوز درمان کرونا ندارند
درحالی‌که طی ماه‌های اخیر در برخی رسانه‌ها اعلام شده داروهای گیاهی مجوز درمان کرونا در کشور را دریافت کرده‌اند اما رئیس اتحادیه عطار، سقط‌فروش و عمده‌فروشان مواد شوینده و دخانیات تهران این موضوع را تکذیب کرده است.
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۸:۴۷
معدوم سازی بیش از ۹۲۵ هزار قطعه طیور/ ۲ واحد طیور بومی درگیر آنفلوانزا شدند
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: تاکنون ۹۲۵ هزار و ۱۹۶ هزار قطعه طیور درگیر آنفلوانزا حاد پرندگان شده‌اند.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
دلایل عدم واردات جو از عراق به رغم اعلام آمادگی این کشور
رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران گفت:نهاده جو دامی موجود در کشور عراق مربوط به دو سه سال پیش است، کیفیت خوبی ندارد و برای تغذیه دام کشور مناسب نیست.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
سرمایه‌گذاری ٢٢٠ میلیارد‌تومانی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای‌ رفاه در استان اصفهان
شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه با احداث شعب جدید در اصفهان، سرمایه‌گذاری 220میلیاردتومانی را در این استان برنامه‌ریزی می‌کند
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
اخراج پرسنل قنادی‌ها به دلیل مشکلات مالی / افزایش چند برابری مواد اولیه قنادی
رئیس اتحادیه قنادان اهواز با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه قنادی گفت: به سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف برای تغییر نرخ‌نامه مراجعه کرده‌ایم و تمامی آنالیزهای قیمتی را ارائه داده‌ایم اما تا به حال هیچ خبری از تغییر نرخ‌نامه نشده است.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور/ جمعیت مرغ‌های معدوم شده به ۹۰۰ هزار قطعه رسید
بررسی آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور نشان از افزایش آمار ابتلا و معدوم‌سازی انواع طیور در کشور دارد.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۳۸
مرغدار رغبتی به جوجه‌ریزی ندارد
کوچک شدن سفره مردم یک موضوع کاملا عادی شده به‌طوری‌که خانواده‌ها به‌دلیل گرانی موادغذایی قید خرید بیشتر اقلام موردنیاز را زده‌اند.این موضوع به مصرف مرغ و تخم‌مرغ نیز رسیده و باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده است.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۲۴
۱۰ تا ۱۳ درصد مزارع میگو درگیر بیماری لکه سفید شدند
مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان شور سازمان شیلات کشور ضمن اشاره به اینکه امسال ۴۹ هزارتن میگو در کشور تولید شد اعلام کرد که با اقدامات انجام شده و همکاری مشترک با سازمان دامپزشکی خسارت ناشی از بیماری لکه سفید میگو به حداقل ممکن کاهش یافت و تنها ۱۰ تا ۱۳ درصد مزارع درگیر این بیماری شدند.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۲۱
مولتی‌کافه از توسعه سبد محصولی خود خبر داد
مولتی‌کافه، تنها تولیدکننده قهوه فوری از دانه سبز در کشور از توسعه و تغییراتی در سبد محصولی خود خبر داد. این مجموعه با بیش از یک دهه فعالیت در صنعت قهوه به تازگی اعلام کرد که گروه محصولات جدیدی را به تولیدات خود افزوده و همچنین از این پس محصولات مولتی‌کافه در ظاهر و بسته‌بندی جدید روانه باز خواهند شد.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۲۵
آغاز طرح واکسیناسیون دام عشایر در لرستان
مدیرکل دامپزشکی لرستان از آغاز طرح واکسیناسیون ۷۰۰ هزار راس دام عشایری استان از روز شنبه خبر داد.
