یادداشت

دو چالش صاحبان صنعت غذا
کمبود مواد اولیه و فرسودگی ماشین‌آلات صنعتی دو مساله‌ای است که این روزها بسیاری از صنایع کشور با آن روبه‌رو هستند. بسیاری از کارخانه‌های صنعتی امروز با مشکلاتی مواجهند که در سال‌های دور در اقتصاد کشور مطرح نبود. بخشی از بنگاه‌ها به‌دلیل کمبود مواد اولیه و عدم دسترسی به آن در آستانه تعطیلی هستند و بخش دیگر راهی جز کاهش تیراژ محصولاتشان ندارند. در آن‌سو بسیاری از ماشین‌آلات صنعتی قدیمی هستند و باید تعویض شوند اما در شرایط فعلی امکان ورود ماشین‌آلات خارجی فراهم نیست. ...
هفت‌خوان تولید
اقتصاد کشور این روزها حال و روز خوشی ندارد و برخلاف تمام تلا‌ش‌هایی که برای درمان زخم‌های کهنه‌اش صورت می‌گیرد، یکی از مهم‌ترین ارکان این اقتصاد بیمار یعنی تولید، از رونق افتاده و تا به امروز شعارها و وعده‌ها نتوانسته به این رکن مهم برای بهبود شرایط اقتصادی حاضر کمکی کند. مشکلات مانند ابر سیاهی شب و روز بر سر تولیدکنندگان می‌بارد. تحریم‌ها و بسته شدن فضای بین‌المللی از یک سو و تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های غیراصولی داخلی از سوی دیگر صنایع مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده است. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

۳.۸ تن پسته در روز نخست معاملات در بورس کالا فروخته شد
در جریان نخستین روز از شروع معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالای ایران، پسته فندقی ۳۲-۳۰ در نماد انبار طلای سبز زرندکشف قیمت شد و معامله گران تا پایان معاملات روزانه تعداد ۳۸۰۰ گواهی سپرده پسته را معامله کردند.
سه شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
آغاز معاملات گواهی سپرده پسته از سه شنبه در بورس کالا
مدیرعامل بورس کالای ایران از آغاز معاملات گواهی سپرده پسته از روز سه شنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۸ در این بورس خبر داد.
یکشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶
دلایل افت قیمت زعفران در بورس کالا
یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند قیمت زعفران در بورس گفت: انتظار برای افزایش عرضه زعفران در بازار در آستانه آغاز زمان برداشت به همراه افت بهای دلار در چند ماه گذشته موجب کاهش قیمت محصول برداشت سال گذشته در بازار شده که این موضوع اتفاقی طبیعی است.
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
بورس خشکبار به سرانجام می رسد؟
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد گفت: صحبت از بورس خشکبار زیاد بوده و قرار است برخی از اقلام آجیل و خشکبار در بورس ارایه شود، شرایط آن نیز وجود دارد و کشور ما کشور توانمندی است اما متاسفانه قوانین دست و پاشکسته موجب می‌شود نتوانیم این کار را انجام دهیم.
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
پسته از اواخر شهریور در بورس عرضه می‌شود
مدیر تعاون روستایی استان سمنان با بیان اینکه پسته دارای ارزش افزوده بالاست، گفت: از اواخر شهریور ماه جاری پسته استان از طریق بورس در بازار عرضه می‌شود.
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۰۸
آمادگی بورس کالا برای عرضه سیب، کشمش و خرما
رئیس سازمان بورس با اشاره به محصولاتی که می‌توانند در بورس کالا عرضه شوند، گفت: اولویت ما در بورس کالا روی کالاهایی از قبیل کشمش و خرماست. البته برای عرضه سیب در بورس هیچ مانعی وجود ندارد.
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
زیره سبز سمنان به بازار بورس می‌رود
مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان گفت: عرضه زیره سبز در بورس کالا، شیوه‌ای مناسب برای حذف واسطه‌ها و فروش مستقیم آن به مصرف‌کننده است.
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
معامله زعفران و زیره در بورس برای اولین بار در کشور
مدیر طرح ملی گیاهان دارویی با تاکید بر این‌که گیاهان دارویی باید لاکچری و جزو اقلام لوکس شوند، گفت: برای اولین بار در کشور دو گیاه داوریی زعفران و زیره را در بورس معامله کردیم.
پنج شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۸:۳۲
راه‌اندازی صندوق کالایی کشاورزی در بورس چه مزیت‌هایی دارد؟
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اخیرا از تلاش برای تسهیل در صدور مجوز راه اندازی و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر محصولات کشاورزی در بورس کالا خبر داد.
جمعه ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
3 مانع عرضه محصولات کشاورزی در بورس
معاون توسعه و مطالعاتی اقتصادی بورس به 3 مانع عرضه محصولات کشاورزی در بورس اشاره کرد.
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳
نرخ پایین خرید تضمینی عرضه محصولات کشاورزی در بورس را کم کرد
سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس گفت: کاهش میزان خرید تضمینی گندم در کنار پیش‌بینی افزایش تولید گندم نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد کشاورزان تمایلی به عرضه محصولات به نرخ تضمینی ندارند.
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

پیشتازان جذب سرمایه خارجی در صنعت غذا
کارنامه سرمایه‌گذاری خارجی در گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها در نیمه نخست سال‌جاری منتشر شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در نیمسال‌جاری در مجموع ۵۲ طرح صنعتی، معدنی و تجاری موفق به اخذ مجوز از سوی هیات سرمایه‌‌گذاری خارجی شده‌اند و مجموع سرمایه‌‌گذاری خارجی مصوب شده از سوی کمیته سرمایه‌گذاری خارجی برای سه گروه صنعت، معدن و تجارت ۷۶۷ میلیون و ۱۱۸ هزار دلار بوده است.
زنجیره مشکلات صنعت غذا
صنعت غذا ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارد، از این لحاظ لازم است بیش از صنایع دیگر موردتوجه و نظارت باشد. همچنین بررسی عملکرد صنایع مختلف کشور در دوران سخت تحریمی و اقتصادی نشان از آن دارد که شرکت‌های غذایی کماکان توانسته‌اند بر مدار رونق باقی بمانند و بسیاری از خطوط صادراتی و بازارهای هدف خود را نیز حفظ کنند. با وجود این، تولیدگران غذا بر این باورند که طی یک‌سال اخیر اتفاقاتی رخ داده که چالش تامین مواد اولیه را بیش از گذشته جدی کرده است.
موانع صادراتی موادغذایی
چالش‌های صنایع غذایی در یک نگاه می‌تواند پیچیده و غیرقابل حل باشد و با یک نگاه دیگر می‌تواند چالش‌هایی ساده، قابل حل و پیش پا افتاده محسوب شود. این نوع نگاه به‌کارکرد و سیاست صاحبان صنایع غذایی کشور بازمی‌گردد.
نفوذ دلال‌ها در بازار ماشین‌آلات صنعتی
رشد روزافزون صنایع و تکنولوژی موجب تمایل مدیران و صاحبان صنایع به استفاده از اتوماسیون و ماشین‌آلات مکانیزه به‌جای نیروی انسانی شده است. ماشین‌آلات صنعتی یکی از اجزای جدانشدنی تولید هستند؛ بنابراین اطمینان از کارکرد صحیح و توانایی ماشین‌آلات در حفظ تلرانس‌های تعیین شده و تولید یکنواخت اهمیت بسیار زیادی دارد.

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو