یادداشت

اطاق‌هایی که گذشت و اتاقی که پیش روست
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اولین، بزرگ‌ترین و فراگیرترین تشکل بخش‌خصوصی است که به موجب قانون رسمیت و مشروعیت یافته است. در سال‌های اولیه بعد از انقلاب همه تلاش ماموریت یافته مدیران این تشکل، حفظ موجودیت آن بود. تندروهای زیادی اتاق بازرگانی را کانون عاشقان و ناقلان فرهنگ و سیستم سرمایه‌داری غربی و آن را عامل استثمار و استعمار می‌دانستند. ...
اتاق بازرگانی و هویت مستقل
یادداشت روز گذشته آقای سلطانی تحت‌عنوان گام برداشتن در مسیر تندباد که در روزنامه «دنیای اقتصاد» به چاپ رسیده حاوی نکات ارزشمندی بود. البته مشکل رابطه دولت-اتاق بازرگانی دوطرفه است. نداشتن نظریه‌ عمومی برای مدیریت اقتصاد ملی از سوی دولت و عدم قطعیت در سیاست‌ها واقعیت غیرقابل‌انکاری است. از این‌رو، سیاست‌گذاری ضعیف و اجرای ناکارآمد آنها بخش خصوصی را آزار می‌دهد. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

پذیرش انبارهای جدید، به رونق بیشتر دادوستد زعفران در بورس کالا می‌انجامد
یک کارشناس اقتصادی گفت: پذیرش انبارهای جدید زعفران، موجب دسترسی بیشتر کشاورزان به بورس کالا شده و خریداران بیشتری نیز جذب این بازار ‌شوند. ضمن این که این موضوع به کمرنگ شدن نقش و حضور دلالان در بازار زعفران می‌انجامد.
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۲
آیا می‌خواهیم به جای بازار شفاف بورس در کوچه‌ها معامله کنیم؟
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شفافیت را در تابلو همه می بینند و سیستم مالیات کشور شناسایی می‌کند؛ آیا اینها بد است و می‌خواهیم اینها را پنهان کنیم؟ آیا می خواهیم در کوچه ها معامله کنیم؟
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۳
بورس کالا می‌تواند به مرجع قیمتی زعفران دنیا تبدیل شود
باستانی، گفت: تابلوی بورس کالا امکان تبدیل به مرجعیت تعیین قیمت زعفران در بازار‌های بین المللی و صادراتی را دارد.
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۲
خروج بانک کشاورزی از بنگاهداری؛ عرضه «سیمرغ» در بورس
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: طبق قانون و برنامه دولت برای خروج بانک ها از بنگاهداری، تا پایان امسال 2 شرکت سیمرغ و کشت و صنعت کارون به بخش خصوصی واگذار می شوند.
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
ابزارهای مالی در بورس کالا مناسب صنایع است
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه تامین مالی صنایع اشاره کرد و گفت: ابزاری همچون اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا وجود دارد که امکان تامین مالی صنایع مختلف از جمله صنعت حمل و نقل ریلی برای بازده مختلف را فراهم می‌کند؛ همان طور که تاکنون شرکت‌های زیادی در صنایع گوناگون از این ابزار استفاده کرده‌اند.
یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۴
ایجاد هویت ملی برای زعفران با کمک بورس کالا
صباغ زاده با بیان اینکه بورس کالا سرمایه‌های سرگردان در بازار زعفران را متمرکز می‌کند، گفت: بورس کالا با ایجاد هویت ملی برای زعفران، به نفع تمام عوامل به خصوص کشاورز عمل می‌کند.
جمعه ۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
معامله زعفران در بورس، بین المللی شود/افزایش تولید و بهره ورى از مسیر بورس کالا
یک مقام مسئول گفت: مسوولان باید شرایطی را مهیا کنند که خریداران خارجی زعفران ایران به مسیر بورس کالا هدایت شوند.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۸:۳۰
بازار آتی زعفران منافع بیشتری را نصیب اقتصاد و تولیدکنندگان واقعی می‌کند
مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا گفت: نقطه مثبت در بازار آتی، صادرات‌محور بودن زعفران است که در نهایت منافع بیشتری را نصیب اقتصاد ایران و تولیدکنندگان واقعی خواهد کرد.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴
عیار واقعی طلای سرخ در بورس کالا مشخص می شود
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: عرضه زعفران در بورس کالا هم باعث کمرنگ شدن حضور دلالان و واسطه ها می شود و هم انگیزه زعفران کاران برای کشت در سال های آینده را بالا می برد.
جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
انعقاد ۱۱ هزار و ۹۰۰ قرارداد آتی زعفران رشته‌ای در بورس کالا
اولین سررسید معاملاتی قراردادهای آتی زعفران رشته ای درجه یک امروز در بازار مشتقه بورس کالا فعال شد که تا پایان معاملات نخستین روز بیش از ۱۱هزار و ۹۰۰قرارداد برای تحویل در پایان آذر منعقد شد.
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
قیمت جهانی زعفران را بورس کالای ایران باید تعیین کند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: با عرضه گسترده زعفران کل کشور در بورس کالا، سود واقعی به کشاورزان می‌رسد و قیمت جهانی زعفران، در بورس ایران تعیین می‌شود.
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
قرارداد آتی زعفران پوشال معمولی در بورس کالا راه اندازی می شود
در راستای تمرکز بورس کالای ایران برای توسعه بازار مشتقه با اولویت و تمرکز بر محصولات کشاورزی، از سه شنبه هفته جاری قرارداد آتی زعفران پوشال معمولی برای تحویل در آذر ماه سال جاری راه اندازی می شود.
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
سود زعفران کاران از معبر بورس کالا
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: کشف واقعی قیمت زعفران در بورس کالا باعث می‌شود تا هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشند و کشاورز نیز از میزان سود واقعی خود مطلع شوند.
یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲
بورس با ریسک ها سازگار می شود/ تحریم موضوع جدیدی نیست
فعالین بازار سرمایه در بسیاری از تحلیل ها بخشی از فروش شرکت ها را که ممکن است با تحریم مواجه شود در نظر گرفته و نسبت P به E سهم ها مختلف را محاسبه کرده اند. بنابراین با شروع تحریم ها روند حرکتی شاخص و سهم های بنیادی مشکلی نخواهد داشت.
یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
ثبت معامله 300 هزار تن انواع کالا در بورس کالای ایران
در هفته منتهی به 10 آبان ماه، 300 هزار و 452 تن انواع کالا به ارزش بیش از 15 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷
یک هفته تا پایان تلاطم دلار؟ / خط و نشان دولتی‌ها برای ارز و سکه
نرخ دلار در بازار ارز طی روزهای اخیر با رشد دوباره در کانال 14 هزار تومان قرار گرفته است. پیش از این در گزارش‌های «دنیای بورس» به انتظار برای رشد دوباره دلار در روزهای منتهی به موعد تحریم‌های آمریکا اشاره شده بود. در این شرایط برخی از اخبار و همچنین اظهارنظرها قابل توجه است که به شدت می‌تواند بر رویه نرخ دلار در هفته‌های آینده اثرگذار باشد.
دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (7 آبان)
پیش‌نگر اخبار مهم مرتبط با معاملات آتی زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز، سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
معامله بیش از 7 هزار تن گندم در تالار محصولات کشاورزی
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران روز یکشنبه 6 آبان ماه، میزبان دادوستد 7 هزار و 200 تن گندم خوراکی و دوروم بود.
دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
عرضه بیش از 59 هزار تن مواد پلیمری در روز دوشنبه
تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران روز دوشنبه 7 آبان ماه میزبان عرضه 59 هزار و 525 تن انواع مواد پلیمری شامل گریدهای مختلف پلی اتیلن، پلی پروپیلن، اکریلونیتریل بوتادین استایرن، پلی استایرن و پلی وینیل کلراید است.
دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

مصائب واردات مواد اولیه برای شرکت‌های غذایی
ذائقه غذایی مردم ایران همواره از سطح کیفی بسیار بالایی برخوردار بوده است. به‌طور مثال، اگر در کشوری مانند هندوستان، ۱۰ نوع برنج مختلف تولید می‌شود، بهترین نوع آن به ایران برای مصرف وارد می‌شود که این موضوع نشان می‌دهد مردم ایران تا چه اندازه ذائقه حساسی برای انتخاب مواد اولیه غذایی مصرفی دارند.
کلاف سردرگم قیمت‌گذاری در صنعت لبنیات
صنعت غذا در هر کشوری، صنعت مهمی برای مردم و دولت‌ها است و اگر به صنعت غذا و سلامت مردم پرداخته نشود، عواقب سوء آن جبران‌ناپذیر خواهد بود. در این راستا، کیفیت محصولات تولیدی نقش تعیین‌کننده‌ای در شاخص‌های سلامتی جامعه خواهد داشت و بدون تردید، کیفیت بدون هزینه حاصل نمی‌شود.
دغدغه اول صنعت غذا
موضوع تامین مواد اولیه و مورد نیاز تولید یکی از چالش‌های تاثیرگذاری است که بخشی از صنایع کشور در ماه‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. ‌این مشکل به‌طور طبیعی برای صنایعی که در چرخه تولیدشان وابستگی بیشتری به مواد اولیه خارجی دارند، ملموس‌تر است و از سوی دیگر برای صنایعی که مواد مورد نیازشان را از داخل تهیه می‌کنند، در سطوح پایین‌تری مورد توجه قرار گرفته است‌
اتاق نهم؛ چند توصیه و یک آرزو
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مهم‌ترین نهاد بخش‌خصوصی کشور و مشاور سه قوه است. نهادی دارای قوانین و مقررات و مجموعه‌ای از وظایف و اختیارات. هر آینه به کارنامه پربار اتاق مراجعه کنیم تلاش‌ها و خدمات صادقانه و کارشناسانه این نهاد معظم را به اقتصاد ملی و خدمتگزاری دولت و مجلس و بخش‌خصوصی ملاحظه خواهیم کرد.

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو