یادداشت

مشکلات‌ مالیات ارزش افزوده
در سال‌های اخیر بحث مالیات ارزش افزوده، یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی برای تولید بوده است. برخلاف بسیاری از کشورها، مالیات ارزش افزوده در ایران در نقطه مصرف نبوده و تولیدکننده به اجبار، پرداخت‌کننده آن بوده است. ...
چالش‌های صنعت نان زیر ذره‌بین‌
مصرف نان‌های حجیم و نیمه حجیم، تولید شده به‌صورت صنعتی و نیمه صنعتی به دلیل مزایای آنها بیش از گذشته میان مردم رواج یافته است. رعایت اصول صحیح فرآوری خمیر و پخت نان، حضور دستگاه‌های نظارتی بر تولید نان در واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی و عدم استفاده از افزودنی‌های غیرمجاز در تولید نان‌های حجیم و نیمه حجیم از عوامل موثر در کیفیت، مدت زمان ماندگاری و افزایش قابلیت هضم این نان‌هاست. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

با راه‌اندازی اختیار معامله زعفران ریسک کشاورزان کم می‌شود
معاملات قراردادهای آپشن زعفران از ۱۲ اسفندماه جاری در بورس کالای ایران راه‌اندازی می‌شود که به گفته یک کارشناس ارشد بازارهای مالی، این ابزار نوین مالی ریسک زعفران‌کاران را کاهش می‌دهد.
سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
فروش و قیمت زعفران در بورس بیمه می‌شود
مدیر عامل تأمین سرمایه تمدن گفت: راه‌اندازی قرارداد آپشن زعفران طی روزهای آینده در بورس کالای ایران، گامی بزرگ در راستای حمایت از زعفرانکاران است، چراکه آنها می‌توانند در این قراردادها حجم فروش و قیمت محصولاتشان را برای چند ماه آینده بیمه کنند.
دوشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
ورود خریداران خارجی زعفران در بورس کالای ایران
باستانی گفت: با نگاه ملی به عرضه زعفران در بورس کالا، توانستیم در مدت زمان کوتاه آثار استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا را در بازار داخلی و حتی جهانی مشاهده کنیم که گام بعدی، ورود خریداران خارجی زعفران به بورس کالای ایران است.
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
کمک بورس کالا به رقابت پذیری اقتصاد/ به کنترل دستوری بازار اعتقاد نداریم
یک مقام مسئول گفت: عرضه مواد در بورس کالا به افزایش رقابت پذیری بازار‌ها کمک می‌کند.
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
جذابیت بورس کالا در تامین مالی طرح های صنعتی در حال افزایش است
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: بورس کالا صمن آنکه اکنون به محلی برای تامین مالی طرح های اقتصادی و صنعتی تبدیل شده، در کنار بازار نقدی و معاملات فیزیکی که هدف آن شفافیت و کشف قیمت منصفانه است، بازار سلف نیز به تامین مالی صنایع کمک می کند.
یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
شفافیت آماری از دستاورد‌های بورس کالا در اقتصاد است
محمدی گفت: بورس کالا در اقتصاد به عنوان یک بستر شفاف برای کشف واقعی قیمت کالاها، ثمرات زیادی را برای صنایع کشور داشته است.
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

خرید تضمینی گندم به چه قیمتی؟
یکی از مهم‌ترین اختیاراتی که تولیدکننده دارد، فروش محصولات خود به خریداری است که به بهترین قیمت محصولش را بخرد. در ارتباط با کشاورزان همواره این حق از آنها گرفته شده؛ چه زمانی که دلالان محصولشان را به کمترین میزان می‌خرند و به بالاترین حد ممکن در بازار می‌فروشند و چه زمانی که دولت قیمت خرید محصولی را که درآمد یک سال کشاورز است به مراتب پایین‌تر از قیمت تولید آن محصول تعیین می‌کند.
تشکیل وزارت بازرگانی پیشنهادی از روی بلاتکلیفی
مسئولان دولتی از طرفی مصرانه پیگیر تشکیل وزارت بازرگانی هستند و از طرف دیگر برای تصمیم‌گیری در رابطه با الگوی اقتصادی مناسب برای تنظیم بازار در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
امان از دست دلال‌ها
امروز همه طبقه‌های فروشگاه ها و مغازه ها پر هستند و همه چیز در امن و امان است، حداقل تا زمانی که اعلام شود قیمت یک جنس قرار است بالا برود!
ارزش افزوده و انحراف از مسیر اصلی
اجرای قانون مالیات ارزش افزوده یکی از مهم‌ترین و مشکل‌ترین اقدامات دولت طی سال‌های اخیر به شمار می‌رود. دلیل ارزشمند بودن اجرای این قانون، آن است که مالیات ارزش افزوده، مالیات بر مصرف است و نه مالیات بر تولید. این موضوع در کشور مشکلات عدیده‌ای را برای بسیاری از تولید‌کنندگان به همراه داشته است، چرا که الگوی اصلی با تغییراتی همراه شده که مزایای این قانون را کمرنگ کرده است.

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو