یادداشت

فساد قیمت‌گذاری؛ سرچشمه فساد را سیاستگذاری درست می‌خشکاند یا قوانین ضدفساد؟
این روزها بازار انتقاد از سیاستگذار گرم است. طبیعی است چراکه از یک طرف وضعیت و شرایط موجود در بسیاری از حوزه‌ها مطلوب نیست. می‌توا به سادگی فهرستی بلند از ناکامی‌ها در مسائل مختلف تهیه کرد؛ از اقتصاد گرفته تا محیط‌زیست و فرهنگ و اجتماع و... از طرف دیگر، این وظیفه سیاستگذار است که با درک شرایط موجود سیاست‌هایی را در جهت بهبود شرایط و مدیریت ریسک‌های متنوع اجرا کند. ...
تنگناهای ماشین‌سازان ایرانی
صنعت ماشین‌سازی یکی از پایه‌های اصلی بسیاری از اقتصادهای قدرتمند در جهان به‌شمار می‌رود. این صنعت در ایران هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، اما چند سالی است به‌دلیل اعمال تحریم‌ها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

افزایش سرمایه «چین چین» در مجمع به تصویب رسید
در مجمع فوق العاده شرکت مجتمع کشت و صنعت چین چین، مرحله دوم افزایش سرمایه به تصویب رسید.
شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
ایجادبورس بین المللی زعفران/رقابت ناسالم صادرکنندگان دربازارجهانی
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی از ایجاد بورس بین‌المللی زعفران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: اجازه نمی‌دهیم عده ای با ارزان فروشی و رقابت ناسالم قیمت را در بازارهای جهانی کاهش دهد.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
مشتری پسته‌های بورسی زیاد شد
سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران از افزایش تعداد انبارها در حوزه معاملات گواهی سپرده کالایی پسته خبر داد.
یکشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
ماندگاری بالا، پیش‌نیاز ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ برخی محصولات کشاورزی مانند خشکبار را که از ماندگاری بالایی برخوردارند می‌توان در بورس کالا عرضه کرد؛ اما عرضه برخی محصولات دیگر؛ مانند گوجه فرنگی که این خصوصیت را ندارند امکانپذیر نیست.
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۷:۵۰
پسته‌کاران از برندگان اصلی عرضه بورسی پسته
چند روزی بیش‌تر از آغاز معاملات گواهی سپرده و قرارداد آتی پسته در بورس کالا نمی‌گذرد که براساس آمارها، استقبال از این محصول خوب برآورد شده است. یک کارشناس بازار سرمایه در این زمینه معتقد است که پسته‌کاران از برندگان اصلی ورود پسته به بورس کالا خواهند بود و از مزیت واقعی شدن قیمت‌ها و افزایش سود بهره‌مند می‌شوند.
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۷:۳۹
۱۲۳ میلیارد تومان پسته در بورس کالا معامله شد
بازیگران بازار آتی پسته با انعقاد ۳۱۵۸ قرارداد، در جریان معاملات بورس کالا در روز گذشته ارزشی بیش از ۱۲۳۰ میلیارد ریال را به ثبت رساندند که این تعداد قرارداد منعقده معادل بیش از ۱۱۱۲ تن محصول بوده است.
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
امکان تبدیل ایران به مرجع تعیین قیمت پسته در جهان
مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: با راه‌اندازی ابزارهای نوین معاملاتی، ایران می‌تواند به عنوان مرجعیت قیمتی پسته در جهان مطرح شود.
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۴۷
پسته خندان‌تر از همیشه در بورس کالا
در پی معاملات موفق گواهی سپرده پسته در بورس کالای ایران، قرارداد آتی این محصول نیز امروز در بازار مشتقه بورس کالا راه‌اندازی می‌شود.
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۳۸
راه اندازی قرارداد آتی پسته از یکشنبه هفته آینده
مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای زمان راه اندازی قرارداد آتی پسته تحویل آذر ۹۸ را یکشنبه هفته آینده ۲۱ مهر ماه ۹۸ اعلام کرد.
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۸
۳.۸ تن پسته در روز نخست معاملات در بورس کالا فروخته شد
در جریان نخستین روز از شروع معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالای ایران، پسته فندقی ۳۲-۳۰ در نماد انبار طلای سبز زرندکشف قیمت شد و معامله گران تا پایان معاملات روزانه تعداد ۳۸۰۰ گواهی سپرده پسته را معامله کردند.
سه شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
آغاز معاملات گواهی سپرده پسته از سه شنبه در بورس کالا
مدیرعامل بورس کالای ایران از آغاز معاملات گواهی سپرده پسته از روز سه شنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۸ در این بورس خبر داد.
یکشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

کارنامه صنعت غذا در آخر پاییز
ارزیابی فعالان صنعت غذا نشان می‌دهد وضعیت این صنعت در آذر امسال نسبت به ماه قبل از آن، اندکی بهبود یافته است، ‌هرچند بخش قابل‌توجهی از شاخص‌های مرتبط شرایط نامطلوبی را تجربه کرده‌اند؛ اتفاقی که سبب شده‌ است وضعیت کلی صنایع‌غذایی مانند آبان ماه، نامساعد ارزیابی شود.
دو روی سکه ناکامی‌ صنایع
تولیدکنندگان هر روز در صنعت با معماهای جدیدی روبه‌رو می‌شوند؛ چراکه ذات تولید معما گونه و پیچیده است. صاحبان صنعت باید بدانند چرخ تولید به راحتی به چرخش نمی‌افتد و در این مسیر گلوگاه‌هایی وجود دارد. بخشی از دست‌اندازها به دست دولت و برخی دیگر با دست‌ صنعتگران پدید می‌آیند. واکاوی این مساله به تشریح چند نکته نیاز دارد.
وقت‌کُشی با قوانین ساعتی
یکی از دلایلی که توجه به بازارهای خارجی را با اهمیت می‌کند، رسیدن به توسعه اقتصادی و جلوگیری از کاهش احتمالی میزان سهم بازار در آینده و کاستن از چالش‌های رقابت با رقبای خارجی است. با توجه به اینکه قیمت نفت در چند دهه اخیر با نوسانات قابل‌توجهی همراه بوده و در آن‌سو جریان تحریم‌ها علیه ایران دوباره به راه افتاده است، اقتصاد کشور با بحران‌های شدیدی مواجه شده است.
تصویر کشت ارگانیک در ایران
امروزه مواد زیان‌آور و آثار مخرب بقایای سموم و آفت‌کش‌ها در موادغذایی و همچنین آلودگی آب‌های زیرزمینی به نیترات بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. اکثر مردم بر اساس الگوی غذایی روزانه خود مقادیر قابل‌توجهی از باقیمانده آفت‌کش‌ها و سموم دیگر را مصرف می‌کنند که در طولانی‌مدت باعث بروز مشکلات مهمی برای مصرف‌کنندگان این محصولات خواهد شد.

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو