یادداشت

لزوم نگرش شفاف دولت به صنعت غذا
بحث صادرات در بخش‌های مختلف اقتصادی طی سال‌های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده است. با این وجود یکی از صنایعی که در این مدت توانسته در زمینه صادرات محصولات مختلف شرایط مناسبی داشته باشد، صنعت موادغذایی است. ...
نگرانی‌های صاحبان صنعت غذا
گلوگاه‌های صنعت غذا را می‌توان در بخش‌های مختلفی همچون صادرات و سازوکارهای آن،کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش کافی برای تولید و مالیات ارزش‌افزوده مورد بررسی قرار داد. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

۱۱۵ قرارداد آتی زیره سبز معامله شد
در جریان معاملات نخستین روز از راه اندازی معاملات قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالای ایران، معامله گران ۱۱۵ قرارداد را در کمتر از نیم ساعت معامله کردند.
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
محصولات خرما و پسته در بورس کالا عرضه می‌شود
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از عرضه محصولات خرما و پسته در بورس کالا خبر داد.
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
عرضه زیره سبز در بورس پس از تجربه موفق زعفران
مدیر گروه زنجیره‌های تولید معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: پس از عرضه موفق زعفران در بورس کالا و راه‌اندازی ابزارهای مالی روی این محصول، معاملات زیره سبز در دستور کار بورس کالا قرار گرفته که این امر به سود کشاورزان زیره‌کار خواهد بود.
سه شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
عمده کالا‌های کشاورزی بورسی می‌شوند
افشار گفت: به مرور شاهد عرضه انواع کالا‌ها در بورس و آشنایی کشاورزان کل کشور با مزایای بورسی شدن محصولات خواهیم بود.
شنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
دلالان زیره رودست می خوردند/ شفافیت قیمت‌ها با سازوکار بورس کالا
یک فعال بازار زیره استان گلستان معتقد است که راه‌اندازی گواهی سپرده زیره در بورس کالا از یک سو موجب شفافیت قیمت این محصول شده و از سوی دیگر باعث می شود تا کشاورزان محصول خود را بدون هیچ واسطه ای به بهترین قیمت در بازار داخلی عرضه کنند.
شنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
کاهش ۶.۲ درصدی سهم بانک کشاورزی در یک شرکت تولید تخم مرغ
مدیرعامل شرکت خدمات پشتیبانی مهر۷۸ گفت: با عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام شرکت سیمرغ در بورس، سهم بانک کشاورزی از این شرکت ۶.۲ درصد کاهش می‌یابد.
یکشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
تنظیم بازار کالاهای اساسی با سازوکار بورس کالا
کارشناس بازار سرمایه معتقد است عرضه کالاهای اساسی در بورس کالا می تواند به دولت در تنظیم بهتر بازارها کمک کند.
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۵۱
افزایش کیفیت گندم با عرضه در بورس کالا/ دولت مقدمات را فراهم کند
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه کیفیت گندم با عرضه این محصول در بورس کالا افزایش می یابد، گفت: عرضه گندم کل کشور در بورس کالا به مقدماتی نیاز دارد که باید فراهم شود.
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۲۶

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

دست‌اندازهای تامین ماشین‌آلات
تهیه ماشین‌آلات صنعتی این روزها با چه دست‌اندازهایی روبه‌روست؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات داخلی امروز تامین و تهیه ماشین‌آلات صنعتی در ایران، «افزایش قیمت»‌ و «رکود حاکم بر اقتصاد کشور» است.
سه نمای آماری از صنایع‌غذایی
شاخص‌های تولید و سرمایه‌گذاری «گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها» در اولین فصل سال ۹۸ مثبت شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» توانسته بالاترین سهم از جوازهای تاسیس و پروانه بهره‌برداری را در دوره زمانی مورد بررسی به لحاظ تعداد به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده آن است که این صنعت در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار گرفته است و توانسته نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.
رانت سیاه در صنعت سفید
بازار شکر همنوا با اقتصاد کشور طی یک سال اخیر مسیر پرتلاطمی را تجربه کرده است. التهاب بازار شکر به‌خصوص در ۶ ماه اخیر بیش از قبل خودنمایی کرد؛ به‌طوری‌که قیمت شکر برای مصرف‌کننده از حدود ۴ هزار تومان در آذرماه سال گذشته به ازای هر کیلو به حدود ۸ هزار تومان درحال‌حاضر رسیده است.
برنامه «استاندارد» برای امنیت غذا
امنیت غذایی به معنی دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم تعریف ‌شده است؛ اما با اعمال تحریم‌های جدید مقوله استاندارد غذا به یکی از دغدغه‌های مصرف‌کنندگان بدل شده است؛ به‌طوری‌که در حال حاضر رعایت حال تولیدکنندگان و نادیده گرفته شدن حقوق مصرف‌کنندگان ازسوی متولیان امر برای مصرف‌کنندگان شائبه برانگیز شده و این سوال در اذهان جامعه به‌وجود آمده است که آیا صنایع غذایی نیز مانند سایر صنایع از استاندارد اجباری برخوردار است و این استانداردها در شرایط کنونی اجرایی می‌شود؟

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو