یادداشت

آفلاتوکسین و دانه‌های وارداتی
دلیل اصلی عدم کاشت دانه‌های روغنی در کشور واردات ارزان دانه‌های روغنی و قیمت پایین سویا و ذرت است. عمده ذرت و سویایی که جزو دانه‌های روغنی اصلی برای تهیه روغن خوراکی هستند، از کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقای جنوبی وارد می‌شود و هرکس که به تولید این محصولات بپردازد شانسی در بازار ندارد. ...
مشکل دخالت است، نه شفافیت
در میان فعالان واقعی بخش‌ خصوصی هیچ کس با شفافیت مشکل اصولی ندارد و حتی بر عکس فعالان بخش خصوصی واقعی از شفافیت به عنوان بستر ارتقای رقابت سازنده و تقویت شایسته سالاری در عرصه اقتصادی سود می‌برند. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

بورس کالا بسترخوبی برای عرضه محصولات کشاورزی است
فلاح در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: بورس کالا بستر خوبی برای معاملات محصولات کشاورزی است،اما دولت اجازه نداد کشف نرخ روی تابلوی بورس انجام شود.
دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۵۳
عرضه ۵ تن زعفران در تالار محصولات کشاورزی بورس کالا
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران امروز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه میزبان عرضه ۴ تن زعفران رشته ای و یک تن سبد زعفران است.
یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
کشمش و خرما به زودی در بورس کالا عرضه می‌شود
محمد حسنی سعدی سخنگوی بورس کالای ایران گفت: در حال حاضر برنامه‌ریزی برای عرضه دو محصول کشمش سبز خراسان رضوی و خرمای مضافتی بم در بورس کالا آغاز شده و به زودی یک انبار کشمش سبز در منطقه خلیل آباد استان خراسان رضوی و دو انبار خرمای مضافتی بم در شهرستان استان کرمان براساس استانداردهای معاملاتی بورس کالا شروع به کار خواهند کرد.
شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۰۴
کاهش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورس
شاخص کل بورس امروز برخلاف دو روز گذشته، روندی نزولی به خود گرفت و بیش از ۴۰ هزار واحد کاهش یافت.
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
فرآیند تحویل قرارداد آتی زعفران پوشال معمولی سررسید شهریور ۹۹
مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای زمان انجام فرایند تحویل قراردادهای آتی زعفران رشته‌ای درجه یک (پوشال معمولی) سررسید شهریور ماه ۹۹ را اعلام کرد.
یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
روز پرنوسان برای بورس
شاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات امروز روندی صعودی داشت و به یک میلیون و ۶۶۹ واحد رسید، در ساعات میانی و پایانی کمی روندی نزولی به خود گرفت و در نهایت در رقم یک میلیون و ۶۴۷ واحد ایستاد.
یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
صعود ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس
شاخص کل بورس امروز بر خلاف شاخص کل با معیار هم وزن، روندی صعودی داشت و بیش از ۱۰ هزار واحد افزایش یافت.
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
تسریع تبادلات بورس کالا موجب خروج از رکود می شود
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نوشت: سرعت بخشی تبادلات در بورس کالا و رفع محدودیت واردات مواد اولیه به ویژه برای صادرکنندگان، موجب خروج از رکود می‌شود.
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۴۶
تحلیل کارشناسی از وضعیت بورس
حرکت شاخص بورس بر مدار کاهش همچنان ادامه دارد و طی دو هفته گذشته شاهد کاهش شاخص از دو میلیون واحد به یک میلیون و ۶۰۰ واحد بودیم؛ اتفاقی که برخی آن را سقوط و برخی دیگر اصلاح شاخص می دانند و در این میان یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است همانطور که میزان صعود شاخص مشخص نبود، میزان نزول آن هم مشخص نیست.
دوشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
اولین کترینگ غذایی در ضیافت بازار سرمایه
فرابورس ایران در آخرین روز کاری مردادماه از یازدهمین عرضه اولیه امسال خود با عرضه ۲۰ درصد از سهام شرکت تهیه توزیع غذای دُنا آفرین فدک رونمایی کرد.
شنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
بررسی تاثیر افزایش سرمایه بر سود شرکت های بورسی
یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه افزایش سرمایه و تقسیم سود شرکت های بورسی، دو موضوع جدا از یکدیگر هستند، به تشریح هر یک از موضوعات پرداخت.
شنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۱
لغو عرضه اولیه سهام شرکت صنعت غذایی کورش
امروز چهارشنبه ۲۹ مرداد ، عرضه اولیه سهام شرکت صنعت غذایی کورش در بورس تهران لغو شد.
چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
فعلا نه بخرید، نه بفروشید!
حرکت بازار سرمایه در روزهای اخیر بر مدار نزولی بود و حتی روز گذشته که شاخص کل این بازار کمی صعودی شد، باز هم شاهد روند نزولی برخی سهم ها از جمله پالایشی بودیم. در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تحلیل دلایل روند نزولی بازار، به سهامداران و مخصوصا تازه ورودها توصیه کرد فعلا نه سهم بخرند و نه سهم بفروشند.
چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۵۶
