یادداشت

مزاحمان تولید غذا
فضای کسب‌وکار مناسب، ثبات سیاست‌های اقتصادی، تقاضای موثر و تامین سرمایه در گردش از الزامات رونق تولید است. تحلیل شرایط موجود از جمله افزایش هزینه‌های مبادله، افزایش ریسک‌های تجاری، بی‌ثباتی در سیاست‌ها و تعدد بخشنامه‌های صادر شده و مقررات وضع شده از یکسو و مشکلات واحدهای تولیدی در تامین سرمایه در گردش از سوی دیگر موید فضای نامساعد کسب‌وکار در کشور است. ...
تنگنای تولید ماشین‌آلات صنعتی
یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش توان بالقوه و رشد صنعت در ایران دسترسی به ماشین‌آلات و تجهیزات به‌روز از طریق بازارهای بین‌المللی است. این ابزارآلات صنعتی بزرگ، نقش تعیین‌کننده‌ای در به حرکت آمدن موتور توسعه و پیشرفت اقتصادی دارند. اما بهره‌گیری از آنها در سال‌های گذشته با نوساناتی همراه بوده است. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

عرضه گندم در بورس کالا به نفع کشاورزان است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در صورت عرضه گندم در بورس کالا به طور حتم بخش خریدار گندم که بخش خصوصی است مبلغ بالاتری از قیمت پیشنهادی دولت باید به کشاورز پرداخت کند که این موضوع به نفع کشاورز خواهد بود.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
زعفران بسته‌بندی‌شده در بورس کالا عرضه شود
دبیر شورای ملی زعفران گفت: پیشنهاد ما به بورس کالا و فعالان بازار زعفران این است که جهت رونق تولید داخلی، تمهیداتی اندیشیده شود که امکان عرضه زعفران بسته‌بندی‌شده در بورس فراهم شود که این کار در سایه همکاری و هماهنگی مسئولان بورس کالا و فعالان حوزه زعفران امکان‌پذیر است.
یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
احتمال عرضه کالاهای اساسی در بورس کالا
تلاطم در خرید و فروش کالاهای اساسی سبب شد تا دولت راهکارهای مختلفی از جمله ارایه کالا با کد ملی یا ارسال آن از طریق پست را مدنظر قرار داده و اکنون هم به عرضه این اقلام در بورس کالا فکر کند.
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
تنوع قراردادها و ابزارهای معاملاتی در دستور کار بورس کالا
مدیرعامل بورس‌کالای ایران در رابطه با مهم‌ترین برنامه‌های این بورس در سال ۹۸ گفت: تنوع بیشتر قراردادها و ابزارهای معاملاتی در دستور کار بورس کالا در سال‌ جدید قرار دارد به‌طوری‌که در بازار فیزیکی، بازار آتی و اختیار معامله، در حوزه صندوق‌های کالایی و معاملات گواهی سپرده کالایی و معرفی ابزارهای نوین مالی، رویدادهای جدیدی رقم خواهد خورد.
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
راه‌اندازی قرارداد آتی زعفران با سررسید جدید
فردا(۲۱ فروردین) قرارداد آتی زعفران نگین تحویل تیر ماه سال جاری در بورس کالای ایران راه اندازی می‌شود. این قرارداد تا ۲۵ تیر امسال قابل معامله خواهد بود.
سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

کارنامه فصل اول صنعت غذا
تولید در گروه صنایع غذایی در فصل بهار چگونه رقم خورد؟ رصد شاخص مدیران خرید حاکی از این است که هرچند فعالان صنایع غذایی نسبت به آینده تولید در ابتدای تابستان خوش‌بین هستند؛ اما انتظارات آنها در خرداد محقق نشد و این بخش آخرین بهار را با رکود سپری کرد. عدد شامخ گروه صنایع غذایی در خرداد ۱۳۹۸ رقم ۸/ ۴۹ اعلام شده است که نسبت به ماه قبل از آن وضعیت بدتری را نشان می‌دهد.
مفهوم شناسی رهیافت های جایگزین در تعامل عقلانی تر بنگاه های اقتصادی با جامعه مدنی
چالش حکمروایی شبکه ای یا نگره هژمون «سیاه چاله‌های سرمایه داری اطلاعاتی» ، ویژگی بنگاه داری داری امروزین را، بی مکانی، بی زمانی، جهانی شدن فعالیت‌های اقتصادی، انعطاف پذیری سازمانی و قدرت بیشتر مدیریت از حیث مناسباتش با نیروی کار می داند و اگرچه بنیان سرمایه داری اطلاعاتی بنابر قاعده، همچنان تولید برای کسب حداکثری سود و تصاحب خصوصی سود براساس حقوق مالکیت صاحبان سهام است.
مصائب صنعت روغن خوراکی
صنعت روغن خوراکی چه چشم‌اندازی را در پیش‌روی خود می‌بیند؟ روغن‌ خوراکی به‌دلیل جانمایی در لیست کالاهای اساسی، همیشه در راس توجه مدیران و متولیان دولتی بوده است. تمرکز دولتمردان روی این صنعت باعث شده که همواره چالش‌هایی که اصولا مبنای ظهور آنها تصمیم‌گیری‌های دولتی است، بر سر راه تولیدکنندگان و صاحبان این صنعت استراتژیک مانع ایجاد کند.
بایکوت صادرات کالاهای بی‌کیفیت
وضعیت اقتصادی صنعت غذا و چشم‌انداز این صنعت در سال‌جاری، موضوعاتی هستند که در چند وقت اخیر به‌دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد کشور نگرانی‌هایی را در میان فعالان اقتصادی به‌وجود آورده است. واکاوی‌ها نشان می‌دهد درحال‌حاضر با توجه به افزایش نرخ ارز، مقوله صادرات در کانون توجه قرار گرفته و فعالان اقتصادی بیشتر به سمت صادرات تمایل دارند. یعنی آن‌قدر انگیزه و کشش برای صادرات کالاهای تولید داخل به کشورهای همسایه وجود دارد که امروز هر جنسی با هر کیفیتی برای صادرات مطلوب است.

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو