یادداشت

گلوگاه‌های صنعت نان صنعتی
صنعت نان به‌خصوص نان‌های صنعتی امروزه دستخوش برخی تغییرات شده است. امروز چرخ‌‌دنده‌های کارخانه‌های نان صنعتی به دست بخش‌خصوصی چرخانده می‌شود و دولت نقش و جایگاه خاصی در این صنعت ندارد. گذری بر تاریخ نشان می‌دهد تنها بین سال‌های ۵۰ تا ۵۷ نان صنعتی در دست دولت بود. ...
صدای واحد، استراتژی واحد
امروزه مدیران بنگاه‌های اقتصادی برای تولید و افزایش فروش داخلی و صادراتی محصولاتشان استراتژی دارند. اما در ایران تدوین استراتژی در میان مدیران ایرانی به ندرت دیده می‌شود. تحلیلگران اقتصادی معتقدند تا زمانی که چنین چارچوبی در شرکت‌های ایرانی شکل نگیرد، مسلما راه‌های پیش‌روی فعالان اقتصادی به بیراهه ختم می‌شود و نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار بورس

شفافیت آماری از دستاورد‌های بورس کالا در اقتصاد است
محمدی گفت: بورس کالا در اقتصاد به عنوان یک بستر شفاف برای کشف واقعی قیمت کالاها، ثمرات زیادی را برای صنایع کشور داشته است.
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶
طرح قیمت تضمینی گندم در بورس کالا چه مشکلی را حل خواهد کرد؟
درسالهای اخیر شاهد اجرای سیاست قیمت تضمینی در قالب اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی روی جو و ذرت هستیم و کارشناسان بر لزوم جایگزینی طرح قیمت تضمینی به جای خریدتاکید دارند.
یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
مهم‌ترین مزایای اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا
یک نماینده مجلس گفت: خرید تضمینی محصولات کشاورزی که سال‌ها در کشور اجرا شده، ثمرات فراوانی داشته و دارد که در این زمینه می‌توان از ظرفیت های بورس کالا بهره برد.
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
آمار‌های بورس کالا باید به نقشه راه تولید تبدیل شود
محمود زاده، گفت: با توجه به کشف واقعی قیمت محصولات که در بورس کالا شاهد هستیم، آمار‌هایی که از این بورس استخراج می‌شود باید به نقشه راهی برای روند تولید تمامی کالا‌ها تبدیل شود.
جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
بازار زعفران به واسطه بورس کالا، در حال ساماندهی است
یک مقام مسئول گفت: بورس کالا به عنوان یک ساختار اقتصادی منسجم و پیشرفته می‌تواند یکی از نیاز‌های زعفران را در جهت شفافیت، به مرور زمان و با مدیریت مرتفع کند.
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
سازوکار بورس کالا به رقابت پذیری تولید کمک می‌کند
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانى ایران گفت: تا زمانیکه لزوم ایجاد رقابت در اقتصاد را باور نکنیم، نمی توانیم به بسیاری از نابسامانی ها و ایجاد رونق در تولید کمک کنیم.
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳
کاهش ۷۶۰ واحدی شاخص صنعت در بورس تهران
در پنج روز کاری بورس تهران طی این هفته، شاخص صنعت بیش از ۷۶۰ واحد افت کرد. همچنین ۷۸۸۲ میلیون انواع اوراق بهادار در این مدت معامله شد.
پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۸:۴۱
بهره‌گیری از ظرفیت‌های بورس کالا در توسعه صادرات
عضو فراکسیون توسعه صادرات مجلس گفت: بورس کالا طی سال‌های فعالیت خود توانسته مبادلات کالا‌ها در بازار داخلی را نظامند و شفاف کند.
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶
ابزار‌های مالی بورس کالا، دوای درد التهاب قیمت کالا‌ها
مقدسی گفت: نوسانات اخیر نرخ ارز و ایجاد تلاطمات قیمتی در بازار کالاها، باعث شد تا نیاز به ابزار‌های پوشش ریسک قیمتی بیش از هر زمان دیگری در اقتصاد احساس شود.
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۹
پذیرش انبارهای جدید، به رونق بیشتر دادوستد زعفران در بورس کالا می‌انجامد
یک کارشناس اقتصادی گفت: پذیرش انبارهای جدید زعفران، موجب دسترسی بیشتر کشاورزان به بورس کالا شده و خریداران بیشتری نیز جذب این بازار ‌شوند. ضمن این که این موضوع به کمرنگ شدن نقش و حضور دلالان در بازار زعفران می‌انجامد.
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۲
آیا می‌خواهیم به جای بازار شفاف بورس در کوچه‌ها معامله کنیم؟
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شفافیت را در تابلو همه می بینند و سیستم مالیات کشور شناسایی می‌کند؛ آیا اینها بد است و می‌خواهیم اینها را پنهان کنیم؟ آیا می خواهیم در کوچه ها معامله کنیم؟
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۳
بورس کالا می‌تواند به مرجع قیمتی زعفران دنیا تبدیل شود
باستانی، گفت: تابلوی بورس کالا امکان تبدیل به مرجعیت تعیین قیمت زعفران در بازار‌های بین المللی و صادراتی را دارد.
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۲
خروج بانک کشاورزی از بنگاهداری؛ عرضه «سیمرغ» در بورس
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: طبق قانون و برنامه دولت برای خروج بانک ها از بنگاهداری، تا پایان امسال 2 شرکت سیمرغ و کشت و صنعت کارون به بخش خصوصی واگذار می شوند.
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
ابزارهای مالی در بورس کالا مناسب صنایع است
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه تامین مالی صنایع اشاره کرد و گفت: ابزاری همچون اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا وجود دارد که امکان تامین مالی صنایع مختلف از جمله صنعت حمل و نقل ریلی برای بازده مختلف را فراهم می‌کند؛ همان طور که تاکنون شرکت‌های زیادی در صنایع گوناگون از این ابزار استفاده کرده‌اند.
یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۴
ایجاد هویت ملی برای زعفران با کمک بورس کالا
صباغ زاده با بیان اینکه بورس کالا سرمایه‌های سرگردان در بازار زعفران را متمرکز می‌کند، گفت: بورس کالا با ایجاد هویت ملی برای زعفران، به نفع تمام عوامل به خصوص کشاورز عمل می‌کند.
جمعه ۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

مقاله علمی

گفتگو

گزارش

مقالات و یادداشت ها

مارپیچ سخت صادرات
صادرات پایدار با رعایت کدام عوامل نهادینه می‌شود؟ استانداردهای بین‌المللی نشان می‌دهد دو عامل «کیفیت پایدار» و «حضور در بازارهای جهانی» در موفقیت صادراتی بنگاه‌های اقتصادی نقش قابل‌توجهی ایفا می‌کنند. صادرکنندگان تا زمانی که تولید و کیفیت پایدار نداشته باشند، در پروسه صادرات حرفی برای گفتن ندارند.
ابر‌چالش‌های صنعت گوشت
مقایسه کیفیت فرآورده‌های گوشتی ایران در بازارهای جهانی همواره یکی از موضوعاتی بوده که در کانون توجه فعالان اقتصادی قرار گرفته است.
چالش تولید و صادرات صنایع غذایی
صادرات کشور با توجه به تحولات اقتصادی، صدور بخشنامه‌های متعدد و بعضا متناقض بانک مرکزی و وزارت صمت شدیدا دچار چالش و مشکل شده است. بارها از همان ابتدای بروز مشکلات (اردیبهشت‌ماه) پیشنهاداتی به مقامات مختلف استانی و کشوری ارسال و اعلام کردیم مسیری که برای مقابله با تحریم و مشکلات ناشی از تحریم در پیش گرفته‌اید، درست نیست.
صفر تا صد انتخابات پارلمان بخش خصوصی
یازدهم اسفندماه، انتخابات نهمین دوره اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور برگزار می شود؛ رویدادی که در آن فعالان اقتصادی، وکیلان خود را برای حضور در پارلمان بخش خصوصی انتخاب می کنند.

یادداشت / گزارش / مقالات / گفتگو