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۱۷
مالیات بر ارزش افزوده، برخی کالاها را تا 50 درصد گران کرده است
نحوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده در کشور به‌گونه‌ای است که برخی کالاها را تا 50 درصد گران کرده ودولت هم بیش‌تر از درآمد حاصله زیان دیده است.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
مطلوبیت وضعیت حمل آرد نانوایی در استان تهران طی ۱۰ روز اخیر
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران از وضعیت مطلوب حمل و نقل آرد استان تهران در ۱۰ روز اخیر خبر داد.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
صید بیش از ۱۲ هزار تن ماهی کیلکا در دریای خزر
یک مقام مسئول گفت: ۱۲ هزار و ۵۳۰ تن ماهی کیلکا در ۹ ماهه امسال در دریای خزر صید شده است.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
بازاربازی مهندسی شده برای افزایش قیمت گوشت/ عده‌ای با حضور در میادین عرضه دام در تدارک گرانی بیشتر هستند
درست در زمانی که دامداران مشکل انباشت دام دارند، عده‌ای با حضور در میادین عرضه دام با بازاربازی مهندسی شده در حال تدارک زمینه ‌های گران کردن قیمت دام زنده و به طبع آن گوشت قرمز در روزهای پایان سال هستند.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
بازارگاه مشکل سیستمی ندارد /جهاد باید تنخواه کارخانجات راصادر کند
یک مقام مسئول با تاکید بر اینکه سامانه بازارگاه مشکل سیستمی ندارد،گفت:برای توزیع نهاده بین کارخانجات خوراک آماده در سامانه، وزارت جهادکشاورزی باید برای این کارخانجات تنخواه صادر کند.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
شکر گران می‌شود
دبیر انجمن تصفیه کنندگان شکر گفت: با توجه به واردات شکر با ارز نیما و قیمت جهانی، قیمت شکر در بازار افزایش خواهد یافت.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
تولید داروهایی برای مقابله با بیماری‌های عفونی دامی از سوی محققان کشور
گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داروی بیماری عفونی واگیردار جمعیت گاو و گوسفند و پنی سیلین با کاربرد برای بیماری‌ها و عفونت‌های با منشا باکتریایی را به بازار عرضه کردند.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
عوارض دخالت دولت در بازار رقابتی محصولات پروتئینی
امروز ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده محصولات پروتئینی در جهان محسوب می‌شود با این حال دخالت‌های مستقیم دولت در این حوزه باعث می‌شود در اغلب مواقع تنش‌های قیمتی و تولید را در این بخش شاهد باشیم. نکته قابل ذکر آن است که امروزه تعداد واحدهای تولیدکننده گوشت مرغ و شیر و تخم مرغ در کشور به حدود ۴۰ هزار واحد می‌رسد که باعث شده بازار در رقابت کامل باشد و به همین دلیل نیازی به دخالت و حضور مستقیم دولت نباشد که متاسفانه شاهد عمل عکس هستیم.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۱۵
وظایف سازمان حمایت چیست؟
در پی انتشار گزارشی از سوی روزنامه دنیای اقتصاد در تاریخ ۲۰ دی ماه سال جاری با عنوان « سازمان کدام حمایت؟»، ذیلا پاسخ تهیه شده توسط آقای مهرداد ایزدی مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت، درج می‌شود.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۱۲
کمبود توان فراوری زعفران، خام فروشی این محصول را ناگزیر کرده است
رییس پژوهشکده زعفران دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: از مجموع تولید سالانه ۴۰۵ تن زعفران در ایران در بهترین حالت فقط توان فراوری ۳۰ درصد این محصول را داریم لذا در شریط کنونی چاره‌ای جز خام فروشی زعفران وجود ندارد.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۰۱
صید غیر مجاز سفره معیشت صیادان را نیز با تهدید روبرو کرده است
معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: صید غیر مجاز سفره معیشت صیادان را نیز با تهدید روبرو کرده است.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۸:۵۳
چوبی که صنعت فراورده‌های پروتئینی از کمبود نهاده می‌خورد
یک تولیدکننده فراورده های پروتئینی از کمیسیون کشاورزی مجلس خواست که موضوع واردات نهاده‌ها در اولویت برنامه ریزی این کمیسیون قرار گیرد تا دامداران کمتر با مشکلات تولید دست و پنجه نرم کنند.
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۸:۵۰
تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای 2 هزار تومان
قیمت تخم مرغ به رغم مازاد تولید درکشور از چند ماه پیش به شدت بالا رفته و همچنان قصد پایین آمدن ندارد اما مسئولان مرتب از کاهش قیمت ها می گویند.
جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
رشد اخیر صادرات زعفران به نفع تولید داخل نیست/ حداکثر قیمت هر کیلو طلای سرخ ۱۵ میلیون تومان
حسینی گفت: با توجه به صادرات زعفران به کشور‌های واسطه ای، ارزش واقعی محصول نصیب کشور‌های بیگانه می شود و تنها دود کباب به بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا می‌رسد.
جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
سهمیه نهاده و سوخت به واحـدهای پرورش طیور فاقد بیمه قطع شود
رییس سازمان دامپزشکی کشور در نامه‌ای اعلام کرد: برای توقف تخصیص نهاده و سوخت به واحدهای پرورش طیور فاقد بیمه، اقدام های لازم باید انجام شود.
جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
امکان تولید ۲ برابری گوشت مرغ با احیای مرغ آرین
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان گفت: در صورت احیای مرغ آرین ایرانی، تولید گوشت مرغ کشور سالیانه می‌تواند به چهار میلیون تن برسد که به معنای رشد حدود دو برابری است.
پنج شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
عملکرد خیره‌کنندۀ مرغ «آرین» در روزهای اول؛ ۸درصد بیشتر از نمونه‌های خارجی
یک تولیدکننده مرغ گفت: آرین به میزان خیره‌کنندۀ ۸ درصد در روز اول، اصطلاحاً «هچ» یا جوجه‌دهی بیشتری داشته است، به این ترتیب که رقم هچ در روز اول برای جوجه‌های خارجی ۶۷ و برای آرین ۷۵ بوده که برای ما بسیار شگفتی‌ساز بود.
پنج شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