جزئیات عرضه اولیه های هفته جاری
بازار سرمایه شاهد عرضه اولیه نماد "گدنا" در روز سه‌شنبه در بازار فرابورس و نماد "غکورش" در روز چهارشنبه در بازار بورس خواهد بود.
سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۵۰
سازو کار افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس تعیین شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ساز و کار افزایش سرمایه شرکت های بورسی از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم را تعیین کردند.
یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
تحلیل کارشناسان از دلیل ریزش این روزهای بورس
روند نزولی شاخص کل بورس حتی پس از آنکه عرضه دارادوم قطعی شد ادامه یافت و درحالی که برخی نحوه فروش سهام عدالت توسط کارگزاری ها را در این اتفاق بی تاثیر نمی دانند، برخی کارشناسان معتقدند بازار درحال اصلاح خود است.
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
کاهش بیش از ۷۲ هزار واحدی شاخص بورس
بازار سرمایه نخستین روز معاملاتی هفته جاری را با چراغ قرمز آغاز کرد و شاخص کل بازار سرمایه بیش از ۷۲ هزار واحد کاهش یافت.
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
جزییات عرضه اولیه یک شرکت لبنیات
به استناد پذیرش سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملاردشیر دراسفندماه در هیات پذیرش اوراق بهادار در بازار دوم فرابورس، سهام آن توسط سهامدار عمده عرضه می‌شود.
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
چشمک غنوش (نوش مازندران) به سهامداران
هر کد حقیقی در سهم غنوش به‌طور متوسط حدود ۷۰۰ میلیون تومان خریداری کرده، در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ۱۳ میلیون تومان فروش داشته است.
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۹:۰۴
حذف واسطه‌ها با ورود خرما به رینگ
: پس از زعفران، پسته و زیره حالا نوبت به خرما رسیده که به‌صورت گواهی سپرده کالایی در رینگ معاملاتی بورس کالا عرضه شود، معاملات محصولات کشاورزی در رینگ معاملاتی بورس کالا موضوعی نسبتا جدید محسوب می‌شود اما در همین زمان نیز درباره کالاهای پیشین که به این بازار وارد شده‌اند نتایج قابل قبولی به دست آورده است.
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۵۴
صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس
بازار سرمایه هفته جاری را با چراغ سبز آغاز کرد و شاهد صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس بودیم.
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
عرضه اولیه یک شرکت کشاورزی در بورس
عرضه اولیه سهام شرکت "کشاورزی و دامپروری ملارد شیر" و در نماد " زملارد" روز چهارشنبه (٢۲ مرداد ماه) در بورس تهران انجام می‌شود.
پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
موافقت مجلس با دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌ها در بورس
مجلس با دوفوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم موافقت کرد.
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
بازگشت شاخص بورس به کانال دو میلیون واحدی
شاخص بورس که روز یکشنبه هفته جاری وارد کانال دو میلیون واحد شده بود، روندی نزولی به خود گرفت و در روزهای دوشنبه و سه شنبه به کانال یک میلیون واحد بازگشت. بازگشتی که ادامه دار نبود و معاملات امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص باز هم به رقم دو میلیون واحد رسید.
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶
حرکت بورس بر مدار نوسان
شاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات به مرز یک میلیون و ۹۹۳ هزار واحد رسید ناگهان تا رقم یک میلیون و ۹۸۶ هزار واحد سقوط کرد، اما در ادامه معاملات باز هم روند صعودی به خود گرفت و به یک میلیون و ۹۹۴ هزار واحد رسید و در نهایت با کمی کاهش در رقم یک میلیون و ۹۹۱ هزار واحد ایستاد.
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
عقب گرد بورس
شاخص کل بورس که روز گذشته وارد کانال دو میلیون واحد شده بود، امروز روند کاهشی به خود گرفت و مجددا به کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد بازگشت.
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
روزهای سبز طلای سرخ
روز گذشته بازار گواهی سپرده زعفران تا حدودی از آرامش قیمتی که در آن به سر می‌برد خارج شد و رشد قیمتی را به خود دید.
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
محصول "زیره" بورسی شد
از سوی ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری بورس زیره راه‌اندازی شد.
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
شاخص بورس ۲ میلیونی شد + بررسی کارشناسی دلیل صعود
شاخص کل بورس امروز برای نخستین بار وارد کانال دو میلیون واحدی شد؛ اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه دلیل آن را ورود نقدینگی، عدم جذابیت سایر بازارها و پیش بینی تورم می داند.
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
شرکت صنعت غذایی کورش (سهامی عام) درج شد
شرکت صنعت غذایی کورش با نماد "غکورش" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
صفحه ۱ از ۲ ۲

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

تاثیر بیکربنات‌سدیم بر مصرف خوراک و هضم شکمبه
تاثیر بیکربنات سدیم بر مصرف خوراک و هضم شکمبه‌ای جیره های حاوی دانه کامل جو همراه با مکمل پروتئینی در بره های در حال رشد را در مقاله زیر بررسی می کنیم
تامین ارز؛ دغدغه تولید روغن‌های خوراکی
مدیرعامل روغن مارگارین می گوید: دولت باید به چند موضوع در صنعت روغن اهمیت دهد؛ نخست آنکه ارز موردنیاز برای واردات روغن خام برای تولید در این صنعت باید به‌موقع و به میزان کافی در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد
فاصله زیاد صنعت زنبورداری کشور تا حرفه شدن
اگرچه کارشناسان همواره از پتانسیل بالای صنعت زنبورداری کشور سخن می گویند و ایران را در زمره سه کشور برتر دنیا در حوزه تولید عسل می دانند، اما متاسفانه این صنعت همانند دیگر صنایع کشور در حوزه صادرات با چالش های بسیاری روبروست. به گفته تورج جودی، صنعت زنبورداری کشور هنوز به صورت حرفه ای عمل نمی کند و در این شرایط واحدهای بسته بندی عسل ریسک بازاریابی برای فروش عسل به کشورهایی که استانداردهای عسل در آنها مشخص است را، ندارند. آنچه در ادامه می خوانید گفتگوی عسلنا با مدیرعامل شرکت گلشهد آذرکندو است.
شادمهر سه چهارم نیازهای ماشین آلات بسته بندی صنایع کشور را تامین کرده است
شرکت صنایع بسته بندی شادمهر در 35 سال سابقه کاری خود، موفق شده بخش بزرگی از نیازهای ماشین آلات و دستگاه های بسته بندی صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، پتروشیمی و… را تامین کرده است.

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو